Ciekawostki rośliny i zwierzęta
Żaby ciekawostki
Żaby ciekawostki - dowiedz się co jedzą, gdzie żyją i jak rozmnażają się żaby. Czy wiedziałeś, że jad liściołaza żółtego jest w stanie zabić nawet 20 dorosłych ludzi?
Co jedzą żaby?
Głównym pokarmem dla tych płazów są owady. Niektóre większe gatunki są w stanie zjeść rybę, mniejsze jaszczurki, a nawet niewielkie ptaki. Gdy żaba zauważy potencjalną ofiarę, natychmiast wyrzuca w jej kierunku język pokryty lepką substancją. Po celnym trafieniu szybko wciąga swój język. Zmysł słuchu i węchu u żab jest słabo rozwinięty, dlatego podczas polowania kierują się one głównie wzrokiem.
Rozmnażanie żab
Żaby należą do płazów jajorodnych. Odruch płciowy u żab nazywany jest ampleksusem. Polega on na wejściu samba na grzbiet swojej partnerki i mocnym chwycie przednimi i tylnymi łapami. Wówczas samica składa jaja, a samiec polewa je nasieniem. Czynność tą potrafią wykonywać nawet kilka godzin. Samica składa skrzek do wody. Po około 16 tygodniach kijanka przeobraża się w dorosłego osobnika będącego w stanie opuścić akwen wodny.
Gdzie żyją żaby?
Żaby należą do rodziny kosmopolitycznej. Zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Na całym świecie istnieje około 340 gatunków żab. W Polsce można spotkać 6 gatunków, są nimi: żaba dalmatyńska, jeziorkowa, wodna, trawna, moczarowa oraz śmieszka.
Ciekawostki o żabach
1. Na terenie Queensland w Australii żył dość specyficzny rodzaj żab z rodzaju rheobatrachus. Ich wyjątkowość polegała na rozwoju kijanek. Po zapłodnieniu jaj, samica połykała około 26 z nich. Dalszy rozwój odbywał się w jej żołądku przez około 6-7 tygodni. Poród odbywał się poprzez usta samicy. Gatunek ten uznaje się za wymarły od 1983 roku, jednak australijscy naukowcy podejmują próbę jego wskrzeszenia poprzez sklonowanie.
2. Gdy w 2009 roku w kinach pojawiła się bajka "Księżniczka i żaba" Disneya, do amerykańskich szpitali trafiło około 50 dzieci zarażonych salmonellą, ponieważ całowały się z żabami.
3. Liściołaz żółty jest najgroźniejszym płazem na świecie. Trucizna tej żaby jest w stanie zabić od 10 do 20 dorosłych mężczyzn lub 10 tysięcy myszy. Po zetknięciu się z trucizną umiera się na zawał serca. Wydzielina tych żab była wykorzystywana przez Indian do zatruwania strzał. Żyje w Kolumbii w okolicach rzeki Cauca.
4. Żaby absorbują wodę przez skórę.
5. Zanim na świecie pojawiła się lodówka, Rosjanie i Finowie utrzymywali świeżość mela, poprzez umieszczenie w nim żywej żaby.
Niektóre żaby są w stanie zmienić swój kolor, jak kameleon
Żaby ciekawostki - przedstawiciele niektórych gatunków posiadają zdolność zmiany koloru, aby dopasować się do otoczenia
6. Największą żabą na świecie jest goliat płochliwy. Zamieszkuje on jedynie północno-zachodnią część Kamerunu oraz Park Narodowy Monte Alen w Gwinei Równikowej. Największe osobniki osiągają nawet 30 cm długości ciała i potrafią ważyć ponad 3 kg.
7. Gdy żaba ma problemy z żołądkiem, wypluwa go w całości na zewnątrz, oczyszcza łapami i chowa go do środka.
8. W skórze niektórych gatunków żab i ropuch występuje dość duża ilość bufoteniny. Po przyjęciu tego związku wywołuje on u człowieka halucynacje.
9. Niektóre osobniki są w stanie skoczyć na odległość trzydziestokrotnie większą od długości ich ciała. Żaba dalmatyńska może wybić się na wysokość 1 metra i pokonać odległość 2 metrów.
10. Większość osobników całe życie spędza w wodzie. Jednak istnieją też takie gatunki, które zażywają kąpieli wodny jedynie w celu złożenia jaj.
Ciekawostki o żabach - są one w stanie skoczyć na wysokość nawet 1 metra
11. Zamieszkujące tropikalne obszary Azji i Afryki żaby z rodziny Rhacophoridae posiadają umiejętność "latania". Żaby latające są w stanie szybować dzięki błonom między palcami i płaskiemu kształtowi ciała. Skacząc z wysokiej gałęzi mogą pokonać dystans nawet 15 m. Co ciekawe ten gatunek nie składa jaj w wodzie, a na liściach drzew.
12. W Ekwadorze występuje gatunek, który posiada przezroczysty brzuch.
13. Długość ciała najmniejszej żaby na świecie ma 7,7 mm.
14. Niektóre osobniki są w stanie zmienić swój kolor niczym kameleon.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |