Sprawy domowe - część druga
W okresie zimowym SZYBY można czyścić bez problemów, jeśli doda się do wody trochę soli albo spirytusu czy denaturatu. Aby PIĘKNIE BŁYSZCZAŁY, trzeba je po umyciu przetrzeć suchą gąbką, miękką gazetą lub starą nylonową pończochą.
SKÓRZANE OKŁADKI KSIĄŻEK CZY RAMKI są podatne na działanie wilgoci. By temu zapobiec, należy wetrzeć w nie trochę terpentyny, wylanej na miękką szmatkę.
SREBRNE SZTUĆCE nie będą podatne na czernienie, jeśli po umyciu i wysuszeniu zawiniemy je w kolorową flanelę lub bibułkę, a następnie szczelnie zapakujemy w foliowe worki, aby nie dostawało się do nich powietrze. Nie należy ich zawijać w białą tkaninę czy papier, gdyż zawierają one związki siarki.
SREBRNE MISY I TACE dobrze jest zanurzyć na jakiś czas w roztworze składającym się z jednego litra wody, czterech łyżek soli i czterech łyżek sody. Następnie umyć w wodzie z mydłem i wypolerować irchową szmatką.
Aby łatwo usunąć grubą warstwę SZRONU z obudowy zamrażalnika, wystarczy wstawić do lodówki naczynie z gorącą wodą. Pojemnik na lód nie przymarznie do dna zamrażalnika, jeśli obsypiemy go solą.
Na wysoko zawieszonych SZAFKACH szybko osadza się tłusty kurz. Mozemy go likwidować poprzez położenie na szafkach przycięte na wymiar gazety, które raz na miesiąc należy wymieniać.
SREBRNE SZTUĆCE bedą lśniły, jeśli wyczyścimy je pastą do zębów. Ciemny nalot można też usunąć przy użyciu mieszanki zmielonej kredy, odrobiny octu i czystego alkoholu. Srebrne sztućce lepiej myć ręcznie, gdyż w zmywarce ciemnieją i rysują się.
SREBRNYCH SZTUĆCÓW nie nadaja sie do kwaśnych potraw, ponieważ pod wpływem kwasu uwalniają się trujące związki srebra. Nie powinny też stykać się z surowym czy gotowanym jajkiem, gdyż ciemnieją pod wpływem związków siarki w nim zawartych.
SREBRNE NACZYNIA I SZTUĆCE bedą odnowione, jeśli zanurzymy je na pół godziny w kwaśnym mleku, a następnie wy-płuczemy w ciepłej wodzie i wypolerujemy.
SZKLANE NACZYNIA, które utraciły połysk, będą odświeżymy, jeśli wyczyścimy je skórką z cytryny. Po umyciu szklane naczynia lepiej wycierać suchą, gładką ściereczką, najlepiej lnianą.
SZKLANE PÓŁMISKI CZY TALERZE nie będą pękać pod wpływem gorących potraw, jeśli ułozymy je na wilgotnej ściereczce.
Tłuszcz na ŚCIANASCH można umyć wilgotną szmatką z odrobiną mąki ziemniaczanej.
Aby SZUFLADY ŁATWO SIE otwierały, należy posmarować ich boki i listwy prowadnicy świecą lub mydłem w płynie.
ŚLADY PO ATRAMENCIE powstałe na drewnianych meblach znikną, gdy przetrzemy je wełnianą szmatką zanurzoną w wazelinie. Z marmurowych blatów i parapetów można je usunąć tylko wtedy, gdy są świeże. Należy nałożyć na zabrudzone miejsce papkę z gipsu zmieszanego z chlorkiem bielącym, a po trzydziestu minutach zmyć wodą.
SZYBY będą dłużej czyste, jeśli raz w tygodniu przetrzemy je ostrożnie po obu stronach suchą miękką ścierką. Odzyskają połysk, jeśli przeczyścimy je pokrzywami. Nie powinno się CZYŚCIĆ OKIEN w pełnym słońcu, bo wysychają za szybko i pozostają na nich widoczne smugi.
TAPETY niezmywalne czyścimy końcówką odkurzacza lub szczotką owiniętą szmatką czy gazą. Na tłuste plamy można nałożyć papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej. Pozostałe plamy wycieramy miękką gumką do ołówka lub skórką czerstwego chleba.
SZYBY, LUSTRA I INNE SZKLANE POWIERZCHNIE chronimy przed zabrudzeniem ich przez muchy, poprzez przetrcie ich wodą z octem.
TŁUSTE PLAMY na podłogach lub meblach z naturalnego drewna można łatwo usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej i talku, połączonych w gęstą papkę. Po wyparowaniu benzyny pozostały proszek należy usunąć, a powierzchnię mebla przetrzeć szmatką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń.
Pozostałe po malowaniu stolarki okiennej ŚLADY FARBY OLEJNEJ na szybie można zlikfidować gąbką zmoczoną w czystym octem.
ŚLADY NA OBRUSIE po kolorowej świecy zlikfidujemy, gdy po usunięciu wosku przetrzemy plamę denaturatem i następnie upierzemy tkaninę.
ŚLADY PRZYPALENIA znikną z drewnianych stolików lub komód, gdy posmarujemy je majonezem, pozostawimy na pół godziny i wytrzemy miękką ściereczką.
ŚLADY PO TAŚMIE KLEJĄCEJ na szkle usuniemy poprzez uzycie zmywacza do paznokci.
TAŚMĘ OCHRONNĄ naklejona podczas malowania ram okiennych czy drzwi łatwiej odkleić, jeśli skierujemy na nią strumień ciepłego powietrza z suszarki i dopiero wtedy delikatnie oderwiemy.
ŚWIECZNIKI i inne elementy dekoracyjne wykonane z brązu można łatwo odświeżyć przez zanurzenie ich we wrzącym białym winie, a gdy są większe - czyszcząc szczoteczką moczoną w gorącym białym winie. Po wypłukaniu należy je dobrze wypolerować.
WIERCENIU DZIUR w suficie powoduje, że pył nas obsypuje, aby temu zapobiec wystarczy nałożyć na wiertarkę tekturowy kubeczek i problem z głowy.
TARKA będzie ostra, jeśli przetrzemy ją papierem ściernym w kierunku przeciwnym do kierunku tarcia. Aby usunąć resztki sera z otworków TARKI, należy na koniec zetrzeć kostkę cukru.
WĄSKI WAZON czyścimy z ciemnego osadu, poprzez wsypanie do niego pokruszone skorupki jaj, zalejemy gorącą wodą z octem i kilka razy mocno potrząśniemy.
Zabrudzony TELEFON można wyczyścić chusteczkami odświeżającymi.
TERMOS, który pociemniał w środku od herbaty czy kawy, oczyścimy, używając proszku do pieczenia rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Pusty termos powinien być zawsze otwarty.
WIADRO NA ODPADKI należy codziennie opróżniać, również raz w tygodniu myć gorącą wodą z dodatkiem detergentu. Po wypłukaniu należy wytrzeć je szmatką zwilżoną denaturatem, a następnie jeszcze raz wypłukać, wysuszyć i wyłożyć dopasowanym workiem jednorazowym.
WANNA W ŁAZIENCE stanie się ślniąca, jeśli będziemy ją czyścić mieszanką soli i octu. Pożółkłą emalię można wybielić, czyszcząc ją roztworem soli i terpentyny.
Atrament na WYKŁADZINIE dywanowej można uratować, póki plama jest świeża. Należy natychmiast zetrzeć atrament papierowym ręcznikiem, zalać plamę mlekiem i posypać solą, a po godzinie dobrze wytrzeć mokrą gąbką.
Aby uniknąć powstawaniu WGNIECEŃ PO MEBLACH na dywanach lub wykładzinach, można położyć na nie kostki lodu. Jak tylko wgniecenia znikną, należy zebrać kostki z podłogi.
WYROBY ZE STALI NIERDZEWNEJ można wyczyścić skórką z wyciśniętej cytryny. Lśniący wygląd uzyskają też, jeśli natrzemy je wywarem ze szpinaku lub octem.
ZAPACH ŚWIEŻEGO WAPNA I FARBY po dokonanym remoncie usuniemy, jeśli postawimy w pomieszczeniu wiaderko z wodą i wrzucimy do niego pokrajane w talarki 1-2 cebuli.
WIKLINOWE koszyki czyścimy za pomocą szczoteczki zanurzanej w osolonej wodzie.
Aby wyczyścić WYCIERACZKĘ, należy posypać ją wilgotnymi fusami z kawy, zostawić na noc, a następnie odkurzyć.
Jeśli na WYKŁADZINACH LUB DYWANACH powstały plamy, odplamiacza używamy dopiero wtedy, gdy plama wyschnie.
ZABRUDZONY SADZĄ dywan czy wykładzinę możemy posypać solą gruboziarnistą, a po kilku godzinach dobrze odkurzyć. Nie można zmiatać sadzy szczotką.
ZAPACH STĘCHLIZNY w szafkach w domkach letniskowych zlikfidujemy poprzez umycie ich ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia drewna i pozostawić otwarte przez kilka godzin, by dobrze wyschły. Następnie zamknąć w nich talerzyki z uprażonymi ciepłymi ziarnami kawy. Zabieg można co jakiś czas powtórzyć.
ZABRUDZONE STEARYNĄ miejsca na meblach można posypać talkiem, przykryć grubo papierowymi serwetkami i przeprasować ciepłym żelazkiem, by stearyna wsiąkła w papier.
ZABRUDZONY KRWIĄ MATERAC łóżka można wyczyścić, poprzez użycie roztworu soli fizjologicznej, a następnie 10-procentową wodą utlenioną. Na koniec miejsce należy dobrze wytrzeć gąbką zamoczoną w czystej, zimnej wodzie i osuszyć.
ZASŁONY PRYSZNICOWE nie pokryją się pleśnią, trzeba aby po kąpieli pozostawały przez jakiś czas rozsunięte i mogły swobodnie wysychać. Drobne plamy pleśni na plastikowych zasłonach prysznicowych można usunąć, używając słabego roztworu zawierającego wybielacz lub płyn dezynfekujący, np. ACE, Domestos. Mocno zabrudzone trzeba namoczyć w silniejszym roztworze jednego z wymienionych środków i wyprać ręcznie.
ZLEWOZMYWAKI ZE STALI NIERDZEWNEJ należy wycierać do sucha, bo pozostawione ślady wody mogą spowodować trwałe zmatowienie ich powierzchni. Tłuste plamy po zmywaniu naczyń można usunąć szmatką zwilżoną denaturatem. Nie wolno używać proszku do szorowania, a stosować wyłącznie płyny!
ZAPACH DYMU papierosowego można usunąć w prosty sposób: należy wymieszać 3 łyżki sody do prania z wrzącą wodą, następnie dodać kilka kropel olejku lawendowego. Tak przygotowany płyn należy wlać do miseczki i pozostawić w pomieszczeniu na kilka godzin.
ZAPACH NAFTALINY można usunąć z szafy, poprzez przetarcie wnętrze gąbką zwilżoną mieszaniną denaturatu i soku z cytryny, w równych proporcjach.
ŻELAZKO można czyścić, smarując je woskiem, gdy jest jeszcze ciepłe, a następnie polerując miękką ściereczką. Aby lepiej przesuwało się po tkaninie, należy je od czasu do czasu przetrzeć wilgotnym tamponem z waty zanurzonym w drobnoziarnistej soli.
Nieprzyjemny ZAPACH W LODÓWCE usuniemy, wkładając do niej spodeczek z proszkiem do pieczenia lub połówkę jabłka. Można też wstawić kubek z mlekiem lub rondelek ze świeżo upaloną, jeszcze ciepłą kawą, która wchłonie intensywne zapachy.
ZAPACH Z RUR KANALIZACYJNYCH, usuniemy poprzez wsypanie do nich sody i zalanie wrzątkiem.
ZASTAWĘ Z PORCELANYumyjemy w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, a następnie dobrze wypłukać. Jeśli ma złocenia, należy ją myć tylko w zimnej wodzie.
ZARDZEWIAŁE NOŻE można oczyścić przekrajaną cebulą, maczaną w cukrze pudrze. Następnie należy je opłukać zimną wodą i wytrzeć do sucha.
ZARDZEWIAŁE ŚRUBKI można posypać sodą i polać octem, a kiedy mieszanka przestanie bulgotać, wyszorować szczoteczką.
ZARYSOWANIA NA MEBLACH usuniemy, jeśli posmarujemy je mieszanką octu i oleju (1:1). Można też je pokryć bezbarwną wazeliną, pozostawić na całą dobę, a następnie wypolerować.
ZASCHNIĘTE PĘDZLE można zalać gorącym octem na 30 minut, by znowu nadawały się do malowania.
Na ZLEWIE ZE STALI NIERDZEWNEJ woda pozostawia ślady. Można je usunąć, należy przetrzeć zlew wilgotną ściereczką nasączoną octem, a później dla uzyskania połysku przemyć go wodą sodową.
ZAPCHANY ZLEW można usprawnić, wlewając do rur butelkę cocacoli lub 1 szklankę octu zmieszaną z J4 szklanki sody oczyszczonej. Przy tej okazji usuniemy również nieprzyjemne zapachy z rur.
Poziome ŻALUZJE DREWNIANE należy regularnie odkurzać suchą ściereczką lub specjalną szczotką. Co jakiś czas można je przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem salicylowym lub płynem do pielęgnacji drewna, dzięki czemu będą lśniące i bardziej odporne na kurz.
Aby udrożnić i zdezynfekować odpływ w ZLEWOZMYWAKU - możemy raz na dwa tygodnie wsypać do otworu zlewozmywaka ok. 1/2 szklanki sody oczyszczonej, po czym zalać ją wrzątkiem.
Aby niedopuścić do rdzewienia ŻELIWNEJ PATELNI, nie należy jej myć wodą, tylko wyczyścić solą, a następnie wytrzeć papierem i nasmarować olejem jadalnym.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |