Popularni reżyserzy
Martin Scorsese
1. Życiorys i biografia Martina Scorsese
Martin Scorsese przyszedł na świat 17 listopada 1942 roku w Nowym Jorku. Jest znanym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym włoskiego pochodzenia. Zajmuje się również montażem i aktorstwem.
2. Dzieciństwo i młodość
Syn Charlesa i Catherine Scorsese, jego rodzina ma sycylijskie korzenie (dziadkowie wyemigrowali do Ameryki). Jego rodzice związani byli z przemysłem odzieżowym (matka była szwaczką).
Malarstwem i kinem interesował się od dziecka (te dwie pasje łączył, rysując obejrzane wcześniej historie). Nie zawsze łączył ze sztuką swoją przyszłość. Zanim zapisał się na studia związane z filmem wstąpił do młodzieżowego seminarium duchownego. Spędził tam tylko rok, następnie rozpoczął naukę na uniwersytecie w Nowym Jorku (wybrał filmoznawstwo). Studia ukończył w 1964 roku, po kilku latach wrócił na uniwersytet w charakterze wykładowcy, ale spędził tam tylko rok, ponieważ swoją przyszłość widział w Hollywood.
3. Kariera reżysera
Już w czasie studiów zajmował się reżyserią i produkcją filmów. Jeden z nich, Kto puka do moich drzwi, trafił nawet do kin. Kiedy w 1970 roku wraz z rodziną przeniósł się do Hollywood szybko znalazł pracę w przemyśle filmowym i został montażystą. Uznanie krytyków i widzów przyniósł mu film Ulice nędzy (1973 r.). Dzięki poleceniu przez znajomego reżysera dostał posadę w wytwórni Warner Bros. Tam powstał między innymi film Alicja już tutaj nie mieszka (1974 r.). Dwa lata później wyreżyserował Taksówkarza, który przyniósł mu pierwsze ważne wyróżnienie – Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Główną rolę w filmie zagrał Robert de Niro, który wystąpił również w jego innym przeboju, czyli Wściekłym Byku (1980 r., film był czarno-biały). Za rolę w filmie aktor otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Kilka lat później Paul Newman również otrzymał Oscara w tej samej kategorii za rolę w Kolorze pieniędzy (1986 r.).
Jego kariera pełna jest kontrowersji. Do zdecydowanie najgłośniejszego i budzącego skrajne emocji projekt należy praca nad filmem Ostatnie kuszenie Chrystusa (1988 r.) zekranizowany na podstawie książki Nikosa Kazandzakisa. Mimo dużych kontrowersji film przyniósł mu nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser.
Od 1990 roku działa założona przez niego fundacja – Film Foundation (powstała w porozumieniu z siedmioma innymi pracownikami branży filmowej). W tym samym roku powstał gangsterski film Chłopcy z ferajny, przyniósł mu on aż dwie nominacje do Oscara: w kategorii najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz adaptowany. Kolejny z głośnych i nagradzanych filmów to Gangi Nowego Jorku (2002 r.). Otrzymał za niego Złoty Glob. Oscara za reżyserię przyznano mu dopiero po sześciu nominacjach za film Infiltracja (2007 r.).
Zajmuje się nie tylko pracą nad filmami, kręci również seriale, reklamy i teledyski. Jeden z najgłośniejszych to teledysk do piosenki Bad Michaela Jacksona.
4. Życie prywatne
Nigdy nie ukrywał, że w młodości sięgał po narkotyki, był uzależniony od kokainy, cierpiał na depresję.
Był pięciokrotnie żonaty. Laraine Marie Brennan poślubił jeszcze na studiach. Po roku małżeństwa urodziła im się córka. Swoją drugą żonę Julię Cameron poślubił w 1975 roku, z tego związku również narodziła się córka. W roku 1979 wziął ślub z aktorką Isabella Rossellini, następnie w 1985 r. z producentką Barbarą De Fina. Wszystkie te małżeństwa zakończyły się rozwodem. Dopiero w 1999 r. wziął ślub z Heleną Morri, z którą jest aktualnie, mają córkę.
5. Wybrana filmografia
1967: Kto puka do moich drzwi?
1973: Ulice nędzy
1974: Alicja już tu nie mieszka
1976: Taksówkarz
1978: Ostatni walc
1980: Wściekły Byk
1983: Król komedii
1985: Po godzinach
1986: Kolor pieniędzy
1988: Ostatnie kuszenie Chrystusa
1990: Chłopcy z ferajny
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |