Kask snowboardowy
Kask to jeden z podstawowych elementów ubioru każdego snowboardera bez względu na wiek. Tak powinno być i tak coraz częściej jest. Na alpejskich stokach kask od lat jest normą, a często nawet obowiązkiem. W Polsce z roku na rok można zaobserwować zwiększającą się liczbę snowboarderów jeżdżących w kaskach co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo na stoku. Wzrost świadomości związany jest z kilkoma czynnikami. Po pierwsze coraz więcej Polaków wyjeżdża na zimowy urlop do krajów alpejskich, gdzie kask jest czymś normalnym i tak głęboko zakorzenionym, że dziwnie wyglądają osoby które kasku nie mają. Drugim czynnikiem są liczne kampanie społecznościowe, które przestrzegają przed skutkami jazdy bez kasku. Trzecim czynnikiem są przepisy prawne, które aktualnie nakazują jazdę w kasku dzieciom i młodzieży do 15 roku zycia. Kolejny czynnik przemawiający za jazdą w kasku to ciekawy wygląd, który bardzo często jest dopełnieniem do stroju i gogli, które prezentują się lepiej na kasku niż na czapce. Zaletą kasku jest również lepsza ochrona przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Osoby któe muszą być pod telefonem podczas jazdy mogą sobie wybrać kask z systemem audio, który przeważnie pozwala również na odbieranie połączeń telefonicznych.
Konstrukcja kasku
Z technologicznego punktu widzenia większość kasków snowboardowych dostępnych na rynku zbudowana jest ze skorupy zewnętrznej wykonanej z wytrzymałego na uderzenia tworzywa. Skorupa zewnętrzna połączona jest najczęściej z pianką EPS (przypomina wyglądem mocno ubity styropian). Skorupa zewnętrzna odpowida za nasze bezpieczeństwo, a zatem powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, które rozpraszają siły podczas uderzenia. Warto wiedzieć, że po mocnym uderzeniu kaskiem o śnieg, lód czy inny przedmiot kask traci swoje właściwości i nie powinien być ponownie używany. Nawet jeśli gołym okiem nie widzimy uszkodzeń mechanicznych to wewnętrzna warstwa wykonana z pianki mogła ulec pęknięciu. W tej sytuacji dalsze użytkowanie takiego kasku będzie mijało się z celem. Wewnątrz kasku znajdziemy w zależności od modelu i producenta miękką wkładkę wewnętrzną lub punktowo rozmieszczone miękkie elementy któe poprawiają komfort noszenia kasku na głowie. Część kasków posiada z tyłu system dopasowania do kształtu głowy, który ma postać pokrętła, za pomocą którego zmniejszamy obwód. Niemal każdy kask snowboardowy posiada demontowalne nauszniki, które spełniają funkcję ochronną, czasem też (w zależnośći od modelu) umożliwiają słuchanie muzyki przez zainstalwoane w środku słuchawki.
Dobór kasku snowboardowego
Dobór odpowiedniego rozmiaru kasku to najistotniejsza kwestia w całej zabawie związanej z wyborem kasku bo co nam po drogim wypasionym kasku jeśli będzie za mały lub za duży. Odpowiedni rozmiar kasku ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jak powinien wyglądać dobrze dobrany kask? Przede wszystkim po założeniu powinien dobrze leżeć na głowie, nie powinien nigdzie uciskać i nie powinno być nadmiernego luzu. Kask powinien zachodzić na czoło nieco powyżej lini brwi. Jeśli jednak nie mamy możliwośći przymierzenia kasku przed zakupem, a tak jest gdy kupujemy przez internet to musimy w pierwszej kolejności zmierzyć sobie obwód głowy. Obwód głowy należy zmierzyć przy użyciu elastycznej miarki, w ostateczności przy użyciu sznurka. Obwód mierzymy ok 2,5 cm powyżej brwi, ponad uszami - tak jak na zdjęciu poniżej. Staramy się zacisnąć miarkę w ten sposób aby nie była zbyt napięta, ani zbyt luźna. Otrzymany wynik porónujemy z tabelami rozmiarów poszczególnych producentów i na tej podstawie ustalmy odpowiedni rozmiar naszego kasku. Może się jednak zdarzyć, że zamówiony kask nie będzie dobrze leżał nam na głowie, wówczas mamy 10 dni na zwrot bez podania przyczyny lub 14 dni (czasami więcej) na wymianę zamówionego kasku. dobór kasku snowboardowego
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |