Ciekawostki rośliny i zwierzęta
Ciekawostki o zebrach
Jak wygląda zebra? Po co im pasy? Gdzie żyją i co jedzą zebry? Dlaczego doskonale rozumieją się ze strusiami? Poznaj nieznane ciekawostki o tych czarno-białych ssakach.
Zebra to ogólna nazwa stosowana na określenie ssaków należących do rodziny koniowatych. Wyróżnia się trzy gatunki - zebrę stepową, zebrę pręgowaną i zebrę górską. Poznaj ciekawostki o zebrach, o których mogłeś nie wiedzieć.
Jak wygląda zebra?
Zebra z wyglądu przypomina konia. Główną cechą, która je wyróżnia jest ubarwienie. Początkowo naukowcy byli niemalże pewni, iż posiadają one białą sierść z czarnymi pasami. Po przeprowadzeniu dokładniejszych badań dowiedziono, że są całe czarne. Białe paski i brzuch stanowią dodatek pojawiający się wskutek przeróżnych czynników. Jednak nie wszystkie osobniki są czarno-białe. Takim przykładem jest zebra cierpiąca na albinizm. Jedna złota zebra z białymi pasami żyje w niewoli na Hawajach.
Po co zebrom pasy?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Biologom do dziś nie udało się ustalić, po co natura wyposażyła zebry w czarno-białe pasy. Mogą one być pomocne w celu łatwiejszego rozpoznawania się między osobnikami lub służyć jako kamuflaż przed potencjalnym agresorem. W 2012 roku węgiersko-szwedzki zespół naukowców zasugerował, iż mogą one działać odstraszająco na ssące krew muchy.
Zebra ciekawostki - bez wody są w stanie wytrzymać do trzech dni. Zazwyczaj starają się przebywać nieopodal wodopoju.
Co jedzą zebry?
Zebry są zwierzętami roślinożernymi. Ich głównym pokarmem są trawy, niekiedy także zioła. Bez wody wytrzymują około trzech dni. Zazwyczaj starają się przebywać w pobliżu wodopoju.
Gdzie żyją zebry?
Na wolności można je spotkać jedynie na obszarach stepowych i sawannie w południowo-wschodniej części Afryki.
Zebry żyją w stadach
Zebry należą do zwierząt żyjących w stadach. Niekiedy między samcami dochodzi do walk o przywództwo. W przypadku śmierci lidera stada, jego miejsce obejmuje inny samiec. Jeśli jakaś zebra zostanie zaatakowana przez drapieżnika, jego najbliższe otoczenie pędzi jej z pomocą. W tym celu wspólnie otaczają ofiarę i starają się przegonić drapieżnika.
Zebry i strusie
Te zwierzęta rozumieją się doskonale i chętnie przebywają w swoim towarzystwie. W sumie nie bez powodu. Zebry mają doskonały zmysł słuchu, zaś strusie doskonale widzą. W połączeniu te dwie umiejętności pozwalają im na wspólną ochronę przed potencjalnym zagrożeniem i porę uciec zanim zostaną zaatakowane.
Naturalni wrogowie
Naturalnym wrogiem dla tych zwierząt są lwy, hieny i likaony. W przypadku ataku, najskuteczniejszą formą obrony jest ucieczka. Gdy wróg je dogania stają do otwartej walki i wcale nie są bez szans. Potrafią skutecznie obronić się poprzez uderzenia kopytami. Natura widziała przypadki, w których zebra jednym kopnięciem zabiła lwa.
Jak długo żyje zebra?
Na wolności żyją średnio 20-25 lat. W niewoli potrafią dożyć 35 lat.
Zebra ciekawostki
1. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie spokojnych zwierząt. Gdy jednak ktoś lub coś nadepnie im na kopyto, potrafią się mocno zezłościć, a nawet zaatakować. Wśród wszystkich zwierząt, to właśnie zebry powodują najwięcej obrażeń swoim opiekunom w amerykańskich ogrodach zoologicznych.
2. Naukowcy są w stanie zidentyfikować konkretnego osobnika poprzez "zeskanowanie" jego pasków. Zwierzęta te posiadają niepowtarzalny sposób ułożenia pasów (podobnie jak linie papilarne u człowieka).
3. W 2009 roku z głodu zmarły dwie zebry w palestyńskim zoo. Władze obiektu próbowały zatuszować całą sprawę. Zebry zostały zastąpione przez dwa wymalowane osły. Być może paru turystów dało się nabrać, ale prawda w końcu wyszła na jaw.
Zebry to zwierzęta stadne. Ciekawostką jest ich zachowanie, gdy osobnik z ich rodziny zostanie zaatakowany. Wówczas pozostałe pędzą mi na ratunek i otaczają ofiarę.
4. Choć historia zna parę przypadków udomowienia tych zwierząt, większość z nich nie ma takich predyspozycji. Zebry są nieprzewidywalne i znane z tego, że atakują ludzi.
5. Zebry są aktywne rano i późnym wieczorem. W ciepłe południa preferują przebywać w cieniu. W obawie przed niebezpieczeństwem starają się trzymać w zwartej grupie.
6. Mięso tych zwierząt można jeść, jednak jest to nielegalne. Zaledwie jeden gatunek zebry burchella jest dopuszczony do hodowli na mięso.
7. W zależności od gatunki ich ciało osiąga długość od 2,1 m do 3 m. W kłębie osiągają wysokość od 1,1 m do 1,6 m. Waga ciała waha się w zakresie od 204 kg do 450 kg.
8. Biegają wolniej niż konie, jednak są w stanie rozpędzić się do 65 km/h.
9. Dorosłe zebry zasypiają na stojąco. Do snu kładą się tylko źrebaki.
10. Ogon dorosłego osobnika ma pół metra długości.
11. Po zajściu w ciąże samica wydaje na świat młode po około 380 dniach.
12. Zebroid to mieszaniec powstały w skutek mieszania zebry z innym gatunkiem koniowatym.
13. Poprzez położenie uszu u zebry można ocenić jej nastrój. Są spokojne, gdy ich uszy znajdują się w pozycji pionowej do góry. Strach uzewnętrznia się, gdy przechylają się do przodu. Bywają także złe, gdy ułożone są do tyłu.
Zebry są wolniejsze od koni.
Zebra ciekawostki - każdy osobnik posiada inny rodzaj rozmieszenia pasów.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |