News
Poszukiwanie pokarmu najlepiej rozpocząć od roślin. Właściwa identyfikacje roślin mająca na celu rozpoznanie jadalności jest kluczem do sukcesu. Nie wszystkie rośliny są jadalne, niektóre mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet mogą prowadzić do śmierci. Wybierając się w nieznane rejony świata możemy przygotować się poprzez przegląd w katalogach roślin jadalnych oraz trujących. Wybrać się do ogrodu botanicznego.
Jadalność roślin możemy sprawdzić poprzez test jadalności. Przed testem staramy się nic nie jeść przez osiem godzin W pierwszej kolejności dzielimy roślinę na części a więc liście, łodygi, korzenie, itp. Podczas testu spożywamy tylko jedną część. Części, które wydzielają silny lub nieprzyjemny zapach należy odrzucić. Części roślin umieszczone na czas 15 minut na wewnętrznej części łokcia lub nadgarstka mogą powodować alergie w takim przypadku uznajemy je za niejadalne. Jeśli nie nastąpiła żadna reakcja to umieszczamy daną część na wewnętrznej części wargi na trzy minuty i czekamy na ewentualne pieczenie lub podrażnienie. Jeśli brak reakcji to kładziemy daną część na języku i trzymamy ją tam przez 15 minut. Brak reakcji to przeżuwamy przez 15 minut i połykamy popijając wodą. Odczekujemy 8 godzin. Jeśli organizm zareaguje niekorzystnie należy spowodować wymioty i pić dużą ilość wody. Jeśli nie ma reakcji zjadamy kolejną porcję rośliny i odczekujemy kolejne 8 godzin. Jeśli się nic nie stanie można uznać, że roślina jest bezpieczna.
Oznaki jadalności: Jagody czarne lub fioletowe, pojedyncze owoce na łodyżce lub ich kiście.
Oznaki niejadalności: Rośliny z bulwami, z białymi lub żółtymi jagodami, mające czerwony kolor, mające białe lub mleczne soki, pięciosegmentowe owoce, grupy trzech liści, włoski na pniu lub liściach, drażniące, kłosy z różowym, fioletowymi lub czarnymi wąsami.
Za jadalne uznać możemy: Migdały, buk, jeżyny i maliny, paproć, pałka szerokolistna, cykoria, dzika jabłoń, mlecz, głóg, jałowiec, pokrzywa, dąb, sosna, trzciny, kasztan jadalny, orzech włoski, gorczyca białą, szczaw, pasternak, dzika róża.
Za niejadalne uznać możemy: szalej, naparstnica, trujący bluszcz, tojad, pokrzyk dzika jagoda, jaskier, łubin, wyka, ostróżeczka, oleander.
Grzyby mogą Stanowic cenne źródło pożywienia, ale mogą prowadzić również do śmierci. Katalog grzybów jadalnych i niejadalnych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |