Czyszczenie i pielęgnacja odzieży
- Zabrudzone rękawiczki skórzane. Nałóż rękawiczki, weź białe mydło i umyj nim ręce (w rękawiczkach), a następnie lekko spłucz. Nadmiar wody usuń suchą gąbką. Rękawicz¬ki powieś do wyschnięcia. Gdy wyschną załóż je na ręce i natrzyj z wierzchu wacikiem nasączonym olejem rycynowym.
- Rączka od torebki. Ta część torebki brudzi się najszybciej i najczęściej wymaga czysz-czenia. Można tego zabiegu dokonać mydłem toaletowym, a następnie posmarować ole-jem rycynowym i pozostawić do wyschnięcia.
- Gdy poza domem pęknie ci suwak. Możesz dokonać błyskawicznej naprawy poprzez spięcie go od spodu agrafką. O wiele łatwiej jest, jeśli pomoże ci druga osoba, która naciągnie i przytrzyma spódnicę w miejscu pęknięcia. Pęknięty suwak możesz też zszyć, łącząc igłą materiał między ząbkami.
- Wytarty zamsz. W miejscach, gdzie zamsz najczęściej się ociera, na przykład w oko¬licach kieszeni płaszcza lub boku torebki, można mu przywrócić dawny wygląd przez czyszczenie. W tym celu na parze podgrzej garść otrąb, natrzyj nimi wytarte miejsce i wyczyść miękką szczotką ruchami kolistymi, aby nie uszkodzić delikatnego meszku.
- Gdy moherowy sweterek mechaci się. Temu niekorzystnemu zjawisku możesz zapo¬biec poprzez spryskanie sweterka lakierem do włosów w sprayu.
- Jak ułatwić sobie prasowanie plisowanej spódniczki? Prasowanie plisowanej spód¬niczki nie należy do czynności łatwych, ale może ci w tym pomóc prosty sposób. Spódnicę ułóż płasko na desce do prasowania, wyrównaj plisy, każdą przypnij spinaczem do bieli¬zny, a następnie wyprasuj jedną po drugiej.
- Prasowanie kantów. Kanty spodni o wiele łatwiej uprasujesz, jeśli najpierw pociągniesz je od wewnątrz lekko wilgotnym mydłem. Następnie przewróć spodnie na prawą stronę i uprasuj przez zwilżoną ściereczkę.
- Aby białe skarpety odzyskały kolor. Podgrzej wodę w naczyniu, włóż do niej plasterek cytryny i parę bawełnianych skarpet. Gdy woda zacznie wrzeć, wyjmij skarpety i upierz je tak jak zwykle. Jeśli jednorazowo pierzesz kilka par skarpetek, to wrzuć odpowiednią liczbę plasterków cytryny.
- Aby ubrania w szafie nie kurzyły się. Naciągnij na nie duże pokrowce foliowe. Rolę pokrowców mogą spełnić nawet duże worki na śmieci.
- Aby tkanina zachowała kolor. Ubrania z kolorowych tkanin dłużej zachowają swój pięk-ny wygląd, jeśli będziesz je prać i suszyć wywinięte na lewą stronę.
- Twarda woda. Jeśli pierzesz w „twardej" wodzie, mocniejsze zabrudzenia trudno jest usunąć. Wystarczy jednak dodać do prania łyżkę octu lub sok z jednej cytryny, by zmięk-czyć wodę, co ci bardzo ułatwi pracę.
ł Wieszanie prania. Jeśli rozwieszasz pranie, starannie „roztrzepuj" każdą sztukę, a wów¬czas prasowanie będzie łatwiejsze.
- Prasowanie haftów. Podczas prasowania rzeczy haftowanych piękne wzory często ule-gają spłaszczeniu. Możesz tego uniknąć, podkładając pod prasowaną rzecz gruby ręcz¬nik, a następnie przeciągając gorącym żelazkiem po lewej stronie garderoby.
- Pachnąca bielizna. Piękny, trwały zapach ubraniom i bieliźnie zapewni kilka kropel ulu-bionych perfum dodanych do zbiorniczka wody w żelazku podczas prasowania.
- Aby prasowanie było łatwiejsze. Do ręcznego spryskiwacza bielizny wlej wodę z odro¬biną środka zmiękczającego (ocet, sok z cytryny lub inny). Wystarczy kropla na litr wody, a prasowanie stanie się znacznie łatwiejsze.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |