Owocnik - początkowo półkulisty, potem wypukły do poduszkowatego. Barwy od bladobrązowawego, szarawobrązowawego, ochrowoszarawego. Brzeg w kolorze białawym. Powierzchnia gładka lub pomarszczona, matowy i zamszowaty.
Pory - początkowo w kolorze białym lub białoszarym, z czasem zmieniające zabarwienie na żółtozielonkawe. Przy brzegu kapelusza niekiedy różowawe. Drobne i okrągłe.
Rurki- takiej samej barwy, z wiekiem przy brzegu kapelusza czerwonawe, łatwo oddzielają się od kapelusza; przy trzonie zatokowato wycięte.
Trzon - początkowo bulwiasty z wiekiem do cylindrycznego. Barwy bladoszarej do jasnobrązowawego. Na powierzchni z białawą lub kremową siateczką, która z czasem brązowieje i pokrywa cały lub połowę jego długości. Zazwyczaj jest ona jaśniejsza od barwy całego trzonu.
Miąższ - młody biały i zwarty, u starszych egzemplarzy gąbczasty, pod skórką zabarwiony na brązowo (czerwonobrązowawo); niezmienny; zapach przyjemny; smak łagodny, przyjemny (orzechowy); zapach suszu charakterystyczny, intensywny, przyjemny.
Wysyp zarodników - jasnooliwkowej.
Występowanie - pojedynczo lub w małych grupach, od maja do końca czerwca, pod dębami i bukami.
Zastosowanie - jadalny i bardzo smaczny.
© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |