PRZEWODNIK NURKOWY- TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
PRZEWODNIK NURKOWY - TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
Chuuk (do stycznia 1990 roku nazywane Truk) to jeden z czterech stanów wchodzących w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od wschodu sąsiaduje z Pohnpei, a od zachodu z Yap. Jego łączna powierzchnia wynosi 116,2 km kwadratowych, siedziba zaś to Weno. Dzieli się na 35 gmin (municypiów). W jego skład wchodzi 50 wysp.
Nurkowanie
Rejon Chuuk to jedno z najwspanialszych na świecie miejsc do nurkowania. Na uwagę zasługują zwłaszcza liczne wraki statków, przy których rozwija się podwodne życie wielu morskich stworzeń.
Woda zaś jest czysta i przejrzysta.
Chuuk kusi niezliczoną wprost ilością miejsc nurkowych. Warto się im lepiej przyjrzeć. Wymieńmy zatem najpopularniejsze w tym rejonie wraki zatopionych statków:
Shotan Maru – tutaj będziemy mieli okazję obejrzeć mnóstwo egzemplarzy dawnej broni. Pokryta jest ona fantastycznymi koralami, na których rozgościły się bezkręgowce. Orlenie pływają w okolicach pokładu. Zobaczymy tu także ciężarówkę, walec parowy oraz działa przeciwlotnicze(jedno z nich pięknie porosły gąbki i korale). Warto zobaczyć ten imponujący wrak, gdyż zachował się on w bardzo dobrym stanie.
Fujikawa Maru – z pewnością warto sfotografować fragmenty tego wraku. Mnóstwo tam wyposażenia wojennego, amunicji, myśliwców i telegrafów. Co ciekawe, zachowały się tam w bardzo dużej ilości także butelki piwa Dai Nippon Beer. Wrak jest przepięknie pokryty barwnymi koralami.
Submarine 1-169 to łódź spoczywająca na głębokości 38 metrów. Ma aż 104 metry długości-zatem jest co podziwiać!
Rio de Janeiro Maru znajduje się na głębokości 35 m. Dostęp do wnętrza wraku jest naprawdę znakomity. Jest wspaniale porośnięty gąbkami i koralami. W ładowni znajduje się mnóstwo broni oraz amunicji.
Nippo Maru znajduje się w pewnym oddaleniu od wyspy, widoczność tam jest znakomita. Na pokładzie obejrzeć możemy ogromny czołg. Mnóstwo tu świetnie zachowanych zegarów oraz przyrządów.
San Francisco Maru leży w pobliżu wyspy Dublon. Maksymalna głębokość, na jaką schodzą tam nurkujący, to nieco ponad 60 metrów. Mnóstwo tam amunicji – pocisków artyleryjskich, bomb oraz min. Niekiedy podwodne wędrówki dookoła urządzają sobie rekiny.
Hoki Maru – w ładowni nr 5 zobaczymy ogromne ilości świetnie zachowanych walców drogowych, ciężarówek oraz traktorów.
Sankisan Maru – tutaj do dyspozycji nurkujących mamy w zasadzie tylko połowę wraku. Niesamowitego uroku temu miejscu dodają porastające nawet najmniejszy element koralowce. To sprawia, iż niektórzy zapominają, że nadal znajdują się na wraku. Miejsce bowiem przypomina wielobarwną, cudowną rafę.
Jedno z najbardziej kolorowych nurkowań odbędziemy natomiast przy wraku Shinkoku Maru.
Wokół wraku Oite krąży mnóstwo żarłaczy białopłetwych.
Aikoku Maru to pasażerski frachtowiec, który obecnie wygląda tak, jak gdyby ktoś go przeciął na pół. Kolorowe ukwiały porastają niemalże wszystkie jego części. Co jakiś czas pojawia się rekin.
Jeśli chodzi o nurkowanie wrakowe, Chuuk to zdecydowany lider w skali całego świata. Nigdzie bowiem nie ma takiego nagromadzenia zatopionych statków. Na ich pokładach można znaleźć prawdziwe skarby. A gdy dodamy do tego wspaniałą podwodną roślinność i mnóstwo stworzeń, okaże się, że to prawdziwy raj dla wszystkich nurkujących!
PRZELOTY I POBYT - TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
Jak dotrzeć – przeloty
Z Warszawy do Chuuk polecimy z liniami lotniczymi United Airlines. Łączny czas naszej podróży wyniesie około 24 godzin. Możemy także zdecydować się na wylot z kilku europejskich miast (jak np. Paryż, Londyn, Frankfurt nad Menem czy Wiedeń). Wówczas z łatwością znajdziemy bilety w nieco niższych cenach. Warto zatem śledzić wszystkie oferty na bieżąco.
Transport
Po poszczególnych wysepkach możemy poruszać się taksówką ( za jeden dowolny odcinek płaci się z reguły 1 USD).
Dla nieco mniej wymagających jest inna opcja- podróżowanie jedną z wielu ciężarówek na tzn. pace. Tutaj zapłacimy tylko 0,3 USD.
Najpopularniejsze jest jednak pływanie łódkami po wodzie – w ten sposób dostaniemy się bez problemu z jednej wyspy na drugą.
Poruszający się wynajętym samochodem (to koszt 50 USD/dzień) powinni wiedzieć, iż drogi w Chuuk nie należą do najlepszych.
Noclegi
Zakwaterowanie w Chuuk możliwe jest na przykład w Blue Lagoon Resort, który położony jest w otoczeniu kokosowych palm, nad samą plażą. Do dziś atutem wysp Chuuk jest kameralny charakter i urokliwy klimat miejsc, które nie są zdominowane przez masową turystykę.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
Warto udać się do Weno, które jest jednocześnie centrum administracyjnym oraz handlowym.
Koniecznie odwiedźmy tajemniczą jaskinię Nefo. Znajduje się ona bardzo blisko rezydencji gubernatora. Niegdyś służyła jako arsenał broni broniącym drogi do wyspy Japończykom.
Warto zobaczyć także latarnię morską, którą wspomniani już Japończycy zbudowali tutaj jeszcze przed rokiem 1930.
Po wspinaczce na górę Tonachau będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki.
Udajmy się także do Centrum Etnograficznego Chuuk, by obejrzeć ważne dla kultury regiony przedmioty – dawne maski, maczugi wojenne, a także drobiazgi codziennego użytku.
Dla miłośników historii fascynujące będzie z pewnością obserwowanie pozostałości z czasów II wojny światowej. Mnóstwo jest tutaj kompleksów obronnych – japońskich bunkrów oraz tuneli. Zwiedzanie ich będzie z pewnością niezwykle fascynującym przeżyciem.
Warto obejrzeć tu także szkołę średnią Xavier.
Dwukilometrowy marsz będzie zwieńczony obejrzeniem przepięknego Wodospadu Wichon.
Pobyt w stanie Chuuk to także niesamowita okazja, by podziwiać życie codzienne wyspiarzy. Są to ludzie bardzo gościnni i otwarci, chętnie pozują turystom do zdjęć. Znający angielski z pewnością także chętnie z nami porozmawiają o codziennym życiu.
BAZY / CENNIK - TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
Baza Truk Lagoon Dive Center oferuje kursy w systemie PADI. Wypożyczalnia sprzętu jest do dyspozycji gości. Stworzono także niewielki warsztat naprawy owego sprzętu. Dziennie organizuje się tutaj aż 3 nurkowania oraz wyprawę nocną. Baza ma do dyspozycji łódkę, którą w małych grupkach płynie się w piękne miejsca. Główną atrakcją są oczywiście wraki. Na życzenie można także zorganizować nurkowanie połączone z karmieniem rekinów. Umożliwione jest tutaj nurkowanie z nitroxem oraz trimixem. Profesjonalizm i ogromna wiedza cechuje tutaj zarówno instruktorów, jak i przewodników. Najczęściej organizowane są kursy Advanced Open Water.
Blue Lagoon Dive Shop jest bardzo nowoczesna. Znajdziemy tutaj wypożyczalnię oraz serwis sprzętu, salę wykładową oraz niewielki sklepik, w którym można kupić pamiątki. Butle używane w tej bazie mają zawory INT, adaptery DIN-INT także są dostępne. Baza dysponuje wygodnymi i szybkimi łodziami. Przewodnicy zaś mają rozległą wiedzę na temat najwspanialszych miejsc do nurkowania.
HOTELE MIKRONEZJA
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - TRUK - CHUUK - MIKRONEZJA
Klimat
Panuje tutaj klimat tropikalny. Wilgotność powietrza jest wysoka, temperatury zaś utrzymują się na dość stałym poziomie rzędy 25- 32 stopni Celsjusza. Niższe wartości spotykamy tu między grudniem a kwietniem, w pozostałych miesiącach rosną. Wiejąca od morza bryza daje tu bardzo przyjemny klimat.
Ludność
Chuuk zamieszkuje około 49 000 osób. Jest to stan wyróżniający się dużym etnicznym zróżnicowaniem. Najwięcej osób posługuje się tutaj językiem chuuk oraz mortlock. Znacznie mniej natomiast namonuito, puluwat oraz angielskim. Chuukańczycy w większości wyznają katolicyzm.
Wizy
Zasadniczo potrzebujemy tylko paszportu ważnego przynajmniej 6 miesięcy od daty wylotu. Na Chuuk dostaniemy się jednak tylko przez Guam albo Honolulu, zatem niezbędna nam będzie także amerykańska wiza.
Waluta
Walutą obowiązującą w stanie Chuuk jest dolar amerykański (USD).
W wielu miejscach bez żadnego problemu będziemy płacić kartą kredytową.
Prąd
Napięcie w gniazdkach wynosi 110V, niezbędny nam zatem będzie specjalny adapter do kontaktów typu amerykańskiego.
Czas
Abyśmy wiedzieli, która jest teraz godzina w Chuuk, do czasu polskiego dodać musimy 9 godzin.
Kuchnia
Podobnie jak w całej Mikronezji, także w stanie Chuuk możemy spożywać świeże ryby oraz owoce morza. Jest ich tutaj pod dostatkiem. Grillowanego tuńczyka można dostać właściwie w każdym przydrożnym punkcie gastronomicznym. Restauracje serwują dania z wielu stron świata, zjemy zatem potrawy kuchni meksykańskiej, tajskiej czy chińskiej.
Muzyka
Warto wybrać się do jednego z klubów z muzyką na żywo i posłuchać lokalnych wykonawców, którzy w śpiew i taniec wydają się wkładać całe swoje serce. Mieszkańcy wyspy chętnie muzykują w czasie wykonywania codziennych czynności.
Ciekawostki
W Chuuk nie mieszka na stałe żaden Polak.
Laguna jest miejscem spoczynku niemalże stu statków.
Prace przy budowie dróg trwają tu niemal bez przerwy.
Targować można się w zasadzie tylko na rynkach warzywno-owocowych.
Kobiety noszą tu trzcinowe spódnice.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |