Historia kakao
600 p.n.e. - W rejonie dzisiejszego Belize w Ameryce Środkowej pojawiają się uprawy drzew kakaowych.
1500 - Imperium Azteków przeżywa rozkwit pod rządami Montezumy II - ziarno kakaowca wykorzystywane jest w rytuałach religijnych i pełni funkcję środka płatniczego.
1502 - Krzysztof Kolumb dopływa do wyspy Guanaja; Europejczycy po raz pierwszy dowiadują się o istnieniu drzew kakaowych.
1527 - Wracając z ostatniej podróży za Atlantyk, Hernan Cortez przywozi do Hiszpanii ziarno kakaowca.
lata 80. XVI wieku - Między Europą a Ameryką zaczynają kursować pierwsze statki handlowe. W ładowniach przywożą ziarno kakaowca.
1659 - Brytyjczycy jako pierwsi zakładają zamorską plantację kakaowca na Jamajce. W tym samym roku w Paryżu, przy ulicy TArbre Sec, zostaje otwarty pierwszy sklep z kakao.
1737 - Karol Linneusz nadaje kakaowcom łacińską nazwę Theobroma cacao.
1755 - Kakao poznaje Ameryka Północna.
1760 - W Paryżu powstaje pierwsza fabryka czekolady, ziarna kakaowca pochodzą z francuskich kolonii.
1816 - Powstaje pierwsza szwajcarska fabryka czekolady.
1822 - W Afryce założono pierwszą plantację kakaowca.
1828 - Coenraad van Houten opatentowuje prasę hydrauliczną, która oddziela masło kakaowe od miazgi kakaowej, dzięki czemu powstaje smaczna, miękka czekolada.
1847 - Firma Fry & Sons zaczyna produkować w Anglii pierwsze batoniki.
1868 - W Szwajcarii Theodor Tobler rozpoczyna produkcję batonów Toblerone z nugatem, migdałami i miodem. Inspiracją dla ich stożkowego kształtu jest góra Matterhorn.
1873 - Bracia Cloetta otwierają fabrykę czekolady wMalmówSzwecji.
1875 - Daniel Peter produkuje czekoladę mleczną, w której wymyślone przez Henri Nestle mleko skondensowane zostaje zastąpione mlekiem w proszku.
1879 - Rodolphe Lindt wprowadza konszowanie. Powstaje nowoczesna tabliczka czekolady.
1888 - Duńczyk Emil Mazetti-Nielsen dfwiera Fabrykę Czekolady i Cukierków w Malmó (w 1974 roku przemianowano ją na fabrykę Mazetti).
1891 - W Finlandii Szwajcar Karl Fazer otwiera fabrykę, która następnie łączy się z fabryką Cloetta.
1895 - W Oslo rusza produkcja czekolady w fabryce Freia Chocolate.
1911 - Belgijska rodzina Callebaut rozpoczyna produkcję czekoladowych batonów.
1916 - Norweska firma Freia rozpoczyna produkcję czekolady w Szwecji, w Sundyberg, przyjmując nazwę Marabou.
1923 - Na rynku amerykańskim pojawia się pierwszy czekoladowy baton Franka Marsa.
1924 - Valrhona rozpoczyna produkcję czekolady we francuskim mieście Tournon.
1940 - Amerykanin Milton S. Hershey opracowuje recepturę czekolady, w której tłuszcz kakaowy zastąpiono tłuszczem roślinnym, bardziej odpornym na działanie wysokiej temperatury.
1946 - Kakao zostaje usunięte z listy farmaceutyków, na której znajdowało się od 1779, co oznacza, że przestaje być wykorzystywane w medycynie jako lek.
1975 - Fazer wykupuje Mazetti.
1984 - Valrhona jako pierwsza wypuszcza na rynek czekoladę o 70-procentowej zawartości kakao.
1990 - Produkcję rozpoczyna włoska fabryka Amedei.
1995 - Rośnie popularność dobrych czekolad gatunkowych produkowanych we Francji, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Wytwórcy korzystają z ziaren różnych gatunków i chętniej sięgają po technologię hartowania czekolady.
2005-2010 - W europejskich sklepach pojawia się czekolada organiczna, na razie na niewielką skalę. We Francji rośnie popularność ruchu Fairtrade, być może ze względu na związki tego kraju z byłymi koloniami. Coraz częściej można dostać w sklepach czekoladę bez dodatków, rośnie popularność zdrowej żywności nieprzetworzonej, rozpropagowanej przez dietetyków z Kalifornii. Rozpoczyna się obróbka dzikiego kakao z Boliwii. Wzrasta popularność znakomitych czekolad produkowanych przez manufaktury i małe przedsiębiorstwa.
OBECNIE - Na świecie istnieje wielu wytwórców wytawrzających znakomitej jakości produkty czekoladowe, zdobywające popularność na całym świecie. Otwierają się rynki zbytu w Japonii, Chinach i na Środkowym Wschodzie, gdzie dotąd nie było tradycji produkowania i spożywania czekolady. Wiele fabryk wytwarzających popularne słodycze powstaje w dużych miastach, takich jak Zurych, Genewa, Paryż, Londyn, Nowy Jork i Tokio.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |