Ciekawostki rośliny i zwierzęta
Ciekawostki o pingwinach
Pingwiny ciekawostki - dowiedz się kiedy pojawiły się na Ziemi, gdzie żyją, a także co jedzą pingwiny. Poznaj fakty, o których nie miałeś pojęcia.
Kowalski, Szeregowy, Rico i Skipper. Kto zna te postaci, może domyślać się komu będzie poświęcony ten wpis. Oczywiście pingwinom - ale niekoniecznie tym z Madagaskaru. Poznaj ciekawostki o pingwinach.
Kiedy pojawiły się pingwiny?
Wielu naukowców dowodzi, iż pierwsze pingwiny pojawiły się w czasach gdy ziemią rządziły dinozaury. Potwierdza to odkrycie skamieniałości pingwina pochodzącej sprzed 61 milionów lat. Znaleziono ją na terenie Nowej Zelandii w regionie Canterbury. W tamtych czasach te zwierzęta mierzyły nawet półtorej metra. Po raz pierwszy słowa pingwin użyto w XVI wieku.
Ptaki, które nie latają
Pierwsze pingwiny na Ziemi potrafiły latać, jednak wraz ze zmianą warunków życia po prostu zapomniały, jak to się robi.
Wzrost pingwina
Pingwiny kojarzymy raczej z małymi zwierzętami. Ich średni wzrost wynosi około 40 cm. Jednak jeden z przedstawicieli tej rodziny to prawdziwy olbrzym. Pingwin cesarki osiąga wzrost 120 cm przy masie ciała 20 - 45 kilogramów.
Nurkowanie mają we krwi
Pingwin cesarski jest w stanie zanurkować na głębokość nawet 500 metrów i przebywać pod wodą do 25 minut.
Bezzębne stworzenia
Zwierzęta te nie posiadają zębów, jednak do łapania swoich ofiar i spożywania pokarmów używają dzioba. Z tego powodu zdarza im się czasem połknąć kamień, który w dalszej fazie ułatwia proces rozdrabniania w żołądku. Według niektórych badaczy tych ptaków, kamienie nie tylko przyspieszają proces trawienia, ale także z uwagi na dodatkowy ciężar pozwalają nurkować na znacznie większą głębokość.
Ten pingwin został sfotografowany w zoo w Calgary (Kanada). Pingwiny są niezwykle uroczymi zwierzętami, nie są one agresywne, raczej towarzyskie. Niestety wiele gatunków jest zagrożonych wyginieciem.
Odpowiednikiem rudowłosego...
... wśród pingwinów jest brązowo upierzony. Statystycznie 1 na 50 000 tych zwierząt rodzi się z brązowym upierzeniem zamiast czarnego. Choć wyglądają wyjątkowo, to nie jest to dla nich dobre, albowiem stają się łatwym celem. W dość młodym wieku dopadają je drapieżniki i muszą pożegnać się z życiem. Dowiedziono także, że mają też problem ze znalezieniem partnera.
Co jedzą pingwiny?
Głównym pożywieniem dla tych zwierząt są ryby, które same sobie wyłowią. Nie pogardzą także skorupiakami, czy głowonogami. Jednym ze sposobów zdobywania pokarmu jest nurkowanie pod lodem. Gdy pingwin wypatrzy swoją ofiarę zaczyna ją ścigać w górę, aż znajdzie się pod lodem, a następnie chwyci swoją ofiarę. Pingwiny są w stanie zostać pod wodą około 18 minut i sześciokrotnie przypuścić atak.
Pingwiny ciekawostki
Jak się zachowują w związku? Gdzie żyją pingwiny? Czym jest tobogganing? Wszystko co powinieneś wiedzieć o pingwinach.
1. Choć pingwiny są nielotami, wyewoluowały one od ptaków potrafiących latać.
2. Popularną metodą przemieszczania się dla tych zwierząt jest saneczkowanie, czyli po prostu ślizganie się na brzuchu po lodzie i śniegu. Ma to też swoją nazwę - tobogganing.
3. Gdzie żyją pingwiny? Występują głównie przy zimnych morzach na półkuli południowej - zamieszkują głównie Antarktydę, wybrzeże Ameryki Południowej oraz Nową Zelandię.
4. Pingwiny nie przejmują się tradycyjną rolą męską przypisaną przez społeczeństwo. To właśnie pingwin wysiaduje jajo, zaś pingwinica (zabawne słowo) poszukuje pożywienia. Pani Pingwinowa z gatunku cesarskiego jest w stanie przebyć nawet 130 kilometrów, aby znaleźć pokarm dla swoich małych. Co więcej, w przełyku samca produkowane jest mleko, którym karmione jest mały pingwinek.
Pingwiny są bardzo towarzyskie
Pingwiny są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Jak można zauważyć na wielu filmikach dostępnych w internecie nie uciekają one od ludzi. Jeden z youtuberów próbował nawet
5. Wśród wszystkich ptaków, to właśnie pingwiny są najbardziej opierzone - na jeden centymetr kwadratowy przypada około dwanaście piór. Cechą charakterystyczną ptaków jest gubienie i wytwarzanie pojedynczych piór, jednak pingwiny są inne. Te zwierzęta przechodzą przez tzw. fazę nieopierzenia, w której tracą całe opierzenie i przez około dwa-trzy tygodnie pozostają całkowicie "nagie".
6. Choć ich uszy są niewidoczne, pingwiny są doskonałymi słuchaczami. Za pomocą tego zmysłu są w stanie odnaleźć się wśród licznej kolonii.
7. Pingwiny są wierne swoich partnerom/partnerkom. Argentyńscy naukowcy dowiedli, iż pingwiny magellańskie potrafią wrócić do swojej ukochanej nawet po 16-latach rozłąki.
8. Tylko na archipelagu Sandwich Południowy żyje aż dwa miliony pingwinów.
9. Pingwiny czują się bardzo dobrze w wodzie i spędzają w niej blisko 75% swojego życia. Jednak to właśnie na lądzie rozmnażają się i znoszą jaja.
10. Pingwiny to dość towarzyskie zwierzęta. Wspólnie pływają i spożywają jedzenie.
11. Pingwiny to zwierzęta stadne, jednak bez problemu potrafią odnaleźć w nim osobnika, którego poszukują. Jak to możliwe? Każdy z nich ma swój unikalny głos.
12. Zwierzęta te znacznie lepiej widzą pod wodą, niż na lądzie.
13. Pingwiny posiadają trzy palce u stóp.
14. Jak wyglądają małe pingwiniątka? Są szare i pokryte puchem.
15. Pingwiny cesarskie to jedyne ptaki czujące się jak ryba w wodzie! Potrafią rozpędzić się nawet do 60km/h.
16. Podobnie jak ludzie, pingwiny także reagują na łaskotki.
17. Najstarszy pingwin świata żył 39 lat i 9 miesięcy. Zamieszkiwał on japoński ogród zoologiczny.
18. Temperatura ciała dla zdrowego pingwina wynosi 38 stopni Celsjusza.
19. Głównym pożywieniem dla tych zwierząt są ryby, które same sobie wyłowią.
Pingwiny w Simonstad nieopodal Kapsztadu
Pingwiny w Simonstad nieopodal Kapsztadu. Niektóre pingwiny lubią także ciepły klimat. W RPA można znaleźć stado pingwinów zamieszkujące ciepłe plaże. Dzięki sporemu upierzeniu na ich ciele raczej nie jest potrzebny im olejek do opalania.
20. Jakiś czas temu internet ogarnęło pytanie - czy pingwiny mają kolana? Patrząc na budowę pingwina i sposób poruszania się, możemy odpowiedzieć - nie. Choć chodzą niezdarnie, to kolana posiadają. Ich nogi wraz z kolanami są przykryte piórami. Sprawia to wrażenie jakby ich nogi były bardzo krótkie.
21. Na całym świecie występuje 17 gatunków pingwinów, z czego 10 z nich jest zagrożonych wyginięciem, a 4 bliskie zagrożenia.
22. Każdego roku zwierzęta te obchodzą dwa razy swoje święto. Pierwsze z nich przypada na 20. stycznia - Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach - drugi zaś na 25. kwietnia - Światowy Dzień Pingwinów.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |