Ciekawostki rośliny i zwierzęta
Jeż ciekawostki
Jeż ciekawostki - dowiedz się kiedy zapadają w sen zimowy oraz co jedzą jeże. Poznaj niesamowite informacje o jeżach, o których mogłeś nie mieć pojęcia.
Co jedzą jeże?
Z uwagi na ograniczoną ilość pokarmu oraz brak naturalnych siedlisk jeże przeprowadzają się bliżej ludzi. W trakcie przemieszczania często są przejeżdżane przez samochodu. Dziennie pokonują nawet trzy kilometry, aby zdobyć pokarm. Jedzą głównie ślimaki, dżdżownice, szarańcze, węże, czy jaszczurki. Lubi także pokarm roślinny - jagody, orzeszki buka, czy grzyby. Rzadziej do ich żołądka trafiają mniejsze gryzonie i jajka ptaków (jedynie jeśli jest już pęknięte, same nie są w stanie przegryźć się przez skorupkę). Jeże nie jedzą jabłek.
Gdzie żyją jeże?
Te niewinne zwierzątka zamieszkuję Europę, Azją, Afrykę i Nową Zelandię. Obecnie nie są spotykane na wolności na terenie obu Ameryk.
Sen zimowy u jeży
Jeże zapadają w sen zimowy trwający około pięciu miesięcy. Gdy temperatura za oknem spada poniżej 10 stopni Celsjusza ssaki te stają się otępiałe. Temperatura ciała spada z 36 °C, do około 5-6 °C. Przed zapadnięciem w sen zimowy podwajają wagę swojego ciała. Ich domem są małe norki, w których panuje stała temperatura w okolicach zeru stopni Celsjusza. Gdy hibernują ich serce bije 20 razy na minutę.
Ciekawostki o jeżach
1. Jeże to prawdziwe śpiochy. Każdego dnia na sen poświęcają do 18 godzin.
2. Jeż uaktywnia się nocą. Przesypia praktycznie cały dzień, wyjątek stanowią ulewne dni, gdy z ziemi wychodzą dżdżownice. Żeruje gdy zapada zmierzch.
3. Dzień Jeża przypada na 10 listopada.
4. Z uwagi na negatywną działalność człowieka, populacja tych zwierząt z roku na rok się zmniejsza. Naukowcy przewidują, że w 2025 roku populacja jeży na wolności będzie drastycznie niska.
5. Jeże nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka.
6. Zamieszkują głównie trudno dostępne chaszcze przykryte kiściami.
7. Znakiem rozpoznawczym tych zwierząt są kolce. Każdy jeż ma ich około pięć tysięcy. Osiągają one długość trzech centymetrów. Pełnią one funkcję obronną przed drapieżnikami. Gdy jeż wyczuje zagrożenie, zwija się tworząc kolczastą kulkę.
8. Kiedyś wierzono, że jeż zamieszkały nieopodal domostwa przynosi szczęście.
9. Dawniej ich igły były wykorzystywane do zszycia ludzkiej skóry.
10. Choć są dobrymi pływakami, to nie lubią wody.
Jeż ciekawostki - w samej Wielkiej Brytanii ginie 100 tysięcy osobników pod kołami samochodu
11. Najczęściej padają ofiarą lisów, borsuków, psów i kół samochodowych. W wyniku rozjechania każdego roku w Polsce śmierć ponosi 9 tysięcy osobników. Na terenie Wielkiej Brytanii ginie ich nawet 100 tysięcy.
12. W Polsce spotykane są dwa gatunki tych zwierząt. Jeż wschodni występuje niemalże w całym kraju. Jeż europejski zamieszkuje tereny Śląska, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Szczecińskiego.
13. Pierwsi przedstawiciele tych zwierząt pojawiły się na naszej planecie około 30 milionów lat temu.
14. To dość towarzyskie zwierzęta. Są w stanie szybko przywiązać się do człowieka, jeśli ten nie stanowi dla niego zagrożenia.
15. Ciąża u jeży trwa od 5 do 6 tygodni. Samica wydaje na świat od 1 do 5 młodych. Małe jeżyki otwierają swoje oczy z końcem 3 tygodnia życia.
16. W Maroku istnieje przekonanie, że wdychanie dymu spalonej skóry jeża ma właściwości lecznicze. Potrafi poradzić sobie z gorączką, męską impotencją oraz chorobami układu moczowego.
17. Jeże są samotnikami. Spotykają się z innymi osobnikami jedynie w okresie rozrodu.
18. Na wolności jeże żyją od 4 do 7 lat. Rekordzista przeżył 16 lat.
19. Podczas jednej nocy jeże są w stanie zjeść ponad 100 gąsienic.
20. Jeże często można było spotkać w kuchniach wiktoriańskich rodzin. Pełniły one rolę zwalczania szkodników.
21. Ich ciało osiąga długość 23 cm, kolejne 4 cm stanowi ogon.
22. Jeże nie tolerują laktozy. Nigdy nie powinny otrzymać mleka do picia.
23. Na ciele dorosłego jeża może znajdować się nawet 500 pcheł.
24. Zwierzęta te są w miarę odporne na jad węży.
25. W Tokio znajduje się kawiarnia tematyczna poświęcona właśnie tym zwierzętom.
26. Gdy dochodzi do zbliżenia między jeżami, wydają one głośne dźwięki.
27. Jeden miot jeżyków może mieć kilku ojców.
28. Przemieszczają się z prędkością nawet 9 km/h.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |