News
Natura i wywołane przez nią klęski żywiołowe potrafią wywołać olbrzymie straty tak materialne, jaki i ludzkie. Podczas ich występowania z reguły panuje duży chaos, który utrudnia działania. Często jesteśmy zdani na własne siły.
Wiele z tych zjawisk możemy przewidzieć, określić prawdopodobieństwo wystąpienia na podstawie danych historycznych lub w wyniku komunikatów odpowiednich służb. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane, do których nie jesteśmy przygotowani. Jak sobie radzić w takich sytuacjach, na to pytanie postaramy się dać odpowiedź.
Powódź to zjawisko, które niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo dla mienia jak i zdrowia. Może występować często na terenach zalewowych. Szczególnie niebezpieczna jest na obszarach nieobjętych terenami zalewowymi, na których stopień przygotowania do niej może być znacznie niższy. Jeśli spodziewamy się powodzi należy się do niej przygotować poprzez zgromadzenie odpowiedniej ilości wody oraz pożywienia, cennym urządzeniem w takich sytuacjach jest generator prądotwórczy oraz pompy. Chroniąc mienie pomóc mogą nam worki z piaskiem, zabicie otworów okiennych i drzwiowych deskami. W chwili wdarcia się wody do pomieszczeń wyłączamy energię, aby zabezpieczyć się prze ewentualnym porażeniem prądu. Długotrwała powódź wiąże się również z zagrożeniem, epidemiologicznym. Padła zwierzyna, różnego rodzaju nieczystości mogą stanowić również duże zagrożenie dla zdrowia.
Klęski żywiołowe związane z wiatrem to różnego rodzaju Tornada, Huragany, Trąby powietrzne i tym podobne. Są to zjawiska niebezpieczne dla mienia, jaki i dla człowieka. Ich siła może być różna. W czasie tych zjawiska nie należy przebywać na otwartej przestrzeni. Podczas nasilenia tych zjawisk należy schronić się w najniższych kondygnacjach budynku, najlepiej w piwnicach.
Śnieżyce stanowią również duże niebezpieczeństwo. Silne opady śniegu mogą Nas uwięzić na długi okres czasu. Zapowiedzi śnieżyc powinny odłożyć w czasie wyprawy w góry jak i również dalekie wyprawy samochodem. Wychłodzenie, brak zapasów pożywienia mogą stanowić duże niebezpieczeństwo.
Pożar lasu.
Trzęsienia ziemi.
Wulkany.
Klęski żywiołowe oprócz bezpośrednich zagrożeń mogą cechować się zagrożeniami wynikającymi z naruszenia porządku publicznego, anarchii, infrastruktury, wspomnianej powyżej epidemiologii.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |