Popularni aktorzy
Grace Kelly
Biografia
Była jedyną królową, która została księżną, a zmiana tytułu wcale nie oznaczała degradacji, lecz przeciwnie - ukoronowanie bajkowej drogi do sukcesu. Z władczyni sztucznego, celuloidowego świata, przeobraziła się w panią na dworze Grimaldich, rządzących Księstwem Monako od trzynastego stulecia. Tak oszałamiające wzloty kończą się szczęśliwie tylko w kinie. Grace urodziła się jako trzecie z czworga dzieci syna emigrantów, murarza Jacka Kelly'ego i jego żony Margaret. Ojciec zaszczepił jej ducha współzawodnictwa i wiary we własne siły. W roku 1951 dostała rolę żony Gary Coopera w filmie "W samo południe". Dzieło stało się przełomem w dziejach westernu, a Grace Kelly najbardziej obiecującą gwiazdą w Hollywood. Sławę przyniosło jej "Okno na podwórze" Alfreda Hitchcocka. W 1955 roku otrzymała Oscara za rolę w "Dziewczynie z prowincji". Zdjęcia do "Złodzieja w hotelu" zaprowadziły Grace na południe Francji. Księstwem Monako władał 31-letni książę Rainier, kawaler poszukujący żony. Władca miał szczęście - spotkał Grace. W styczniu 1956 roku Rainier i Grace ogłosili zaręczyny, w kwietniu odbył się bajkowy "ślub stulecia". Nie było to jednak wesele Kopciuszka. Aktorka zyskała tytuł, a równocześnie przydała księstwu, postrzeganemu jako nieco operetkowe, splendoru, szacunku, rozgłosu, pieniędzy i wbrew kreowanej na ekranie "lodowatości" - ciepła. Los okazał się okrutny. W 1982 roku samochód księżnej, którym jechała z córką, wypadł z górskiej drogi i roztrzaskał się w przepaści.
Wspaniała, legendarna aktorka o czarującym spojrzeniu. Urodzona 12 listopada 1929 roku w Filadelfii (Pensylwania USA). Grace Patricia Kelly przyszła na świat w zamożnej rodzinie. We wczesnych latach jej życia nic nie wskazywało na to, że zostanie aktorką, co jednak nie znaczyło, że Grace o tym nie myślała. Wręcz przeciwnie, marzyła o aktorstwie od wczesnego dzieciństwa. W wieku 18 lat ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła pracę modelki. Jako 20-latka zadebiutowała na Broadwayu. Pojawiła się także w telewizji. Jednak Nowy Jork rozczarował ją i Grace udała się do Południowej Karoliny, gdzie chciała pracować nad konkretnymi projektami filmowymi. Jako 22-latka pojawiła się w małej rólce w "Czternaście godzin". Już rok później zagrała u boku Gary'ego Coopera i Lloyda Bridgesa w westernie "W samo południe". Przełom w jej karierze nastąpił kilka lat później. Wówczas to zagrała drugoplanową rolę w filmie "Mogambo" Johna Forda u boku Clarka Gable'a i Avy Gardner. Otrzymała za nią nominację do Oscara dla aktorki drugiego planu. Rok później otrzymała statuetkę za "Dziewczynę z prowincji", tym razem za rolę wiodącą. Grace zasłynęła jako ulubiona aktorka Alfreda Hitchcocka - zagrała m.in. w "M jak morderstwo" czy hitowym "Oknie na podwórze". W 1956 poślubiła Rainiera III Grimaldiego (księcia Monako) i zdążyła pojawić się jeszcze w "Złodzieju w hotelu". Urodziła mu 3 dzieci. 14 września 1982 roku zginęła tragicznie. Miała zaledwie 52 lata.
Grace Patricia Kelly to jedna z najpopularniejszych aktorek lat 50. XX wieku. Kobieta zjawisko, która przemknęła przez fabrykę snów jak błyskawica. Mimo to, udało jej się trwale zapisać w historii kina.
Grace urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii (Pensylwania, USA). Wychowała się w zamożnej, katolickiej rodzinie pochodzącej z Irlandii. Było trzecim z czworga dzieci Jacka i Margaret Kellych. Nic nie wskazywało na to, że zostanie aktorką. W wieku dwudziestu lat zadebiutowała na Broadway'u. Pojawiała się także w telewizji (reklamowała m.in. papierosy). Karierę zaczynała od małych ról (m.in. w "Czternaście godzin"), by potem grać w produkcjach Hitchcocka. Stała się zresztą muzą tego reżysera. W Hollywood była postrzegana jako arystokratka, królowa. Jedni mówili tak, gdyż Grace zachowywała się godnie, czy wręcz wyniośle, inni - ponieważ swoją grą potrafiła chwycić za serce każdego widza. Na takie zachowanie Grace z pewnością miało wpływ katolickie wychowanie. Jej role doceniała Akademia Filmowa. Najpierw dostała nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w "Mogambo" (gdzie zagrała u boku Avy Gardner i Clarka Gable'a, z którym wdała się w romans). Rok później otrzymała Oscara za rolę w "Dziewczynie z prowincji". Grace wcieliła się w Georgie Elgin zamiast Jennifer Jones, która zaszła w ciążę i nie mogła pojawić się w filmie. Jednymi z ostatnich obrazów z udziałem Grace były "Złodziej w hotelu" i "Wyższe sfery". Księcia Rainiera III spotkała w Cannes. Pojawiła się tam, by promować film "Złodziej w hotelu". Los chciał, by w tym samym czasie przebywał tam władca Monako. Rainier wybrał Kelly na żonę ze względu na jej zdolność do rodzenia dzieci i katolickie wychowanie. W tamtych czasach obowiązywał jeszcze traktat zawarty między księstwem Monako a Republiką Francuską, mówiący o tym, że w razie braku dziedzica tronu w Monako, zostanie ono włączone do Francji. Księżna Grace musiała zrezygnować całkowicie z grania w filmach. Nigdy nie mogła się z tym pogodzić. Utworzyła fundację swojego imienia, która wspierała artystów monakijskich. Dzięki niej powstał w Monako nowy teatr. 52-letnia Grace Kelly zmarła tragicznie w roku 1982. Prowadząc samochód, dostała ataku apopleksji i spowodowała wypadek. Doznała urazu mózgu i początkowo jej życie podtrzymywała aparatura. Gdy lekarze orzekli, że nie da się jej uratować, rodzina podjęła decyzję o wyłączeniu aparatury. Spoczęła w katedrze rodu Grimaldich, a na jej grobie widnieje napis "żona księcia". Jest matką księcia Alberta i księżniczek Karoliny oraz Stefanii. Wielu artystów wspomina o niej w swoich utworach m.in. Mika i Elton John. Powstało wiele filmów o Grace, m.in. "Grace Kelly Story" czy "Grace Kelly, la donna che visse due volte".
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |