Buty przestępców
Czy możemy określić po ubraniu, modelu buta, czy innej części garderoby, jak ubierają się dziś przestępcy? Pytanie wydaje się banalne i nie na miejscu, a jednak przeprowadzono badania, w których skupiono się głównie na odciskach butów, jakie znaleziono na miejscu przestępstw. Brytyjska baza danych ukazała listę modeli butów, które są noszone przez kryminalistów. Co więcej, odpowiednie ich modele, przyporządkowane są określonym typom przestępstw.
Pierwsze miejsce wśród obuwia przestępców, należy się marce Nike, a w tym modelowi Nike Air Max 95. Odnotowano, że takie buty najczęściej noszą przestępcy podczas napadów, jak również i oszuści. Drugą w kolejności marką jest Reebok, a tam model Classic, który również przyporządkowany jest osobom napadającym. Trzecie miejsce należy się marce Adidas, którą to najczęściej wybierają włamywacze.
Wszystko tak naprawdę zaczęło się od Sherlock’a Holmes’a. Mawiał on bowiem iż: ,,nie ma tak istotnej i jednocześnie tak zaniedbanej dziedziny badań detektywistycznych, jak analiza śladów”. Idąc tym tropem, naukowcy brytyjscy postanowili dogłębniej się temu przyjrzeć, zwracając uwagę na ślady butów, które pojawiają się na miejscu wielu kryminalistycznych wydarzeń. Przestępcy często myślą o wszystkim. Zastanawiają się jak zniwelować odciski palców, jak ukryć istotne elementy, jak pozbyć się dowodów świadczących o ich winie, w końcu jak znaleźć sobie alibi. Wielu zapomina zaś, że ślady butów, jakie pozostawiają na miejscu, mogą okazać się istotą w śledztwie. W bazie katalogowane są więc wszelkie dane, które związane są z modelami butów. Producenci coraz częściej udostępniają wszelkie modele swojej marki, by odpowiednie organy ścigania, miały ułatwioną pracę w działaniu.
Przy obecnym stanie techniki i wiedzy, określenie modelu buta na miejscu zdarzenia, jak i dalej przyporządkowanie go do konkretnej osoby, nie stanowi dziś już większego problemu. Badania DNA, szukanie mikrośladów, określenie rozłożenia ciężaru ciała i siły nacisku stopy, to jedne z działań, jakimi zajmują się kryminolodzy. Ślady buta stają się często przełomem w śledztwie i są idealnym dowodem na wydanie oskarżenia wobec konkretnej osoby.
W jaki sposób odbywa się badanie śladów?
Taka procedura opiera się na kilku etapach. Na początku sprawdza się ślad w różnym spektrum oświetlenia, co pozwala na określenie najważniejszych, charakterystycznych cech podeszwy. Określa się więc logo marki buta, zagłębienie i wzory, które na podeszwie występują. Dzięki takim badaniom określa się z jakim modelem buta mamy do czynienia i jaka jest jego marka. Drugim etapem jest przeniesienie danych za pomocą komputerów, śladu w tak zwaną przestrzeń trójwymiarową. Tam to, analizuje się ślady w różnej skali i pod różnym kątem. Pojawiają się więc informacje odnośnie ,,starcia” obuwia, czy chociażby siły nacisku na daną powierzchnię. Trzeci etap, ostatni pozwala na porównanie zebranych informacji z materiałami, które posiada się w bazie danych. Sprawdza się wszelkie podobieństwa i zależności, jakie miedzy nimi się pojawiają.
W Wielkiej Brytanii, pobiera się nie tylko odciski palców, ale również i odciski stóp i odciski podeszwy. W ten sposób gromadzi się dane, które pomagają w szybszym znalezieniu przestępców.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |