Mankamenty figury tuszowane bielizną
Bodyliner
Bodyliner nazywany jest też drugą skórą, gdyż idealnie przylega do ciała i skutecznie ukry¬wa krągłości tych partii ciała, których nie chcemy ujawniać. Jest to gładka, uszyta z włókna poliamidowego i lycry rozciągliwa „halka". Bielizna ta jest gładka i śliska, nie krępuje ruchów i nie odznacza się pod ubraniem.
Jego szwy wykończone są taśmą silikonową, która przyczepiając się do ciała, nie po-zwala „halce" przesuwać się ani rolować.
Ramiączka z regulowaną długością i fiszbiny w części podtrzymującej biust sprawiają, że bodyliner może nosić każda kobieta, niezależnie od obfitości kształtów. Ukrywa on wa¬łeczki tłuszczu, delikatnie modeluje brzuch, pośladki i górne części ud.
Gorset i body
Wiele pań lubi obcisłe, przylegające do ciała ubrania i atrakcyjnie w nich wygląda.
Współczesny gorset w niczym nie przypomina tego, które nosiły nasze prababki. Uszyty z miękkiej tkaniny z dodatkiem lycry, ma wszyte z boków i z przodu elastyczne fiszbiny. Ta¬śma silikonowa u dołu zapobiega przesuwaniu się go na ciele, a miseczki, wyłożone gąbką, uwypuklają biust. Taki właśnie gorset pozwala kobiecie na wymarzoną talię osy i kształtny biust.
Przy obfitszych kształtach, zwłaszcza na szczególne okazje, można zakładać body kory-gujące form-fit. Uszyte jest z lycry i dzięki swej elastyczności spłaszcza brzuch oraz zmniej¬sza obwód pośladków i biustu.
Dobieranie bielizny
Jeśli chcesz kupić dobrze dopasowaną bieliznę, powinnaś znać swoje wymiary, aby dokład-nie wiedzieć, jakich rozmiarów szukać. Bielizna powinna być jak druga skóra, nie denerwo-wać i nie przeszkadzać. Lepiej wybierać mniej ozdobną, uszytą z naturalnych surowców, które nie uczulają i nie podrażniają ciała.
Bielizna na okres ciąży i po porodzie
Każda kobieta, mająca za sobą okres ciąży, doskonale pamięta problemy z bielizną. Wraz z powiększaniem się piersi i brzucha, stanik i majtki szybko stają się za ciasne i nieprzy¬datne. Obecnie na rynku można już kupić specjalną bieliznę ciążową. Wśród niej ważną rolę odgrywa tzw. biustonosz rosnący, który powiększa się wraz z objętością piersi. Jest to możliwe dlatego, że miseczki są bez szwów, dzięki czemu łatwo dostosowują się do wielko¬ści i kształtu piersi. Ponadto stanik wykonany jest z miękkiej, elastycznej tkaniny i posiada regulowane zapięcie z tyłu oraz regulację długości ramiączek.
W okresie poporodowym dla matek karmiących bardzo wygodne są staniki z przypina-nymi miseczkami i regulacją długości ramiączek. Można je także podczas prania gotować, co pozwala zachować higienę.
Kupowanie biustonosza
- Poznaj dokładnie swoje wymiary. Miarą krawiecką zmierz obwód klatki piersiowej pod biustem. Otrzymany wynik będzie rozmiarem biustonosza.
- Sprawdź głębokość miseczek. Przykładając miarę na wysokości brodawek, zmierz obwód biustu, a od wyniku odejmij obwód pod biustem. W ten sposób upewnisz się, jaki rozmiar biustonosza powinnaś nosić (na przykład przy obwodzie pod biustem 74 cm i obwodzie biustu 90 cm, twój rozmiar stanika to 75C - patrz: Numeracja biustonoszy).
- Ważna jest szerokość ramiączek, gdyż zbyt wąskie będą się wpijać w ciało. Ponadto zwróć uwagę, czy ramiączka mają regulowaną długość, jak również i na to, czy nie mają uwierających szwów i przeszyć.
- Jeśli stanik odstaje na piersiach, z boków lub pod biustem, to jest za duży i przymierz o numer mniejszy lub po prostu inny fason.
Numeracja biustonoszy
Obwód pod biustem (w zaokrągleniu - najczęściej w dół - do 5 cm) stanowi rozmiar biusto-nosza. Różnica pomiędzy obwodem w biuście a obwodem pod biustem stanowi wielkość miseczek:
obwód w biuście - obwód pod biustem = wielkość miseczki
W numeracji stosowanej w Polsce różnica do 11 cm to miseczka AA, do 13 cm - A, do 15 cm - B, do 17 cm - C, do 19 cm - D, do 21 cm - E itd.
Miseczki w biustonoszach produkcji brytyjskiej zwiększają się wraz ze wzrostem ob¬wodu w biuście o cal (2,5 cm), natomiast w biustonoszach produkcji polskiej czy niemie¬ckiej - o 2 cm, stąd między innymi rozbieżności między rozmiarami miseczek europejskich (w tym polskich) i brytyjskich.
Kupowanie kostiumu kąpielowego
- Jeśli masz figurę puszystą, bez żalu zrezygnuj z kostiumów typu bikini.
- Najlepiej będziesz wyglądać w kostiumach jednoczęściowych. Możesz wybrać na przykład kla¬syczny czarny kostium, który subtelnie wysmukli sylwetkę. Wszyte fiszbiny i szerokie ramiącz¬ka znakomicie podtrzymują duży biust, a mocno zabudowany dół maskuje pełne biodra.
- Unikaj kostiumów z wysoko podkrojonymi wycięciami nóg.
- Unikaj przy kostiumie wszelkich falbanek, przymarszczeń, głębokich wycięć i cieniutkich ramiączek.
- Jeśli masz obfity biust, możesz optycznie pomniejszyć go poprzez wybór kostiumu z do-pasowanymi miseczkami, które będą dobrze podtrzymywać piersi.
ł Bardziej odpowiednie są kostiumy jednoczęściowe.
- Pożądany efekt uzyskasz przez założenie kostiumu z wzorzystym dołem i stonowaną, jednolitą kolorystycznie górą.
- W kostiumach dwuczęściowych skrzyżowane na plecach ramiączka lepiej podtrzymują duży biust niż ramiączka proste.
- Wybieraj kostiumy na szerokich ramiączkach lub z wiązaniem na szyi.
- Jeśli masz mały biust, wybieraj dwuczęściowy kostium, którego biustonosz posiada sili-konową wkładkę powiększającą piersi i nadającą im powabny kształt. Ponadto wybieraj kostiumy z dekoltem w serek, który uwydatnia biust.
- Jeśli masz zbyt szczupłą sylwetkę, dobrze będziesz wyglądać w jednoczęściowym ko-stiumie bez ramiączek. Wybieraj kolory pastelowe i jasne.
- Korzystnie będziesz wyglądać w tkaninach typu frotte.
- Nie stroń od różnego rodzaju ozdóbek, klamerek i aplikacji.
- Interesująco też będziesz wyglądać w kostiumie, którego góra uszyta jest jak krótka su-kienka (do linii żeber), znakomicie tuszująca mały biust, a niskie i skąpe majteczki pod-kreślają płaski brzuszek.
- Jeśli nie masz wyraźnie zaznaczonej talii, wybierz kostium dwuczęściowy z majteczka¬mi trójkątnymi, głęboko wyciętymi do góry.
- Interesujący efekt uzyskasz również w kostiumie jednoczęściowym z wszytym na wyso-kości pępka kontrastowym pasem tkaniny.
- Korzystnie będziesz wyglądać w kostiumie z pionowymi wzorami na wysokości talii.
- Pamiętaj, że ciemne barwy wyszczuplają, a jasne optycznie powiększają.
- Jeśli masz wydatny brzuch, wybieraj kostium w pionowe paski, które wyszczuplają syl-wetkę. Niepożądane krągłości dobrze maskują również kostiumy z udrapowaną z przodu tkaniną. Ukryty pod nią brzuszek staje się wówczas mało widoczny.
- W kostiumie jednoczęściowym, jaśniejszym na górze, a ciemniejszym na linii brzucha i bioder, uzyskasz optyczny efekt spłaszczenia brzucha.
- W przypadku bikini wybierz fason z majtkami mającymi wysoką talię, które zakrywają i spłaszczają brzuszek.
- W kostiumie dwuczęściowym wybieraj fason z majtkami mającymi podwójną warstwę materiału, aby brzuszek nie „przemieszczał" się.
- Jeśli nie chcesz rezygnować z kostiumu bikini, doszyj do niego ażurowy łącznik, który zasłoni brzuszek.
- Jeśli masz obfite biodra, korzystnie będziesz wyglądać w kostiumie jednoczęściowym z prawie poziomo uciętymi nogawkami.
- W kostiumach dwuczęściowych wybieraj fason z majtkami mało wyciętymi lub w formie szortów. Stanowczo natomiast unikaj majteczek typu stringi.
- Wybieraj kostiumy z jasną górą i ciemnym dołem lub w paski i pionowe wzory, które op-tycznie wyszczuplają sylwetkę.
- Swoje pulchne bioderka możesz zatuszować plażową minispódniczką w kolorze kostiumu lub poprzez przewiązanie na biodrach wzorzystej chusty.
- Jeśli jesteś osobą niską, wybieraj kostiumy jednoczęściowe bez ramiączek.
- Zwracaj również uwagę na kolorystykę kostiumu. Zalecane są pastelowe, pionowe pasy lub pionowe wzory, które optycznie cię wydłużą.
- Jeśli masz krótkie nogi, wybieraj kostiumy dwuczęściowe, najlepiej typu bikini. Jeśli jed-nak jesteś zwolenniczką kostiumów jednoczęściowych, wybieraj fasony z majtkami wyso¬ko wyciętymi, dzięki czemu twoje nogi wydadzą się dłuższe, a pośladki bardziej ponętne.
- Jeśli krępują cię zbyt wycięte majtki, możesz wybrać kostium z majtkami mającymi wszyte kontrastowe, pionowe kliny, które będą symulować głębokie wycięcie. Unikaj natomiast zdecydowanie majtek typu bokserki.
Jak dobierać rajstopy?
- Jeśli uważasz, że twoje nogi są zbyt grube, wybierz rajstopy wysmuklające, matowe, w ciemnych odcieniach, w pionowe paski lub wzory. Unikaj natomiast rajstop z połyskiem, z nadrukiem lub grubo dzianych, gdyż optycznie pogrubiają.
- Jeśli masz zbyt szczupłe łydki, wybierz rajstopy pogrubiające, na przykład w duży, jasny wzór lub kontrastową kratę.
- Jeśli nie jesteś posiadaczką najzgrabniejszych nóg, wybierz rajstopy maskujące, mają¬ce duże siatkowe wzory.
- Jeśli uważasz, że masz krótkie nogi, wybierz rajstopy wydłużające optycznie, w kolorze stroju, a przynajmniej sukienki, spódniczki i obowiązkowo pantofli.
- Jeśli uważasz, że twoje kolana są zbyt kościste, wybierz rajstopy zaokrąglające, białe i półprzezroczyste.
- Dla kobiety ciężarnej zalecane są specjalne rajstopy z górą, która nie uciska brzucha. Bardzo rozciągliwa góra dobrze układa się na brzuchu i nie wpija się w ciało.
- Dla kobiety, która ma pracę stojąca lub siedzącą, wskazane są rajstopy przeciwżylako-we. poprawiające krwiobieg. Specjalny splot włókna powoduje, że ucisk na nogę stopnio¬wo zmniejsza się od stóp ku górze.
- Do sandałów z odkrytymi palcami najwygodniejsze są tzw. rajstopy bezpalcowe, bez widocznego grubego wzmocnienia na czubkach palców.
- Do szortów lub kreacji awangardowej wybierz rajstopy grube i nieprzezroczyste.
- Na chłodne dni dobre są rajstopy grubsze, kryjące (od 40 den), które zawierają domiesz-kę wełny lub bawełny.
- Na co dzień najodpowiedniejsze są rajstopy gładkie lub w delikatne wzorki.
- Jeśli twoim problemem jest cellulitis (tzw. skórka pomarańczowa), zakładaj rajstopy za-pobiegające temu schorzeniu. Specjalny splot przędzy powoduje obciskanie pośladków i nóg, a jednocześnie delikatnie masuje skórę.
- Jeśli chcesz wyglądać szczupłej, wybieraj rajstopy modelujące sylwetkę. Górna część rajstop w kształcie szortów wykonana jest ze znacznie grubszej, obciskającej dzianiny. Dzięki stałemu uciskowi wysmukła pośladki i nogi, a także spłaszcza brzuch.
- Jeśli nie jesteś zadowolona z kształtu swoich pośladków, wybierz rajstopy modelujące tę część ciała. Mają one wszyte specjalne wkładki, nadające pośladkom kształt jabłuszka. Rajstopy do opadających pośladków mają specjalne pasy lekko unoszące pośladki ku górze, dzięki czemu korygują ich kształt.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |