Gogle snowboardowe
Gogle to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego snowboardera bez którego jazda jest oczywiście możliwa ale w wielu okolicznościach jest mało komfortowa, a czasami niebezpieczna. Gogle snowboardowe mają za zadanie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, przed wiatrem, przed zimnem, przed śniegiem czy też przed wiatrem. Gogle mają też za zadanie poprawę widoczności w różnych warunkach pogodowych.
O zaletach gogli nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, nawet początkujący dostrzegą plusy jazdy w goglach. Jeśli przyjdzie nam jeździć w słoneczny dzień podczas tzw. "pełej lampy" to gogle z odpowiednią szybką będą naszym nieodłącznym przyjacielem z którym nie będziemy chcieli się rozstawać. Jazda bez gogli w takich warunkach jest dla oczu po prostu zabujcza. Światło odbijające się od śniegu daje się we znaki z podwójną siłą. Jest to niebezpieczne dla naszych oczu, męczy wzrok i oślepia podczas jazdy. Nie zdziwcie się jak po całym dniu jazdy bez gogli w taką pogodę dostaniecie zapalenia spojówek.
Podczas pochmurnej pogody gogle z odpowiednią szybką mogą nam uratować źle zapowiadający się dzień na stoku. Nie jest tajemnicą że jazda w pochmurny dzień do przyjemnych nie należy, a to za sprawą zlewającego sie podłoża. Wszelkie nierówności terenu i muldy zlewają się w jedną całość przez co można zaliczyć nieprzyjemny upadek. Jazda w takich warunkach jest dużo bardziej zachowwawcza ponieważ musimy się skupiać na szukaniu nierówności. W takich warunkach z pomocą przychodzą gogle z odpowednią szybką rozjaśniającą i poprawiającą kontrast.
Kolejnymi warunkami w których ciężko się obejść bez gogli jest padający śnieg, śnieg z armatek, silny wiatr a nawet opór samego powietrza, który staje się nieprzyjemny przy jeździe z większą prędkością. Jeśli podstawy jazdy na desce masz już opanowane to zapewne lubisz się od czasu do czasu rozpędzić. Jazda bez gogli z dużą prędkością powodouje łzawienie oczu i chcąc nie chcąc trzeba wyhamować lub się zatrzymać na przetarcie oczu.
Kolejną zaletą gogli jest ochrona oczu i twarzy przed mechanicznym uszkodzeniem, które może powstać w skutek upadku lub zderzenia z innym snowboardzistą czy narciarzem. Jazda w lesie miedzy drzewami do najbezpieczniejszych nie należy, pełno tu wystających gałęzi, któe stanowią potencjalne zagrożenie dla oczu i twarzy.
To chyba wystarczająco dużo argumentów potwierdzających bezwzględną przydatność gogli podczas jazdy na snowboardzie. Żeby nie było że wymienione zostały same zalety to można wspomnieć o jednej wadzie. Zakłądając gogle mamy poczucie że nasza widocznosć jest lekko ograniczona przez co czujemy się odrobinę niepewnie. Z czasem to uczucie przemija bo do jazdy w goglach trzeba się też przyzwyczaić. Ograniczenie widocznosci to już kwestia samych gogli. Na rynku jest wiele dużych gogli które oferują szerokie pole widzenia.
Rodzje szyb w goglach
Podstawą dobrych gogli jest odpowiednio dobrana szyba. Jeśli chodzi o kształt szyby to rozróżniamy szyby cylindryczne i sferyczne. Cylindryczne są płaskie i spotykamy je zazwycaj w podstawowych modelach gogli aczkolwiek nie jest to regułą. Obecnie zdecydowanie popularniejsze są szyby sferyczne, które są wypukłe (wycięte z kuli). Szyby sferyczne nie zniekształcają obrazu i zapewniaja szersze pole widzenia.
Jeśli chodzi o kategoryzację szyb to w największym uproszczeniu można je podzielić na szyby z powłoką lustrzaną tzw. "lustrzanki" oraz szyby jednokolorowe bez powłoki lustrzanej. Te pierwsze dedykowane są do jazdy w słoneczne dni, a te drugie lepiej sprawdzają się w słabszych warunkach pogodowych. O przynależności szyby do danej kategorii decyduje przepuszczalność światła ale o tym więcej przeczytacie TUTAJ
W tym akapicie warto poruszyć sprawę gogli z szybkami korekcyjnymi. Istnieje kilka firm które oferują wykonanie na zamówienie gogi z szybą korekcyjną dostosowaną do wady wzroku, ale jest to już poważny wydatek. Są też gogle które monza zakładać na okulary korekcyjne ale jest wtedy problem z parowaniem podczas jazdy. Najlepszym i rozwiązaniem są chyba jednak soczewki korekcyjne, które eliminują parowanie i są komfortowe.
Jakie gogle snowboardowe ?
Jak się zabrać do wyboru gogli i na co zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności musimy określić budżet jakim dysponujemy na gogle. Od tego w dużym stopniu będzie zależało w czym będziemy mogli wybierać. W kolejnym kroku musimy określić warunki w jakich przyjdize nam najczesciej jeździć bo od tego zależy szyba. Oczywiście ciężko jest przewidywać jaka będzie pogoda podczas wyjazdu na deskę dlatego najlepszym wyborem byłoby kupić gogle z dwiema szybkami w zestawie - lustrzaną na słoneczną pogodę i żółtą na pochmurną pogodę. Często jednak musimy zdecydować się na gogle z jedną szybą i powstaje dylemat. Czy wybrać super wyglądającą lustrznakę czy jednokolorową szybkę. Jest to ciężki wybór i najczęściej kończy się wyborem lustrzanej szybki. Zawsze przecież po jakimś czasie można sobie dokupić dodatkową szybkę jeśli takiej nie ma w zestawie, a nie dysponujemy w danej chwili taką gotówką. Dobrym kompromisem jest też wybór lustrzanej szybki która przepuszcza sporą ilość światła dzięki czemu można z powodzeniem jeździć przy słonecznej i pochmurnej pogodzie. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to czy dane gogle są kompatybilne z naszym kaskiem. Warto w takiej sytuacji zapytać sprzedawcę czy dane gogle będą dobrze pasowały do danego kasku jeśli nie możemy ich przymierzyć. Chodzi o to aby szczelina między kaskiem a goglami była jak najmniejsza. Pozostałe rzeczy na któe warto zwrócić uwagę to czy gogle posiadają powłokę zapobiegającą parowaniu "anti fog", czy posiadaj powłokę chroniącą przed zarysowaniem, czy gąbka na wewnętrznej stronie gogli jest gruba (wpływ na komfort noszenia). Fajną opcją dla osób które nie jeżdżą w kasku (nie pochwalamy) są silikonowe paski na wewnętrznej stronie paska gogli które zapobiegają się zsuwania gogli.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |