Poradnik garderoba - część druga
W wodzie, w której wcześniej gotował się szczaw, doskonale można wyprać poplamione RDZĄ I ATRAMENTEM TKANINY. W tym samym roztworze można myć stare gąbki.
PLAMY Z CZARNYCH JAGÓD można usunąć poprzez zastosowanie różnych środków w zależności od rodzaju tkaniny. Z tkanin wełnianych - sokiem z cytryny; z lnianych ściereczek czy obrusów - zsiadłym mlekiem; z tkanin jedwabnych - spirytusem. Potem tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.
PLAMY Z CZEKOLADY są trudne do usunięcia. Z białych tkanin można je usunąć, używając mydła lub sody, a następnie postępować z nimi tak, jak z plamami z tłuszczu. Bardziej uporczywe można posmarować papką z kurzego żółtka i gliceryny, pozostawić na kilka minut i dobrze wypłukać w ciepłej wodzie.
PLAMY Z CZERWONEGO WINA łatwiej usuniemy, jeśli zabrudzone miejsce od razu posypiemy solą, a następnie potrzemy gąbką zamoczoną we wrzącym mleku.
PLAMY RDZY usuniemy za pomocą soku z cytryny; tkaniny z włókien naturalnych należy natrzeć posoloną połówką cytryny, a następnie wodą z amoniakiem. Plamy z rdzy można również usunąć sokiem z liści szczawiu.
PLAMY Z KLEJU polewamy octem, a po pewnym czasie dobrze spłukujemy.
PLAMY Z KRWI w pierwszej kolejności należy najpierw spłukać czystą, zimną wodą; gorąca woda uaktywnia zawarte w krwi składniki i taką plamę trudniej usunąć. Z tkanin jedwabnych można je wywabić, używając spirytusu.
PLAMY Z KRWI można wywabić poprzez zastosowanie mocno rozcieńczonego roztworu chlorku amonu. W przypadku tkanin kolorowych należy użyć 3-pro-centowego ciepłego roztworu soli kuchennej. Plamy na bieliźnie możemy usunąć, jeśli zanurzymy ją w zimnej wodzie z dodatkiem sody, a następnie wypierzemy, używając mydła. Splamione krwią tkaniny z tworzyw sztucznych należy wypłukać w zimnej wodzie, a następnie wyprać w ciepłej. Z tkanin wełnianych można je usunąć, smarując plamę krochmalem pszennym. Po wyschnięciu należy go zeskrobać lub wykruszyć.
PLAMY Z ZSAADY można usuwać na sucho kawałkiem świeżej bułki. Innym sposobem jest posypanie solą i po paru minutach wyczenie szczoteczką. Nie wolno ich moczyć, bo trudniej schodzą.
Dopiero co powstałe PLAMY Z MASŁA należy wyprać w gorącej wodzie z mydłem. Można też posypać mąką ziemniaczaną zaplamione miejsce, a potem wyczyścić szczoteczką.
PLAMY Z MIODU na ubraniach usuniemy poprzez pocieranie brudnych miejsc czystą wódką lub benzyną oczyszczoną.
PLAMY Z TRUSKAWEK możemy usunąć, pocierając je szmatką zamoczoną w roztworze rozcieńczonego boraksu z dodatkiem kilku kropel amoniaku. Można też namoczyć tkaninę w gorącej wodzie z octem, a następnie wyprać.
PLAMY Z PODKŁADU, cieni czy szminki należy usunąć poprzez zastosowanie pianki do golenia. Wystarczy posmarować nią plamę, wetrzeć i pozostawić na 15 minut, a następnie usunąć za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki.
PLAMY Z ATRAMENTU na wełnianych tkaninach należy zamoczyć w mleku, a następnie natrzeć spirytusem winnym.
PLAMY Z TŁUSZCZ należy posypać mąką ziemniaczaną i pozostawić na tkaninie przez kilka minut. Z szorstkich materiałów łatwiej je usuniemy, używając roztworu chlorku amonu (salmiak).
PLAMY Z TŁUSZCZU DŁUGOPISOWEGO można usuwać spirytusem lub wodą kolońską. Można też zastosować roztwór octu i spirytusu (1:1). Tusz do stempli usuniemy z tkaniny, używając denaturatu. Świeże plamy po długopisie można usunąć, mocząc tkaninę w kwaśnym mleku, a następnie piorąc ją w wodzie. Stare plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.
PLAMY ŻYWICY na kolorowych tkaninach usuwamy, pocierając flanelą zamoczoną w olejku cytrynowym lub terpentynie. Do wywabiania tych plam można też użyć rozpuszczalnika czy benzyny oczyszczonej.
Trudne PLAMY ZE SMARU usuniemy poprzez nałożenie grubej warstwy masła lub margaryny, następnie pocieramy, pozostawiamy na kilkanaście minut i pierzemy. Możemy też na koniec zmyć je benzyną i posypać talkiem.
PLAMY ZE SZMINKI należy natrzeć gliceryną, pozostawić na jakiś czas i wyprać. Z tkanin bawełnianych usuwamy je, używając benzyny.
PLAMY ZE SZPINAKU można usunąć poprzez natarcie ich surowym ziemniakiem, a po jakimś czasie pierzemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
POLAROWE BLUZY możemy prać ręcznie w letniej wodzie, w płynie do prania lub delikatnym proszku. Trzeba je na koniec przepłukać w płynie do płukania tkanin, bo polary lubią się elektryzować. Po-winny być suszone w pozycji poziomej, rozłożone w przewiewnym miejscu na suszarce.
PŁASZCZE I KURTKI ZE SKÓRY oddajemy doczyszczenia, natomiast niewielkie zabrudzenia możemy usunąć lekkim roztworem octu, który nanosimy gąbką.
PŁÓCIENNE OBUWIE nakleży wyczyścić spirytusem. Ponadto trampki czy tenisówki można uprać w pralce automatycznej, w temperaturze 40°C.
POBRUDZONE FARBĄ EMULSYJNĄ ubranie można czyścić zanim plamy zaschną, bo później nie da się ich wyczyścić.
Aby PODESZWY BUTÓW nie ulegały poślizgowi, należy prze-trzeć je grubym papierem ściernym albo świeżo przekrojonym surowym ziemniakiem.
Dodana do krochmalu szczypta soli kuchennej zapobiega przypalaniu bielizny podczas PRASOWANI . Bielizna jest przy tym lśniąca i gładka.
POKRYTE PLEŚNIĄ SKÓRZANE BUTY zregenerujemy - za pomocą szczotki trzeba zdjąć na sucho tyle pleśni ile się da. Następnie należy wytrzeć dobrze buty ściereczką zamoczoną w wodzie z octem. Na koniec trzeba je wytrzeć suchym ręcznikiem.
PRZEBARWIENIA powstałe w wyniku zetknięcia tkaniny z inną kolorową tkaniną, usuniemy używając ciepłego roztworu chloru i octu (1:1).
Dobrym sposobem na POPLAMIONĄ OWOCAMI TKANINĘ jest nałożenie pasty do zębów, należy ją pozostawić na tkaninie do wyschnięcia, a następnie zeskrobać.
POPLAMIONĄ PLEŚNIĄ tkaninę należy skropić sokiem z cytryny i posypać solą lub sokiem z liści szczawiu.
POPLAMIONE FLAMASTREM UBRANIA można potrzeć mydłem lub gliceryną, a następnie uprać jak zazwyczaj. Trudniejsze plamy można usunąć spirytusem metylowym.
POPLAMIONE KECZUPEM ubranie mozemy wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Aby RĘKAWICZKI SKÓRZANE były miękkie, należy je natrzeć olejkiem rycynowym.
Przed PRASOWANIEM ubrań o nieznanym składzie włókien, trzeba zawsze wykonać próbę na małym odcinku, najlepiej na wewnętrznym szwie. Podobnie należy postępować, gdy zgubi się tasiemka ze znakiem ostrzegawczym.
SKÓRZANĄ TOREBKĘ odnowimy, nacierając ją ubitym białkiem zmieszanym z łyżką terpentyny, a następnie polerując miękką szmatką.
PRZEMOCZONE BUTY należy wysuszyć. W tym celu obracamy je i wytrząsamy z nich resztki wody czy piasku. Kolejna czynnościa jest wypchanie ich miękkimi gazetami. Papier należy co kilka godzin zmieniać, aż do całkowitego wyschnięcia. Na koniec trzeba pozbyć się przykrego zapachu wilgoci, wsypując do środka sodę oczyszczoną.
PRZYPALONĄ ŻELAZKIEM TKANINĘ należy zwilżyć wodą z dodatkiem boraksu, a potem wypłukać. Osmalone miejsca na tkaninach spłukujemy zimną wodą, a następnie sypiemy grubo solą i pozostawiamy do wyschnięcia.
PUCHOWĄ KURTKĘ wypierzemy w pralce automatycznej, w temperaturze 30°C. Aby puch nie zbrylił się w czasie prania, należy wrzucić do bębna kilka piłeczek tenisowych, a następnie wysuszyć kurtkę w automatycznej suszarce nastawionej na niską temperaturę.
RAJSTOPY CZY POŃCZOCHY pierzemy ręcznie. Aby dłużej służyły, należy przed pierwszym użyciem zanurzyć je na chwilę w letniej wodzie z dodatkiem łyżki gliceryny, a potem dobrze wypłukać.
Zbyt ciasne RĘKAWICZKI SKÓRZANE powiekszymy, zawijając je na kilka godzin w wilgotny ręcznik. Po wysuszeniu należy natrzeć je gliceryną.
Jeśli RZEPY przy butach nie trzymają, można usunąć nitki i kurz, które się do nich przyczepiły. W tym celu trzeba przejechać po rzepach (pod włos) tępą stroną ostrza noża.
RĘKAWICZKI ZAMSZOWE można prać w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych oraz jednej łyżeczki soli. Po tej czynności należy je wypłukać w słonej wodzie. Rękawiczki zamszowe ciemne można wyczyścić rozpuszczalnikiem benzynowym za pomocą tamponu waty lub szmatką. Rękawiczki z jasnego zamszu można wyprać w wodzie z dodatkiem mydła albo w rozcieńczonym szamponie do włosów. Należy założyć je na ręce i pocierać jedną rękę o drugą. Gdy już są czyste, należy je dobrze wypłukać, dodając do ostatniego płukania kilka kropli gliceryny.
SZORSTKIE RĘCZNIKI zachowają miękkość, jeśli zanurzymy je w gorącej wodzie z octem.
STROJE KĄPIELOWE po ich użyciu należy porządnie wypłukać w słodkiej wodzie. Czepki kąpielowe przed schowaniem na zimę należy posypać talkiem i owinąć w ściereczkę.
SPODNIE zabrudzone błotem, trzeba odczekać, aż błoto wyschnie, następnie je wyszczotkować. Plamę należy wyczyścić spirytusem metylowym, a następnie wyprać spodnie w płynnym detergencie.
SPODNIE Z WELURU należy prać na lewej stronie, zapobiega to przyczepianiu sie do tkaniny kłaczków.
SREBRNA BIŻUTERIA nie ściemnieje, jeśli będziemy przechowywać ją zawiniętą w folię aluminiową lub czarną bibułkę. Aby usunąć z niej ciemny nalot, wystarczy wyczyścić ją pastą do zębów.
SREBRNE ŁAŃCUSZKI wyczyścimy szczoteczką zamoczoną w spirytusie, a następnie wypolerować irchową szmatką. Aby nie pozostawiały ciemnych plam na ciele, należy zanurzyć je w soku z cytryny, dobrze wypłukać i wytrzeć irchą.
STARE RAJSTOPY doskonale nadają się do polerowania różnych powierzchni, gdyż nie zostawiają kłaczków.
ŚWIEŻE PLAMY usuniemy, jeśli tkaninę zapierzemy w gorącej, osolonej wodzie, a potem natrzemy spirytusem. Z białych tkanin usuwa się je, używając soku z cytryny, który na jakiś czas pozostawiamy na tkaninie. Jeśli to konieczne, czynność należy powtórzyć kilka razy.
SUPEŁEK NA ŁAŃCUSZKU można łatwo rozsupłać, jeśli wcześniej skropimy go olejem.
Niektóre SWETRY po praniu trzeba prasować. Najlepiej prasować je na lewej stronie, gdy są lekko wilgotne. Średnio nagrzane żelazko trzeba miejscowo naciskać, a nie przesuwać.
SZNURÓWKI łatwiej przewlec przez dziurki w butach, jeśli wcześniej zanurzymy ich postrzępione końcówki w bezbarwnym lakierze do paznokci i pozostawimy do wyschnięcia. Sznurowadła nie będą się zrywać, jeśli przed użyciem namoczymy je w płynie Burowa.
ŚLADY PRZYPALENIA na białej bieliźnie usuniemy, używając chlorowych wybielaczy również można je usunąć posypując solą zwilżone zimną wodą miejsce i wystawiając bieliznę na słońce.
ŚLADY POTU I JEGO ZAPACH znikną, jeśli przed wypraniem zanurzymy je w ciepłej wodzie z dodatkiem octu.
UBRANIA Z AKSAMITU należy czyścić alkoholem, używając w tym celu miękkiej gąbki. Aksamitnych tkanin nie należy wyżymać ani wieszać w pobliżu grzejnika. Aksamit najlepiej czyści się drugim kawałkiem aksamitu. Należy zwilżyć lekko aksamitny gałganek i czyścić tkaninę pod włos, aż znikną wszelkie wgniecenia.
ŚLADY ZE ŚNIEGU I SOLI na zimowych skórzanych butach można usunąć, nacierając je połówką surowej cebuli lub sokiem z cytryny. Można je też umyć gąbką zamoczoną w wodzie destylowanej, a po wysuszeniu dobrze natłuścić kremem lub pastą do butów. Ze skór lakierowanych usuniemy je naftą.
TKANINY, z których usuwaliśmy plamy chlorkiem amonu, terpentyną i innymi środkami o silnym działaniu, należy po takiej czynności dobrze wypłukać, żeby ich nie zniszczyć.
By poszczególne kolory nie „puszczały" w trakcie prania, należy TKANINĘ zamoczyć w occie i nie płukać. Można też do ostatniego płukania dodać trochę soli.
Aby wyczyścić WELWETOWY ŻAKIET CZY MARYNARKĘ, musimy pamiętać, by wykonać tę czynność trzykrotnie: najpierw zgodnie z kierunkiem włosa, następnie - pod włos, a na koniec -z włosem.
Z delikatnych tkanin TŁUSTE PLAMY możemy wywabić terpentyną, a z jedwabiu, gdy użyjemy mąki ziemniaczanej i benzyny. Można też zabrudzone miejsce natrzeć lekko delikatnym środkiem piorącym, zostawić na noc, a następnie wyprać.
TOREBKI Z PŁÓTNA I SKÓRY najlepiej czyścic na dwa różne sposoby. Części ze skóry czyści się bezbarwną pastą, a następnie poleruje do połysku. Części płócienne odświeża się preparatem do czyszczenia obić i dywanów albo sproszkowanym krochmalem. Krochmal wciera się opuszkami palców w płótno, a po 20 minutach strzepuje się proszek i szczotkuje torebkę.
TRAMPKI czy tenisówki czyścimy spirytusem lub pierzemy je w pralce automatycznej, w temperaturze 40°C.
UBRANIA zachowają ładny zapach, jeśli wsadzimy do szafy pusty flakon po perfumach. Warto też przed prasowaniem wlać do pojemnika w żelazku wodę z odrobiną wody kolońskiej. UBRANIA w szafie powinny wisieć dość luźno, bo inaczej nie oddychają i łatwo się gniotą.
UBRANIA Z KOLOROWEGO LNU należy przed praniem wywrócić na lewą stronę, by nie powstawały jasne smugi. Przy pierwszym praniu warto dodać do ostatniego płukania środki zmiękczające, by tkanina stała się miękka i lepiej się układała.
WEŁNIANE RĘKAWICZKI nie będą szybko wchłaniały wilgoci, jeśli namoczymy je na godzinę w płynie Burowa, a następnie wysuszymy.
UBRANIA Z DŻERSEJU, dzianiny czy wełny nie powinny długo wisieć na wieszakach, bo stracą fason.
Aby usunąć pyłki i kłaczki z AKSAMITNYCH UBRAŃ, mozemy je wyszczotkować szczotką zanurzoną w soli. Zatłuszczony kołnierz aksamitnego żakietu można wyczyścić benzyną oczyszczoną.
Gdy pierzemy w pralce UBRANIA Z SUWAKAMI, zasuńmy je wcześniej, żeby później się nie zacinały. Jeśli SUWAK nie chce się przesuwać, należy go natrzeć kawałkiem parafiny.
W trakcie USUWANIA PLAMY trzeba wykonywać ruchy zawsze od krawędzi plamy do środka, a nie odwrotnie, żeby plama się nie rozprzestrzeniała.
WYPŁOWIAŁE SWETRY można ożywić, jeśli zanurzymy je na 10 minut w zimnej wodzie z sodą oczyszczoną (1 łyżka na 1 litr wody). Sfilcowany sweter można uratować, wkładając go do gorącej wody z dodatkiem amoniaku spożywczego i zostawiając na dwie godziny. Potem trzeba go kilka razy ponagniatać, a następnie wypłukać w wodzie z dodatkiem płynu zmiękczającego.
Aby naturalne tłuszcze zawarte w WEŁNIE nie uległy zniszczeniu, należy wcześniej zamoczyć tkaninę w deszczówce, poczym uprać w roztworze płatków mydlanych.
ZABRUDZONE JODYNĄ UBRANIA wyczyścimy kawałkiem surowego ziemniaka lub posypać plamę krochmalem. Gdy plama ściemnieje, należy ją wypłukać pod bieżącą wodą.
WEŁNIANE SWETRY można latem owinąć w stare gazety, by odstraszyć mole. SWETRY powinny być przechowywane luźno na półce w szafie. Powieszone na wieszakach tracą fason.
Aby zapobiec kurczeniu sie WYROBÓW Z MOHERU CZY ANGORY, należy je prać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego szamponu do włosów. Wyroby z wełny wielbłądziej, grubej wełnianej flaneli, pilśni lub kamgarnu należy czyścić chemicznie.
WEŁNIANE SWETRY nie zbiegną się w trakcie prania, jeśli dodamy do wody gliceryny (1 łyżka na 10 litrów wody). Należy pamiętać, by podczas prania ich nie trzeć oraz nie suszyć w pełnym słońcu. Zaraz po wypraniu należy je owinąć we frotowy ręcznik i dobrze wygnieść. Następnie płasko rozłożyć na suchym ręczniku.
WYROBY SKÓRZANE nie będą pękać, jeśli od czasu do czasu wsmarujemy w nie olejek rycynowy. Jasne torby i paski czyści się szarym mydłem i miękką szczotką, a następnie wyciera ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie.
WYROBY Z ANGORY nie będą się mechacić, jeśli na kilka godzin włożymy je w plastikowej torbie do zamrażalnika.
ZAMSZOWE BUTY wyczyścimy z kurzu i brudu za pomocą suchej gąbki czy szczoteczki gumowej lub drucianej. Tłuste plamy należy usuwać gotowymi preparatami lub papką z mąki kartoflanej lub talku i benzyny. Papkę taką należy nałożyć grubą warstwą na miejsca zaplamione, poczekać do czasu wyschnięcia, następnie skruszyć i wyczyścić szczoteczką drucianą.
WYROBY ZE ZŁOTA można usunąć wodą z mydłem z dodatkiem spirytusu, następnie dobrze wypłukać i wytrzeć irchową szmatką. Skuteczna jest także zwykła pasta do zębów.
Obuwie ze skóry welurowej i nubukowej nie lubi wilgoci. Dużym problem są białe ZACIEKI ZE ŚNIEGU posypanego solą. Zacieki takie możemy zmywać letnią wodą za pomocą szczotki włosianej. Po wysuszeniu buty należy wyszczotkować i przetrzeć lekko delikatnym papierem ściernym.
ZABRUDZONE KOŁNIERZYKI koszul i bluzek łatwiej uprać, jeśli wetrzemy w nie uprzednio szampon do włosów dla dzieci. Można je też czyścić roztworem chlorku amonu, natomiast do czyszczenia kołnierzy jedwabnych używa się benzyny.
ZABRUDZONE SMOŁĄ UBRANIA można natrzeć miejscowo masłem lub gliceryną, a następnie porządnie uprać. Można też zastosować benzynę oczyszczoną.
ZABRUDZONYCH TRAWĄ UBRĄN nie należy moczyć w wodzie, bo wtedy plama będzie trudniejsza do usunięcia. Należy ją posypać proszkiem do pieczenia, pozostawić na jakiś czas, a następnie wy-prać. Brudne miejsce można też natrzeć masłem, spirytusem lub sokiem z cytryny, a potem wyprać w ciepłej wodzie.
ZAPACH Z OBUWIA można zniwelować, wsypując na całą noc do butów sodę, a następnie ją usuwając. Brzydkiego zapachu można się też pozbyć, wkładając do butów herbatę w torebkach, która w kilka godzin go wchłonie.
ZAMSZOWE BUTY, TOREBKI I KURTKI mogą brudzić ręce i ubrania. Aby temu zapobiec, należy podgrzać suche otręby, a następnie natrzeć nimi zamsz i dobrze wyszczotkować. Zniszczone zamszowe buty można odświeżyć, trzymając je przez kilka minut nad parą.
ZMECHACONE SWETRY odświeżymy, jeśli usuniemy z nich zlepione kłaczki. Na ostrą szczotkę do ubrań należy włożyć starą nylonową pończochę i czyścić nią rozłożony płasko sweter. Co jakiś czas należy zmieniać położenie szczotki w pończosze, na której osiadają zebrane „kulki".
Dobrym sposobem na brzydki ZAPACH BUTÓW jest włożenie ich na dwie godziny do zamrażarki. Należy je wsadzić do woreczka plastikowego i szczelnie go zawiązać.
ZŁOTA BIŻUTERIA zachowa połysk, jeśli będziemy ją przechowywać owiniętą w bibułkę. Odzyska blask, jeśli potrzemy ją kawałkiem chleba.
ZŁOTE ŁAŃCUSZKI możemy czyścić suchym popiołem z papierosów lub wilgotnym tamponem zanurzonym w proszku do pieczenia. Możemy je także zanurzyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła i amoniaku.
ZARODKI MOLI, które pojawiły się w szafie, można zniszczyć parą powstałą z rozgrzanego octu winnego. Naczynie z gorącym płynem trzeba zostawić na jakiś czas w zamkniętej szczelnie szafie.
ZAPLAMIONE HERBATĄ UBRANIA możemy zamoczyć w ciepłym roztworze detergentu, a następnie wyczyścić alkoholem metylowym.
Matowa ZŁOTA OBRĄCZKA PIERŚCIONEK będą ponownie błyszczeć, jeśli nasmarujemy je sokiem z cebuli i po kilku godzinach dobrze wypolerujemy.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |