Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SNOWBOARD
   
COUNTRY:
         
 

Magazine
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara- Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 
Snowboard razem z Grupa Media informacyjne
     

Snowboard Zimowa aura sprzyja wypadowi w góry, warto zabrać ze sobą sprzęt do snowboardu. Baza narciarska w Polsce jest obecnie bogata i umożliwia łatwe uprawianie tej formy wypoczynku. Poznajmy popularne ośrodki wczasowe.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Historia Snowboardu

Pisząc o historii snowboardu należałoby zacząć od tego, że wbrew obiegowym opiniom ma on więcej wspólnego ze skateboardem i wind-surfingiem niż z nartami. W snowboardzie jeździ się na jednej desce i siłą rzeczy technika jazdy jest podobna, a diametralnie różna od narciarskiej. W tej sytuacji nikogo nie powinno dziwić, że snowboard swoimi korzeniami sięga kultury surferskiej.
Już pod koniec lat pięćdziesiątych na wschodnim wybrzeżu Ameryki zastanawiano się co z sobą począć w te dni i miesiące kiedy pływanie miało niewiele wspólnego ze słońcem i plażą.

Dzisiaj trudno jednoznacznie wskazać, który z surferów pierwszy zaczął jeździć po śniegu. Być może był to Dimitrije Milovich, który notorycznie kradł metalowe tace na piwo i stojąc na nich pokonywał sporą górkę w drodze z pubu do domu. Później bazując na tym doświadczeniu oraz surfingu opracował prototyp deski śnieżnej. Być może przed nim był niejaki Sherman Poppen, który w
połowie lat 60-tych połączył dwie narty w jedną całość i zaopatrzył w sznurek ułatwiający utrzymanie równowagi. Jeśli ten wynalazek, ochrzczony mianem “snurfer”, uznać za pierwszy snowboard, to jego córkę Wendy, dla której został on zaprojektowany, można śmiało nazwać pierwszym snowboarderem na świecie.

Wraz z wynalazkami Poppena i Milovich’a sprawy nabrały tempa:

Snowboard w latach 70-tych

1975

– w Utah powstaje „Winterstick production”, kierowana przez Milovicha pierwsza wytwórnia snowboardów. Wkrótce jego deska jest sprzedawana do 11 krajów na świecie.

1977

– powstają następne firmy i prototypy budowane przez: Jake Burton (Burton), Mike Olson (Gnu), Tom Sims (Sims)- Milovitch uzyskuje pisemne zapewnienie największego brokera obsługującego ośrodki narciarskie, że snowboarderzy podlegają taki samym prawom jak narciarze.

1979

– na corocznych zawodach Jake Burton próbuje wystąpić na desce własnej konstrukcji, różniącej się znacznie od typowego „snurfera”. W wyniku protestów stworzono dla niego osobną kategorię, w której oczywiście wygrał.- pierwszy w historii half-pipe tworzy podstawa zapory w Tahoe City, którą do jazdy wykorzystują lokalni riderzy.

Snowboard w latach 80-tych

1980

– w snowboardach Burtona zastosowano technologię znaną w przemyśle narciarskim – pierwsze prototypy na bazie P-tex’u

1981

– pierwsze poważniejsze zawody w Ski Cooper w Leadville, Colorado

1982

– w Woodstock (Vermont) oraganizowane są po raz pierwszy w historii mistrzostwa USA w snowsurfingu obejmujące slalom i downhill, konkurencję która wówczas polegała na jak najszybszym pokonaniu zbocza. W zawodach starują m. in. T. Sims i J. Burton

1983

– pierwsze zawody w half-pipe (ośrodek Soda Springs Ski Bowl ). Imprezę zbojkotował team Burtona, którego członkowie przekonani byli, że jazda w rynnie nie ma nic wspólnego ze snowboardem- wiązania snowboardowe zostają wyposażone w highback (Sims)

1985

– pierwsze zawody o randze światowej (ośrodek Soda Springs Ski Bowl ). Informacje o tej imprezie pojawiły się na łamach prasy sportowej.- pierwsze wydanie „Absolutely Radical”, pierwszego magazynu poświęconego wyłącznie snowboardowi- w deskach Burton i Sims pojawiają się metalowe krawędzie- powstaje pierwsza deska freestylowa (Sims) oraz deska carvingowa (Gnu) na której skręca się poprzez wywieranie nacisku na krawędzie a nie ześlizg.

1986

– pierwsze zawody w Europie- Hooger Booger wypuszcza w Europie pierwszą deskę asymetryczną- w Stratton Mountain (Vermont) organizowane są pierwsze kursy snowboardowe

1987

– pierwsze mistrzostwa świata w snowboardzie na terenie Europy (Livigno i St. Moritz) zorganizowane niezależnie od amerykańskich.- zostaje wydany pierwszy numer Trans World Snowboarding- rusza puchar świata w snowboardzie. Na  początku były to dwie imprezy w Europie i dwie za oceanem w USA

1988

– w Stanach powstaje USASA, stowarzyszenie amatorskiego snowboardingu.

1989

– powstaje prototyp wiązań step-in

Snowboard w latach 90-tych

1990

firma skatebordowa Santa Cruz rozpoczyna produkcję snowbardów- w Vail Ski Resort powstaje pierwszy „snowboard park”

1993

– w Ischgl, Austria odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa świata pod patronatem ISF (International Snowboard Federation)

1994

– członkowie FIS (międzynarodowa federacja narciarska) głosują za uwzględnieniem snowboardu w ramach dyscyplin olimpijskich- MKO wyraża zgodę na udział snowboardu na Olimpiadzie w Nagano i ustanawia Międzynarodową Federację Narciarską jako organizację reprezentującą snowboard olimpijski. Na wieść o tej kontrowersyjnej decyzji wielu ówczesnych zawodników, z Terje Hakonsenem na czele, zdecydowało nie brać udziału w zawodach.

1998

– olimpiada w Nagano. W klasyfikacji ogólnej (halfpipe i slalom gigant) zwycięża Ross Rebagliati lecz po trzech dniach złoty medal jest mu odebrany – test antydopingowy wykazał śladowe ilości marihuany.

1999

– Terje Hakonsen organizuje The Arctic Challenge, zupełnie niezależną imprezę, która aktualnie należy do najbardziej prestiżowych zawodów snowboardowych na świecie. Co roku w serii kwalifikacyjnych imprez o Ticket To Ride, będący jedyną przepustką do TAC, walczy światowa czołówka, a o dziką kartę rywalizują najbardziej utalentowani amatorzy.

Snowboard w XXI wieku

2002

– na olimpiadzie w Salt Lake City slalom zostaje zastąpiony, slalomem równoległym

2003

– w lawinie ginie Craig Kelly, legenda snowboardingu. Craig do dzisiaj uważany jest za inspiratora snowboardingu. To on rozpoczął na początku lat 80-tych batalię o to, aby ośrodki narciarskie były również dostępne dla snowboarderów. Później w czasie 15-to letniej kariery zawodniczej czterokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Świata.

2006

– we Włoszech do konkurencji olimpijskich zaliczono boardercross Snowboard w dalszym ciągu uważany jest za jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin. Jeszcze na początku lat 80-tych tylko nieliczne ośrodki narciarskie przyjmowały snowboardzistów. Dzisiaj, poza bardzo nielicznymi wyjątkami, nie ma już miejsc gdzie jazda na jednej desce jest zakazana. Niektórzy przewidują, że za kilka lat więcej będzie snowboarderów niż narciarzy, a termin „nartostrada” stanie się anachronizmem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  Snowboard

Zimowa aura sprzyja wypadowi w góry, warto zabrać ze sobą sprzęt do snowboardu. Baza narciarska w Polsce jest obecnie bogata i umożliwia łatwe uprawianie tej formy wypoczynku. Poznajmy popularne ośrodki wczasowe.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Snowboard

Zimowa aura sprzyja wypadowi w góry, warto zabrać ze sobą sprzęt do snowboardu. Baza narciarska w Polsce jest obecnie bogata i umożliwia łatwe uprawianie tej formy wypoczynku. Poznajmy popularne ośrodki wczasowe.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Snowboard

Zimowa aura sprzyja wypadowi w góry, warto zabrać ze sobą sprzęt do snowboardu. Baza narciarska w Polsce jest obecnie bogata i umożliwia łatwe uprawianie tej formy wypoczynku. Poznajmy popularne ośrodki wczasowe.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.