PRZEWODNIK NURKOWY- VANUATU
PRZEWODNIK NURKOWY - VANUATU
Vanuatu (Republika Vanuatu) to państwo w Oceanii, położone na północny wschód od Nowej Kaledonii i na północny zachód od Fidżi. W skład Vanuatu wchodzą 83 wyspy Nowych Hebrydów. Jedynie 65 z nich jest zamieszkanych. Stolicą kraju jest Port Vila.
Nurkowanie
Vanuatu to doskonałe miejsce do podziwiania niezwykłości podwodnego świata. Wody są czyste, ciepłe i przejrzyste, a całe rzesze stworzeń wręcz czekają, by je zobaczyć.
Miejsca nurkowe
Wizytówką tego miejsca jest wspomniany już wrak President Cooligde. Jest on jednym z największych i najlepiej zachowanych na świecie. Jego kadłub spoczywa na głębokości ponad 20 metrów. Największe wrażenie robi tutaj płaskorzeźba „Dama i Jednorożec”. Warto ją sfotografować, by mieć niezwykłą pamiątkę w domowym zbiorze. Pojawia się tutaj wiele ryb z gatunku motylowatych. Są także wielkie okazy, jak choćby giant grouper o długości przekraczającej 2,5 metra. Wrak stanowi dla nurków swego rodzaju labirynt. Wędrówka po pokładach to naprawdę wielka przygoda!
Million Dollar Point to także fascynujące miejsce. Są tam setki ton zatopionego sprzętu wojskowego ( wyceniono go na milion dolarów, stąd nazwa tego punktu).
W rejonie Espintu Santo zobaczymy także przepiękne rafy. Na Tutuba zachwyci na pewno ogromna ilość błękitnych i zielonych koralowców. Znajduje się tam także spora jaskinia.
Twin Bommies to miejsce, gdzie ściany są dosłownie usiane barwnymi koralami, a małe tropikalne rybki chętnie podpływają do nurkujących tu osób.
Pango Vall to także bardzo interesujący punkt. Tutaj dostrzeżemy mnóstwo niebieskich korali, a prócz tego ryby pelagiczne, ślimaki i barakudy. Miejsce znajduje się na głębokości ponad 30 metrów.
Mele Reef to miejsce, gdzie na dość gładkiej ścianie rozgościły się koralowce. Widoczność jest w tym punkcie doskonała.
Cathedral – to miejsce też jest warte odwiedzenia. Do jaskini prowadzi wąskie niczym komin wejście, jest tam mnóstwo niewielkich rybek.
Konanda to wrak zatopiony specjalnie dla nurków. Leży na głębokości 26 metrów. Spotkamy lionfishe oraz boxfishe.
Starr of Russia natomiast to wrak zatopiony na głębokości 35 metrów. Jego budowniczowie byli jednocześnie twórcami słynnego Titanica.
Semele Federsen – tutaj widoczność sięga nawet 60 metrów, co jest rzadkością. Gorgonie spotkamy na pewno.
Vanuatu to wspaniałe miejsce do nurkowania – najlepiej przekonać się o tym na własne oczy!
PRZELOTY I POBYT - VANUATU
Jak dotrzeć- przeloty
Bardzo korzystną cenowo opcją jest lot z przesiadką w Singapurze, Abu Zabi albo Brisbane. Najpierw jednak musimy dostać się do Dublina. Taką podróż oferują linie Virgin Australia. Jej koszt to nieco ponad 3000 zł.
Nieco drożej, lecz bezpośrednio z Warszawy, polecimy liniami Iberia, Quantas Airwais lub British Airways.
Łączny czas podróży to ponad 20 godzin.
Warto śledzić oferty, gdyż promocji nie brakuje!
Transport
Możemy wypożyczyć samochód, jest to dość tanie wyjście - pamiętajmy jednak, że system dróg nie należy do najbardziej rozwiniętych. Honoruje się międzynarodowe prawa jazdy. Na wyspach obowiązuje ruch prawostronny.
Istnieje też opcja podróżowania taksówką lub minibusem.
Między wysepkami kursują statki oraz promy. Co prawda nie mają one stałych rozkładów, jednak cena przejazdy nimi jest bardzo korzystna.
Możemy zdecydować się także na transport lotniczy ( linia Air Vanuatu), to opcja bardzo wygodna, choć droższa od pozostałych.
Zakwaterowanie
Noclegi w Vanuatu nie należą do najtańszych. Tani nocleg oscyluje pomiędzy 10 a 40 dolarów amerykańskich, a komfortowy to wydatek rzędu 200 USD. Vanuatu posiada bogatą ofertę turystyczną w zakresie zakwaterowania – skorzystać można zarówno z kompleksów o międzynarodowym standardzie, przez zwykłe hotele, apartamenty i domy do wynajęcia po bungalowy i chaty zbudowane w sposób tradycyjny. Hotele zlokalizowane są głównie w stolicy, poza nią przewagę mają pokoje gościnne.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - VANUATU
Warto odwiedzić stolicę kraju, Port Vila na wyspie Efate. Zobaczymy tutaj między innymi budynek parlamentu i ciekawy lokalny targ, a także campus uniwersytecki oraz kilka ambasad. To miasto wielokulturowe.
Na wyspie Tanna obserwować można życie mieszkańców – ich tańce, życie codzienne i zwyczaje. Domy zbudowali sobie z palmowych plecionek, można powiedzieć, że czas zatrzymał się tutaj sto
lat temu. Warto także obejrzeć bardzo interesujący wulkan Yasur (nadal czynny!) oraz ogromne drzewa banianu - przewyższają nawet sekwoje. Na tej wyspie zrodził się dość dziwny kult, zwany John Frum cargo cult. Wierzono, że za pojawienie się dóbr cywilizacji ( radio, samochód, lodówka) odpowiedzialni są bogowie z USA.
Koniecznie udajmy się też na wyspę Pentecost. Tutaj można podglądać rytuał zwany Nagol – młodzi chłopcy długo budują wieże ( wysokie nawet na 30 metrów), aby potem wykonać z nich skok. Stanowi to swoisty egzamin. Gdy młodzieniec go zda, staje się już mężczyzną.
Wyspa Malakula także jest warta naszej uwagi. Mówi się, że to tutaj kanibalizm najdłużej był praktykowany. Mężczyźni na wyspie noszą specyficzne, niewiele zakrywające stroje utworzone z rurek i zrolowanych, uprzednio wysuszonych liści.
Wielbicielom podróży pełnych wrażeń można polecić także jeszcze jeden wulkan – Lopevi. Po roku 2000 było tutaj już kilka erupcji. Ze względu na zwyczaje lokalne mogą się na niego wspinać tylko mężczyźni.
BAZY / CENNIK - VANUATU
Bazy nurkowe
Baza Aore Island Dive, otwarta w 2008 roku, oferuje codzienne wypłynięcia do pobliskich ( oddalonych o maksymalnie 30 minut) miejsc. Można tutaj odbyć kurs nurkowy oraz wypożyczyć sprzęt. Baza posiada dwie łodzie. Gdy ją wybierzemy, będziemy mieć dostęp do fascynującego wraku President Coolidge.
Możemy zdecydować się także na skorzystanie z usług bazy Aquamarine. Wyprawy organizowane są każdego dnia. Można wypożyczyć sprzęt – zarówno ten podstawowy, jak i kamery oraz aparaty fotograficzne. W bazie przeprowadza się kursy nurkowania w systemie PADI, TDI oraz SSI. Baza ma dostęp do około 20 miejsc nurkowych, do których dociera za pomocą dwóch szybkich łodzi. Przewodnicy są niezwykle kompetentni i profesjonalni, znają najpiękniejsze punkty pod wodą. Ta baza jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących nurków, jak i zaawansowanych oraz technicznych.
Tranquility Island Eco- Tourism and Dive Escape także kusi ofertą swojej bazy nurkowej. Profesjonalna i dobrze przeszkolona obsługa zadba tutaj o bezpieczeństwo i wskaże najlepsze punkty do zanurzeń. Zwykle dziennie organizuje się tutaj dwa nurkowania.
Nautilus Scuba oferuje zarówno dzienne, jak i nocne nurkowania ( te drugie dostępne są na życzenie). Baza posiada dwie bardzo szybkie łodzie, które szybko przetransportują nas w najpiękniejsze miejsca.
Vanuatu to szereg przepięknych miejsc nurkowych. Bez trudu odnajdziemy tutaj coś, co nas interesuje najbardziej.
HOTELE W VANUATU
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - VANUATU
Klimat
Państwo leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Wiecznie zielone lasy tworzą na wyspach specyficzny mikroklimat. Zarówno opady, jak i temperatura są dość zróżnicowane. W miesiącach letnich termometry wskazują około 29 stopni Celsjusza, w zimowych zaś około 20 stopni. W części południowej, gdzie występuje pora sucha, suma opadów wynosi 1500 mm, na północy zaś aż o 1000 mm więcej. W okresie letnim wilgotność powietrza przekracza 90%.
Ludność
Liczna ludności to ponad 240 tys. osób, zatem na jeden km kwadratowy przypada tu 20 mieszkańców. Zatem nie są to tereny o dużym zagęszczeniu mieszkańców. Aż 78% z nich wyznaje protestantyzm, katolicy zaś stanowią prawie 14%. Nadal kultywowane są też tradycyjne religie plemienne. 93% mieszkańców to rdzenni Ni-Vanuatu. Jest tu także kilka grup Polinezyjczyków. Vanuatu zamieszkują także Brytyjczycy, Francuzi oraz grupy uchodźców z Azji oraz Mikronezji.
Wizy
Jeśli nasz pobyt potrwa maksymalnie 30 dni, wiza nie jest nam potrzebna. Pamiętajmy jednak, że nasz paszport musi być ważny minimum pół roku od daty planowanego wyjazdu.
Waluta
Walutą obowiązującą w kraju jest vatu.
100 vatu to około 3,50 pln.
Przykładowe ceny:
bagietka 50 vt
świeży kokos 20 vt
pomelo 50-100 vt
Bankomaty są tylko w największych miastach (głównie stolica).
Prąd
Podobnie jak w naszym kraju, napięcie w gniazdkach wynosi 240V. Jednak kształt wtyczek i gniazdek jest inny, zatem potrzebujemy adaptera.
Czas
Jeśli chcemy dowiedzieć się, która godzina jest teraz w Vanuatu, do polskiego czasu dodać musimy 11 godzin.
Kuchnia
Vanuatu to prawdziwy raj dla wielbicieli kuchni regionalnej. Na śniadanie jada się tu głównie smażone banany. Menu, jak można się domyślać, oparte jest to głównie na rybach oraz owocach morza (kalmary, ośmiornice). Jada się także dużo egzotycznych owoców- pomelo, zielonych pomarańczy, paw paw i limonek. Lap lap to tradycyjna potrawa, przypomina nieco warzywny pudding. Turyści piją z chęcią przepyszną lokalną kawę, która jednak dla miejscowych jest zbyt drogim towarem.
Muzyka
Hymn państwa to przyjęty w 1980 roku, skomponowany przez francuskiego muzyka utwór Yumi, yumi, yumi, co tłumaczy się jako „My, my my”.
Mieszkańcy Vanuatu muzykują bardzo często i chętnie. Przy wspólnym wieczornym posiłku (słyną z gościnności) na pewno uraczą turystów swoim tańcem i śpiewem. Kobiety mają wówczas na sobie tylko spódnice z traw, zaś ubiorem mężczyzn są kawałki liści.
Ciekawostki
Motto kraju brzmi: „Bóg naszą ostoją”.
Nie ma tu tradycji targowania się, oznacza ono raczej nieposzanowanie sprzedawcy.
Kraj jest 25 razy mniejszy od Polski.
Przed wejściem na terytorium danego plemienia należy poprosić wodza o pozwolenie.
Średnia długość życia mieszkańców to 63 lata.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |