Pielęgnacja obuwia
Masz dość kupowania kolejnej pary butów ze względu na to, że stare szybko się niszczą? Denerwujesz się słabą jakością oferowanego w sklepach obuwia? Chciałbyś w końcu kupić buty, które będą wygodne, funkcjonalne i przede wszystkim trwałe? Może warto przed zadaniem sobie takich pytań, zastanowić się nad tym, czy odpowiednio dbamy o swoje buty, czy zapewniamy im ochronę i stosujemy rozwiązania, które przyczyniają się do ich pięknego wyglądu, na dłuższy czas?
Stan techniczny obuwia zależy w dużej mierze od ich pielęgnacji. Po zakupie, warto poddać buty impregnacji. Jak to zrobić? W sklepie należy zakupić środek impregnujący, dostosowany do konkretnego typu skóry, który równomiernie rozkładamy na całej powierzchni obuwia. Trzeba pamiętać o tym, by takie zabiegi nie wykonywać, jeśli obuwie jest zamoczone lub zawilgocone. Kiedy skóra wchłonie impregnat, czynność warto jeszcze raz powtórzyć. Zaleca się regularne stosowanie takich środków, które z całą pewnością pomogą każdemu, w długim użytkowaniu jednej, konkretnej pary obuwia. To o czym warto również pamiętać to fakt, iż buty nie powinny być polerowane wilgotną szmatką, jak i nie mogą być nadmiernie spryskiwane. Suchym materiałem, wykonując koliste ruchy, można doprowadzić każde obuwie do połysku. Wiadomo, iż takie czynności przyczyniają się do usuwania z czasem impregnatu. Ważne jest więc, jak wspomniane jest wyżej to, by taki środek stosować co jakiś czas, zachowując przy tym jakość, na jakiej nam zależy.
Jeśli kupujemy środek impregnujący, powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę, czym taki produkt jest. Nie każdy bowiem jest sobie równy i nie każdy zaoferuje nam to samo. Ważne jest to, aby wybrać środki chroniące buty, które zawierają odpowiednio wyselekcjonowane substancje tłuszczowe i oleje, które razem z odpowiednimi barwnikami, odświeżą każdą parę naszych butów.
Rodzaje skóry obuwia i ich pielęgnacja
Skóra wykorzystywana do produkcji obuwia, najczęściej pochodzi ze zwierząt kozy, owcy lub krowy, z której to strukturę włókien konserwuje się w procesie garbowania. Jest to najstarsza metoda produkcji buta, znana w historii dziejów wszystkich epok. Skóra taka posiada właściwości, które pozwalają na określenie jej idealną. Jest przewiewna, przepuszcza parę wodną, gromadzi wilgotność, jest wytrzymała na rwanie, rozciągliwa, a do tego powraca zawsze do pierwotnej formy. Obuwie ze skóry jest najbardziej cenionym na rynku obuwniczym produktem. Ze względu na jej elastyczność, wciąż pojawiają się nowe techniki jej garbowania i powlekania. Ze względu z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia, takich też rodzajów technik możemy używać.
Pielęgnacja skóry ze względu na jej pochodzenie
- Skóry licowe (z naturalnym licem)- zabrudzone obuwie należy zmyć lekko wilgotną szmatką, a następnie po wysuszeniu ich w temperaturze pokojowej, należy nanieść równomiernie cienką warstwę pasty, dobierając ją kolorystycznie do konkretnych butów. Po kilku minutach od jej nałożenia, przy pomocy miękkiej szczotki, możemy zabrać się za ich polerowanie.
Wśród różnorodnych produktów, najlepsze są kremy, pasty w płynie, woski, jak również i żywica.
- Skóry welurowe i nabukowe - obuwie należy czyścić przy użyciu specjalnej, gumowej szczotki. Nie należy stosować past i kremów. Zaleca się w celach konserwacji, używanie preparatów w aerozolu do welurów i nabaków.
- Skóry Pul lup i Crazy Horse- zabrudzone obuwie należy zmyć za pomocą szmatki lub gąbki, delikatnie zwilżonej wodą. Po wysuszeniu w temperaturze pokojowej, równomiernie nałożyć środek natłuszczający w aerozolu lub też tłuszcz. Zaleca się stosowanie takich środków jak tłuszcz do obuwia lub krem do tego właśnie rodzaju skóry.
- Skóra Bufflio- zabrudzenia obuwie należy usuwać lekko wilgotną, miękką szmatką. Niestety plam po olejach, smarach i tym podobnych substancjach, w żaden sposób nie da się już usunąć.
Do pielęgnacji zaleca się stosowanie past do obuwia typu Bufflo.
- Florentique (lakierowana) - zabrudzone obuwie należy zmyć za pomocą szmatki lub gąbki, delikatnie nawilżonej wodą. Po wysuszeniu obuwia w temperaturze pokojowej, warto równomiernie rozprowadzić na nim cienką warstwę bezbarwnej woskowej pasty, specjalnie przeznaczonej do pielęgnacji butów. Buty z takiej skóry, należy zawsze polerować miękką szczotką.
- Tworzywa sztuczne - czyszczenie i konserwacja uzależnione są od rodzaju powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z tworzywami gładkimi, oczyszczamy je zwilżoną gąbką lub tkaniną, konserwując specjalnymi mleczkami do tworzyw. Szorstką strukturę należy oczyszczać na sucho lub delikatnie zwilżoną gąbką. Do konserwacji zaleca się aerozol impregnujący z zawartością fluoru.
- Materiały włókiennicze - obuwie czyścimy przy pomocy gąbki zwilżonej w roztworze wodnym w połączeniu wody ze środkiem piorącym. Nie można dopuścić do przemoczenia wnętrza obuwia. Okresowo buty konserwuje się specjalnym aerozolem do wyrobów tekstylnych lub obuwia sportowego, by zabezpieczyć je przed brudem i wilgocią.
W wielu przypadkach właściciel obuwia stosuje takie rozwiązania, które przyczyniają się samoistnie do ich uszkodzenia. To powoduje, że sprzedawca w żaden sposób nie odpowiada za zniszczenia lub zniekształcenia. Warto wiedzieć, czego nie należy robić, by móc cieszyć się wysoką jakością obuwia przez długi czas.
-- Nie należy brać obuwia w wodzie lub przy użyciu detergentów
-- Nie należy zakładać obuwia, które jest przepocone lub przemoczone
-- Nie należy suszyć obuwia w pobliżu źródła ciepła
-- Nie należy wystawiać butów na długotrwałe promieniowanie słoneczne
-- Trzeba chronić buty, stosując je na podłożu o dużym współczynniku tarcia
-- Nie wolno zakładać butów, które nie pasują rozmiarowo, gdyż może to doprowadzić do stałej ich deformacji
-- Nie wolno stosować obuwia nie przeznaczonego do konkretnych czynności. Jeśli nie jest to obuwie sportowe, nie można uprawiać w nim dyscyplin sportowych.
-- Nie należy zdejmować lub wkładać obuwia, które jest zawiązane, gdyż może to grozić rozerwaniem
-- Nie wolno używać butów, nie zwracając uwagi na sezonowość ( np. buty letnie używane zimą)
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |