Jak eksponować atuty, a jak tuszować mankamenty figury?
Jak wiadomo, idealnych figur nie ma. Każda kobieta ma jakieś słabsze punkty swojego cia¬ła, a to zbyt małe wcięcie w talii, a to kilka kilogramów nadwagi, za krótkie lub zbyt szczupłe nogi itd. Jeśli tego na pierwszy rzut oka nie widać, to efekt odpowiedniego doboru garderoby. Naucz się dobierać ubrania tak, by zatuszować lub pomniejszyć braki i wyeksponować swoje atuty.
Sylwetka wysoka i tęga
- Nie noś ciasnych lub przykrótkich ubrań, gdyż w nich będziesz wydawać się jeszcze masywniejsza.
-- Optycznie pomniejszysz górną część sylwetki, wybierając ubiory w pionowe linie, z za-kładkami, dolnymi kieszeniami i raglanami.
-- Unikaj nadmiaru dodatków, na przykład falbanek, żabotów, licznych guzików itp.
-- Do pracy możesz zakładać garnitur, ale nie powinien on mieć męskiego kroju.
-- Ubieraj się warstwowo. Ubrania dłuższe niech wystają spod krótszych, a wówczas uzy-skasz efekt pozornego dzielenia i skracania sylwetki.
-- Okazjonalnie dekolt sukni może zsuwać się na ramiona.
Sylwetka wysoka i chuda
-- Z pewnością nieźle będziesz się prezentować w luźnych, obszernych rzeczach z ko-lorowymi wzorami i nadrukami. Podobnie jak w długich, obszernych spódnicach ścią-ganych troczkami. Wówczas twoje długie i szczupłe nogi będą wyglądać na nieco grubsze.
-- Takie części stroju jak: szerokie golfy, duże kołnierze, kaptury, falbanki, zakładki itp. sprzy-jają zaokrągleniu twojej sylwetki.
-- Jeżeli masz szerokie ramiona, to zrezygnuj z poduszek, natomiast w przypadku wąskich ramion poszerz je właśnie za pomocą poduszek, a talia będzie się wydawać jeszcze smuklejsza.
-- Wybierając spódnicę zamiast sukienki, optycznie poszerzysz biodra. Jeśli natomiast le¬piej czujesz się w sukienkach, to zakładaj takie, które mają zwiewny dół, a dopasowaną górę.
-- Jeśli chcesz optycznie skrócić nogi i uzyskać ich proporcjonalny wygląd, noś sukienki do kolan lub nawet nieco dłuższe.
-- Z kolei, decydując się na spodnie, wybieraj fasony szersze i z zakładkami.
-- Wybieraj bluzki z głębokimi dekoltami i bez rękawów lub z krótkimi tylko rękawkami.
-- Staraj się tak dobierać garderobę, aby dzieliła sylwetkę w poprzek. Mogą to być na przy¬kład odmienne wzory, kolory, paski, warstwy ubrań itp.
-- Jeżeli masz wystające kości obojczykowe, zrezygnuj z dużych dekoltów.
Sylwetka niska i szczupła
-- Nie noś strojów skąpych ani przylegających do ciała.
-- Nie noś też zbyt obszernej garderoby, bo będziesz w niej optycznie „ginąć". Podobnie będziesz wyglądać we wszelkich „workowatych" ciuchach.
-- Nie kupuj również ubrań o numer za dużych, gdyż w zbyt luźnych ciuszkach jeszcze bar-dziej uwydatni się twoja drobna postura.
-- Unikaj dużych poduszek w bluzkach lub żakietach, ponieważ szerokie ramiona skracają sylwetkę.
-- Twoje ubrania niech będą uszyte na miarę, dostosowane do twojej figury.
-- Wzrostu i krągłości dodadząci stroje dopasowane, ozdobione delikatnymi wzorkami, pod¬kreślą też twoją zgrabną sylwetkę.
-- Zrezygnuj z ozdób o dużych rozmiarach oraz ich nadmiaru, na przykład dużych kołnierzy, dużych klap, naszywanych kieszeni, długich kloszowanych spódnic, dużych toreb, wiel¬kich kolczyków itp.
-- Zamiast szerokich spódnic noś wąskie, o długości do kolan lub mini.
-- Jeśli chcesz wydać się wyższa, zakładaj suknie bez ramiączek.
-- Efekt wydłużenia sylwetki uzyskasz również poprzez odpowiednie zestawienie garderoby, na przykład długa marynarka z krótkim dołem (szorty, spódniczka mini) lub krótki żakiet z długą spódnicą czy spodniami. Unikaj natomiast zakładania długiej góry i długiego dołu, na przykład długiego żakietu i długiej spódnicy.
-- Noś obuwie na wyższym obcasie. Również domowe kapcie niech mają małe obcasiki.
-- Na głowę możesz zakładać różnego rodzaju fantazyjne kapelusiki i berety.
Sylwetka niska i puszysta
-- Korzystaj z fasonów, które optycznie wydłużają sylwetkę, na przykład spiczaste dekolty bluzek, sweterków i żakietów, podłużne cięcia i rozcięcia spódnic, plisy itd.
-- Pamiętaj, że większa liczba dodatków i ozdobników optycznie cię pogrubi.
-- Spódnice noś poza kolana, a minimum do kolan.
-- Tak dobieraj swoje stroje, aby poprzez efekt kolorystyczny pozornie cię wydłużały, a więc od dołu niech dominują kolory ciemne, a wyżej jaśniejsze.
-- Zalecanym fasonem spodni dla ciebie sątzw. cygaretki, które dodadzą twojej sylwetce szczupłości.
-- Rezygnuj z szerokich pasków, tkanin z dużymi wzorami.
-- Nie ubieraj się warstwowo.
-- Rajstopy i obuwie niech kolorystycznie harmonizują z resztą stroju.
-- Noś takie fryzury, aby włosy nie opadały ci na ramiona, bo w przeciwnym wypadku będą optycznie skracać twoją szyję.
Mały biust
-- Wybieraj biustonosze uwydatniające i powiększające biust, na przykład typu push-up (z wypychającymi biust poduszeczkami).
-- Zalecane są sweterki w poprzeczne, kolorowe pasy, marynarki w kratę oraz koszule lub bluzy z kieszonkami naszytymi na wysokości piersi. Im będzie więcej poziomych linii na wysokości piersi, tym lepiej.
ł Piersi wyglądają okazalej również w dzianinowych bluzkach z włóczki z długim włosem i o grubych splotach.
-- Wybieraj bluzki uszyte z materiałów jasnych, które optycznie powiększą biust. Dobrze wyglądać będziesz w jasnej górze i ciemnym dole.
-- Zrezygnuj z sukienek na ramiączkach i dużych dekoltów, bo uwydatniają wielkość biu¬stu.
-- Wybieraj dekolty okrągłe, a unikaj tych w kształcie V.
-- Nie garb się, bo garbienie zmniejsza biust.
Obfity biust
-- Obfity biust jest mniejszym zmartwieniem niż zbyt mały. Jeżeli jednak jego obfitość prze-szkadza ci, wybieraj staniki ze wzmocnionymi miseczkami, bardziej zabudowane i z sze-rokimi ramiączkami. Unikaj staników ciasnych, bo spłaszczą ci piersi.
-- Jeśli masz obniżony biust, stanik powinien utrzymywać pierś w połowie wysokości klatki piersiowej.
-- Wybieraj bluzki z dekoltem w serek, jak również bluzki z golfami (nieobcisłe) i koszule ze stójką, dzięki którym szyja będzie wydawać się dłuższa, a tułów smuklejszy.
-- Wybieraj górę strojów w ciemnych, wyszczuplających kolorach.
-- Unikaj bluzek i koszul z kieszonkami lub napisami na wysokości piersi, gdyż dodatkowo przyciągają uwagę.
-- Unikaj moherowych swetrów, falbanek, żabotów, dużych guzików, apaszek, ciężkiej biżu¬terii i spodni ogrodniczek.
-- Unikaj dwurzędowych żakietów oraz marynarek i bluzek z poduszkami krawieckimi, po-nieważ powiększają górną część ciała.
Talia
-- Przy braku talii unikaj obcisłych i zbyt krótkich bluzek, które eksponują wcięcie w pasie.
-- Wybieraj sukienki z talią niewyraźną, tj. podwyższoną lub obniżoną.
-- Jeśli góra ubioru ma zaakcentowane linie pionowe, to podkreśli talię.
-- Staraj się optycznie poszerzyć ramiona poprzez poduszki krawieckie.
-- Jeśli nie masz wyraźnie zarysowanej talii, wybieraj spódnice trapezowe.
-- Noś wąskie paski, najlepiej w kolorze góry, które podkreślą talię. Unikaj pasków szero¬kich.
-- Unikaj wąskich spódnic typu tuba, która ujawnia brak wyraźnego wcięcia w pasie oraz spódnic plisowanych, bo poszerzają talię i biodra
-- Krótką talię możesz maskować sukienkami o przedłużonym stanie.
-- W przypadku długiego stanu noś krótkie (do pasa) kurtki i wdzianka z kieszeniami, koł-nierzem przy szyi i ściągaczem w pasie.
Brzuch
-- Całkowite zatuszowanie ubraniem wydatnego brzuszka jest możliwe tylko w przypadku lekko wystającego brzuszka. Przy zbytniej nadwadze można jedynie optycznie go po-mniejszyć.
-- Jednym ze sposobów na wyraźne zmniejszenie brzuszka jest noszenie bielizny korygu-jącej.
-- Bluzki, tuniki i żakiety mogą mieć formę trapezu lub posiadać małe wcięcia.
-- Noś długie bluzki i marynarki.
-- Do wąskiego dołu noś luźną koszulę. Efektownie też będziesz wyglądać w krótkiej spód-niczce o linii trapezu.
-- Unikaj zakładek i marszczeń na wysokości brzucha, miękkich, rozciągliwych majtek z prążkowanej tkaniny, które dodatkowo pogrubiają, jak również dopasowanych sukienek z dzianiny lub odcinanych w pasie.
-- Unikaj obcisłych i krótkich swetrów, pulowerów i bluzek o długości do pasa.
-- Pamiętaj, że najskuteczniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym sposobem na pozbycie się nadmiernego brzuszka są ćwiczenia fizyczne.
Nogi
-- Gdy masz długie i cienkie nogi, noś szerokie spodnie z lejących się materiałów, długie, proste spódnice z rozcięciem z boku lub rozpinane na całej długości.
-- Unikaj natomiast minispódniczek, szortów, wąskich spodni, ubrań w duże wzory i podłuż¬ne pasy.
-- Noś buty i rajstopy w różnych kolorach.
-- Przy krótkich nogach noś buty na wysokim obcasie z długim, spiczastym noskiem, a uni-kaj rzeczy, które skracają sylwetkę: długich kamizelek, swetrów i rzeczy szerokich, a tak¬że spodni z rozszerzanym dołem, mankietami i ściągaczami oraz płaszczy sięgających kostek.
-- Odpowiednie dla krótszych nóg są spodnie bez mankietów i z wyraźnie zaznaczonym kantem, który optycznie wydłuży nogi. Efekt dłuższych i smuklejszych nóg uzyskasz również poprzez noszenie spodnie zwężanych, podobny efekt daje noszenie ciemnych rajstop w podłużne prążki lub zakładanie ciemnego dołu i jasnej góry. Noszenie spodni i butów w tym samym kolorze także wydłuża optycznie nogi.
-- Jeśli masz grube uda, wybieraj długie spódnice. Mogą mieć rozcięcia, które dodadzą ci seksapilu. Odpowiednie będą spódnice warstwowe, rozkloszowane i zamaszyste.
-- Dobre efekty przynosi również noszenie bielizny modelującej sylwetkę lub rajstop z dużą zawartością lycry.
-- Staraj się tak dobierać rajstopy, aby były w kolorze butów, bo to wydłuża i wyszczupla sylwetkę.
-- Podobny efekt uzyskasz poprzez noszenie spódnic lekko prześwitujących, w których nogi są tylko zarysowane.
-- Jeśli decydujesz się na spodnie, to wybieraj fasony o szerszych nogawkach, uszyte z le-jących się tkanin, natomiast całkowicie zrezygnuj ze spodni z wąskimi nogawkami, bo będziesz wyglądać grubiej niż w rzeczywistości.
-- Jeśli masz grube łydki, noś rajstopy w ciemnych kolorach, a twoje nogi będą wyglądać szczupłej. Unikaj natomiast rajstop jasnych lub błyszczących, ponieważ bardzo podkre-ślają kształt łydki i uda.
-- Gdy masz krzywe nogi, noś długie spodnie i spódnice do połowy łydki.
-- Przy krótszych spódnicach wkładaj ciemne rajstopy.
-- Kozaki do kolan nie są dla ciebie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |