Początki golfa nie mają określonej dokładnej daty. Doszukiwać należy się ich w średniowiecznej Europie, w której istniało kilka podobnych gier. Pierwsze zapisane karty historii to 1457 rok, w którym król Szkocji James IV wydał zakaz gry swoim podwładnym, którzy poświęcali zbyt dużo czasu na tą grę. Zakaz po pięciu latach zniósł sam król, który sam stał się miłośnikiem tej gry. Jemu właśnie przypisuje się rozpowszechnienie tej gry (w formie zbliżonej do tej, jaką znamy obecnie) na terenie Anglii i Szkocji.
Od tamtej pory popularność golfa rosła w szybkim tempie. W XVI wieku golf zdobył wielką sławę między innymi dzięki królowej Marii Stuart i królowi Karolowi. W 1552 zbudowano pierwsze pole golfowe w St Andrews, które istnieje do dziś i uważane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie.
XVIII wiek jest okresem dalszej ekspansji golfa. Powstają funkcjonujące do dnia dzisiejszego kluby. W 1744 roku powołano do życia The Gentlemen Golfers of Leith, ale też stworzono pierwsze pisane reguły gry. W tym samym roku The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews przedstawiło pierwsze zasady: m.in. zakaz wymiany piłki podczas gry, zakaz usuwania drobnych naturalnych przeszkód, zakaz gry piłką przeciwnika. Zaledwie 5 lat później utworzono słynny klub St Andrews Society of Golfers, w 1759 roku przedstawiono grę w formacie Stroke Play, a w 1764 po raz pierwszy rozegrano turniej na polu 18 dołkowym.
Do Ameryki golf trafił w 1786 roku, przywieźli go Szkoccy oficerowie. Jego rozwój na Nowym kontynencie następował bardzo długo. Pierwszy prawdziwy amerykański klub założony został dopiero w 1873 w Montrealu w Kanadzie.
Wiek XIX dzięki imperialnej polityce brytyjskiej powoduje pojawienie się tej gry w Indiach, w Bombaju, w Nowej Zelandii, w Południowej Afryce i w Australii.
Współcześnie golf jest grą stosunkowo powszechną o doskonałym wizerunku. Liczba grających stale wzrasta, podobnie jest z liczbą fanów, która dorównuje liczbie fanów piłki nożnej i tenisa ziemnego.
Współczesny golf możemy podzielić na konkurencję amatorską i zawodową, kobiet i mężczyzn, indywidualnie i drużynowo. Kalendarium golfowe obejmuje wiele konkursów.
The men's major golf championships („wielki szlem”), w skrócie nazywany po prostu “the majors”, są to cztery najbardziej prestiżowe turnieje dla zawodowych graczy.
- w kwietniu Masters Tournmament- grany na Augusta National Golf Club
- w czerwcu- US Open - gospodarzem jest The United States Golf Association (USGA) i grana na różnych polach w Stanach
- w lipcu- The Open Championship (The British Open) gospodarzem jest The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews i grany na rożnych polach w Wielkiej Brytanii
-w sierpniu- PGA Championship - gospodarzem jest Professional Golfers’ Associantion of America i grany jest na rożnych polach w Stanach
Wspomnieć należy również o The Ryder Cup - najważniejszym drużynowym turniejem golfowym na świecie. Jest on rozgrywany od 1927 roku, co dwa lata (parzyste) a gospodarzami na przemian są pola golfowe w Stanach Zjednoczonych i Europie. Od 1979 roku w turnieju Ryder Cup walczą drużyna europejska i amerykańska. Udział w tym turnieju jest grą wyłącznie o prestiż, nie ma w nim nagród pieniężnych. |