Sprawy domowe - część pierwsza
CIEMNE SKÓRZANE MEBLE należy dwa razy w roku nacierać olejem rycynowym. Jasną skórę można konserwować wazeliną kosmetyczną lub bezbarwną pastą do butów.
Do czyszczenia BAMBUSOWYCH MEBLI używamy wody z dodatkiem soli.
BIAŁE SZAFKI KUCHENNE, drzwi, ramy okienne czyścimy kredą rozmieszaną z gorącą wodą, a następnie polerujemy miękką szmatką.
ABAŻURY, których nie wolno moczyć, należy regularnie odkurzać. Pozostałe należy czyścić wilgotną gąbką, a następnie wycierać irchą do sucha.
BIAŁYCH DRZWI nie należy myć wodą z mydłem, bo lakier z czasem zmatowieje. Aby nie stracił połysku, lepiej zastosować bezbarwną pastę do podłóg. Trudne plamy usuniemy miękką ściereczką z odrobiną pasty do zębów.
Aby szybko umyć BLENDER, wystarczy wlać do niego ciepłą wodę, dodać kropelkę płynu do naczyń i go włączyć. Urządzenie samo się wyczyści.
CERAMICZNA PŁYTĘ KUCHENNĄ należy natrzeć skórką z cytryny, a po godzinie przemyć ją ciepłą wodą.
DĘBOWE LUB MAHONIOWE MEBLE czyścimy ciepłym jasnym piwem, a następnie dobrze polerujemy..
CERTA NA KUCHENNYM STOLE długo zachowa świeżość i elastyczność, jeśli każdego dnia będziemy ją przecierać miękką szmatką zmoczoną w mieszaninie słodkiego mleka i wody (w proporcji 1:1) lub w wodzie z dodatkiem octu. Bardzo brudną i zapuszczoną ceratę domyjemy ekstrakcyjną benzyną, a następnie spłuczemy wodą z amoniakiem i wytrzemy do sucha.
Jeśli DEKORACYJNE ŚWIECZKI zmieniły kolor, można je w łatwy sposób wyczyścić. Wystarczy, że na miękką szmatkę wylejemy odrobinę spirytusu i przetrzemy nim świeczkę, a będzie wyglądała jak nowa.
CERAMICZNE TRZONKI sztućców mogą się uszkodzić w zmywarce, dlatego należy upewnić się, czy wolno je myć w wysokich temperaturach. W trakcie mycia nie powinny zbyt ciasno przylegać do siebie w pojemniku na sztućce.
CYNOWE MISY I DZBANY lśnią, jeśli wyczyścimy je korkiem od butelek. Alternatywnie można też zastosować papkę wykonaną z amoniaku i węglanu wapnia (sody), a po wyczyszczeniu wypolerować starą gazetą.
CZARNE RYSY na drewnianej podłodze czyścimy terpentyną lub zwykłą gumką biurową.
DREWNIANE PARAPETY można natrzeć pastą do podłogi i wypolerować, dzięki czemu ładniej wyglądają i mniej się kurzą.
Drewniana DESKA DO KROJENIA często pęka. Aby zespolić te pęknięcia, trzeba przykryć deskę na kilka godzin mokrą ściereczką, dzięki czemu włókna drewna napęcznieją.-------------
Aby aluminiowe patelnie, rondle, garnki błyszczały, należy je czyścić kiszoną kapustą lub kwaskiem cytrynowym. Możemy je też odnowić wewnątrz, gotując w nich rabarbar lub ziemniaki.
By wyczyścić DESKĘ DO KROJENIA, nie potrzeba używać chemikaliów. Można wetrzeć w nią gruboziarnistą sól i cytrynę.
DYWANY można samodzielnie czyścić przy użyciu lekkiego roztworu amoniaku. Jeśli jednak zbyt mocno zwilżymy dywan, jego kolory wyblakną.
Stare DREWNIANE ŁYŻKI odzyskają dawny wygląd po zamoczeniu ich na kilka godzin w roztworze sody oczyszczonej. Drewniane trzonki noży czy sztućców będą ładnie wyglądać, jeśli natrzemy je co jakiś czas olejem jadalnym.
Zimą wystarczy położyć DYWAN prawą stroną na świeżym śniegu i równomiernie uderzać trzepaczką, dzięki czemu jego kolory staną się żywsze. Dywany będą miały ładniejszy połysk, jeśli szczotkę zwilżymy w roztworze soli kuchennej.
DREWNIANY STARY STÓŁ można odnowić przez pocieranie jego powierzchni czystym korkiem od butelki (zgodnie z układem słojów), wymycie go letnim mlekiem, a gdy wyschnie - natarcie woskiem.
FILTRY DO KAWY są dobrym materiałem do czyszczenia szklanych powierzchni - idealnie nabłyszczają ekrany telewizorów, szyby czy szklane naczynia.
Poplamiony sokiem DYWAN nacieramy alkoholem zmieszanym z wodą w proporcji 3:1.
Zabrudzony DYWAN łatwo odświeżymy, posypując go warstwą soli kuchennej. Następnie trzeba go ciasno zwinąć i pozostawić na trzy dni. Można też posypać dywan wilgotnymi fusami z herbaty i po kilku minutach dokładnie go zamieść.
FIRANKI staną się znowu białe, jeśli w trakcie prania dodamy do mydlin garść soli. Zszarzałe firanki uzyskają ładny kremowy odcień, jeśli do ostatniego płukania dodamy wywar z herbaty lipowej.
Chodniki czy DYWANIKI Z OWCZYCH SKÓR można czyścić talkiem. Należy posypać je talkiem kosmetycznym lub sproszkowaną kredą, zostawić na kilka godzin, następnie wyszczotkować.
FAJANSOWE LUB KAMIONKOWE NACZYNIA myje się w ciepłej, mydlanej wodzie i kilka razy płucze w wodzie o tej samej temperaturze. Unikać należy gwałtownych zmian temperatury, tzn. przenoszenia z gorącej wody do zimnej i odwrotnie.
By wyczyścić przypalony GARNEK, należy do niego wlać mocno osoloną wodę i pozostawić na około 12 godzin. Następnie doprowadzić tę wodę do wrzenia, pozostawiając garnek na piecu przez około 7-8 minut. Po takim zabiegu bez problemu oczyścimy dno garnka. Zamiast soli można użyć pół szklanki sody oczyszczanej.
Pożółkłe od dymu z papierosów FIRANY należy zamoczyć na noc w letniej osolonej wodzie.
Przyklejoną do dywanu GUMĘ DO ŻUCIA łatwiej usunąć, kładąc na nią kostkę lodu zamrażalnika. Po jakimś czasie guma stanie się twardsza i będzie można ją zdjąć.
Aby usztywnić FIRANKI albo ozdobne szydełkowe serwetki, należy dodać do ostatniego płukania roztwór cukru.
Zwinięta w większą kulkę FOLIA ALUMINIOWA może być wykorzystana do czyszczenia brudnych garnków, bo działa jak druciany zmywak.
FORMY DO PIECZENIA CIASTA, które mają ślady rdzy, należy posypać grubą solą kuchenną i po 10-15 minutach pocierać kawałkiem skórki od słoniny. Gdy rdza zniknie, należy je dokładnie umyć i starannie wysuszyć, aby uniknąć w przyszłości nowego zardzewienia.
GLAZURA i terakota w łazience będą zawsze błyszczeć, jeżeli do mycia użyjesz wody z płynem do zmywania oraz odrobiną amoniaku.
Brudne FUGI łatwo można wyczyścić roztworem amoniaku. Można też zanurzyć wilgotną ścierkę w proszku do pieczenia i trzeć nim zabrudzone miejsca.
KAMIEŃ Z CZAJNIKA można usunąć, jeśli zagotujemy w nim obierki z ziemniaków. Bardziej uporczywe osady ustąpią, jeśli nalejemy do czajnika trochę octu, przykryjemy pokrywką i pozostawimy na 3-4 dni. Następnie należy energicznie potrząsnąć, kilkakrotnie przepłukać, a zagotowaną wodę wylać.
GARNKI STALOWE i chromowane będą błyszczące, jeśli przetrzemy je octem lub wodą po gotowaniu szpinaku. W ten sposób można przywrócić także blask chromowanym powierzchniom kuchennym.
Wilgoć w KABINIE PRYSZNICOWEJ sprzyja powstawaniu pleśni, dlatego wszystkie zakamarki warto przecierać nie tylko roztworem z octu, ale i sody oczyszczonej. Miejsca pokryte grzybem trzeba zalać wodą utlenioną.
KARALUCHY można wytępić, jeśli w miejscach, z których wychodzą, wysypiemy mieszankę mąki ziemniaczanej i gipsu (zmieszanych w równych proporcjach).
KABINĘ PRYSZNICOWĄ łatwo myje się gąbką zamoczoną w occie.
KLAMKI I OKUCIA z mosiądzu najlepiej czyścić kredą rozrobioną ze spirytusem. Zielone naloty można wyczyścić kwasem z kiszonej kapusty z popiołem lub solą zwilżoną octem.
W zakamarkach KALORYFERÓW zbiera się wiele kurzu. Aby się go pozbyć, należy za kaloryferem umieścić wilgotny ręcznik, a następnie dmuchać drugą stroną odkurzacza w kaloryfer tak długo, aż cały kurz osiądzie na ręczniku.
KLAWISZE KOMPUTERA można wyczyścić, przecierając je kawałkiem waty nasączonej spirytusem.
Osad na chromowanych częściach KRANU można usunąć, owijając je na około 30 minut kawałkiem waty nasączonym octem. Do czyszczenia kranu i innych przedmiotów chromowanych można użyć roztworu wody i amoniaku, a następnie dobrze je spłukać i wytrzeć do sucha.
KORONKOWE SERWETKI będą pięknie wyglądać, jeśli po wypraniu zanurzymy je w zimnym mleku i po wyżęciu wyprasujemy.
KOLOROWE ZASŁONY należy przed praniem zamoczyć w osolonej wodzie, aby kolory zachowały świeżość i aby łatwiej było usunąć z nich zabrudzenia.
By ułatwić sobie używanie pęka KLUCZY, warto pomalować każdy z nich innym kolorem lakieru. W ten sposób będzie wiadomo, który klucz włożyć do którego zamka.
Aby zneutralizować nieprzyjemną woń wewnątrz KUCHENKI MIKROFALOWEJ, należy wstawić do niej małą miseczkę wypełnioną do połowy wodą z dodatkiem 3-4 łyżeczek soku z cytryny, nastawić urządzenie na najwyższą moc i włączyć na minutę. Następnie trzeba wyjąć miseczkę, a wnętrze kuchenki wytrzeć do sucha.
Jeśli stare meble albo schody zaatakowały KORNIKI, należy natrzeć zrobione przez nie otworki przekrojoną cebulą, a wtedy insekty się wyniosą.
KRYSZTAŁOWE KARAFKI, kieliszki i wazony będą lśnić, jeżeli po umyciu i wypłukaniu wytrzesz je delikatnie bawełnianą szmatką lekko zwilżoną spirytusem lub czystą wódką.
KOSZ NA ŚMIECI przeznaczony do łazienki nie powinien być wykonany z metalu, bo pod wpływem wilgoci łatwo może zardzewieć.
Nie należy stawiać LUSTER w ostrym świetle, bo pojawiają się na nich wtedy dość uporczywe plamy. Zmatowiałe lustro można posypać magnezją i mocno przetrzeć ścierką nasączoną w spirytusie.
LODÓWKĘ myjemy słabym roztworem sody lub octu. Aby lodówka była dłużej czysta, należy regularnie pozbywać się nadmiaru wilgoci. W tym celu na pojemniku na warzywa należy położyć szary papier, który dobrze wchłania skraplające się płyny.
KRYSZTAŁOWE NACZYNIA należy myć wyłącznie w zimnej wodzie, gdyż pod wpływem ciepła tracą połysk. Będą ładniejsze, jeśli do płukania użyjemy wody z dodatkiem octu. Aby znowu pięknie lśniły, można je zamoczyć na kilka godzin w wodzie z obierkami z ziemniaków.
KUBEK NA SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW łatwo oczyścimy z osadu, myjąc go w wodzie z octem.
KUCHENKA ZE STALI NIERDZEWNEJ nie będzie szybko się brudziła, jeśli raz w tygodniu natrzemy ją wazeliną.
LINOLEUM dobrze się zmywa wodą z ugotowanych ziemniaków. Będzie znowu błyszczeć, jeśli co jakiś czas umyjemy je wodą z mlekiem (1:1).
KURZ Z KWIATÓW doniczkowych można usunąć za pomocą nawilżanych chusteczek dla dzieci. Równie skuteczne są też przy usuwaniu sierści zwierząt z tapicerki, ubrań, dywanów.
Aby LINOLEUM nie pękało i nie przecierało się, należy je co jakiś czas natrzeć mieszanką oleju i octu (1:1). Rysy na linoleum znikną, gdy użyjemy parafiny.
MARMUROWE BLATY w łazience czy kuchni należy czyścić szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie natrzeć specjalnym woskiem ochronnym. Trwalsze zabrudzenia można usunąć sokiem z cytryny, następnie przemyć blat wodą i wypolerować do sucha.
Odbarwione przez gorący talerz czy kubek miejsca na drewnianych MEBLACH należy natychmiast potrzeć ściereczką zamoczoną w occie i zanurzoną w popiele z papierosów. Można je też usunąć gęstą papką z soli i oliwy. Należy nałożyć ją na splamione miejsce, zostawić na trzy godziny, a następnie dokładnie wytrzeć.
LUSTRA należy myć lekkim roztworem wody z mydłem. Dobre efekty przynosi także wyczyszczenie lustra połówką surowego ziemniaka, a następnie umycie w ciepłej wodzie i wysuszenie papierem toaletowym lub gazetowym.
Mocno zabrudzone MEBLE Z DREWNA można wyczyścić pastą przygotowaną z terpentyny, octu i mąki ziemniaczanej. Po nałożeniu środka na zabrudzoną powierzchnię trzeba wypolerować mebel miękką szmatką.
Spryskane pastą do zębów LUSTRO można łatwo wyczyścić roztworem octu w proporcji 1:5. Można je też czyścić wilgotną ściereczką skropioną kilkoma kroplami spirytusu, a na koniec przetrzeć suchą, miękką szmatką, dzięki temu będzie czyste i lśniące.
LUSTRO w łazience łatwo się brudzi, matowieje, zachodzi parą. Aby wyglądało ładnie, należy je przemyć denaturatem i wytrzeć zgniecioną gazetą.
MEBLE Z FORNIREM myje się mieszanką amoniaku, spirytusu i wody utlenionej. Aby ładnie błyszczały, należy je przetrzeć sztywną pianą z białka z dodatkiem niewielkiej ilości cukru.
MOLE spożywcze nie lubią zapachu wanilii, pomarańczy, dlatego warto umieścić w szafkach waciki nasączone esencjami do ciasta. Można też porozsypywać goździki, anyż lub laski wanilii.
Znakomitym środkiem do usuwania różnego rodzaju plam jest MAŚLANKA. Można nią na przykład usuwać zacieki na wannach i umywalkach. Doskonale radzi sobie również z większością plam owocowych na tkaninach. Wystarczy
MATERACE są siedliskiem brudu, roztoczy i bakterii. Aby ich się pozbyć, należy zdezynfekować łóżko. W tym celu trzeba obficie posypać materac sodą oczyszczoną, pozostawić ją na dwie godziny, a następnie dobrze odkurzyć.
MOLI i innych owadów można się pozbyć, wstawiając do szafki miseczkę z octem zmieszanym z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Gdy zwabione owady utoną w płynie, należy umyć szafkę, a stare produkty mączne wyrzucić.
Gdy MLEKO WYKIPI, plama na kuchence jest bardzo trudna do usunięcia. Aby ją zlikwidować, należy zalać ją odrobiną octu, od-czekać kilka minut, a potem zmyć mokrą gąbką.
MARMUROWE PARAPETY należy natrzeć bezbarwną pastą do butów, pozostawić do wyschnięcia, a następnie dobrze wypolerować. Do mycia marmurowych płyt nie wolno używać środków do szorowania. Najlepiej czyścić je połówką cytryny posypanej solą.
Aby zabezpieczyć przed matowieniem MEBLE Z RATANU i wikliny, warto je konserwować roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej (proporcje odpowiednio 1 litr:4 łyżki:4 łyżki).
MEBLE Z WIKLINY można wyczyścić szczotką moczoną w słabym roztworze soli kuchennej, który następnie należy dobrze spłukać. Można też zastosować roztwór soli z octem, dokładnie wypłukać, wysuszyć i nasmarować olejkiem rycynowym.
Aby METALOWE ELEMENTY ARMATURY nie rdzewiały, należy je co jakiś czas posmarować wazeliną i wypolerować.
MUSZLĘ KLOZETOWĄ można łatwo oczyścić z osadu, wsypując do niej proszek do pieczenia i pozostawiając na jakiś czas. Można też wlać wodę z octem (w proporcji 10:1). Nieprzyjemny zapach zniknie, jeśli wrzucimy do sedesu wypaloną zapałkę.
MIEDZIANE RAMY LUSTER I OBRAZÓW można wyczyścić pędzelkiem zanurzonym w soku z cytryny. Zielony nalot na wyrobach z miedzi usuniemy nierozcieńczonym octem.
MUSZKI OWOCÓWKI przestaną latać, jeśli do koszyka czy miski z owocami postawimy słoik napełniony do połowy octem i zakręcony podziurkowaną wcześniej przykrywką.
MOSIĘŻNE CZY MIEDZIANE NACZYNIA można wyczyścić papką z soli zmieszanej z octem, a następnie należy je wymyć i wypolerować.
Wodę po ugotowanych ziemniakach można wykorzystać do mycia MUSZLI KLOZETOWEJ, bo zawarte w niej minerały pomagają usuwać osad kamienny.
MOSIĘŻNE LAMPY I ŚWIECZNIKI będą błyszceć, jeśli natrzemy je połówką cytryny i wypolerujemy miękką szmatką. Można je też czyścić kiszoną kapustą, mieszanką soli i octu albo soli i oleju jadalnego.
Muchy zwalczamy skuteczne za pomocą lepów przezroczystych, naklejanych na szyby w oknach. Tam właśnie najczęściej kierują się uciekające z mieszkania MUCHY.
Aby odstraszyć MUCHY, ustawiamy na parapecie kuchni świeżą bazylię czy miętę.
Żółte NACIEKI NA WANNACH W UMYWALKACH można usunąć przy użyciu roztworu soli i octu, zmieszanych w równych proporcjach. Roztwór należy pozostawić na zabrudzonych miejscach na kilka godzin, a następnie dobrze spłukać.
NOŻE ostrzymy domowym sposobem. Trzeba namoczyć je na 30 minut w roztworze 3 łyżek soli na pół litra wody, a następnie kilka razy potrzeć ostrzałką.
Stępione NOŻYCZKI ostrzymy, wykorzystując kilkakrotnie złożoną folię aluminiową lub papier ścierny, który po prostu tniemy.
OBICIA Z WELWETU I SZTRUKSU na tapicerowanych meblach czyścimy denaturatem lub wodą z dodatkiem amoniaku. Należy przy tym uważać, aby nie wprowadzać nadmiernie wilgoci do wnętrza mebla.
NABŁYSZCZANIE NACZYŃ można wykonać poprzez nalanie do zmywarki octu kuchennego, który jest mniej szkodliwy niż środki chemiczne.
Skrzywiony OBRAZ będzie wisiał prosto, jeśli od spodu ramy przyklejmy pasek papieru ściernego, by szorstka strona przylegała do ściany.
Zmatowiałe NACZYNIA ALUMINIOWE można odświeżyć, czyszcząc je połówką cytryny, a następnie polerując miękką szmatką.
NACZYNIA ŻAROODPORNE łatwo wymyć mieszaniną soli z octem, a następnie spłukać gorącą wodą. Gdy są mocno przypalone, należy zanurzyć je na kilka godzin w misce z wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
PIERZYNY nie należy układać w silnym słońcu, ponieważ niszczy się przez to pierze. Pierze zmięknie, jeśli na 3-4 dni zanurzymy je w lekkim roztworze sody, a następnie dobrze wypłuczemy w czystej wodzie i osuszymy na sicie.
By OKNA ładnie błyszczały, można do wiadra z gorącą wodą wlać pół szklanki amoniaku, pół szklanki octu i wsypać dwie łyżki stołowe mąki ziemniaczanej, a następnie umyć okna tym roztworem.
OSAD W WAZONIE KRYSZTAŁOWYM usuniemy, wlewając na dno trochę gorącego octu spirytusowego. Następnie trzeba przykryć wazon parokrotnie złożoną ściereczką i odstawić. Po kilku godzinach ocet wylać, wazon wypłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i wypolerować.
OBRAZY OLEJNE można czyścić, przecierając je ostrożnie co 3-4 miesiące świeżą ośrodka chleba lub połówką cebuli czy ziemniaka.
Zaplamiony OBRUS buraczkami należy natychmiast spłukać zimną wodą i pozostawić w misce z zimną wodą na całą noc. Następnie natrzeć brudne miejsce skondensowanym płynem do prania i wyprać. Możemy również zastosować boraks, należy nim posypać świeżą plamę.
OBRUSY z kolorowym haftem nie wyblakną w czasie prania, jeśli do wody z mydłem dodamy garść soli.
Pożółkłe PĘKNIĘCIA NA STARYCH PORCELANOWYCH TALERZYKACH CZY FILIŻANKACH możemy ukryć, jeśli zanurzymy je w wodzie z dodatkiem chlorku wybielającego, a następnie namydlimy i wypłuczemy w letniej, a potem zimnej wodzie. Ślady drobnych pęknięć znikną, gdy zanurzymy je na chwilę we wrzącym mleku.
PLAMY PO WARZYWACH CZY OWOCACH, powstałe na drewnianej desce do krojenia, znikną, gdy zanurzymy ją na kilka godzin w wodzie z octem.
Ślady pozostawione przez OWADY wyposarzeniu domowym można łatwo usunąć, pocierając zabrudzone miejsca gąbką zanurzoną w wywarze z cebuli.
PATELNI I GARNKÓW TEFLONOWYCH nie należy szorować proszkiem ani ostrym zmywakiem. Najlepiej myć je gąbką i mydłem oraz obficie spłukiwać wodą. Przywartych resztek potraw nie zdrapywać, lecz zalać gorącą, mydlaną wodą i pozostawić, aż odmiękną.
Ubrudzone farbą olejną PĘDZLE można zamoczyć na kilka godzin w ciepłym roztworze wody i amoniaku (1:1).
PŁYTKI które straciły połysk odzyskają dawna świetność po przetarciu ich papierem nasączonym amoniakiem. Można do tego również użyć roztworu wody i szamponu do włosów, ewentualnie mieszanki soli i terpentyny.
Brudny PIEKARNIK, GRILL, BRYTFANNĘ można posypać solą i podgrzewać, aż sól zbrązowieje. Następnie trzeba zetrzeć sól papierowym ręcznikiem i umyć wodą.
POPLAMIONY KAWĄ dywan czy wykładzinę należy szybko osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie skropić zabrudzone miejsce wodą zmieszaną z octem w proporcji 1:1. Po paru godzinach dywan należy wytrzeć kilka razy gąbką moczoną w czystej wodzie. Jeśli plama nie zniknie, można zastosować ocet zmieszany w równych proporcjach ze spirytusem.
PODUSZKI należy często trzepać, wzruszane i wietrzone, a co 2-3 lata powinny być prane lub czyszczone w pralni chemicznej. Aby poduszki odzyskały puszystość, należy rozpruć lekko szew wsypu (około 4 cm) i ostrożnie wsadzić końcówkę suszarki do włosów. Suszyć przez pięć minut, potem delikatnie ją wyjąć i zaszyć otwór w poduszce.
PIERZYNY I KOŁDRY PUCHOWE należy często wietrzyć, mocno nimi potrząsając, aby nie dopuścić do zbicia się puchu.
PLAMY Z BŁOTA usuniemy z wykładzin dywanowych, jeśli zabrudzone miejsca posypiemy solą i po jakimś czasie odkurzymy. Dobrym środkiem do odświeżania kolorów dywanu jest sól morska: należy ją wysypać na powierzchnię dywanu, a po godzinie wyszczotkować lub odkurzyć.
Aby usunąć z bielizny pościelowej PLAMY PLEŚŃ , możemy zabrudzone miejsca przetrzeć szmatką zamoczoną w płynie składającym się z dwóch łyżek wody, łyżeczki amoniaku i łyżki soli. Po wysuszeniu wystarczy pościel wyprać w pralce, a plamy znikną.
POPLAMIONY OWOCAMI OBRUS należy rozłożyć nad umywalką, skropić sokiem z cytryny i polać gorącą wodą. PLAMY z obrusów czy ściereczek można usunąć, kładąc na nie świeże plastry cebuli albo skrapiając octem lub sokiem z cytryny. Potem należy je wyprać. Plamy z herbaty trzeba natrzeć gliceryną i wypłukać w czystej wodzie.
PLAMY Z CZERWONEGO WINA znikną szybciej, jeśli zabrudzone miejsce od razu posypiemy solą, a następnie potrzemy gąbką zamoczoną we wrzącym mleku. Wywabi je też białe wino lub szampan. Z dywanów i obrusów można usuwać PLAMY Z WINA, używając w tym celu wody sodowej.
Ślady po kawie czy herbacie usuniemy z PORCELANOWEJ FILIŻANKI, jeśli wrzucimy do niej garść ryżu, zalejemy letnią wodą i będziemy potrząsać tak długo, aż plamy znikną.
Aby PŁYTKI PODŁOGOWE były czyste i błyszczące, należy przetrzeć fugi szmatką nasączoną octem, a powierzchnię płytek przemyć wodą z płynem do naczyń lub amoniakiem. Po wyschnięciu polerować je miękką szmatką zwilżoną kilkoma kroplami oleju jadalnego.
POBRUDZONE ŻYWICĄ DŁONIE czyścimy odrobiną masła, a następnie porządnie myjemy mydłem.
PODUSZEK Z PIERZA nie można odkurzać trzepaczką, bo wtedy niszczą się pióra. Nie należy ich również wietrzyć na ostrym słońcu, bo pióra staną się łamliwe, ani też w wilgotne dni, bo zlepi się pierze.
PIERZYNĘ można wyprać w pralce automatycznej. Wystarczy ją przedtem złożyć w wachlarz, a pomiędzy poszczególne warstwy włożyć kilka piłek tenisowych, które w trakcie prania będą się poruszać, co zapobiegnie zbijaniu się pierza.
POPLAMIONE OWOCAMI delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy wełna, można wyczyścić octem. Tkaniny bawełniane czy syntetyczne można nasmarować zsiadłym mlekiem, a po kilku godzinach uprać w letniej wodzie z dodatkiem mydła.
POJEMNIKI METALOWE z lakierem do włosów czy dezodorantem zostawiają często rdzawe plamy na umywalce. By tego uniknąć, warto pomalować spód pojemnika bezbarwnym lakierem do paznokci.
PLAMY Z MOCZU na dywanie, pozostawione przez domowe zwierzęta, usuniemy kładąc na zabrudzone miejsce papier toaletowy, by wsiąkła w niego wilgoć, i przecierając je gorącym roztworem szarego mydła i octu. Na koniec można jeszcze wytrzeć to miejsce szmatką zamoczoną w chlorku amonu (salmiak).
Świeże PLAMY PO ALKOHOLU wywabimy ciepłym spirytusem i wodą; starsze trzeba wybielić wodą utlenioną lub cytryną. Poplamione winem serwetki należy od razu zamoczyć w gorącym mleku, a następnie wypłukać w letniej wodzie z dodatkiem amoniaku (jedna łyżka).
Przynajmniej raz w roku trzeba wyczyścić PÓŁKI NA KSIĄŻKI. Po usunięciu kurzu odkurzaczem, należy przetrzeć je szmatką zwilżoną terpentyną, co zabezpiecza książki przed molami.
PLAMY Z OWOCÓW polewamy wrzątkiem tak długo, aż znikną lub pozostawić tkaninę na jakiś czas w ciepłej maślance.
PLAMY Z SOKU nalerzy natychmiast posypać solą, a następnie wyprać w gorącej wodzie. Białe tkaniny skropić sokiem z cytryny.
POZŁACANE części armatury łazienkowej czyści się miękką ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, gdyż są bardzo delikatne i łatwo je zarysować.
Przypaloną papierosem PORCELANOWĄ POPIELNICZKĘ można odnowić, pocierając nadpalone miejsce mokrym korkiem posypanym solą.
PORCELANOWĄ ZASTAWĘ myjemy zawsze delikatną miękką ściereczką, aby nie uszkodzić ręcznie malowanych wzorów. Cenniejsze naczynia przechowujemy tak, aby nie stykały się ze sobą. Najlepiej poprzekładać poszczególne części serwisu papierowymi serwetkami.
PRZEDMIOTY CHROMOWANE można czyścić roztworem wody i amoniaku. Po tym procesie należy je dobrze spłukać i wytrzeć do sucha. Dobre efekty uzyskamy też, gdy wyczyścimy je wilgotną szmatką posypaną popiołem drzewnym, a potem wypolerujemy miękką ściereczką.
RĘCZNIK FROTTE będą bardziej wchłaniały wilgoć i lepiej wycierały ciało jeśli w trakcie ich płukania dosypiemy do pralki soli kuchennej.
ROLETY wykonane z impregnowanych tkanin czyścimy suchą ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem, by usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia. Niewielkie plamki można delikatnie zeskrobać lub wytrzeć gumką. Większe zabrudzenia można usunąć, wycierając roletę wilgotną gąbką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
POZŁACANE RAMY OBRAZÓW I LUSTER odświeżymy, nacierając je surowym przekrojonym ziemniakiem. Można też użyć mieszanki białka kurzego i soli kuchennej (4:1) lub przetrzeć je ściereczką zamoczoną w occie winnym, a następnie przemyć czystą wodą.
SKÓRZANE FOTELE I KANAPY można czyścić wilgotną ścierką. Po umyciu przecieramy je mieszanką octu i oleju lnianego (1:2), dzięki czemu skóra będzie trwalsza i nie będzie pękała. Można ją też przemyć ciepłym mlekiem, natrzeć plastrami cytryny, a następnie olejem lnianym.
Końcówkę PRYSZNICA oczyścimy z kamienia, zanurzając ją w gorącej wodzie z dodatkiem soli lub octu.
SIERŚĆ kota czy psa usuniemy z dywanu gąbką zamoczoną w spirytusie. Dobre efekty daje też czyszczenie szczotką z nałożoną na nią wilgotną nylonową pończochą.
Przedmioty ze SREBRA, ZŁOTA, MOSIĄDZU, MIEDZI I CYNKU można czyścić popiołem z papierosów. Srebrne naczynia można czyścić szmatką nasączoną denaturatem.
ROZWÓJ PLEŚNI w drewnianym pojemniku na chleb zatrzymamy, jeśli jego wnętrze przetrzemy szmatką nasączoną octem i pozostanie otwarty do wyschnięcia.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |