Jak zrobić szampon i inne kosmetyki myjące w domu
Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele kosmetyków myjących. Prócz podziału na te do różnych typów skóry, na rynku dostępne są również produkty do konkretnych partii ciała. Można wśród nich wymienić między innymi preparaty do twarzy,dłoni czy te do higieny intymnej. Istotnie, poszczególne strefy są szczególnie wymagające, jednak najbardziej drażniące składniki środków myjących to detergenty na których bazują. W takiej sytuacji nawet „najdelikatniejszy“ żel do mycia twarzy może nas uczulić lub wysuszyć skórę.
Jednak zamiast agresywnego sodium lauryl sulfate czy sodium laureth sulfate, można użyć łagodnych substancji czynnych pochodzenia roślinnego. W ramach tej grupy wymienia się między innymi decyl glucoside oraz cocamidopropyl betaine, wspierane pianotwórczym sodium lauroyl lactylate (posiadającym certyfikat ECOCERT). Jak w przypadku innych kosmetyków robionych własnoręcznie, tak i tutaj możemy wybrać te substancje które spełniają nasze potrzeby.
Podstawową zasadę tworzenia środków myjących przedstawia poniższe równanie:
Woda + Detergent + Olejki Eteryczne + Substancje Aktywne
=
Gotowy Produkt
Udział detergentów powinien stanowić 20-50% kosmetyku, a wodę w recepturze możemy swobodnie zastąpić ulubionym hydrolatem.
Poniżej prezentujemy przepis na prosty delikatny różowy płyn do mycia, który z powodzeniem sprawdzi się jako żel pod prysznic dla malucha, lub po dodaniu kwasu mlekowego jako płyn do higieny intymnej.
Ilości podane w przepisie, pozwalają na przygotowanie 200ml produktu.
Potrzebne będą:
• Hydrolat rumianku rzymskiego – 128 ml
• Baza detergentowa ekologiczna AN – 70 ml
• Olejek lawendowy – 1ml
• Bisabolol - 1ml
Oraz zlewka 250ml, szklana bagietka z łopatką (lub ręczny mikser do mleka)
i butelka 200 ml z pompką.
Krok pierwszy: Wypełnij zlewkę hydrolatem z rumianku rzymskiego, oraz detergentem i dokładnie wymieszaj razem za pomocą szklanej bagietki lub małego miksera.
Krok drugi: Dodaj do zlewki olejek eteryczny. Zagęści on produkt, a następnie ponownie zamieszaj.
Krok trzeci: W następnej kolejności dodaj bisabolol.
Krok czwarty: Aby uzyskać różowy kolor dodaj jedną małą kroplę barwnika i całość jeszcze raz wymieszaj. Przelej do buteleczki z pompką i .... voila! GOTOWE!
Jak zakonserwować gotowy produkt?
Jeśli chcesz przedłużyć termin przydatności swojego wyrobu, dodaj do niego olejki eteryczne. Szczególnie dobre właściwości konserwujące mają olejki eteryczne wymienione poniżej.
• Drzewa Herbacianego
• Lawendowy
• Eukaliptusowy
Ile to kosztuje? 200 ml ekologicznego detergentu pozwala na przygotowanie ponad 660 ml gotowego produktu. Oznacza to iż jedno 200 ml opakowanie gotowego produktu to koszt nieprzekraczający 9 zł. Końcowa wartość uzależniona jest oczywiście od tego jak bogatą formułę wybierzemy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |