Poradnik kuchnia - część druga
NIEPRZYJEMNY ODDECH po spożyciu potraw z dodatkiem czosnku lub cebuli można zneutralizować, żując świeżą pietruszkę, ziarna kawy lub kawałek imbiru.
OWOCE ułożone na misie będą dłużej świeże, jeśli włożymy do niej kilka kasztanów.
OLEJ nie zjełczeje, jeśli będzie przechowywany w ciemnej, otwartej butelce, zatkanej kawałkiem lnianej szmatki. Jedynie oliwę z oliwek przechowuje się w zamkniętych naczyniach.
Jeśli MLEKO kończy termin ważności, można zrobić z niego mrożone kostki, które potem wykorzystamy do przygotowania mrożonej kawy.
Aby MLEKO się nie przypalało, przed gotowaniem trzeba opłukać garnek zimną wodą. Przypalone mleko należy przelać do innego naczynia i zagotować z odrobiną cukru waniliowego.
MŁODE WARZYWA długo zachowają świeżość po włożeniu do glinianej miski i nakryciu wilgotną ściereczką.
MORELOWY KOMPOT będzie smaczny i apetyczny, jeśli skórka owoców będzie gładka i bez plam. By podczas gotowania morele nie straciły koloru i zapachu, po wypestkowaniu trzeba je zanurzyć na chwilę we wrzątku, po czym przełożyć do zimnej wody.
Aby napoczęta MUSZTARDA nie wysychała na wierzchu, należy wlać do niej odrobinę oleju. Wyschniętą można uratować, dodając odrobinę wody z octem i nieco cukru.
MYSZY odstrasza kostka cukru opalona nad świecą i położona w szafce, kredensie lub koło mysiej norki.
NALEŚNIKI będą smaczniejsze i bardziej aromatyczne, jeśli do ciasta dodamy trochę olejku lub cukru waniliowego.
PESTKI Z MORELI można wykorzystać, przygotowując z nich pyszni nalewkę. Wystarczy włożyć je do dużego słoika, zasypać cukrem, zalać alkoholem i odstawić na sześć miesięcy.
Aby NOWE SZKLANKI nie pękały pod wpływem gorących napojów, należy je przed użyciem wygotować w mocno osolonej wodzie. Zanim wlejemy gorącą wodę, wystarczy włożyć do nich łyżeczkę.
Surowe MLEKO nie skwasi się zbyt szybko, jeśli będzie przechowywane w naczyniu przykrytym czerwonym papierem. Można też na dno naczynia włożyć trochę startego chrzanu.
OCET JABŁKOWY można przygotować samodzielnie. Pokrojone owoce należy zalać posłodzoną, ugotowaną wodą (1 łyżka cukru na szklankę wody) i odstawić na około miesiąc. Gdy zakończy się proces fermentacji, wystarczy przecedzić i wlać do buteleczek.
MLEKO nie wykipi, jeśli na dno garnka włożymy talerzyk lub jeśli brzeg garnka wysmarujemy masłem.
Przeznaczone do kiszenia OGÓRKI muszą być świeże, bez uszkodzeń i plam. Aby były smaczne, twarde i aromatyczne, przed włożeniem do solanki należy je nakłuć na całej długości, aby solanka łatwiej w nie wniknęła. Końce ogórków, jeżeli są gorzkie, trzeba odciąć.
KISZONE OGÓRKI, które są już zbyt miękkie, znowu będą twarde, gdy do naczynia włożymy trochę sody.
OGBRKI MAŁOSOLNE szybciej będą gotowe do spożycia, jeśli przed kiszeniem zalejemy ogórki gorącą wodą. Będą jednak smaczniejsze, gdy użyjemy letniej wody i pozwolimy im kisić się przez około cztery dni.
OLEJ nie będzie pryskał podczas smażenia, jeśli dodamy do niego odrobinę soli.
OLEJ nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu podczas smażenia, jeśli wrzucimy do niego gałązkę pietruszki.
Należy uważać, by nie okładać ciasta na PIZZĘ zbyt grubą warstwą składników. Jeśli nałożymy na wierzch zbyt wiele, pizza upiecze się nierówno - brzegi się przypalą, a środek będzie półsurowy.
OLIWA Z OLIWEK pozostanie długo świeża i klarowna, jeśli wrzucimy do niej kostkę cukru.
OWOCE nie będą odklejały się od ciasta przy krojeniu, jeśli przed! ich nałożeniem posmarujemy ciasto marmoladą lub galaretką.
PIETRUSZKA I KOPEREK nie zwiędną zbyt szybko, jeśli są przechowywane w zakręconym słoiku lub plastikowym woreczku w lodówce.
OWOCE nie rozgotują się, jeśli dodamy do wody odrobinę masła. l Jabłka, gruszki i brzoskwinie nie ściemnieją w trakcie gotowania jeśli dodamy plaster cytryny lub szczyptę kwasku cytrynowego.
OWOCÓW nie należy przechowywać razem z warzywami i kartoflami. Aby owoce nie zepsuły się zbyt szybko, należy do naczyniaj w którym leżą, wrzucić kilka ząbków czosnku.
OZÓR należy gotować na wolnym ogniu, bo w przeciwnym razie! stanie się twardy i łykowaty. Po ugotowaniu należy włożyć go na kilka minut do zimnej wody - można wtedy łatwo zdjąć z niego skórę.
PAPROCI zapobiegają gniciu warzyw, dlatego ich wysuszone liście! należy rozłożyć na regałach w suchej i przewiewnej piwnicy, gdzie| będą przechowywane warzywa na zimę.
PIECZYWO MIESZANE nie powinno być przechowywane w jednym worku z pieczywem ciemnym, bo wtedy szybciej pleśnieje. Do dłuższego przechowywania nadaje się chleb żytni.
PIECZENI WOŁOWEJ nie podaje się bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika, bo będzie zbyt sucha. Należy ją odstawić na kilka minut i jeszcze raz krótko podpiec w piekarniku.
PIECZARKI pozostaną jasne w trakcie smażenia, jeśli po umyciu| skropimy je sokiem z cytryny.
By uzyskać chrupiącą skórkę na PIECZENI, należy podlewać ją piwem, a pod koniec pieczenia posmarować miodem lub posypać niewielką ilością cukru i wstawić ponownie do piekarnika. PIECZEŃ podlewamy tylko gorącą wodą, w przeciwnym razie stanie się twarda.
Zbyt rzadką masę na PAS2 można zagęścić, dodając zamiast! bułki tartej kaszę mannę, dzięki czemu farsz będzie bardziej kleisty!
PIECZONY KURCZAK będzie bardziej soczysty, miał chrupiącą i pięknie zrumienioną skórkę, jeśli przed pieczeniem natrzemy go miodem lub cukrem i wstawimy na kilka godzin do lodówki.
PRZESOLONĄ ZUPĘ można uratować, dodając do niej białka z dwóch surowych jajek. Gdy się zetną, wchłoną sól, a wtedy trzeba je usunąć łyżką cedzakową. Pomaga również wrzucenie na krótko do zupy poćwiartowanego jabłka. Owoc ten podczas kontaktu z solą wydziela swój naturalny cukier i poprawia smak zupy.
Do przechowywania PIECZYWA najlepsze są lniane worki, gdyż w plastikowych torbach łatwo pleśnieje.
PIEPRZ CAYENNE należy dodawać do potraw bezpośrednio przed podaniem, gdyż w czasie gotowania staje się gorzki.
PIERNIKI nie zmiękną, jeśli będziemy je przechowywać w szczelnym pojemniku. Zbyt TWARDE PIERNIKI zmiękną, jeśli włożymy je do pojemnika wraz ze skórką chleba lub kawałkiem jabłka.
Miękkie POMIDORY staną się twardsze po włożeniu ich na 15 minut do zimnej wody. Skórkę z pomidorów łatwo ściągnąć, gdy zalejemy je gorącą wodą.
Aby PIZZA odgrzewana w mikrofalówce była chrupiąca, należy do kuchenki włożyć szklankę z niewielką ilością wody.
ROSÓŁ będzie smaczniejszy, jeśli mięso włożymy do zimnej wody i będziemy gotować na wolnym ogniu, nakrywając pokrywką. Kostkę rosołową powinno się wrzucać do rosołu pod koniec gotowania, bo inaczej straci smak.
POWIDŁA będą najsmaczniejsze, jeśli zrobimy je z dojrzałych, nie nadpsutych owoców. Do słoików wkładamy, póki są gorące. Aby słoiki nie pękały, trzeba je postawić na wilgotnej ścierce i natychmiast zamknąć.
PLASTIKOWA DESKA do krojenia szybciej tępi noże, lepiej więc używać deski drewnianej. Należy pamiętać, by czosnek i cebulę kroić tylko na jednej stronie deski.
PŁATKI ŚNIADANIOWE po otwarciu szybko przestają być chrupiące. Aby tego uniknąć, warto je przechowywać w zamrażarce.
POKROJONE JABŁKA nie będą szybko brązowiały, jeśli posypiemy je cukrem waniliowym lub skropimy sokiem z cytryny. Można je zanurzyć na chwilę w osolonej wodzie (łyżka soli na litr wody).
nie popsują się zbyt szybko, jeśli ułożymy je szypułką do góry. Świeżych ogórków ani innych warzyw nie powinno się przechowywać razem z pomidorami, bo wydzielany przez nie gaz przyspiesza gnicie tych warzyw.
PLACKI ZIEMNIACZANE nie będą przywierać do patelni, jeśli przed użyciem natrzemy ją solą. Aby ciasto na PLACKI ZIEMNIACZANE nie ciemniało, warto dodać do startych ziemniaków jedną startą marchewkę. Jeśli doda się odrobinę proszku do pieczenia i zostawi na chwilę, placki będą łatwiej strawne.
Zeschnięte RODZYNKI odświeżymy, pozostawiając je na pół godziny w soku z cytryny. Aby RODZYNKI nie opadały na dno ciasta, należy posypać je mąką, nieco ją wcierając.
Łatwiej przechowuje się POWIDŁA gęste. Przed spożyciem można je przegotować z odrobiną wody i rumu, dodając niewielką ilość cynamonu i goździków; będą wtedy o wiele smaczniejsze.
RYDZE, gąski i kurki są z natury gorzkawe w smaku, dlatego przed zamrożeniem należy je wcześniej zblanszować we wrzątku z dodatkiem soli.
PRZESOLONE MIĘSO można uratować, wlewając do brytfanny pół szklanki wytrawnego wina. Alkohol wchłonie nadmiar soli i wyparuje, a mięso zyska przyjemny aromat.
PRZESOLONY SOS lub zupę uratuje surowy ziemniak wrzucony w trakcie gotowania. Doprawiając sos śmietaną lub jogurtem, również można złagodzić smak soli. Pomóc może także zmiksowana marchewka dorzucona do potrawy.
PRZYPALONY SOS możemy uratować, przekładając go do czystego naczynia i przegotowując z kawałkiem suchego chleba lub z surowym ziemniakiem. Sos będzie bardziej aromatyczny, jeśli dodamy do niego szczyptę kawy rozpuszczalnej.
RYBĘ przeznaczoną do galarety należy utrzymywać na piecu w stanie bliskim wrzenia, aby się nie zagotowała, bo będzie się rozpadać
ROŚLINY FASOLOWATE często wywołują wzdęcia. Aby tego uniknąć, należy moczyć fasolę wraz ze zmielonym kminkiem, a następnie razem ugotować.
RYŻ gotowany na wolnym ogniu bez mieszania nie będzie przywiera) do garnka i nie przypali się. Ryż nie sklei się, jeśli do wody dodamy trochę oleju lub masła.
ROSÓŁ MIĘSNY będzie smaczniejszy, jeśli do gotowania dodamy kawałek żółtego sera. Klarowny rosół można uzyskać, dodając do niego kilka krążków cebuli. Przesolony ROSÓŁ można uratować, dodając do niego pokrojoną surową marchewkę lub ziemniaka i krótko gotując.
W trakcie smażenia RYBA nie będzie przywierać do patelni, jeśli wcześniej uprażymy na suchej patelni sól, a następnie ją przetrzemy i wlejemy olej.
RYBA nie rozpada się przy smażeniu, jeśli panierujemy ją mieszanką 2A mąki pszennej i 34 mąki ziemniaczanej. Podczas smażenia nie będzie pachnieć zbyt intensywnie i pozostanie chrupiąca, jeśli do panierki dodamy tarty parmezan.
Aby upiec RYBĘ w folii na grillu lub w piekarniku, należy ją zawinąć tak, by błyszcząca strona folii była od wewnątrz. Skróci to czas pieczenia i ryba nie będzie przywierać do folii.
Najlepiej rozmrażać RYBĘ w mleku - nie będzie nieprzyjemnie pachnieć i uzyska delikatny smak.
Po przesiewaniu mąki przez SITKO należy je płukać pod zimną wodą. Jeśli woda będzie ciepła, to otwory sitka pozaklejają się.
Skrobanie RYBY będzie łatwiejsze, jeśli włożymy ją na chwilę do gorącej wody, a zaraz potem do zimnej. Łatwiej skrobać rybę tępą stroną noża, od ogona do głowy. Aby się nie ześlizgiwała, można posypać deskę solą.
SER przeznaczony do starcia przechowuje się w naczyniu z solą, wtedy nie pleśnieje i łatwo go zetrzeć.
RYŻ zachowa śnieżnobiałą barwę, jeśli w trakcie gotowania dodamy kilka kropel soku z cytryny. Przygotowaniu ryżu można zrezygnować z soli. Dobry smak uzyskamy, wrzucając do garnka z gotującym siej ryżem obraną surową cebulę.
Aby uzyskać kilka kropel SOKU Z CYTRYNY, nie należy cytryny kroić, bo łatwo się psuje, lecz nakłuć szpikulcem.
RZODKIEWKI dłużej zachowają świeżość, jeśli ich łodygi i liście zwilżymy wodą.
Podwiędłą SAŁATĘ LUB ZIOŁA można odświeżyć, myjąc je w zimnej wodzie, a następnie wkładając do foliowej torebki, którą na kilka godzin wkłada się do lodówki. SAŁATA pozostanie świeża przed kilka dni, jeśli umieścimy ją w szerokim naczyniu z wodą, uprzednio nacinając na krzyż jej korzeń.
SAŁATKA OWOCOWA zachowa dłużej świeżość, jeśli wstawimy ją w misce do naczynia wypełnionego kostkami lodu.
SKÓRKĘ Z KIEŁBASY łatwiej zdjąć, jeśli zamoczy się ją na chwilę w zimnej wodzie.
SER DO KROJENIA pozostanie dłużej świeży, jeśli będziemy go przechowywać w słoiku z kostką cukru. Nie należy go zamrażać, bo będzie się kruszyć.
Aby SER nie wysychał w lodówce, należy go przechowywać w glinianym naczyniu. Można go też owinąć w ściereczkę nasączoną białym winem - zachowa wtedy swój smak i nie będzie wysychał.
SUROWE MIĘSO pozostanie dłużej świeże, jeśli natrzemy je octem. Dzięki temu stanie się także bardziej delikatne. Przed włożeniem do lodówki mięso można posmarować oliwą.
Tartą SKÓRKĘ CYTRYNOWĄ łatwo przechowywać, mieszając ją z cukrem i wkładając do szczelnego słoika. Cytryny ze startą skórką można tygodniami przechowywać w naczyniu z solą kuchenną.
SUROWE RYBY zachowają dłużej świeżość, jeśli owiniemy je ściereczką nasączoną octem. Gotowana lub smażona ryba nie może | być przechowywana dłużej niż jeden dzień, gdyż łatwo się psuje.
SŁOIKI, których nie da się otworzyć, należy odwrócić nakrętką w dół i zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie.
SŁOIKI Z ZAPRAWAMI będą szczelnie zamknięte, jeśli na wierzch zalewy wlejemy odrobinę spirytusu i podpalimy. Dokręcamy wieczko, dopóki płomień nie zgaśnie. Weki będą szczelne, jeśli czyste gumki posmarujemy ubitym białkiem.
SOK ANANASOWY znakomicie nadaje się do marynowania mięsa. Staje się ono wyjątkowo delikatne i lekkostrawne.
SOK Z KISZONYCH OGÓRKÓW warto wykorzystać jako smaczny dodatek do kanapek czy sałatek. Wystarczy zalać nim obrane małe cebulki lub ząbki czosnku.
Do SUSZENIA GRZYBÓW można używać piekarnika, ale należy pamiętać, by temperatura nie przekraczała 60°C, bo grzyby sczernieją. Gdy po pokruszeniu grzyby szeleszczą, to znak, że są już dobrze wysuszone.
SOLONE ŚLEDZIE będą delikatniejsze, jeśli do moczenia użyjemy mleka zamiast wody.
SOS MIĘSNY będzie smaczniejszy i bardziej aromatyczny, jeśli w trakcie pieczenia mięsa dodamy plasterek jabłka lub kawałek czarnego chleba.
Aby SÓL w solniczce nie zlepiała się w grudki, należy wrzucić do niej kilka ziaren ryżu.
SÓL zmieszana na papkę z zimną wodą to skuteczny środek do mycia przesiąkniętych zapachem cebuli garnków i patelni.
Jeśli do dna garnka przywarło SPALONE MIE lub warzywa, należy wrzucić do niego pokrojoną na ćwiartki cebulę, zalać wodą i zagotować. Ślady przypaleń usuniemy też, gotując w garnku szpinak, rabarbar lub obierki z ziemniaków. Przypalony garnek możemy również uratować, gotując w nim szklankę octu.
SUSZONE PRZYPRAWY przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach, inaczej stracą swój aromat. Warto też stosować pojemniki nieprzepuszczające światła, gdyż niektóre przyprawy, np. papryka, tracą swoją barwę.
SUSZONYCH GRZYBÓW nie powinno się przechowywać w lnianych woreczkach, bo przez cienki materiał łatwo mogą się dostać mole, a dodatkowo ulatniają się cenne substancje aromatyczne! Nie należy przechowywać grzybów na wianuszkach wiszących w kuchni czy spiżarce, bo ulegają wtedy zakurzeniu, tracą aromat, nasiąkają wilgocią i przyciągają owady.
SUROWPŻÓŁTKO można bez obaw przechować w lodówce, jeśli polejemy je olejem.
SZPARAGI możemy przechować przez kilka dni w lodówce po zawinięciu ich w wilgotną płócienną ściereczkę. Można je przechowywać przez tydzień lub dłużej, jeśli przytniemy ich łodygi, włożymy do wody, przykryjemy plastikowym workiem i wstawimy do lodówki.
SUSZONE GRZYBY najlepiej przechowywać w słoikach z ciemnego szkła, gdyż w nich nie grozi im ani wilgoć, ani owady. Można też umieścić je w suchym plastikowym lub metalowym pudełku, wy-łożonym papierem, lub schować do papierowej torebki.
SUSZONE GRZYBY przed użyciem należy dokładnie umyć i wymoczyć w wodzie lub mleku przez około dwie godziny, dzięki czemu stają się miękkie i delikatne.
SZPARAGI długo będą świeże, jeśli włożymy je do pudełka, pomiędzy warstwy piasku i postawimy w chłodnym miejscu.
Z SUSZONYCH GRZYBÓW warto przygotować mączkę, którą można potem dodać do sosów, mięsa mielonego, zup czy bigosu. Można ją też zmieszać z roztartym suszem warzywnym, otrzymując w ten sposób aromatyczną przyprawę.
Aby ŚMIETANKA dłużej pozostawała sztywna, należy ją ubijać z dodatkiem cukru żelującego. Gdy nie jest dostatecznie sztywna, należy dodać białko, wstawić ją do lodówki i ponownie ubić. Można też dodać trochę rozpuszczonej żelatyny lub kilka kropel cytryny.
SUSZONE ŚLIWKI odzyskają aromat po zanurzeniu w czerwonym lub białym winie.
SZARLOTKA będzie smaczniejsza, jeśli przed włożeniem do piekarnika warstwę jabłek przykryjemy mocno natłuszczonym pergaminem, który trzeba zdjąć tuż przed zakończeniem pieczenia. Można też pokrojone jabłka zanurzyć na jakiś czas w białym winie, dzięki czemu ciasto będzie miało ciekawszy smak.
Ugotowanego SZPINAKU nie powinno się odgrzewać, ponieważ mogą się z niego wydzielić substancje szkodliwe dla zdrowia. Szpinak zawiera kwas szczawiowy, który ogranicza przyswajanie wapnia. Aby go zneutralizować, należy dodawać do szpinaku nabiał np. mleko, śmietanę czy jajko.
ŚWIEŻE ZIOŁA warto pokroić, zalać oliwą, a następnie zamrozić w pojemniczkach do lodu. Tak przygotowane mogą później służyć jako dodatek do potraw.
SZPARAGI można przechowywać w zamrażalniku, jednak wcześniej należy je obrać, lekko obgotować i włożyć do torebki foliowej. Przed spożyciem nie wolno ich rozmrażać, tylko od razu wrzucać do wrzącej wody.
Podczas gotowania należy uważać, by główki SZPARAGÓW trochę wystawały z wody. Szparagi obiera się od główki do dołu.
SZPINAK nie straci zielonej barwy w trakcie gotowania, jeśli do wody dodamy trochę sody. Szpinak doprawiony świeżym koperkiem uzyskuje lepszy smak.
Zwiędłe warzywa liściaste, jak SZPINAK czy KAPUSTA, odzyskają świeży wygląd, jeśli zanurzy się je na 15 sekund w gorącej i na 15 sekund w zimnej wodzie.
We wnętrzu TUSZKI DROBIOWEJ przeznaczonej do pieczenia warto umieścić pęczek natki pietruszki, majeranku lub tymianku -mięso uzyska wspaniały aromat.
Świeżo uwędzoną SZYNKĘ najlepiej zawiesić w spiżarni. Aby nie siadały na nią muchy, można posmarować ją winem zmieszanym z octem.
TEFLONOWE GARNKI czy patelnie są wrażliwe na zadrapania widelcem czy metalową łyżką, dlatego potrawy w takich garnkach wolno mieszać jedynie drewnianą łyżką czy specjalną łopatką. Nie należy ich stawiać na bardzo mocnym ogniu i trzeba uważać, aby płomień nie wydostawał się poza garnek.
Aby ŚMIETANKA nie zwarzyła się przy doprawianiu sosu, należy ją połączyć ze szczyptą mąki. Sos zagęszczany mąką ziemniaczaną stanie się rzadki, jeśli będzie się zbyt długo gotował.
ŚMIETANĘ należy dodawać do dań tuż przed podaniem, aby nie powodowała fermentacji potraw w razie przechowywania ich na dzień następny.
ŚWIEŻA RYBA ma bardzo czerwone skrzela, zwarte mięso i błyszczące oczy. Zanurzona w wodzie nie powinna wypływać na powierzchnię. Jeśli naciśniemy palcem jej mięso i pozostanie na nim ślad, to znaczy, że ryba jest nieświeża.
ŚWIEŻE JAJO po ugotowaniu i przekrojeniu wzdłuż ma żółtko na środku, podczas gdy nieświeże ma żółtko tuż przy skorupce, a pęcherzyki powietrza w białku są dość wyraźne.
WARZYWA BLANSZOWAN zachowują swój intensywny kolor i smak, są jędrne i sprężyste. Wystarczy je na kilkadziesiąt sekund zanurzyć we wrzątku, a następnie zalać lodowatą wodą. Żywność można też blanszować nad parą lub w mikrofalówce.
Resztki ŚWIEŻYCH ZIÓŁ warto wysuszyć w mikrofalówce, by potem wykorzystywać je do przyprawiania potraw.
WARZYWA KORZENNE można przechować przez zimę w pojemnikach z piaskiem lub ziemią, natomiast różnego rodzaju kapusty - w kopcach lub w skrzynkach (korzeniem do góry lub bez korzeni) w piwnicy.
TARKĘ DO SERA warto posmarować olejem, aby podczas ścierania nie przywierał do niej ser.
ŚWIEŻY CHLEB lub ciasto kroi się łatwiej rozgrzanym nożem (lub nożem maczanym co chwilę w zimnej wodzie).
Nie należy WŁOSZCZYZNY przechowywać w torebce foliowej, ponieważ po kilku dniach zaczyna gnić. Najlepszą formą przechowywania jest zawinięcie jej w papier, który następnie należy obficie zmoczyć. Jeśli wskutek długiego przechowywania nieco zwiotczała, trzeba ją włożyć na kilka godzin do lodowatej wody, a odzyska swoją pierwotną konsystencję.
TRUSKAWKI W SŁOIKACH nie stracą swojej barwy, jeśli do roztworu dolejemy trochę soku z wiśni lub dodamy kilka dojrzałych, wydrylowanych wiśni.
TORT można ładnie pokroić, rozgrzewając nóż w gorącej wodzie. Po-dobnie gorącym nożem rozsmarowujemy masy i polewę na cieście.
USZKA po ugotowaniu nie będą się sklejały, jeśli przełożymy je do dużej miski i polejemy odrobiną oleju lub roztopionym masłem. Miskę należy przykryć workiem foliowym, by nie wysychały.
WARZYWA nie stracą witamin podczas gotowania, jeśli wrzucimy je do gotującej wody. Należy je gotować w jak najmniejszej ilości wody. Zachowają swoją barwę, jeśli nie nakryjemy garnka pokrywką.
WARZYWA przechowywane w lodówce nie zepsują się zbyt szybko, jeśli do pojemnika włożymy suchą gąbkę, która wchłonie wilgoć z wnętrza lodówki.
Aby WARZYWA nie straciły w zamrażarce koloru i smaku, przed zamrożeniem należy je przez kilka minut gotować.
Ostry ZAPACH RYBY usuniemy, obmywając ją wodą z octem. W trakcie gotowania można dodać trochę mleka. Przed posoleniem rybę należy skropić sokiem z cytryny.
Gdy obrodzą WINOGRONA, możemy mieć kłopot z ich przechowaniem, zanim przygotujemy z nich przetwory. Nie zepsują się przez dłuższy czas, jeśli powiesimy je za ogonki w przewiewnym, chłodnym miejscu. Wcześniej trzeba koniecznie usunąć nadpsute owoce, a końce ogonków zalać woskiem.
Aby WĄTRÓBKA nie twardniała podczas smażenia, należy ją solić tuż przed spożyciem. Warto ją przed smażeniem włożyć do zimnego mleka lub posypać cukrem.
ZIELONY KOPEREK najdłużej przechowuje się z korzonkiem, natomiast młoda zielona pietruszka szybko traci świeżość, jeśli nie utniemy jej korzonka.
Świeże WIŚNIE trudno dłużej przechowywać, bo szybko gniją. Aby jak najdłużej zachowały świeżość, należy je rozłożyć na blasze wy-łożonej pergaminem. Znakomicie nadają się do przechowywania w zamrażarkach.
Wyschnięty ŻÓŁTY SER będzie się nadawał do spożycia, jeśli zanurzymy go na kilka godzin w surowym mleku. Resztki żółtego sera I możemy wykorzystać przygotowując sos do spaghetti, roztapiając 1 go na maśle i doprawiając śmietaną.
ZIOŁA najlepiej suszyć w pozycji wiszącej, na świeżym powietrzu. I Należy je jednak chronić przed ostrym słońcem, bo zniszczy zawarte I w nich składniki.
ZIEMNIAK najlepiej przechowywać w chłodnej, suchej piwnicy w specjalnie skonstruowanych drewnianych pojemnikach o wysokości około 1,5 m, z otworem w dolnej części. Dzięki temu w pierw- ! szej kolejności będziemy wybierać te, które są na spodzie. Można I je też trzymać w kartonach ustawionych na cegłach i z otworami J zapewniającymi odpowiednie wietrzenie. Górną warstwę należy przykryć starym workiem lub papierem.
Aby usunąć nieprzyjemny ZAPACH CZOSNKU, należy umyć ręce w słonej wodzie i nawilżyć je sokiem z cytryny.
ZAPACH CZOSNKU i cebuli z rąk można usunąć, wcierając w nie mieloną gorczycę, a następnie spłukując je wodą. Można też umyć ręce zimną wodą z dodatkiem soli lub natrzeć je łodygą selera naciowego.
Zwiędła ZIELONA PIETRUSZKA odzyska świeży wygląd, jeśli włożymy ją do letniej wody. Pietruszkę należy myć tylko gorącą wodą, gdyż w zimnej traci swój aromat.
WOŁOWE MIĘSO będzie bardziej miękkie, jeśli w trakcie duszenia polejemy je kieliszkiem koniaku. Wołowa pieczeń będzie bardziej soczysta, jeśli przed pieczeniem zanurzymy ją na krótko we wrzącej wodzie. Nie powinna wysychać w trakcie pieczenia, jeśli do piekarnika wstawimy naczynie z wodą.
Wiek mięsa można poznać po kolorze. Młoda WOŁOWINA jest jasnoczerwona.
ZIEMNIAKI PIECZONE w piekarniku należy przedtem oprószyć mąką i ułożyć w brytfannie z rozgrzanym tłuszczem, dzięki czemu będą wyjątkowo chrupiące.
ZIEMNIAKÓW nie powinno się kłaść w pobliżu farb, aromatycznych warzyw i przedmiotów o intensywnych zapachach, gdyż łatwo je wchłaniają.
Nieprzyjemne ZAPACHY KUCHENNE można zlikwidować, jeśli zagotujemy w odkrytym naczyniu cynamon lub goździki albo aromatyczne zioła: miętę, tymianek lub majeranek. Zapach spalenizny w kuchni można złagodzić, gotując przez parę minut 5% roztwór octu lub wodę z cytryną.
Ciemne obwódki na ŻÓŁTKACH jaj gotowanych na twardo pojawiają się wtedy, gdy są one zbyt długo gotowane, a nie wtedy, gdy I są nieświeże.
|
|
|
------------------------------------------------ |
|
-------------------------------------------- |
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |