Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PROJEKTOWANIE GRAFICZNE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Home news
 
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Inne
   
Promowane
   
Ogłoszenia
   
 
 
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
Zobacz również katalogi  
   
1. ARCHITEKTURA GMI V  
2. ARCHITEKTURA GMI V  
3. ARCHITEKTURA GMI V  
   
 
   
 
   
 
   
   
 
 
 

 

 
 Projektowanie graficzne
     

Grafika komputerowa Grafika komputerowa, projektowanie graficzne – dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 KOMPUTEROWE  SYSTEMY  PROJEKTOWANIA, KONSTRUOWANIA I  WYTWARZANIA   ( CAD/CAM/CAE) - ROZWÓJ  SYSTEMÓW  I  KRYTERIA  OCENY

Przedstawiony jest rozwój systemów od lat sześćdziesiątych z podkreśleniem tych cech, które stanowiły o przejściu do nowego etapu rozwojowego. Wyselekcjonowane zostaly te gałęzie nauk technicznych, które mają największy wpływ na rozwój zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE i CIM. Uwypuklone zostały warunki jakie muszą spełniać systemy CAD/CAM, aby można przy ich użyciu realizować koncepcję wsółbieżnego projektowania i wytwarzania (concurrent or simultaneous engineering) oraz konstruowania odwrotnego (reverse engineering).. Rozwój zastosowań w czolowych koncernach samochodowych i lotniczych oraz analiza modułów funkcjonalnych w poszczególnych systemach CAD/CAM/CAE posłużyły do ustalenia kryteriów oceny tych systemów. W postaci modułowej przedstawiony został uogólniony schemat zintegrowanego systemu projektowania, konstruowania i wytwarzania.

1.Wstęp

Komputerowe systemy projektowania, konstruowania i wytwarzania (CAD/CAM/CAE i  CIM) stanowią najbardziej praktyczny wyraz  stosowania technologii informatycznej do produkcji wyrobów  zaawansowanej technologii. W artykule dotyczącym systemów CAD/CAM/CAE z poprzedniego numeru (Mechanik, luty 1999 r.) przedstawione zostały  najbardziej reprezentatywne osiągnięcia czołowych koncernów samochodowych i lotniczych w dziedzinie zastosowań zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE. Łatwo można było zauważyć, że największe opisywane sukcesy obejmowały obszar projektowania i konstruowania złożonych obiektów technicznych, natomiast zmiany w  procesach wytwarzania (w ramach systemów CAM i CIM) miały wyrażnie ograniczony charakter. W ostatnich czterech latach nastąpił jednak dalszy rozwój systemów CAM i CIM, wraz z wykorzystywaniem nowej generacji obrabiarek CNC, współrzędnościowych maszyn pomiarowych i robotów przemysłowych. W ramach zintegrowanego systemu, moduły wytwarzania nie wykraczają poza automatyzację przygotowania programów sterujących ruchem narzędzia, a to nie jest jeszcze porównywalne z tym stopniem komputeryzacji jaka została osiągnięta w projektowaniu i konstruowaniu połączonym z wirtualnym prototypowaniem. Zakłady produkcyjne, które w ostatnich latach zaczęły przechodzić na stosowanie systemów CAD/CAM/CAE wykorzystując koncepcję konstruowania odwrotnego (reverse engineering), stają się bardzo często najbardziej zainteresowanymi w rozszerzeniu automatyzacji produkcji na drodze kolejnego włączania modułów CAM i CIM. Jest to zrozumiałe, jeśli przyjmie się, że konstruowanie odwrotne oznacza przeniesienie, najlepszej i już wypróbowanej, konstrukcji wyrobu na zapis w CAD  i ponowną analizę wytrzymałościową i masową w ramach CAE. A wtedy następnym krokiem staje się zbudowanie zintegrowanego i efektywnego systemu CAM  a w dalszym etapie również CIM.

Jednakże, żadna z firm nie ogłosiła że przeszła całkowicie na zautomatyzowane systemy wytwarzania swych wyrobów, chociaż intensywne prace badawcze i wdrożeniowe nad systemami CAM i CIM doprowadziły do zautomatyzowanej produkcji prostych  podzespołów. Istotnie, mimo skomputeryzowania wielu ogniw łańcucha produkcyjnego,ciągle mamy do czynienia z próbami  łączenia "wysp automatyzacji" a nie ze zintegrowanym systemem wytwarzania. Pierwsze całkowicie zintegrowane systemy produkcji zautomatyzowanej dla złożonych obiektów technicznych, takich jak samolot czy samochód, nie pojawią się wcześniej niż za 5-7 lat.
Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to:

moduły CAM i  CIM , w przeciwieństwie do modułów CAD i CAE, muszą być powiązane z istniejącymi  technikami wytwarzania  w danym przedsiębiorstwie, co oznacza  że oprogramowanie   uogólnione, nie obejmujące dotychczasowych doświadczeń produkcyjnych zakładu, może być mało przydatne; brak oprogramowania dla skomplikowanych operacji obróbkowych i  dla wielu etapów procesu produkcyjnego, a w szczególności dla zintegrowanych podsystemów wysokim stopniu niezawodności wykorzystujących obrabiarki CNC, roboty, współrzędnościowe maszyny pomiarowe i inne urządzenia technologiczne; brak kadry łączącej w sobie wysokie kwalifikacje z zakresu technik wytwarzannia z wysokimi kwalifikacjami w zakresie komputerowych systemów wytwarzania.

2. Rozwój systemów CAD/CAM

Rozwój systemow CAD/CAM doprowadził do tego, że w każdej branży  przemysłu maszynowego pojawiły się odrębne systemy, t.zw. mechaniczne systemy CAD/CAM, które już w latach 80-tych znacznie różniły się od systemów CAD stosowanych w budownictwie, architekturze i elektronice. Już pierwsze próby integrowania projektowania, konstruowania i wytwarzania w ramach jednego systemu udowodniły, że systemy CAD/CAM/CAE nie  mogą  być  niezależne  od  specyfiki obszaru ich zastosowań, a w szczególności wtedy, gdy konstrukcyjna i technologiczna baza danych tworzona przez te systemy stanowi podstawę do opracowywania  podsystemów  w  ramach  CIM. Równoczesna analiza wszystkich etapów projektowania i  wytwarzania  (concurrent engineering) jest podobna tylko dla tych  klas  produktów,  które  mają podobne atrybuty konstrukcyjne i technologiczne. Jeśli system z założenia ma spełniać uniwersalną rolę, a są systemy aspirujące do tego, to wówczas musi on mieć budowę modularną, gdzie konfiguracja modułów dobierana jest do określonych  zastosowań.

Natomiast takie ujednolicenie struktury i modułów funkcjonalnych nastąpiło w najbardziej zaawansowanych systemach CAD/CAM stosowanych do projektowania i wytwarzania w przemyśle maszynowym,  w szczególności, w przemyśle lotniczym i samochodowym. Zadania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne występujące w tym przemyśle praktycznie eliminują okolo 95 % z tej mnogości systemów  CAD (ok.300), oferowanych obecnie przez różne firmy i przystosowanych do  eksploatacji  na stosunkowo tanich komputerach klasy PC (486, Pentium, Pentium II).

Przyśpieszenie w  przygotowaniu dokumentacji konstrukcyjnej i względnie  niskie  koszty systemów CAD i CAM, implementowanych na tańszych i srednich komputerach klasy PC, stanowią wystarczające uzasadnienie na ich powszechne stosowanie w małych i  średnich zakładach mechanicznych. Tak zresztą przebiega główny, masowy nurt wprowadzania systemów komputerowych do przemysłu; nieskomplikowane i nie zintegrowane z sobą systemy CAD i niektóre systemy typu CAM (np. programowanie obrabiarek NC/CNC) są używane do poszczególnych fragmentów procesu konstruowania i wytwarzania.         Ponadto, niektóre z tych systemów (n.p. AutoCAD  firmy  Autodesk) mogą spełniać użyteczną rolę w kształceniu  podstawowym  w  tej dziedzinie, gdyż ich koncepcja i  struktura są zbliżone  do  profesjonalnych systemów CAD, co w wyniku ułatwia opanowanie  i  wdrożenie  zaawansowanych, zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE i CIM w następnej fazie automatyzacji projektowania i wytwarzania. Taką samą rolę dla systemów CAM, spełniają systemy typu APT, które dysponując możliwościami podłączenia się  do  geometrycznej  bazy danych innych systemów CAD, zachowują własny, wypróbowany przez lata, specyficzny aparat matematyczny definiowania,  zarówno geometrii powierzchni obrabianej jak i geometrii bryły narzędzia, co dodatkowo może być wykorzystywane do graficznej symulacji  drogi  narzędzia.

Tak gwałtowny rozwój systemów CAD/CAM/CAE w ostatnim dziesięcioleciu był możliwy dzięki nałożeniu się trzech głównych czynników:

  1. obniżeniu kosztów produkcji  niezawodnych  komputerów  o  dużych  mocach obliczeniowych i dużych zasobach pamięciowych (rozwój techniki mikroprocesorowej);
    b) względnej łatwości w przystosowaniu,  istniejącego  już,  bogatego  oprogramowania
    żródłowego typu CAD, CAM, CAE do nowego sprzętu komputerowego i nowych
    systemów operacyjnych;
  1. intensywnemu rozwojowi interakcyjnych systemów grafiki komputerowej,  co

istotnie wpłynęło na masowe rozpowszechnienie techniki komputerowej, a w
szczególności  komputerów klasy PC i stacji roboczych.
Zaangażowanie dziesiątek tysięcy naukowców i inżynierów w badania, rozwój  i wdrażanie systemów komputerowych do przemysłu doprowadził  do  zaskakująco dużych osiągnięć w  wielu  dziedzinach  wiedzy  związanych,  bezpośrednio  i pośrednio, z postępami  w zakresie oprogramowania i sprzętu  komputerowego.  Nie  wchodząc  bliżej   w osiągnięcia z dziedziny fizyki ciała stałego, architektury systemów komputerowych, mikroprocesorów i innych obszarów nie związanych bezpośrednio z oprogramowaniem, trzeba wymienić te obszary wiedzy, których postęp miał decydujący wpływ na rozwój systemów CAD/CAM/CAE.   A do nich należą:

  1. rozwój metod matematycznych z  zakresu  geometrii parametrycznej, służących

definiowaniu rzeczywistych  powierzchni  konstrukcjnych (analitycznie definiowalne i parametryczne) przy użyciu  koncepcji  splajnów kubicznych, krzywych Bezier'a,
B-splajnów,  B-splajnów  typu  NURBS, itp., a także rozwój bibliotek programowych z zakresu geometrii analitycznej, geometrii różniczkowej, równań różniczkowych, rachunku całkowego, statystyki, itp.

  1. rozwój układów sterowania numerycznego (NC, CNC, DNC),  sterowania

adaptacyjnego i programowanych sterowników logicznych (PLC)  w  zastosowaniu do obrabiarek, robotów przemysłowych,  współrzędnościowych maszyn pomiarowych, maszyn montażowych  i innych urządzeń  technologicznych,  a także rozwój systemów programowania do  5  osi  sterowanych numerycznie, np. APT, UNIAPT, COMPACT, EXAPT, języki IV generacji (obiektowe) w ramach systemów CAD/CAM, rozszerzenie technik interpolacji liniowej i kołowej o interpolację splajnową, i wiele innych;
3) rozwój metod analizy wytrzymałościowej, kinematycznej, dynamicznej, masowej i
cieplnej w oparciu o modelowanie komórkowe konstrukcji mechanicznych, np.  metody
elementów skończonych, metody symulacji, itp.;

  1. rozwój metod modelowania geometrycznego obiektów technicznych, np. liniowo-

krawędziowe (wire-frame), bryłowe (Constructive Solid Geometry), ścianowo-
powierzchniowe (B-rep, boundary representation), komórkowe (spatial-partitioning
representation) i inne;

  1. rozwój metod automatycznego generowania nowych wariantów modelu

geometrycznego dla obiektów złożonych z wielu części i podzespołów (parametryzacja modelowania geometrycznego, automatyzacja poprzez oprogramowanie koncepcji projektowania i wytwarzania, parametryzacja programowania obróbki, automatyzacja wykreślania dokumentacji, metody zapisu więzów konstrukcyjnych,itp.);

  1. rozwój teorii i metod tworzenia obrazu w  zastosowaniu do interakcyjnych systemów

grafiki komputerowej, np. oprogramowanie dla obrazów  2D/3D,  metody  transformacji  obrazu  i  zapisu  obrazu  do pamięci, metody animacji, metody oswietlania i cieniowania  obiektu, algorytmy wyznaczania powierzchni niewidocznych w obrazach 3D, inne oprogramowania t.zw." maszynerii  geometrycznej "  (geometry engineering), itd.;

  1. rozwój teorii i metod sterowania procesami (procesy ciągłe i procesy dyskretne w

przemyśle maszynowym) oraz zastosowanie metod badań operacyjnych do produkcji, np. metody identyfikacji i optymalizacji procesów, metody klasyfikacji  i  kodowania  części  maszyn, specjalizowane programy planowania procesow technologicznych, systemy planowania materiałowego i zasobów produkcyjnych, itp.;
8) rozwój badań nad problemami sztucznej inteligencji w zastosowaniu do sterowania;
konwencjonalne systemy eksperckie i systemy eksperckie czasu rzeczywistego (ES i r-t
ES); komputerowe sieci neuronowe i układy sterowania w logice rozmytej; metody
symulacyjne w wirtualnym prototypowaniu.

Jednakże, rozwój tych dziedzin nauki i techniki, które łączyły się  bezpośrednio z rozwojem techniki komputerowej, stworzył nowe, nie  praktykowane dotychczas, podejście do problemu publikacji i  rozpowszechniania  wiedzy  o osiągnięciach na tym polu. O ile dotąd, wszelkie istotne koncepcje  teoretyczne lub też opisy osiągnięć naukowo-technicznych, publikowane  byly  niezależnie od realizowanych zastosowań, to obecnie prace teoretyczne i prace nad ich aplikacjami związane zostały z koncepcjami  nowych  generacji  oprogramowania i systemów komputerowych, a co za tym idzie, firmy komputerowe i  software'owe zaczęły traktować je jako ściśle strzeżone tajemnice produkcyjne.

Ogólnie  dostępne  czasopisma naukowe i techniczne, szczególnie amerykańskie,  stopniowo  przestawały  być źródłem informacji o stanie zaawansowania poszczególnych  gałęzi  zastosowań techniki komputerowej, a stawały się zestawem ogólnikowych opisów  produktów różnych firm. Ponadto, na ogólnie dostępnych, specjalizowanych konferencjach międzynarodowych przedstawiciele przynajmniej pierwszej dziesiątki czołowych firm światowych z dziedziny CAD/CAM przestali prezentować kierunki  własnych prac badawczych.

Stąd też, wytworzyła się  sytuacja,  że  nawet  najbardziej wartościowe prace, będące wynikiem 2-3 letnich prac zespołowych, a  prezentowane na takich konferencjach, mogły być wdrożone tylko poprzez włączenie ich w ramy jednego z czołowych systemów CAD  lub  CAM,  gdyż nawet  przy  takim nakładzie wysiłków prace te musiały mieć charakter fragmentaryczny dla zakresu pokrywanego przez system.

Zresztą, systemy CAD/CAM osiągają swą dojrzałość aplikacyjną po nakładzie setek, a nawet tysięcy roboczolat, co przekładając na język bardziej obrazowy  a  dotyczący produkcji samochodów, oznacza, że nawet genialny układ wtrysku paliwa nie daje szans na sukces w zastosowaniach,  jeśli  nie  przejmie tej konstrukcji renomowany producent samochodów.

Konferencje międzynarodowe poświęcane tematyce zastosowań techniki komputerowej w przemyśle  stały się forum prezentacji prac zespołów badawczych z uniwersytetów, przy szybko zmniejszającej się liczbie prezentacji prac realizowanych w laboratoriach wielkich koncernów. A przecież potencjał badawczy wielkich koncernów jest znacznie większy niż potencjał badawczy uniwersytetów. Dla przykładu międzynarodowy koncern telekomunikacyjny AT&T zatrudnia ok. 25 tys. pracowników badawczych, a w tym 4 tys. ze stopniem  doktora i siedmiu laureatów Nagrody Nobla. Czołowe uniwersytety najbardziej rozwiniętych krajów są włączone również w ten mechanizm prac badawczych, natomiast reszta laboratoriów uniwersyteckich związana jest najczęściej z tematyka marginalną, czyli taką, która nie rokuje efektywnych zastosowań w przemyśle. Jak stwierdzają analitycy amerykańscy obecnie tylko ok.12% publikacji z konferencji międzynarodowych nadaje się do dalszego rozpracowywania w aspekcie wdrożeń.

Zrozumienie tych mechanizmów narzuca swoiste warunki wstępne dla  wszelkich prac naukowo-badawczych, dotyczących koncepcji teoretycznych i  sposobu implementacji nowych rozwiązań do istniejących systemów CAD/CAM. Warto  zauważyc, że wartość teoretyczna metod matematycznych zastosowanych do  rozwiązania określonych problemów technicznych nie oceniana już jest według  wyrafinowanych matematycznie dowodów na ogólność rozwiązań, ale musi być udowodniona poprzez bezbłędne wyniki dla całego zakresu parametrów występujących w praktyce, które to wyniki otrzymywane są z opisanych i udokumentowanych programów komputerowych napisanych najczęściej w języku obiektowym systemu CAD/CAM/CAE, języku FORTRAN lub języku C. Wieloletnie spory na temat co jest ważniejsze dla zastosowań, wyniki eksperymentu czy też wyniki z komputerowego modelu matematycznego procesu, zostały roztrzygnięte tak, że wyniki z modelu weryfikuje się poprzez odpowiednio planowany eksperyment i dopiero po skomplikowanym procesie walidacji modelu komputerowego można uznać ten model za wiarygodny. Tak postępowano przy opracowywaniu modelu symulującego pracę tunelu aerodynamicznego.

W tej dziedzinie, odrębność teorii od aplikacji  praktycznie  nie istnieje, aczkolwiek jest wiele przykładów, że koncepcje teoretyczne sprzed  dziesiątek lat znajdują zastosowanie dopiero we współczesnych systemach  komputerowych, np. niektóre metody optymalizacji i identyfikacji, metody  statystyki matematycznej (w tym metody regresji), teoria technologii  grupowej,  teoria sterowania wielkich systemów, kombinatoryka , metody iteracyjne, itp.

Każdy temat naukowo-badawczy lub nowe koncepcje rozwiązań , mające w zamierzeniu być składnikiem oprogramowania  systemu  komputerowego,  powinny  być  poprzedzone  nie   tylko przeglądem publikacji na ten temat ale rownież, co jest niezmiernie  trudne, przeglądem czołowych systemów pod kątem przeanalizowania  zastosowanych  tam metod . Zaniedbanie tego kroku może oznaczać, w konsekwencji, zupełną nieprzydatność wyników pracy do zastosowania w przemyśle.

Konkurujące z sobą  czołowe firmy światowe rozwiązują te trudności w ten sposób, że zlecają takie zadania wyspecjalizowanym biurom konsultingowym, które, składając się z byłych pracowników tych właśnie wiodących firm, mają dokładne rozeznanie szczegółów rozwiązań, a również kierunku prac rozwojowych  nad  systemem.

Ponadto,  wiele firm konsultingowych publikuje miesięczne sprawozdania z postępów w zakresie systemów CAD/CAM/CAE i CIM oraz umieszcza w tych sprawozdaniach analizy  porównawcze wiodących systemów. Do takich firm należą:  Daratech, Inc.,  TechniCom, Inc., Dataquest, Inc., CIMdata, Inc., Random Consulting, D.H.Brown Associates i wiele innych. Niestety, publikacje te nie należą do tanich, a  co  więcej, często rozprowadzane są tylko na zasadach subskrypcji.

Mechaniczne systemy CAD/CAM/CAE zainstalowano, przede wszystkim, w przemyśle samochodowym i lotniczym (41%) oraz w innych  gałęziach  przemysłu  maszynowego, produkujących dla potrzeb wojska (16%). Procentowy udział tych branż przemysłu w ostatnich latach zmniejsza się, gdyż systemy CAD/CAM/CAE są coraz bardziej powszechne we wszystkich innych gałęziach zaawansowanej technologii i  stają się wręcz warunkiem konkurencyjności wyrobu.

Budowa systemow CAD/CAM zmieniała się ewolucyjnie przez ostatnie 35 lat przechodząc trzy główne etapy rozwoju:

  1. wspomaganie komputerowe obliczeń inżynierskich występujących w analizie

konstrukcji oraz stosowanie komputerowych systemów programowania obrabiarek
sterowanych numerycznie (1960-1975);

  1. powszechne przenikanie grafiki komputerowej do wszystkich faz procesu

projektowania,          konstruowania i wytwarzania oraz stopniowe  eliminowanie metod konwencjonalnych przez         wyspecjalizowane oprogramowanie (1975-1990);

  1. pełna komputeryzacja fazy projektowania i konstruowania  wyrobu  poprzez

zintegrowane systemy CAD/CAM/CAE w  połączeniu  z  przejściem  do  koncepcji
współbieżnego projektowania i konstruowania (concurrent or simultaneous engineering),
konstruowania odwrotnego (reverse engineering) oraz szybko postępująca  automatyzacja
procesów wytwarzania (1990-   ).


( a )                                     ( b )
https://lh5.googleusercontent.com/e_lbATBwVJSWG3yA_PIrUARL1D7_K4LJh5r_JOhGhXmKATViIvWYbED1paCjg1P8_YyveUdgjGglNicJb0quQXm4aKuoNsap16BDtN591QVbsNYhIhCIFcWtbozDJd0uzuI


Rys.1. Główne fazy projektowania, konstruowania  i  wytwarzania  wyrobu  z uwzględnieniem rozwoju systemów CAD/CAM/CAE i CIM .

Większość systemów  CAD/CAM/CAE  eksploatowanych  obecnie  w  przemyśle  posiada cechy wymienione w p.2, a tylko czołowe systemy (ok.8-10) mogą  wykazać się cechami z p.3. Główne etapy rozwoju systemów CAD/CAM na tle konwencjonalnych faz projektowania i konstruowania przedstawione sa na rys.1, przy czym fazy powstawania wyrobu zostały ograniczone  do  uogólnionych,  głównych  modułów funkcjonalnych, w miarę niezależnych od stopnia złożoności wyrobu. Dwa pierwsze etapy w rozwoju systemów  CAD, CAM i CAE charakteryzują  się tym, że kolejne fazy konwencjonalnego projektowania i konstruowania są  ewolucyjnie zamieniane przez coraz to większa liczbę modułów komputerowych, ale sama filozofia sekwencyjnego przechodzenia z jednej fazy  do  następnej  nie jest naruszona. Istnieje pełne współdziałanie i  wzajemne  uzupełnianie  się między konwencjonalnymi i komputerowymi metodami projektowania i konstruowania. Stosowanie technik komputerowych na tych etapach  rozwoju  prowadzi  do systematycznego podwyższania jakości wyrobów i przechodzenia na wyższe stopnie automatyzacji produkcji, a co za tym idzie, do  zwiększonej  wydajności.  A ten czynnik był i jest decydujący w rozwoju  każdego  przemysłu.  Tym  nie mniej, zasadnicza różnica jakościowa pojawia się dopiero na etapie  rozwoju, w którym fazy projektowania i konstruowania sa już realizowane całkowicie  w ramach zintegrowanego systemu CAD/CAM. W wiodących koncernach  samochodowych i lotniczych nastąpiło to na początku lat 90-tych; przykładem tego mogą  być np. firmy Nissan i Boeing.

Głównym wyróżnikiem jakościowej różnicy w ocenie zaawansowania  systemu, oprócz stopnia zintegrowania, staje się możliwość  stosowania  współbieżnego projektowania i konstruowania. Godnym uwagi jest fakt, że  koncepcja  współbieżnego projektowania i konstruowania stawia nowe wymagania w  stosunku  do zintegrowanych systemów  CAD/CAM/CAE.  Przede  wszystkim,  powstaje  konieczność prawie pełnej automatyzacji projektowania i wariantowania konstrukcji oraz konieczne jest  wprowadzenie modułu symulacji całego procesu wytwarzania i eksploatacji aż do  osiągnięcia określonego okresu użytkowania, co łączy się z wprowadzeniem  nowych  metod, znanych obecnie tylko w systemach eksperckich i sztucznej inteligencji.


https://lh3.googleusercontent.com/fW9m2LceQgrLeTDHPUc-LaDT0HSn2MXTuy5vg3H7RuYX2bafA-Z2gpn1D6kEbXLVJ95T1D9kwA6mHW7pv1i4O8KNf4ANFB0vcTmlaLDOpxIphdS2yIEk6BZGpcfVFo0PK5s


Rys.2. Główne zadania zintegrowanego systemu CAD/CAM/CAE i CIM realizowane w trybie współbieżnego projektowania i konstruowania.

Całkowicie nowym obszarem dla projektowania jest  uwzględnianie  różnych ograniczeń służących ochronie środowiska, np. takie  zaprojektowanie  wyrobu żeby po okresie użytkowania można było ponownie wykorzystać materiał z zużytych części, po ich uprzednim zautomatyzowanym demontażu. Po raz pierwszy  w rozwoju przemysłu możliwym jest postawienie  zadania,  żeby  produkcja  była bardziej wydajna, a zarazem produkt jakościowo  lepszy  i  mniej  kosztowny. Dotychczas podwyższanie jakości wyrobów łączyło się  zawsze  z  podwyższaniem kosztów. Dobór optymalnych zautomatyzowanych systemów wytwarzania i sterowanie produkcją takich systemów staje się  najbardziej  istotnym  zagadnieniem dla modułów CIM. Ogólnie  biorąc,  przydatność  danego  systemu  CAD/CAM/CAE  do współbieżnego projektowania i konstruowania jest jednym z głównych kryteriów oceny jakościowej systemu.

Traktując wartość sprzedaży w danym roku za miarę rozpowszechnienia  mechanicznych systemów CAD/CAM, lista  wiodących  firm  na  świecie  w  r.1997 przedstawia się następująco: IBM, EDS, Autodesk, Computervision, SDRC, Hewlett-Packard, Schlumberger, MacNeal  Schwendler,  Parametric  Technology  Corp, Intergraph, Matra Datavision, itd. Dla pełnego zrozumienia skali rozpowszechnienia systemów CAD/CAM/CAE instalowanych na  stacjach  roboczych i komputerach dużej mocy, warto zauważyć, że żaden z wiodących  systemów nie przekroczył jeszcze 65 tys. stanowisk .

Tym niemniej można stwierdzić, że w przemyśle zaawansowanej  technologii trzy systemy CAD/CAM/CAE uzyskały zdecydowaną przewagę w liczbie zainstalowanych systemów. Są to: CATIA Solutions, Unigraphics Solutions i CADDS 5. Można  stwierdzić, że jest to "wielka trójka" systemów CAD/CAM/CAE, chociaż w ostatnim roku CADDS 5 (Computer vision) połączony został z PRO/Engineer (PTC).  Założyć trzeba, że dominacja  tej  "trójki"  w obszarze sieciowo zintegrowanych systemów CAD/CAM utrzyma  się  co  najmniej przez 5 lat. Różnice jakościowe między tymi trzema systemami nie są duże, i należy wniknąć w poszczególne moduły systemu  aby  ustalić  czy  dla przewidywanych zastosowań jest on lepszy od innych. Moduły CAD,  CAM  i  CAE analizowane oddzielnie w każdym z tych systemów wykazują już mniej lub  bardziej istotne różnice. I to właśnie musi być uwzględniane w doborze  systemu dla określonego profilu produkcji, nie mówiąc już o tak ważnym czynniku  jak cena. Cena może zdecydować, że w przyszłości  systemy  spoza  tej  pierwszej "trójki" mogą  poważnie zwiększyć stopień rozpowszechnienia w przemyśle. Jest to możliwe pod warunkiem, że w zakładach produkcyjnych będą  istnieć  wyspecjalizowane zespoły software'owe, które potrafią aktywnie współpracować przy integrowaniu dostarczonego systemu CAD/CAM z opracowanym przez siebie  oprogramowaniem typu CAE i CIM.

KOMPUTEROWE  SYSTEMY  PROJEKTOWANIA, KONSTRUOWANIA I  WYTWARZANIA   ( CAD/CAM/CAE) - ROZWÓJ  SYSTEMÓW  I  KRYTERIA  OCENY

3. Kryteria  oceny systemów

Można stwierdzić, że obecnie w przemyśle maszynowym, kilka wiodących systemów CAD/ CAM/CAE determinuje poziom zaawansowania tej techniki w przemyśle amerykańskim i europejskim, i może stanowić układ odniesienia dla innych systemów, których wielka liczba jest dowodem zrozumienia ogromnych  potencjalnych możliwości jakie niesie z sobą rozwój tych systemów. Pozycja jaką  zajmuje dany system mierzy się na ogół stopniem rozpowszechnienia wśród czołowych producentów samolotów i śmigłowców, samochodów, okrętów, czołgów, obrabiarek, maszyn budowlanych, telewizorów i tym podobnych wyrobów zaawansowanej technologii.

Tylko w niewielu systemach występują oryginalne koncepcje  teoretyczne,  nie znane w systemach wiodących dla danej dziedziny zastosowań. Przeto,  ustalenie wiodących 8-10 systemów i analiza ich modułów funkcjonalnych, dają  wystarczającą podstawę do oceny stanu zaawansowania  całej  dziedziny  CAD/CAM. Inna sprawa, że takie, z pozoru proste, podejście do zagadnienia nie jest  w wielu przypadkach możliwe, gdyż dostęp do informacji o  budowie  poszczególnych systemów jest skutecznie ograniczany.

Wiedzę  o  wybranych  systemach, najłatwiej można  zdobyć  z  pozycji  współpracy  w  ramach  prac badawczo-rozwojowych lub wdrożeniowych związanych z tymi  systemami.  Inne  drogi, związane z zamawianiem określonych analiz w firmach konsultingowych, są w warunkach krajowych raczej  nie dostępne, ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że gwałtowny rozwój systemów w ostatnich 5 latach, co się  łączy ze wzmożonym przechodzeniem wielu, nawet średnich i małych firm, na technologię CAD/CAM, doprowadził do istotnych przetasowań na liście czołowych firm komputerowych, a szczególnie software'owych. Wiele firm się połączyło, a wiele zostało przejętych przez inne firmy. Ostatnio, w r.1998 doszło do połączenia takich czołowych firm softwareowych jak PTC (PRO/Engineer) z Computervision ( CADDS 5) i SDRC( I-DEAS) z Camax-em, a ponadto takich firm komputerowych jak Compaq z Digitalem. Również Unigraphics przejął Solid Edge (Intergraph). W wyniku  takich  przemian  wiele znanych systemów CAD i CAM zmienia nazwy bez znaczących zmian w samym systemie. Aby to zauważyć trzeba mieć, co najmniej, wieloletnią ciągłość pracy  w tej dziedzinie.

Wiele czynników wskazuje jednak na to, że  intensywne  prace  badawcze  i rozwojowe nad systemami CAD, CAM, CAE, CIM oraz dalszy, przyspieszony  rozwój sprzętu komputerowego, sieci komputerowych i systemów operacyjnych mogą  już w następnych 3-5 latach doprowadzić do poważnych zmian  na  liście  systemów wiodących. Zresztą, taki obraz rozwoju towarzyszy  tej  dziedzinie  techniki już od końca lat 60-tych. Tak na przykład, system APT  (Automatically  Programmed Tools, MIT, USA), uważany za protoplastę systemów CAD/CAM, na początku lat 70-tych był systemem zdecydowanie dominującym, a w latach  90-tych jest już tylko częścią składową zaawansowanych systemów CAD /CAM lub  stanowi niezależny system programowania obrabiarek i innych  urządzeń  technologicznych. Wiodące systemy CAD/CAM z lat 70-tych, np. UNIGRAPHICS z firmy  lotniczej McDonnell-Douglas lub CADAM z firmy  lotniczej  Lockheed,  są  nadal  w czołówce światowej, chociaż  zostały  już  przejęte  przez  inne  firmy.
Do ogólnej oceny systemów CAD/CAM liczą się trzy główne czynniki, a mianowicie:

  1. jakość samego oprogramowania i zakres zadań rozwiązywanych przez moduły

funkcjonalne systemu, a ponadto poziom zintegrowania  tych modułów i możliwość włączania w system własnych modułów funkcjonalnych (różne odmiany języków obiektowych i macro, C++,  FORTRAN);.(szersze omówienie tych kryteriów - poniżej);

  1. charakterystyka sprzętu komputerowego i stosowanych systemów operacyjnych, czyli tzw. charakterystyka platformy sprzętowej, a ponadto przydatność do współpracy w sieciach komputerowych (LAN,WAN, MAN,GAN, Internet, Intranet) ;
  1. stabilność rozwojowa danego  systemu  i  poziom  sieci  konsultingowej, a ponadto koszty związane z instalacją wybranej konfiguracji modułów.

Tak wymienione czynniki rozdzielają wyraźnie ocenę oprogramowania modułów funkcjonalnych CAD/CAM/CAE od oprogramowania systemu operacyjnego i oprogramowania interfejsowego. Jest to zrozumiałe, chociażby z tego powodu, że moduły funkcjonalne systemu tworzone są przez zupełnie inny zespół niż systemy operacyjne  i interfejsowe.

Zespoły tworzące moduły systemu CAD/CAM, oprócz doświadczenia komputerowego, muszą wykazać się wybitnym  doświadczeniem  konstrukcyjnym  i technologicznym w głównych dziedzinach zastosowań systemu. Stworzenie takiego kompetentnego zespołu jest właściwie  najtrudniejszym  zadaniem,  a  przy pracach rozwojowych zwiększających zasięg systemu na obszar CIM,  staje  się to decydującym czynnikiem w powodzeniu przedsięwzięcia. Dlatego  też,  nawet tak potężne firmy jak IBM, nie są w stanie samodzielnie tworzyć takich zespołów i rozwijają systemy CAD/CAM/CAE przy współpracy z zespołami, które już zdobyły sobie uznanie dla swych prac i koncepcji. Przykładem może  być  system CATIA, który dopiero od kilku lat jest rozwijany  wspólnie  przez  francuską firmę lotniczą Dassault i IBM, przy czym IBM przejął zadania związane z dostosowaniem  systemu operacyjnego i platformy sprzętowej.

Ocena jakościowa modułów systemu w połączeniu z oceną oferowanych  platform stanowi podstawowe kryterium oceny  zaawansowania  systemów  CAD/CAM/CAE i ich przydatności do rozwiązywania praktycznych zadań z  zakresu  projektowania, konstruowania i wytwarzania.

W naszym przypadku ograniczymy się do analizy tzw. systemów mechanicznych, czyli systemów CAD/CAM/CAE stosowanych w budowie maszyn, mimo że niektóre z tych systemów mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie, architekturze, a nawet w elektronice.  O  przeznaczeniu systemu decyduje wtedy odpowiednia konfiguracja modułów. Ilościowym odzwierciedleniem oceny jakości systemów są na ogół wartości sprzedaży, mimo  iż łatwo można zauważyć, że zależy ona nie tylko od merytorycznych cech  systemu. W sumie, można jednak uznać, że klasyfikacja systemów wg cech handlowych odpowiada w przybliżeniu klasyfikacji  dokonywanych  wg  cech merytorycznych,  zrozumiałych tylko dla specjalistów tej branży.

Stąd też, stopień rozpowszechnienia systemu jest ważnym czynnikiem oceny jego wartości, pod warunkiem takiego wstępnego sklasyfikowania systemów CAD/CAM, żeby nie tytuły  systemów ani ich reklamowe opisy,  ale  ich moduły funkcjonalne decydowały o zaszeregowaniu. Jest to szczególnie ważne  w  sytuacji, gdy ok. 300 systemów CAD i CAM walczy bezwzględnie o swój udział w  zyskach na tym gigantycznym rynku. Po prostu, rower można  porównywać  tylko  z rowerem, a nie z samochodem, mimo że obydwa te produkty są środkami  transportu i że w wielu okolicznościach ruchu miejskiego, rower może okazać  się szybszy od samochodu. Porównanie to nie jest aż tak przesadzone, gdyż stosunek cen między wiodącymi systemami CAD lub CAM, implementowanymi na komputerach klasy PC z systemem operacyjnym DOS, Windows 95 lub Windows NT ( np. AutoCAD, PC-APT i inne), a zintegrowanymi systemami CAD/CAM, implementowanymi  na  stacjach  roboczych IBM (np. CATIA na IBM RS/6000, UNIGRAPHICS na HP 9000), wynosi ok.1:40.

I tu właśnie przebiega główna granica podziału między różnymi  systemami CAD/CAM. Aktualne możliwości sprzętu komputerowego  klasy  PC  ( 486 i Pentium) z systemem operacyjnym DOS lub Windows 95 nie pozwalają na realizację wielu ważnych modułów funkcjonalnych, a w szczególności, nie pozwalają na integrację systemu w oparciu o wspólną bazę danych. Ta klasa komputerów rozwija się  jednak najszybciej i najnowsze komputery PC z Pentium II (400 MHz), pamięciami powyżej 128 MB, dyskami 6-10 GB i nowym systemem operacyjnym Windows NT, zwiększają niepomiernie możliwości tych komputerów jako  platform  dla systemów CAD/CAM, co nie oznacza jednak,  że  wystarczą dla systemów obsługujących sieci komputerowe zakładów produkcyjnych. Co raz częściej mamy do czynienia, szczególnie w mniejszych zakładach, z instalowaniem systemów CAD/CAM/CAE w mieszanych sieciach w oparciu o UNIX i Windows NT, gdyż taka sieć umożliwia efektywną współpracę użytkowników w ramach zakładu.

Oznacza to, że systemy CAD, CAE, CAM i CIM związane   z  najtańszym  sprzętem komputerowym będą musiały nadążać za wzrostem możliwości nowoczesnych  komputerów PC, a co za tym idzie, będą musiały rozbudowywać swoje systemy o dalsze funkcje, a często będą musiały zmienić podstawową architekturę systemu wraz z bazą danych. Dla wielu,  z istniejących obecnie ok. 300 systemów CAD, CAM i CAE, może  być  to  bariera nie do przekroczenia. Jak dowodzi dwudziestoletnia historia rozwoju systemów CAD/CAM, te systemy , które sprostają tym  wymaganiom,  będą  mieć strukturę współczesnych systemów CAD/CAM związanych z  komputerami o dużej mocy obliczeniowej (mainframes) i stacjami roboczymi (workstations).

Dlatego też, bliższej analizie poddane zostaną tylko te systemy CAD/CAM, które ze względu na architekturę systemu, jak również ze względu  na  zakres zadań realizowanych przez moduły funkcjonalne,  muszą  być  eksploatowane  w sieci opartej na komputerach o dużej mocy obliczeniowej lub na stacjach roboczych. Te systemy są  już  porównywalne  i  przy  analizach  poszczególnych modułów nie występują skokowe, niemierzalne różnice  jakościowe.

Pamiętając jednak, że największe ilościowe  rozpowszechnienie  systemów CAD i CAM wiąże się z wykorzystywaniem jako platformy komputerów  klasy PC, należy przedstawić, przynajmniej pobieżnie, sytuację w tej  grupie  zastosowań, bo dotyczy ona również edukacyjnego  rozpowszechniania  tych  systemów. Na świecie w r.1997 eksploatowanych było ok. 210 mln komputerów klasy PC, a w tym samym roku sprzedano ponad 60 mln. Dla porównania z komputerami PC należy zauważyć, że w świecie jest zainstalowanych ok. 2,9 mln stacji  roboczych i ok. 30 tys. komputerów dużej mocy (mainframes) i superkomputerów.

Szacuje się, że  ok. 45%  komputerów PC wyposażonych  jest już w procesory klasy  Pentium, i Pentium II, a przy tych procesorach możliwe sa już takie konfiguracje sprzętu i systemów operacyjnych (Windows NT), że nawet niektóre zaawansowane systemy CAD/CAM/CAE mogą już być eksploatowane.

Dominującą pozycję jako firma software'owa typu CAD dla tej klasy komputerów zajmuje firma Autodesk, dzięki swemu systemowi AutoCAD. Jej udział  na światowym rynku software'owym CAD w klasie komputerów PC wynosi 25 %, (ponad 600  tys. instalacji).  Wydaje  się,  że potencjał rozwojowy jakim dysponuje Autodesk, pozwoli tej firmie na  utrzymanie tej pozycji przez wiele lat, jeśli będzie rozpowszechniany na komputerach  masowych PC (opartych na mikroprocesorach klasy Pentium II) z systemem  operacyjnym  MS-Windows NT, lub IBM - OS/2 Warp, które są systemami operacyjnymi o organizacji w pełni 32-bitowej.

Warto ponadto dodać, że już obecnie najbardziej masowym zastosowaniem systemów CAD i CAM jest właśnie połączenie AutoCAD + SmartCAM, co jest  zadawalającym rozwiązaniem dla nieskomplikowanych konstrukcji i nieskomplikowanego programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Zresztą, systemy CAM klasy PC-APT mogą być łatwo podłączane do prawie wszystkich  czołowych systemów  CAD. W wielu przypadkach systemy CAM lub CAD, dzięki swojemu wyspecjalizowaniu do określonego zastosowania, współistnieją ze zintegrowanymi systemami CAD/CAM, szczególnie przez pierwszy okres wdrażania systemu.

Do stosunkowo najbardziej rozbudowanych systemów CAD/CAM, które jednak mogą być jeszcze implementowane na komputerach PC należą:

Computervision (Personal Designer, Personal Machinist), Cimatron Technologies, Houtzeel Manufacturing Systems (APT), Camax Manufacturing Technologies (SmartCAM), ICAM Technologies Corporation, JE Engineering, Pathtrace Systems (Edge CAM), CNC Software (Mastercam), Surfware Inc. (Surfcam), Parametric Technology Corp., Applicon Inc., Licom Systems (APS).

Inne czołowe firmy w zakresie tylko systemów CAD i CAM  (bez  hardware ), rozpowszechnionych w klasie PC, to: Vero International  Software,  Ziegler, Viewlogic Systems, Xilinx, EEsof, ISICAD, Design Automation, Bentley, Altera, itd.

Przedstawione powyżej listy wiodących firm światowych miały by nieco odmienną kolejność, gdyby potraktować rozpowszechnienie regionalnie, tzn. oddzielnie dla Stanów Zjednoczonych i Kanady, Europy, Azji, a  jeszcze  inaczej  gdyby odnieść się do rozpowszechnienia systemów i komputerów w kraju.

W kraju, dzięki centralnym zakupom ministerialnym, dość duże rozpowszechnienie w szkolnictwie średnim uzyskał nieskomplikowany, ale za to dobrze opisany system CAD/CAM- niemiecki MTS. W zakresie systemów CAD na komputery PC największe  rozpowszechnienie w kraju uzyskał  AutoCAD.

Przechodząc do głównego nurtu naszych rozważań, to jest do systemów CAD/CAM/CAE eksploatowanych w sieciach opartych na komputerach o dużej  mocy  obliczeniowej z terminalami graficznymi lub na technicznych stacjach roboczych obsługiwanych tzw. serwerem, należy zauważyć, że granica między tymi  dwoma rozwiązaniami staje się coraz bardziej płynna, a dla samego konstruktora lub technologa jest wręcz niewidoczna. Koncepcja  przyjętego  rozwiązania  jest uzależniona raczej od planów automatyzacji przedsiębiorstwa, czyli łączy się  z  uwzględnieniem aspektów zarządzania i sterowania produkcji.

Automatyzacja przedsiębiorstwa i plany integracji wszystkich gniazd automatyzacji  w  ramach  CIM, wymagają zainstalowania sieci komputerowej opartej o  komputer  dużej  mocy, przy czym, stacje robocze mogą być składnikami takiej sieci lub też w najnowszych koncepcjach przejmować funkcje superkomputerów.. Znacząca różnica między tymi koncepcjami to koszty. Koszty jednego  z  wiodących  systemów CAD/CAM/CAE wraz ze 2-4 stacjami roboczymi wynoszą ok. 150-200 tys.  dolarów,  natomiast ten sam system wraz z siecią z dużym komputerem będzie wynosić powyżej 800 tys. dolarów. Istotne różnice techniczne między sieciami opartymi o duże komputery a sieciami ze stacji roboczych, nie wpływają bezpośrednio na ograniczenia  funkcji systemu CAD/CAM/CAE, ale wprowadzają  ograniczenia   dla zarządzania bazą danych i dla wielkości obsługiwanej sieci. Pamiętać trzeba, że w wielkich zakładach samochodowych i lotniczych, liczba terminali związanych z eksploatacją systemów CAD/CAM/CAE przekracza często 500 (a nawet i 4000),  a  dokumentacja konstrukcyjna, technologiczna i eksploatacyjna wymaga ok. 10 GB-ej  bazy danych. Ponieważ jednak, małe i duże sieci komputerowe eksploatują te same systemy  CAD/CAM, różnice między tymi sieciami mają dla inżynierów tylko organizacyjne znaczenie, bo jednak sieci oparte o stacje robocze i serwery są powiązane bezpośrednio z biurami konstrukcyjnymi i technologicznymi a nie z centrum obliczeniowym przedsiębiorstwa.

W celu dokonania klasyfikacji jakościowej systemów CAD/CAM/CAE należy wykorzystać fakt , że ok. 30 największych firm samochodowych i ok. 20 największych firm lotniczych ma połączone w sieci komputerowej wszystkie swe zakłady, łącznie z zakładami kooperującymi i siecią dystrybucyjną. Są to najczęściej sieci rozległe (WAN-Wide Area Network, zasieg ok. 1500 km), chociaż wiele z nich jest  już  typu globalnego (GAN-Global Area Network, Intranet, Internet- bez ograniczeń zasięgu). Sieci te  mogą łaczyć nawet tysiąc sieci lokalnych (LAN-Local Area Network, zasieg  ok.  15 km), przy czym sieć lokalna lub zgrupowanie kilku sieci lokalnych są najbardziej typowymi dla zakładu produkcyjnego. W ramach sieci  lokalnej  Ethernet obejmującej wydział produkcyjny połączone są komputery PC,  stacje  robocze, urządzenia peryferyjne (drukarki, plotery, digitizery, terminale alfanumeryczne i graficzne, czytniki, itd.), urządzenia  nadzorujące proces technologiczny, obrabiarki CNC, urządzenia technologiczne sterowane przez PLC,  roboty przemysłowe, współrzędnościowe maszyny pomiarowe, sterowane urządzenia transportowe, itp. Maszyny i urządzenia produkcyjne, ze względu na swe przeznaczenie, są dostarczane przez wyspecjalizowane wytwórnie, a co za tym  idzie, mają różnorodne układy sterowania. W takich przypadkach do  łączenia  w  sieć używa się, co raz częściej, protokółów MAP (Manufacturing  Automation  Protocol). Sieci lokalne stanowią rownież główną bazę dla zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE i CIM, i można założyć, że w wiodących zakładach zainstalowane są najlepsze systemy.

Największe moce komputerowe zainstalowano w sieciach następujących  firm samochodowych: Nissan, Ford, Mazda, General Motors, Honda, Volkswagen,  BMW, Toyota, Saab, Isuzu, Daihatsu, Mitsubishi, Chrysler, Fiat, Peguot, Daimler -  Benz.

Wiodące na tym polu firmy lotnicze to: McDonnell Douglas, Rolls - Royce, Aerospatiale, General Dynamics, General Electric Aircraft Engines,  Boeing, Lockheed, Alenia, Pratt & Whitney, Rockwell, Dornier, Martin  Marietta, Hughes, Dassault.

Można przyjąć, że tylko systemy zintegrowane umożliwiają przejście do współbieżnego projektowania i konstruowania samochodów (concurrent engineering, simultaneous engineering). Tylko przy takim sposobie przygotowania produkcji można wprowadzić nowy model samochodu w ciągu ok. 30 miesięcy, a następnie produkować z wydajnością ok. 30 roboczogodzin na 1 samochód.
Kryteriami oceny jakościowej współczesnych, zintegrowanych systemów
CAD/CAM/CAE mogą być cechy modułów realizujących najtrudniejsze zadania
systemu:

  1. Modelowanie geometryczne powinno umożliwiać automatyzację procesu

projektowania, konstruowania i wytwarzania (feature based design - zdefiniowane
układy geometryczne, modelowanie 3D z realistyczną wizualizacją przestrzenną,
definiowanie parametryczne i wariacyjne, powierzchnie Coons’a, Beziera, B-spline,
NURBS, itd.).

  1. Pełna integracja przynajmniej 4 głównych modułów: - modelowanie geometryczne-,

-wykreślanie dokumentacji i rysunek techniczny-,- procesy wytwarzania-, - analiza
masowa, wytrzymałościowa, kinematyczna, dynamiczna (met.el. skończ.);

  1. Powiązanie jedno- lub dwu-kierunkowe między głównymi modułami (associativity);
  1. Analiza geometryczna i fizyczna zdefiniowanych brył i powierzchni, np. środek

ciężkości, obliczanie pola i objętości, momenty bezwładności, osie bezwładności, itp.
(5) Moduł języka obiektowego do programowania w ramach modułów zintegrowanych
jako narzędzie dla pełnej automatyzacji projektowania i wytwarzania, a zarazem rozwoju
systemu;

  1. Przystosowanie do projektowania zespołów o dużej liczbie elementów składowych

(assemblacja, definiowanie więzów między elementami konstrukcji, analiza wymiarów i tolerancji);

  1. Zaawansowane metody programowania wszystkich procesów produkcyjnych, np. toczenie zwykłe i toczenie 3- i  4-osiowe, frezowanie 3-, 4-, i  5-osiowe, centra erozyjne (wycinarki - EDM);
  2. (8) Generowanie postprocesorów obrabiarkowych o dużym stopniu niezawodności;
  1. Niezawodna metoda interpolacji generującej punkty CL dla toru narzędzia,

z uwzględnieniem nowych możliwości sterowania CNC ( m.in. interpolatory splajnowe);

  1. Możliwość włączania w system dodatkowego, specjalistycznego oprogramowania napisanego w języku FORTRAN lub C ( C++).
    Analiza czołowych systemów CAD/CAM/CAE wg tych kryteriów prowadzi do wniosku, że zadawalająco, chociaż nie w jednakowym stopniu, spełnia te kryteria tylko 3 systemy: CATIA Solutions, (Dassault Systemes), UNIGRAPHICS Solutions (EDS), CADDS  (Computervision). Około 7 systemów spełnia większość z podanych kryteriów.

W celu podania w miarę obiektywnej klasyfikacji systemów CAD/CAM/CAE i chcąc uniknąć teoretycznego przypisywania wag na poszczególne kryteria, dodatkowym ważnym, a być może najważniejszym, kryterium jest rozpowszechnienie systemu w w/w koncernach .

We wszystkich wymienionych koncernach samochodowych i lotniczych jako bazowe systemy, czyli takie w których realizuje się większość zadań i tworzy systemowe bazy danych, stosowane są CATIA, UNIGRAPHICS i CADDS w połączeniu PRO/Engineer. Najczęściej systemy te uzupełniane są przez systemy mniej zaawansowane, które wykorzystywane są do wyspecjalizowanych zadań.

Zgodnie z powyższymi kryteriami i po uwzględnieniu stopnia rozpowszechnienia tych systemów w czołowych koncernach samochodowych i lotniczych, można systemy CAD/CAM/CAE sklasyfikować następująco:

1. CATIA Solutions..................................... Dassault Systemes, IBM
2. UNIGRAPHICS Solutions , Solid Edge... EDS, d. McDonnel Douglas, d. Intergraph
3. CADDS 5 , Pro/ENGINEER ......Parametric Technology Corp, d. Computervision
4.  I-DEAS, SmartCAM),................SDRC, d. Camax Manufacturing Technologies
5.  CADAM ................................... IBM, d. Lockheed
6.  Bravo ........................................ Schlumberger
7.  Euclid .......................................  Matra Datavision
9. APT (różne wersje)..................... CAM-I i inni

Ponadto istnieje ok. 10 dalszych systemów CAD/CAM/CAE różniących się niewiele od ostatnich systemów z powyższej listy.

Osiągnięty etap rozwoju systemów CAD/CAM pozwala na stwierdzenie, że  są już ustalone zasadnicze moduły składowe i wynikające stąd główne bloki funkcjonalne systemu i że dalszy rozwój na tym polu będzie polegać na doskonaleniu i rozbudowie tych bloków oraz na wprowadzaniu  algorytmów  automatyzujących projektowanie, konstruowanie i przygotowywanie  programów  obróbki  dla wybranych klas produktów, spełniających określone kryteria podobieństwa konstrukcyjnego i technologicznego. Nie oznacza to jednak, że można również ujednolicić moduły składowe systemów CIM  (Computer Integrated  Manufacturing).

Systemy te ujmowane wspólną  nazwą zintegrowanych ( lub zautomatyzowanych) systemów  wytwarzania  opierają się na konstrukcyjnej i technologicznej  bazie  danych,  utworzonej przez system CAD/CAM/CAE, ale w swych blokach funkcjonalnych są mocno powiązane z procesem technologicznym i cyklem produkcyjnym danego wyrobu.  Konfiguracja bloków funkcjonalnych i ich algorytmizacja  w  ramach  systemów  CIM stanowi odrębną, i także, gwałtownie rozwijającą się  dziedzinę..

Jeśli  struktura  modularna jest zgodna z wyróżnionymi blokami funkcjonalnymi,  odpowiadającymi  rzeczywistym zadaniom projektowania, konstruowania i wytwarzania,  to  wtedy  jest możliwe  dopasowanie  modułów  systemu  do  określonego  profilu   produkcji zakładu. W przeciwnym przypadku, jak to było w  przeszłości,  zakład  musiał nabywać system w całości, niezależnie od tego, czy wykorzystywał w  praktyce 10%, czy 90% możliwości systemu. W pełni modularna  budowa  systemów  jest istotnym krokiem do nadania im charakteru otwartego, czyli  nadaniu  im  tej cechy, która w systemach  operacyjnych  jest  już  potwierdzona  standardami międzynarodowymi. Uzyskanie modularnej struktury nie  jest  jednak  łatwe  i większość systemów dopiero ewoluuje w tym kierunku. Wynika to, przede wszystkim stąd, że współczesne wiodące systemy CAD/CAM/CAE zbudowane zostały na bazie systemów powstałych przed kilkunastoma laty dla przemysłu lotniczego i zbrojeniowego oraz dla zupełnie odmiennego, archaicznego już, sprzętu komputerowego. Mając na uwadze, że systemy te liczą obecnie  ok. 8-10  milionów linii programów źródłowych, można łatwo ocenić jak ogromne nakłady są potrzebne na reprogramowanie, rekompilacje i testowanie takich systemów. Pomijam fakt, że w praktyce opisy i dokumentacja oprogramowania bardzo często nie odpowiadają rzeczywistym algorytmom programowym. Dotychczasowy rozwój modularyzacji  systemów wskazuje również na to, że od głównego kierunku zastosowań zależy jaka tematyka grupuje się w ramach jednego modułu. Będzie to  szczególnie  wyraźne  w modułach CIM oraz w przyszłych modułach współbieżnego  projektowania  wyrobu (concurrent engineering), a jest to tematyka w  obszarze  której  rozpoczęto najbardziej intensywne prace naukowo-badawcze i rozwojowe. Stąd  też,  można uznać, że pełna modularna budowa systemów CAE/CAD/CAM/CIM   to  sprawa  dalszych prac rozwojowych na całe lata.

Modularna budowa systemów CAE, CAD, CAM,  CIM umożliwia integrację  tych       systemów. Warunkiem niezbędnym wszelkiej integracji  między  tymi  systemami jest ujednolicenie i utworzenie przynajmniej trzech wspólnych modułów  funkcjonalnych, t.j. bazy danych (przede wszystkim geometrycznych), zarządzania bazą  danych  oraz  komunikacji  z użytkownikiem i innymi systemami. Przede wszystkim, te właśnie  moduły  powinny mieć ujednoliconą strukturę, jeśli chce się  nadać  systemowi  CAD/CAM/CAE cechy systemu typu otwartego. W warunkach systemu typu  otwartego  ułatwione jest dołączanie modułów CAE, CIM i innych modułów, zgodnie ze zwiększającymi się potrzebami w automatyzacji zakładu produkcyjnego. Możliwa będzie również współpraca różnych systemów w ramach tego samego zakładu. Jest to bardzo ważne, gdyż dotychczasowa praktyka wdrażania systemów CAD/CAM do przemysłu udowodniła, że  żaden z większych zakładów nie ma przez dłuższy czas jednego i tylko jednego systemu CAD/CAM, ani nie poprzestaje na pierwszej  koncepcji hardware'u i sieci komputerowej. Po 3-4 latach  gromadzenia  doświadczeń rodzi się, na ogół, potrzeba zmian i uzupełnienia pierwotnej koncepcji, co najczęściej oznacza poważną wymianę sprzętu komputerowego, ale także dodanie nowego systemu CAD/CAM. Rzadko rezygnuje się z raz już opanowanego systemu CAD/CAM, nawet wtedy, gdy system ten  jest  wyraźnie  niedopasowany  do aktualnych i dobrze określonych potrzeb zakładu. Zresztą, już po  roku  prac wdrożeniowych uwidacznia się specyfika systemów CAD/CAM, tak różna od innych systemów komputerowych. Po prostu, przeciętny informatyk  wdrażając  systemy komputerowe do bankowości, zarządzania, gospodarki  materiałowej,  i  innych zadań, potrafi opanować  wiedzę  specjalistyczną  dotyczącą  zastosowania  w ciągu pół  roku. Nie można jednakże powierzyć zadań  wdrażania  komputerowego systemu projektowania dla zespołu bez doświadczenia  i  głębokiej  wiedzy  z zakresu konstruowania i wytwarzania  złożonego obiektu technicznego, takiego jak samolot, samochód, okręt, telewizor, obrabiarka. Jeśli  zdarzają się niepowodzenia we wdrażaniu systemów CAD/CAM do takich zastosowań, to właśnie  z tego powodu.

Całościowa analiza każdego z systemów CAD/CAM/CAE i  próby  utworzenia  list rankingowych dla tych systemów są z góry skazane na błędy, wynikające z  subiektywnej oceny wartości poszczególnych modułów. Niezależnie od merytorycznej treści poszczególnych modułów i jakości ich rozwiązań koncepcyjnych, dla zakładu produkcyjnego stosującego ten moduł jego wartość  uwarunkowana  jest tym, jak dalece ważne w procesie konstruowania  i  wytwarzania  są  funkcje, które realizuje ten moduł. Np. dla konstrukcji samolotu moduł analizy naprężeń i odkształceń przy użyciu metody MES jest nieodzowny, natomiast do konstruowania tłoczników karoseryjnych moduł ten ma znaczenie podrzędne.  Zresztą, prawie każdy z czołowych systemów CAD/CAM/CAE powstawał na bazie kilku, dobrze opracowanych modułów, i dopiero rozwój tych systemów w ostatnich latach wymuszał dołączanie innych modułów, potrzebnych dla nowych grup użytkowników i dla wyższego stopnia automatyzacji przedsiębiorstwa. Z reguły, nie  zdarza się, aby wszystkie moduły danego systemu były na jednakowym poziomie  jakościowym.


https://lh5.googleusercontent.com/LRWxFWNSaY0eBPDShWPoJE16WgTr6D9RyI7MHaIt4QRGny06lnyr_29xyONELbOoNeO1d6ZO_rohjym5sm2wVEoS_9IivGcXecmyjwY3QELBgwnfJH1YDUp9xVTVbKxJAaA


Rys.3. Przedstawienie struktury modularnej w zintegrowanych systemach CAD/CAM/CAE/CIM, przewidywanych dla zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych.

Powyżej przedstawiony został hipotetyczny, zintegrowany system CAD/CAM/ CAE/CIM z tymi modułami, które statystycznie występują najczęściej we współczesnych przedsiębiorstwach (Rys.3). Sposób przedstawienia składowych  modułów systemu uwypukla charakter powiązań funkcjonalnych, ale nie oddaje  wielkości, zakresu zadań i wagi poszczególnych modułów w cyklu produkcyjnym wyrobu. Gdybyśmy zechcieli uwzględnić te właśnie miary w odpowiedniej skali, to okazałoby się, że zakres zadań wiążących się z modułami CIM i CAM jest w praktyce tak wszechogarniający, że nawet przy tak skomplikowanym  wyrobie  jakim jest samolot, zadania wiążące się z modułami CAE i CAD stanowią  tylko  niewielki procent w całości zadań produkcyjnych.

W rzeczywistości, w najbardziej rozbudowanych  konfiguracjach  czołowych  systemów nie ma nawet połowy wymienionych modułów z zakresu  CAM i CIM. Większość z nich istnieje jako nie zintegrowane oprogramowanie, tzn. nie korzystające ze wspólnej bazy danych albo występuje w przedsiębiorstwach, które nie posiadają  żadnego  zintegrowanego systemu CAD/CAM i eksploatowane są na komputerach klasy PC.  Moduły takie nie mają zwykle uogólnionych algorytmów rozwiązań  problemu,  ale za to są dobrze wytestowane  na  zakres  określonych  zastosowań.  Kolejność przedstawianych modułów pokrywa się, w przybliżeniu, z częstością ich występowania.

4. Zakończenie

W przemyśle krajowym , a w szczególności w przemyśle lotniczym, samochodowym, zbrojeniowym i stoczniowym, modernizacja wymaga pełnego zastosowania zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE. Tylko wiodące systemy dają szansę na efektywną realizację koncepcji konstruowania odwrotnego, którą trzeba będzie przyjąć dla dobrych własnych wyrobów, konstruowanych w przeszłości metodami tradycyjnymi. Opracowanie dodatkowego oprogramowania, umożliwiającego przejście do wirtualnego prototypowania , pozwala na optymalizację konstrukcji na drodze symulacji komputerowej. Takie oprogramowanie oraz inne oprogramowanie uzupełniające potrzebne do zintegrowanych systemów może być opracowane tylko przez wysokokwalifikowanych technologów i konstruktorów, a nie może być nabyte z jakiejkolwiek innej firmy. Już dawno przeminął ten etap, gdy stosowanie systemów CAD oznaczało tylko zastąpienie desek kreślarskich przez monitory komputerowe. Odpowiednie i w miarę szybkie przygotowanie kompetentnego zespołu inżynierskiego może być najtrudniejszym etapem w unowocześnianiu wyrobów zaawansowanej technologii. Jak wiadomo z doświadczeń amerykańskich, japońskich i europejskich koszty zdobycia wymaganych kwalifikacji przez kadrę inżynierską mogą być znacznie wyższe niż koszty zakupu zintegrowanego systemu CAD/CAM/CAE i zbudowania sieci komputerowej w przedsiębiorstwie. W naszym kraju jest to szczególnie trudne, gdyż wysokokwalifikowani konstruktorzy i technolodzy nie mają, na ogół, ani wiedzy ani doświadczenia w zakresie oprogramowywanie koncepcji konstrukcji i technologii, co jest niezbędne we współczesnym przemyśle. Wszystkie wiodące koncerny światowe wkroczyły na tę drogę rozwoju  około 8-10 lat temu. Zakłady produkcyjne, które wymagają efektywnego sprzężenia między modelem CAD dla danego wyrobu a przygotowaniem programów obróbki na obrabiarki CNC , powinny dokonać wyboru zintegrowanego systemu kierując się kryteriami przedstawionymi powyżej.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
3          
  vip

Grafika komputerowa, projektowanie graficzne – dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  vip

Grafika komputerowa, projektowanie graficzne – dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  vip

Grafika komputerowa, projektowanie graficzne – dziedzina informatyki zajmująca się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.