Aromaterapia w kosmetyce
Aromaterapia w kosmetyce (co to jest, jak wykorzystuje się w kosmetyce – zapach, pielęgnacja)
Aromaterapia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Ta alternatywna metoda łagodzenia lub usuwaniu dolegliwości opiera się na bogactwie naturalnych olejków eterycznych przy wykorzystaniu najczulszego z ludzkich zmysłów: węchu.
Powonienie, taj jak zmysł smaku, należy do zmysłów chemicznych. Dzięki niemu możemy wykryć oraz zidentyfikować bodźce, jakimi są cząsteczki określonych związków chemicznych lub ich mieszaniny (odoranty). W przypadku zmysłu węchu, tylko niewielką ilość bodźców chemicznych rozpoznajmy w sposób świadomy. Większość reakcji na zapachy znajdujące się w naszym otoczeniu ma charakter podświadomy. Liczne badania naukowe udowadniają znaczący wpływ zapachów zarówno na nasz stan fizyczny jak i psychiczny a badania archeologiczne wskazują na zdolność człowieka do oddzielania substancji pachnących z surowców roślinnych już 5 tysięcy lat p.n.e.
Aromaterapia polega na wprowadzeniu do organizmu naturalnych substancji chemicznych pochodzących z olejków eterycznych poprzez skórę lub płuca. Bez względu na sposób aplikacji olejku eterycznego (w postaci kosmetyku, kąpieli, masażu czy wziewnie), olejki w pierwszej kolejności oddziałują na zmysł węchu. Mimo, iż w swojej pierwotnej formie aromaterapia służyła jako zastępstwo medycyny klasycznej, w dzisiejszych czasach ma głownie działanie profilaktyczne, wspomagające utrzymanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz łagodzące codzienne dolegliwości.
W kosmetyce wykorzystuje się olejki eteryczne otrzymywane z owoców, kwiatów, skórek owoców, korzeni, kory a nawet drewna. Pod względem trwałości i intensywności olejki możemy uszeregować od najsilniejszych olejków drzewnych, poprzez olejki korzenne, kwiatowe, ziołowe do najłagodniejszych olejków cytrusowych. Olejki eteryczne mogą być wprowadzane do form kosmetycznych na wiele sposobów. W układach wodnych (hydrofilowych) jak np. żele czy toniki, wymagają solubilizacji. Znacznie prostsze jest wprowadzenie olejków eterycznych do układów zawierających fazę olejową, jak emulsje czy całkowicie bezwodne oliwki. Nie da się jednoznacznie określić, które składniki naturalnych olejków eterycznych wykazują pozytywne działanie na organizm człowieka i należy je traktować, podobnie jak ekstrakty roślinne i zioła, jako aktywne mieszaniny substancji czynnych.
Główny zakres działań najpopularniejszych olejków eterycznych
Olejki drzewne:
Cedrowy – działanie aseptyczne, przyspiesza rozkład trójglicerydów (lipoliza)
Sandałowy – działanie aseptyczne, łagodzące, uszczelnia i wzmacnia naczynka włosowate
Olejki korzenne:
Imbirowy – rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia krążenie, pobudza
Olejki kwiatowe:
Neroli – wzmocnienie naczyń krwionośnych
Różany - działanie aseptyczne, łagodzące, wzmacniające naczynia krwionośne, uspakajające
Olejki ziołowe:
Drzewo herbaciane – działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne
Lawendowy – działanie przeciwzapalne, łagodzące, przyspiesza gojenie ran
Rozmarynowy – działanie antyseptyczne, stymulujące mikrokrążenie
Olejki cytrusowe:
Bergamotowy – działanie antybakteryjne, uspakajające
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |