Historia tortów
Torty najprawdopodobniej wymyślono już w starożytności, ale te obecnie znane pojawiły się dopiero w epoce renesansu? Poczytaj o niezwykłej historii tortów.
Pierwsze na świecie torty odbiegały raczej daleko od tych znanych nam współcześnie. Wyrabiano je z ciasta chlebowego z dostępnymi „pod ręką” dodatkami, takimi jak świeże i suszone owoce, bakalie czy miód. Starożytni nadawali swoim tortom kształt koła, gdyż – jak wierzyli – okrąg był symbolem cykliczności życia oraz sił natury. Jak można łatwo się domyślić, tak jak i dziś, tak też w dawnych czasach torty jadano głównie podczas wyjątkowych uroczystości. Dla starożytnych Greków okazją do zajadania się wybornym ciastem było m.in. święto ku czci Artemidy, bogini łowów i przyrody.
Stworzenie „prawdziwego” tortu przypisuje się Włochom, którzy zresztą do dziś słyną z wyrafinowanych deserów przeróżnego typu. Do Polski torty trafiły w 1518 r. właśnie z Włoch, za sprawą królowej Bony Sforzy d’Aragona, której nasz kraj zawdzięcza również wiele innych nowinek kulinarnych, ale też obyczajowych czy politycznych.
Od tamtej pory najlepsi cukiernicy prześcigali się w tworzeniu nowych kompozycji smakowych, którymi podbijali serca (i podniebienia) miłościwie nam panujących, szlachty i wysoko urodzonego mieszczaństwa. Torty były bowiem rarytasami, na jakie nie każdy mógł sobie pozwolić. Swoją drogą, warto przy tym wspomnieć, że wielbicielką słodkości była królowa Francji Maria Antonina, której rozpustność i skłonność do trwonienia pieniędzy na własne przyjemności doprowadziły w końcu do niezadowolenia ciemiężonego podatkami społeczeństwa oraz do wybuchu rewolucji francuskiej (mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, bo, rzecz oczywista, skłonność Marii Antoniny do wydawania pieniędzy nie była główną przyczyną rewolucyjnego zrywu). Jednakże to właśnie dla takich ważnych postaci cukiernicy każdego kraju uwijali się przy kuchennych stolnicach, tworząc prawdziwe arcydzieła, o których pamięć przetrwała do dziś.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |