Poradnik garderoba - część pierwsza
Zakupione BUTY nie będą skrzypieć, a ich podeszwy będą bardziej odporne na wilgoć, jeśli zanurzymy je na całą noc w niewielkiej ilości oleju lnianego. Aby nowe zelówki nie skrzypiały przy chodzeniu, należy natrzeć je olejem lnianym.
Delikatne BIUSTONOSZE CZY PASY DO POŃCZOCH należy prać w rozgotowanym mydle lub płatkach mydlanych i w letniej wodzie, gdyż detergenty uszkadzają gumę. Do ostatniego płukania dodać kilka kropel amoniaku. Nie wyżymać, a jedynie odcisnąć w miękkim ręczniku.
BAWEŁNIANE CHUSTKI DO NOSA i serwetki, których trudno doprać w pralce, należy przed kolejnym praniem namoczyć na cały dzień w wodzie z solą.
BIAŁE BIUSTONOSZE I FIGI tracą biel i stają się szarawe po kilku praniach. Ponieważ trudno przywrócić im biel, warto je zafarbować na beżowo. W tym celu gotujemy przez 5 minut 1 łyżeczkę suchej herbaty w 2 szklankach wody i w przestudzony wywar wkładamy na 30 minut bieliznę, ciągle ją obracając.
BIAŁE SKARPETKI do tenisa łatwo koloryzują się na czerwono od podłoża kortu. Aby je wybielić, należy je namoczyć na noc w roztworze boraksu. Zszarzałe skarpetki będą znowu białe, jeśli wypierzemy je w wodzie z dodatkiem cytryny.
Aby zapobiec zżółknięciu BIAŁEGO LNU, należy je przechowywać w ciemnym miejscu. Pożółkłe wyroby z białego lnu trzeba zamoczyć na noc w wodzie z dodatkiem spirytusu winnego (łyżka stołowa na litr wody).
BIELIZNA po prasowaniu będzie ładnie pachnieć, gdy do pojemnika na wodę w żelazku wlejemy odrobinę wody kolońskiej czy toaletowej.
BAWEŁNIANE PODKOSZULKI, które utraciły biały kolor, lepiej zafarbować na beżowo lub jasnobrązowo. Wystarczy je namoczyć w wywarze z czarnej herbaty.
Pożółkłą BIELIZNĘ wybielimy, jeśli namoczy ją w zsiadłym mleku, pozostawi na całą noc, a rano dobrze wypierze.
BIELIZNĘ POŚCIELOWĄ łatwo się układa na półce i później wyjmuje, jeśli poszczególne komplety oddzieli się od siebie papierem. Będzie przyjemnie pachniała, jeśli do szafy włożymy pusty, otwarty flakonik po perfumach lub woreczki z wysuszonymi wonnymi ziołami, np. lawendą.
Pobrudzone FARBĄ OLEJNĄ wyczyścimy benzyną oczyszczoną, a następnie należy namoczyć tkaninę w płynnym detergencie.
BIŻUTERIĘ Z BURSZTYNU możemy umyć ciepłą wodą z mydłem i szybko wypolerować, by nie utraciła połysku pod wpływem wody. Bursztynu nie wolno czyścić alkoholem ani żadnym rozpuszczalnikiem, bo zmatowieje.
Zakupione BUTY nie będą obcierać, jeśli ich brzegi od wewnątrz natrze-my spirytusem. Nie będą uciskać, jeśli natrzemy je w środku octem i od razu założymy. Można też zwilżyć je wodą, natrzeć mydłem i zaraz założyć.
Aby zapobiec farbowaniu BUTÓW rajstop czy skarpetek, należy przetrzeć ich wnętrze szmatką nasączoną octem lub spryskać lakierem do włosów. Buty można włożyć, dopiero gdy całkowicie wyschną.
CZERWONE I NIEBIESKIE TKANINY zachowają kolor, jeśli będą prane w wodzie sodowej. Aby odświeżyć wyblakłe kolory na tkaninie, należy ją płukać w wodzie z octem, zmieszanych w stosunku 2:1.
Jeśli BUTY SKÓRZANE stwardnieją po wysuszeniu, możemy je natrzeć je wazeliną lub olejkiem glicerynowym. Będą ładnie błyszczeć, jeśli po wypastowaniu wypolerujemy je nylonową pończochą.
BUTY Z BIAŁEJ SKÓRY I BIAŁE SKÓRZANE TOREBKI dobrze czyści się mleczkiem do demakijażu. Po wyschnięciu należy je wypolerować miękką szmatką. Aby mniej się brudziły, można po wyczyszczeniu spryskać je lakierem do włosów, który w razie potrzeby usuniemy wilgotną ściereczką.
BUTY Z GŁADKIEJ SKÓRY nie będą przemakać, gdy co jakiś czas będziemy je nacierać olejkiem rycynowym.
Aby zapobiec pękaniu skóry na BUTACH LAKIEROWANYCH, należy zimą lekko je zagrzać i co jakiś czas natrzeć olejkiem terpentynowym i wyczyścić specjalnym kremem do pielęgnacji skóry lakierowanej. Lakierowane wyroby skórzane można też czyścić wazeliną albo szmatką zanurzoną w mleku lub piwie.
FUTRO dobrze jest przechowywać w lnianym worku, aby skóra mogła swobodnie oddychać, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed molami.
CIASNE BUTY można "powiekszyć" za pomocą piwa. Wystarczy nalać na szmatkę niewielką ilość płynu i natrzeć nim buty w miejscu, w którym nas obtarły. Następnie należy założyć grubą skarpetę i pochodzić w butach po domu. Zbyt ciasne buty nie będą uwierać, jeśli zawiniemy je na kilka minut w wilgotny gorący ręcznik, a następnie natrzemy oliwą.
CZAPEK Z DASZKIEM nie pierzemy w pralce, bo mogą trwale się odkształcić. Najlepiej czyścić je gąbką zamoczoną w letniej wodzie z delikatnym mydłem. Nadmiar wody należy usunąć ręcznikiem, ale trzeba pamiętać, by czapki zbytnio nie pocierać, bo materiał zmechaci się.
CZARNE TKANINY zachowaja bvarwę, jeśli co jakiś czas wypłuczemy je w wywarze z liści orzecha lub bluszczu.
Nowe FUTRO często posiada specyficzny zapach. Aby go zlikwidować, można je posypać świeżo zmieloną kawą, zawinąć w dużą lnianą ścierkę i pozostawić na kilka dni. Na koniec trzeba je dobrze wyszczotkować, co jest też najprostszym sposobem na usunięcie różnych zabrudzeń.
Aby DELIKATNA BIELIZNA nie strzępiła się podczas prania w pralce, najlepiej włożyć ją przedtem do powłoczki na poduszkę. Dobrze pierze się ją też w worku uszytym ze starej firanki.
DREWNIANE WIESZAKI na ubrania można uatrakcyjnić, malując je w różne wzory lakierem do paznokci.
DZIANINY I WSZELKIE WYROBY WEŁNIANE należy prasować po prawej stronie przez wilgotną ściereczkę. Żelazka nie należy przesuwać, tylko je przykładać w kolejne miejsca.
DŻINSOWE SPODNIE zjaśnieją, jeśli do zasobnika na proszek dosypiemy proszku do pieczenia. Sztruksowe spodnie zawsze należy prasować na lewej stronie, aby się nie wyświeciły.
Jeśli nie możemy doprać CHUSTECZEK, należy je zamoczyć na noc w wodzie z dodatkiem soli.
FUTRA muszą być często wietrzone i trzepane. Do trzepania nie wolno używać wiklinowych czy plastikowych trzepaczek, gdyż wyrywają one włosy. Najlepszy jest skórzany pasek lub leszczynowa witka. Trzepać powinno się po stronie podszewki.
Tłuste zabrudzenia z FUTRA usuniemy, nacierając je suchymi gorącymi otrębami, które następnie trzeba mocno wyszczotkować. Podszewkę futra można wyczyścić tamponem z waty zamoczonym w spirytusie.
Mokre FUTRO należy szczotkować miękką szczoteczką zgodnie z kierunkiem włosa, a następnie powiesić z dala od grzejnika, aby nie zesztywniało. Najlepiej usunąć krople deszczu, mocno potrząsając futrem, a potem wysuszyć je w przewiewnym miejscu.
NASZYJNIK Z PEREŁ będzie lśnił, jeśli będziemy go często nosić. Perły, które zbyt długo leżą nieużywane, matowieją.
Aby sprawdzić, czy NOWA TKANINA będzie farbowała w praniu, należy zamoczyć jej koniec i potrzeć nim czysty papier. Jeśli zostawi jeśli ślad lepiej uprać ją osobno.
Pogniecioną MARYNARKĘ można łatwo doprowadzić do ładu. Wystarczy powiesić ją na 5-10 minut nad wanną pełną gorącej, parującej wody, a wszystkie zagniecenia znikną.
FUTRZANE BUTY można odświeżyć w środku, posypując futro talkiem, pozostawiając na kilka godzin, a następnie wytrzepując talk z butów.
GRZEBIENIE I SZCZOTKI DO WŁOSÓW wyczyścimy, nakładając na nie piankę do golenia, którą po kilku minutach należy spłukać.
JEDWABNYCHYCH BLUZEK nie składamy. Raczej powinny wisieć w szafie na wieszakach lub leżeć na półce zwinięte w rulon.
KANTY NA SPODNIACH będą trwałe, jeśli zagięcia posmarujemy na lewej stronie kawałkiem mydła, a następnie przeprasujemy na prawej przez wilgotną ścierkę.
KOLOROWE APLIKACJE na koszulkach należy prasować przez papier, aby się nie zniszczyły.
Grube KOŻUCHY nalerzy czyścić mieszaniną terpentyny i tranu (1 łyżka terpentyny na 5 łyżek tranu). Zwilżoną nią grubą lnianą szmatką należy kolistym ruchem przetrzeć cały kożuch. Następnie należy zawiesić go w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu.
KOSZULKI Z NADRUKIEM dobrze jest prać ręcznie w łagodnym detergencie lub w pralce automatycznej nastawionej na niską temperaturę, odwróciwszy je wcześniej na lewą stronę. Należy bardzo ostrożnie je wykręcać, a po wysuszeniu prasować na lewej stronie, niezbyt gorącym żelazkiem.
Pognieciony KRAWAT można łatwo wyprostować, owijając go wokół butelki z gorącą wodą i pozostawiając na jakiś czas (około pół godziny).
KRAWATY można odświeżyć, w tym celu łyżkę stołową proszku do prania należy rozpuścić w dwóch litrach zimnej wody i w tym roztworze wyprać krawat, dodając do ostatniego płukania trochę octu, a następnie wysuszyć w ręczniku frotowym i wyprasować.
pociemniałym KOSZULOM można w czasie prania przywrócić biały kolor, jeśli do pralki wrzucimy kilka plastrów cytryny.
LAKIERKI nie lubią chłodu, dlatego przed wyjściem pochodź w nich trochę po domu, by się rozgrzały i potem nie pękały.
Twarda PASTA DO BUTÓW będzie się dobrze rozsmarowywać, jeśli skropimy ją lekko ciepłym mlekiem.
Przy usuwaniu plam domowym sposobem, warto stosować zasadę: nie należy tkaniny prasować, póki PLAMA nie zniknie całkowicie. Należy prać aż do skutku i dopiero wtedy prasować, bo inaczej utrwalimy plamy.
PLAMY wywabiaamy bezpośrednio po zabrudzeniu. Należy położyć tkaninę na stole, podkładając pod nią czystą poskładaną ścierkę. W trakcie usuwania plamy ścierkę trzeba co jakiś czas odwracać lub przesuwać.
NYLONOWYCH POŃCZOCH I RAJSTOP zawierających lycrę nie nalarzy prać w pralce. Najlepiej wyprać je ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Nie wolno ich trzeć ani wykręcać, a jedynie delikatnie ugniatać, a po wypłukaniu lekko wycisnąć albo strzepnąć.
Aby uniknąć ODBARWIANIA podczas pierwszego prania, trzeba dodać do wody trochę octu. Można też zanurzyć tkaninę na noc przed praniem w nieprzegotowanym mleku.
OPALE, TOPAZY I SZMARAGDY zmieniają barwę pod wpływem promieni słonecznych, dlatego nie należy ich wystawiać na działanie słońca.
Zabrudzony PARASOL wyczyścimy miękką szczoteczką maczaną w denaturacie.
PASEK DO ZEGARKA może ulec zabrudzeniu. Aby usunąć zabrudzenia, należy przemyć go miękką szmatką zwilżoną roztworem wody i delikatnego mydła.
Zaschnięte PLAM NA UBRANIACH łatwiej usuniemy, jeśli się je zamoczy, a następnie zawinie w papier gazetowy. Jasne plamy na ciemnych tkaninach można zlikwidować, używając czarnej kawy.
PASTA DO BUTÓW na spodniach zostanie usunieta rozpuszczalnikiem, następnie należy przetrzeć plamę płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
Unikamy kontaktu PEREŁ z potem i wszelkimi rodzajami kwasów (także zawartych w środkach kosmetycznych), bo mogą się rozpuścić. Perły myje się, zanurzając je na kilka godzin w roztworze płatków mydlanych. Można je też wyczyścić oliwą.
Latem dochodzi do nalotu MOLI. Futra i grube wełniane swetry schowane po zimie trzeba co jakiś czas przejrzeć. Warto pomiędzy nie wsadzić wysuszone skórki cytryny lub kwiaty lawendy.
Aby usunąć żółte PLAM POTU na ubraniach pod pachami, można nałożyć na plamę pastę do zębów, pozostawić na 30 minut, a następnie wyprać.
PLAMĘ ZE SZMINKI NA BLUZCE usuniemy, jeśli namoczysz materiał w wodzie, a następnie potrzesz mydełkiem odplamiającym, pozostawisz na kilka minut, po czym upierzesz.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |