Wojska pancerne stanowiły podstawę silnej armii. Czy i obecnie jest podobnie, czy inwestowanie w wyposażenie tego typu ma sens. Pytanie retoryczne, którego genezą jest silny rozwój innych rodzajów bronie często „nie materialnej”. Współczesna broń to broń ekonomiczne, informacyjna, bezzałogowa, i inne. Taka wydają się brać przewagę nad bronią konwencjonalną. Czy słusznie.
Pomijając szczegółowa analizę za i przeciw, należy jednak zwrócić uwagę na czas stosowania poszczególnych rodzajów broni. Czas pokoju i czas wojny. Czas wojny powoduje często powrót do środków konwencjonalnych wykorzystywanych na polu walki. Potwierdzeniem mogą być konflikty zbrojne z ostatnich lat.
Powyższe przesłanki skłaniają do stwierdzenia, iż siła sił zbrojnych powinna być łączona zarówno z siłą „niematerialną” jak i z siłami konwencjonalnymi.
Poniżej przedstawiamy zestawienie możliwego wyposażenia sił pancernych. Poszczególne koncerny zbrojeniowe oferują produkty o często niespotykanych właściwościach, stanowiących ciekawostkę osiągnięć technologicznych.
Podane ceny stanowią przybliżoną cenę ze względu na częste ograniczenia w zakresie informacji kontraktowej lub jej całkowitego braku. Często podaje się łączną wartość kontraktu obejmującą poza ceną jednostkową, szkolenia, części zamienne, serwis, itp.
PT-91 Twardy
Współczesna rodzima produkcja to produkcja w czasie silnych przemian restrukturyzacyjnych. Przejście z gospodarki sterowanej na rzecz gospodarki wolnorynkowej wymagało i wymaga dostosowania „produktu” do wymagań współczesnego pola wali oraz potrzeb rynku. Wynikiem tych prac jest PT-91 Twardy. Jest to zmodernizowana wersja T-72, która zyskała nowoczesny system kierowania ogniem DRAWA oraz dobrego pancerza reaktywnego ERAWA. Potwierdzeniem udanej konstrukcji są kontrakty zawarte z Malezją w ilości 48 sztuk (PT-91 wersja M). Kontrakt opiewał na kwotę 350 mln dolarów, co daje około 7 mln dolarów za sztukę.
K1 Rokit (K1 88)
To produkt południowokoreański. Czołg jest wyposażony w armatę 105 mm. Jest to produkcja z lat 80 która podlega jednak silnej modernizacji. Młodszym bratem nowocześniejszym jest K2 Black Panther wyposażony w armatę 120 mm. Koszt jednostkowy wycenia się na około 8,5 mln dolarów.
T-84
Czołg oparty o starszy model T-80 radzieckiej produkcji. Jest to oferta ukraińskiej zbrojeniówki. Konstrukcja trwała, mobilna aczkolwiek słabo wyposażona w systemy elektroniczne. Starszym bratem jest wersja: T-84 Opłot-M, która stanowi już nowoczesną konstrukcję. W znikomej ilości weszła ona do sił zbrojnych Ukrainy oraz została zakupiona w ilości pięciu sztuk przez Tajlandię.
AMX-56 Leclerc
Jest to oferta Francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Nowoczesna, uznawana za bardzo dobrą. Wykorzystywana również przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jego cena w 2001 roku wynosiła ponad 6,5 mln euro za sztukę.
T-90
Produkt Rosyjski na wyposażeniu armii Rosyjskiej. Stanowi on modernizację T-72BM. Czołg oferuje nowoczesne technologie w zakresie pancerza (reaktywny Kontakt-5) systemu ochrony aktywnej TSzU-1-7 Sztora. Konstrukcja ta choć nowoczesna nie jest rozwijana ze względu na projekt którego celem jest produkcja czołgu nowej generacji o nazwie Armata. Cena tego czołgu waha się pomiędzy 2 a 4,5 miliona dolarów.
Challenger 2
To czołg produkowany w oparciu o technologie z poprzedniej wersji Challengera 1 oraz starsze wersje amerykańskiego Abramsa. Jego koszt jest szacowany na ponad 4 mln funtów za sztukę.
Leopard 2
Oferta niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Również na wyposażeniu Polskiej armii (wersje 2A4 oraz 2A5). W niemieckiej armii występuje najczęściej w wersji 2A6 oraz najnowszej A7. Często porównywany z Brytyjskim Challengerem. Koszt wersji 2A6 to niecałe 6 mln dolarów za sztukę.
Merkawa Mk 4
Produkt Izraelski. Najnowsza wersja kryje się pod nazwą Merkava Mk 4m Windbreaker. Oferuje system obrony aktywnej Trophy. Jednostkowy koszt wycenia się na około 6 mln dolarów. Czołg doskonale przystosowany do warunków pustynnych.
Kolumbia otrzymała propozycję zakupu nowych Merkaw w cenie około 6 milionów dolarów za sztukę.
Abrams M1
Konstrukcja uznana, sprawdzona na polu walki. Najnowocześniejsza wersja M1A2 to wydatek około 8,5 mln dolarów za sztukę.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |