Instruktor golfa
Instruktora można porównać do dobrego lekarze – zdiagnozuje problemy, które później będzie można poprawić. Od nas zależy, jaką osobę wybierzemy i w jaki sposób będzie układać się współpraca. Przedstawiamy kilka przydatnych rad, którymi można kierować się przy doborze odpowiedniego trenera.
To w naszych kompetencjach leży dopasowanie pod swoje umiejętność idealnego planu zajęć. Początkującemu golfiście przychodzi to jednak z trudem. Możemy oczywiście posiłkować się wiedzą znajomych, czy filmami instruktarzowymi, ale jedno jest pewne – to nie to samo, co bezpośredni kontakt z wykwalifikowanym instruktorem. Szkoleniowiec odnosi się indywidualnie do naszych braków i potrzeb, które można skorygować w określony sposób.
Komunikacja i kompatybilność
Nie można ulegać złudnemu wrażeniu, że my zatrudnimy odpowiedniego nauczyciela, a on wykona za nas całą resztę. Szkolenie to dla nas szansa, której nie można zmarnować. Ważne jest wybranie człowieka o podobnym stylu komunikowania się, tak, aby przepływ informacji nie był zakłócony. Niemniej ważną kwestią jest dobór charakterologiczny. Podobny temperament i system wartości pozwolą na bezstresowy przebieg procesu nauczania. Współcześnie istnieją również inne kanały komunikacji niż ten klasyczny – słowny. Nowe technologie pozwalają na szybkie reagowanie i ewentualne rozwianie wątpliwości. Warto więc na pierwszym spotkaniu dowiedzieć się jak najwięcej o instruktorze, z którym będziemy pracować. Można również pozwolić sobie na zasięgnięcie języka w klubie, w którym pracuje, czy u poprzednich adeptów. Dobry instruktor będzie szczęśliwy rozmawiając z Tobą o grze w golfa, ale także poznając Cię jako jednostkę.
Doświadczenie
Kluczowym aspektem w pracy instruktora jest doświadczenie. Oczywiście korzystne jest, kiedy szkoleniowiec miał do czynienia z wieloma różnorodnymi przypadkami. Szansa, że szybko skoryguje Twoje błędy i przejdzie do regularnych treningów proporcjonalnie wzrasta. Należy zwracać uwagę, także na wykształcenie instruktora. Wielu z nich to tzw. samozwańczy eksperci, którzy świetnie radzą sobie z podstawowymi problemami, zgrzyt pojawia się przy zaawansowanych pytaniach i ewolucjach. Bez względu na dobre wyniki należy poprosić szkoleniowca o referencje.
SOS dla swingu
Dobry instruktor taszczy za sobą dużą torbę golfową, której dna nie widać. Przez lekcje postawy i swingu można świetnie zidentyfikować szkoleniowca. Nie wystarczy jedynie proste pokazywanie różnić w swingu. Nauka przez negowanie nie zawsze wychodzi. Z pomocą powinny przyjść sztuczki – indywidualne dla każdego instruktora. Ważne, aby znał umiar i jednoczenie w kompetentny sposób argumentował swoje pomysły.
Technologia
Jak było napisane wcześniej, często możemy natknąć się na rozmaite tutoriale udostępniane w sieci. Nie należy wykluczać tej formy nauki. Jest ona dobra dla poczatkujących graczy, którzy chcą wiedzieć trochę więcej, aby móc się rozwijać. Stawianie pierwszych kroków posługując się filmikami jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem, nie można jednak zapomnieć, że to nie zastąpi nam wprawnego oka instruktora. Bądź co bądź jedynie on może zdiagnozować nasze błędy. Ewentualnie można połączyć te dwie rzeczy. Instruktor z kamerą świetnie nadają się do zwiększania świadomości co do popełnianych błędów.
Grono eksperckie
Jeśli mówimy o profesjonalnym uprawianiu golfa to pamiętajmy, że dobry szkoleniowiec otacza się gronem eksperckim. Instruktor fitnessu, dietetyk, psycholog, masażysta to tylko niektórzy z praktyków stanowiących doskonałe uzupełnienie usług golfowych.
Umiejętności
Trener wykonujący swoją pracę powinien nie tylko być dobrym pedagogiem, ale także sam posiadać niezbędne umiejętności, które może zaprezentować adeptowi. Im lepiej gra instruktor tym lepiej dla nas, warto się uczyć od najlepszych. W pewnym momencie przychodzi czas, że instruktor oprócz rad zaczyna grać z początkującym golfistą. W ten sposób uruchamia się rywalizację, która daje niesamowite rezultaty. Ekspert, który notorycznie się myli, używając kiepskich wymówek nie zasługuje na naszą uwagę.
Nauka golfa przedstawiana jest przez profesjonalnych instruktorów jako analogia do operacji (kolejne medyczne skojarzenie). Każdy dobry szkoleniowiec powinien mieć świadomość tego, że perfekcjonizm jest drogą do sukcesu. Precyzyjne ruchy, niuanse decydujące o rozkładzie gry powodują, że instruktor powinien posługiwać się gamą różnorodnych rozwiązań dopasowanych do określonego typu zachowań. Bagatelizowanie pytań i częste wymówki dyskwalifikują pseudo – eksperta już na starcie. W golfie potrzebne jest zaangażowanie z obydwóch stron. Jeśli początkujący golfista i instruktor dają z siebie wszystko to można liczyć na progres. Bywa też tak, że niektórym rzekomo brakuje po prostu talentu do gry w golfa. Zanim jednak zrezygnują radzimy zmienić instruktora na takiego, który posiada większość pozytywnych cech przedstawionych w tym artykule. Może się okazać, że problem tkwi w szkoleniowcu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |