News
Dłuższy czas przebywania poza cywilizacją wymaga od człowieka nabycia umiejętności w zakresie gotowania oraz bezpiecznego przechowywania żywności. Pozyskana z natury żywność podlega naturalnym procesom psucia. Proces ten można zatrzymać poprzez odpowiednie techniki przygotowania pożywienia.
Ogień dalej gotowanie jest najbardziej uniwersalnym sposobem podnoszenia walorów smakowych produktów spożywczych, pozwala on również zniwelować niekorzystny smak, zabić bakterie i pasożyty oraz czyni produkty niejadalne jadalnymi. Ogień można wykorzystać na kilka sposobów: gotowanie, smażenie, wypiekanie, gotowanie na parze, pieczenie i prażenie.
Gotowanie łatwe do zastosowania pozwala na zmiękczenie produktów, a tym samym łatwiejsze spożycie. Ma ono również niekorzystne działanie, ponieważ pozbawia produkty wiele cennych witamin. Ubocznym produktem gotowania jest woda, którą również możemy spożyć, ponieważ zawiera wiele cennych witamin.
Innym sposobem przygotowywania produktów jest pieczenie nad otwartym ogniem. Obracając produkt opiekamy go w całości. Postęp pieczenia sprawdzamy poprzez nakłucie mięsa „szpikulcem” czerwone soki oznaczają konieczność dalszego pieczenia, białe możliwość spożycia. Produktem ubocznym powstającym podczas pieczenia jest tłuszcz, który możemy zbierać do pojemnika i później wykorzystać do pieczenia lub jedzenia.
Wypiekanie pozwala uzyskać produkty o wysokich walorach smakowych, jednocześnie wymaga zastosowania odpowiednich „naczyń”. Może to być kawałek metalu lub większy płaski kamień. Dodany tłuszcz zwierzęcy podnosi temperaturę, opieka produkt z zewnątrz i zmiękcza wewnątrz.
Gotowanie na parze nadaje się w szczególności do przygotowywania żywności opartej na rybach i produktach roślinnych. Ta metoda pozwala zachować większość składników odżywczych. Trudna do zastosowania w przypadku większych kawałków mięsa.
Prażenie polega na umieszczeniu produktów w pojemniku lub na kamieniu i podgrzaniu. Ta metoda stosowana jest najczęściej do orzechów i nasion.
Większość rodzajów ognisk nadaje się do wykorzystania podczas przyrządzania produktów. Jednak można na potrzeb gotowania przygotować bardziej odpowiednie ogniska.
Piecyk włóczęgi wykonywany z beczki. W dolnej jej części wycinamy prostokątny otwór służący do wkładania materiału palnego. Poniżej tego otworu wykonujemy niewielkie otwory w odległości około kilku centymetrów, których celem jest odprowadzanie dymu. Dym odprowadza się również poprzez większe otwory wycięte w górnej części beczki. Metalowa beczka szybko się nagrzewa dając dużo ciepła, a pokrywa pozwala na smażenia produktów.
Piecyk Jukoński to ognisko z wykopaną dziurą o średnicy około 30 cm i głębokości około 30 cm. Następnie wykonujemy wiodący do niego tunel z kamieni oblepionych gliną w kształcie stożka.
Ognisko w wykopie doskonale nadaje się do urządzenia grilla po wypaleniu się części palnego materiału. Na tak przygotowany wykop nakładamy kratownicę z metalową, jeśli taką posiadamy lub możemy wykonać ją z młodych wilgotnych gałęzi.
Piecyk gliniany to piecyk wykonywany z wykorzystaniem metalowej beczki. Po wykopaniu jamy wkładamy do niej beczkę w taki sposób, aby pod nią zmieściło się palenisko. Do beczki mocujemy pionowy kij, poczym beczkę i kij obsypujemy ziemią. Wyciągamy kij tworząc komin dla ulatniającego się dymu. Po rozpaleniu ognia nagrzane wnętrze beczki pozwoli na pieczenie produktów.
Sztućce możemy wykonać z drewna. Za naczynia do gotowania mogą posłużyć wydrążone elementy drewna.
Techniki gotowania:
Gotowanie na rozgrzanych kamieniach. Ognisko przygotowujemy na kamienistym podłożu, po jego wypaleniu usuwamy popiół i gotujemy, pieczemy na rozgrzanych kamieniach. Małe porcje często obracamy. Ulepszeniem tej techniki jest kamienny piec wykonany w jamie, do której wsypujemy dużą ilość kamieni. Na tak przygotowanym podłożu rozpalamy ognisko. Po jego wygaśnięciu mamy dużą ilość ciepła wytwarzana przez nagrzane kamienia, na których możemy gotować nawet przez 2 godziny. Dodatkowo możemy przykryć kamienie i produkty gałęziami oraz przysypać to ziemią. Dobrą metodą gotowania jest wykorzystanie błota. Produkty owijamy w liście lub trawy i pookładamy błotem, poczym wkładamy w żar ogniska. Czas trwania gotowania w taki sposób trwa około jednej godziny. Inna metoda gotowania jest wykorzystanie pary. Wykonujemy jamę na dnie, której układamy kamienie, poczym rozpalamy ognisko. Po jego wypaleniu usuwamy jego pozostałości i na kamieniach układamy trawę, produkty żywnościowe. Przykrywamy to trawą i gruba warstwą ziemi. Wcześniej powinniśmy jeszcze wbić pionowy kij, po wyjęciu, którego wlewamy wodę na gorące kamienie, które wytwarzają parę do gotowania. Jest to metoda, która w niewielkim stopniu odbiera odżywcze składniki pokarmu.
Nadmiar pokarmu oraz jego gromadzenie wiąże się z jego konserwacją. W celu spożycia pokarmu w ciągu kilku dni należy pokarm trzymać w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych, jeśli się da to w szczelnym pojemniku. Dłuższe przechowywanie pożywienia wiąże się z koniecznością wędzenia i suszenia pożywienia.
Suszenie najlepiej stosować do produktów zawierających małą ilość wody oraz tłuszczów. Mogą to być ryby, drób, jarzyny, grzyby. W przypadku mięs sól dodatkowo może wspomóc proces suszenia. Proces suszenia polega na wystawieniu w suchym miejscu pożywienia na działanie ciepłego powietrza. Rozgrzane kamienie, stojaki wykonane z drewna doskonale nadają się do suszenia. Proces suszenia może trwać do kilku dni w tym czasie należy zapewnić brak dostępu do suszonego pożywienia dzikich zwierząt oraz owadów. Jeśli nie ma słońca wykorzystać możemy ciepło z ogniska. Z chwilą, gdy produkty stają się suche i łamliwe możemy uznać proces suszenia za zakończony. Tak przygotowany produkt należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Użycie go do spożycia wiąże się z koniecznością jego nawodnienia, które możemy wykonać poprzez kilkugodzinne trzymanie go w wodzie lub gotowanie w czasie od 30 do 60 minut.
Wędzenie polega na poddanie produktów żywnościowych na działanie dymu, powodującego jego wysuszenie i utworzenie na jego powierzchni dodatkowej warstwy ochronnej. Proces wędzenia trwa około 20 godzin. Do tego celu najlepiej zbudować ognisko z platformą do wędzenia. Uzyskanie dużej ilości dymu możemy uzyskać poprzez dołożenie do ogniska świeżych liści.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |