Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Poradniki
   
COUNTRY:
         
 

Home news
   
Poradniki
   
Porady
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Ciekawostki
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
 
 
 
   
 
Poradniki Grupa Media Informacyjne
     

Poradniki szukaj informacji z różnych dziedzin życia. Szeroka baza informacji, przekrój przez wiele dziedzin życia. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Poradnik kuchnia - część pierwsza

Świeżej BAZYLII nie trzymamy w lodówce, jej liście wchłaniają zapach innych potraw i produktów. Najlepiej przechowywać ją w naczyniu z wodą.

BRUKSELKĘ można gotować na parze, również grillować i piec. Nie wolno jej natomiast rozgotowywać, bo stanie się nieapetyczna, straci cenne witaminy, a jej zapach będzie nieprzyjemny. Kto nie lubi brukselki, może ją lekko grillować i podawać z dodatkiem aromatycznego parmezanu, soku z cytryny i dobrej oliwy.

AROMAT PRZYPRAW można zwiekszyć, jeśli wstawimy je na 30 sekund do ustawionej na pełną moc kuchenki mikrofalowej.

AWOKADO dojrzeje szybciej, po włożeniu go do papierowej torby i zostawimy w ciepłym miejscu. W tym celu można je też włożyć do miski z mąką.

BAKŁAŻANY utracą gorzki smak, jeśli przed przyrządzeniem wsadzi­my je do osolonej wody. Najlepiej jednak pokroić je w grube plastry, posolić, odstawić na 20 minut, a potem dobrze wypłukać.

Świeży ANANAS zawiera pewna ilość enzymów uniemożliwiających krzepnięcie żelatyny. Do galaretek owocowych stosujemy tylko ananasy z puszki.

Aby zachować świeżość BANANÓW, należy owinąć ich końcówki folią. Nie wolno ich trzymać razem z innymi warzywami, zwłaszcza z pomidorami, bo te szybciej się popsują.

Przechowywane w lodówce BANANY ulegają zbrązowieniu na zewnątrz, lecz w środku zachowują świeżość i smak. Obrane ze skóry nie brązo­wieją, gdy skropi się je sokiem z cytryny.

Stosując BAZYLIĘ, nie należy dodawać innych przypraw trawiennych, aby nie popsuć smaku.

BLANSZOWANIE powoduje, że delikatne warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, szczaw) nie rozpadną się podczas gotowania. Dzięki blanszowaniu twarde warzywa i owoce zmiękną.

Aby BROKUŁY zachowały zdrową zieleń, należy gotować je bez pokrywki, a pod koniec gotowania dodać odrobinę soku z cytryny.

Aby rozrobić BIAŁY SER w jednolitą masę, dodajemy do niego niewielką ilość ciepłego masła lub śmietany.

BLANSZOWANIE usuwa goryczki z niektórych warzyw (np. cykorii, jarmużu), przykrego zapachu czy ostrego smaku (np. cebuli).

Zaschniety BIAŁY SER bedzie miękki, gdy się go zawinie na noc w wilgotną ściereczkę zmoczoną osoloną wodą.

BLANSZOWANIU pozwala na prosty sposób usuniecia skórki z pomidora, brzoskwini czy nektarynki. Wystarczy zalać owoc wrzątkiem, a po chwili przelać go zimną wodą, by szybko obrać skórkę.-------

BÓB należy wrzucić do wrzącej, nieosolonej wody, a gdy jest miękki, dodać soli. Aby zniwelować przykry zapach, można dodać parę kropli soku z cytryny lub wrzucić trochę koperku.

Różyczki BROKUŁÓW są miękkie po 6 minutach gotowania, zaś łodygi po 12, dlatego należy je gotować oddzielnie lub naciąć głęboko łodygi. Żeby brokuły stały się równomiernie miękkie, należy je gotować różyczkami do góry.

ANANAS na pewno jest dojrzały, jeśli jego wewnętrzne liście łatwo da się usunąć. Nie powinno się go kroić tym samym nożem, którym obieraliśmy skórę, gdyż w ten sposób łatwo można przenieść szko­dliwe substancje, które wywołują zapalenia jamy ustnej.

BRUKSELKA po ugotowaniu często jest nieco gorzka. Aby tego uniknąć, wystarczy usunąć jej nasadę, a to, co z niej pozostanie, naciąć na krzyż, nie naruszając listków. Dzięki temu woda w trakcie gotowania wypłukuje gorycz z jej wnętrza.

Tarty CHRZAN pozostanie biały, jeśli skropimy go sokiem z cytryny.

BRUKSELKĘ należy solić dopiero po ugotowaniu, by nie straciła zielonej barwy.

BRZOSKWINIE, GRUSZKI I JABŁKA nie zepsują się przez dłuższy czas, jeśli owiniemy każdy owoc w papier i ułożymy w pewnych odstępach na suchym piasku.

BUŁKI LUB CHLEB można odświeżyć w nagrzanym piekarniku, w którym umieszczamy równocześnie filiżankę z wodą. Można je również nasączyć rozcieńczonym mlekiem i włożyć do piekarnika.

CEBULĘ I ROŚLINY BULWIASTE najlepiej przechowywać w skrzynkach wypełnionych suchymi liśćmi kasztanowca lub orzecha włoskiego. Aby cebula nie wyrastała, każdą główkę należy owinąć w miękką bibułkę.

Upieczone CIASTO będzie łatwiej odchodzić od formy, jeśli przed nałożeniem ciasta posmarujemy formę tłuszczem i posypiemy mąką.
CIASTO nie przylepia się do wałka, jeśli przed wałkowaniem przykryjemy je folią. Ręce należy zwilżyć olejem, aby ciasto nie przylepiało się do nich. Można też włożyć wałek na godzinę do zamrażalnika.

Połówka CEBULI nie zepsuje się szybko, jeśli posmarujemy jej płaską powierzchnię olejem. Obrana i pokrojona cebula zachowa świeżość, jeśli położymy ją na spodeczku z solą.

Aby podczas krojenia CEBULI nie łzawiły oczy, należy oddychać przez usta, a nie przez nos. Cebula dodana do potraw jest lżej strawna, jeśli ją zmielimy, a nie pokroimy.

Warto zrobić w domu CHIPSY Z JABŁEK. Pokrojone plasterki należy umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skropić sokiem z cytryny i piec w temperaturze 120°C przez około 40-90 minut. Można je doprawić cynamonem i odrobiną cukru trzcinowego.

CHLEB I BUŁKI pozostaną dłużej świeże i nie będą szybko pleśnieć, jeśli do pojemnika z pieczywem włożymy plastry surowego ziemniaka, połówkę jabłka lub kilka kostek cukru.

CEBULĘ łatwiej obrać po sparzeniu jej łupin wrzącą wodą. Zapach cebuli można usunąć z rąk, smarując je pastą do zębów.

CIASTKA DROŻDŻOWE będą bardziej pulchne, jeśli mąkę rozrobi-my z maślanką. Ciastka drożdżowe nie powinny stygnąć na blasze, bo przejdą jej zapachem.

CIASTO DROŻDŻOWE najlepiej rośnie na parapecie, w cieple słońca. W chłodne dni miskę z ciastem można wstawić do naczynia z ciepłą wodą.

CIASTO Z DODATKIEM PROSZKU do pieczenia musi być upieczone natychmiast, bo inaczej opadnie. Aby po upieczeniu nie wysychało zbyt szybko, należy przechowywać je pod przykryciem, wraz z połówką jabłka.

Aby CZERWONY BARSZCZ nie stracił koloru podczas podgrzewania, nie wolno go zagotować. Jeśli jest zbyt kwaśny, można dodać do niego trochę miodu lub pół łyżeczki cukru. Jeśli za mało kwaśny - trochę gotowego koncentratu barszczu czerwonego lub octu winnego.

Sok z owoców nie wsiąknie w CIASTO, jeśli przed położeniem owoców posypiemy warstwę ciasta cukrem pudrem lub obłożymy opłatkami.

CIASTO DROŻDŻOWE będzie bardziej pulchne, jeśli do mąki dodamy stołową łyżkę smalcu lub trochę twarogu. Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe powinny być lekko ciepłe.

DROŻDŻE należy przechowywać w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu, z dala od intensywnych zapachów.

CIELĘCINA będzie bardziej soczysta, gdy przed wstawieniem do piekarnika naszpikujemy mięso słoniną lub w trakcie pieczenia będziemy ją co jakiś czas polewać stopionym masłem.

CYKORIA straci swój charakterystyczny gorzki smak, jeśli oddzielimy jej liście od wewnętrznej łodygi i szybko wypłuczemy je pod bieżącą wodą.

Przekrojona CYTRYNA nie popsuje się szybko, jeśli naciętą stroną położymy ją na talerzyku zwilżonym octem. Można ją też położyć na spodeczku i nakryć szklanką.

Aby z CYTRYN wycisnąć więcej soku, należy je wcześniej na chwilę zanurzyć we wrzątku lub uciskając lekko dłonią, kilka razy rolować po stole.

CZERSTWE PIECZYWO można odświeżyć w mikrofalówce. Wystarczy je zawinąć w ręcznik papierowy i wstawić na minutę do kuchenki ustawionej na pełną moc.

Aby podczas krojenia CZERWONA KAPUSTA nie farbowała nam rąk, natrzyjmy je odrobiną oleju jadalnego.

Aby FASOLA szybciej pęczniała w trakcie moczenia, trzeba dodać do wody szczyptę sody. Fasola i inne rośliny strączkowe ugotują się szybciej, gdy do gotowania dodamy filiżankę wody mineralnej.

CZOSNEK przechowuje się lepiej, jeśli spleciemy go razem z kilkoma cebulami i powiesimy w chłodnym, przewiewnym miejscu. Aby ząbki czosnku nie wysychały, należy je włożyć do słoika z olejem. Po zużyciu czosnku otrzymamy smaczny, aromatyczny olej.

Gdy przypali się EMALIOWANY GARNEK, należy nalać do niego wody z solą, pozostawić na kilkanaście godzin, a następnie wodę zagotować - spalenizna odejdzie z łatwością.

DRÓB powinno się rozmrażać bardzo wolno, od 12 do 24 godzin, bo jest wtedy znacznie smaczniejszy. Najlepiej po wyjęciu z zamrażalnika włożyć go do garnka, nakryć pokrywką i schować do lodówki.

DRÓB będzie bardziej soczysty, jeśli przed pieczeniem na grillu skropimy go sokiem z cytryny.

DZICZYZNA zyska delikatniejszy smak, jeśli zamoczymy ją na noc w maślance. Straci charakterystyczny zapach, gdy mięso obmyje się w lekkim roztworze nadmanganianu potasu.

By przygotować DŻEM MORELOWY, trzeba najpierw obrać owoce ze skórki. By łatwo się obierały, morele należy zalać wrzątkiem i po minucie przełożyć do zimnej wody.

Nie powinno się wlewać zimnej wody do gorącego EMALIOWANEGO GARNKA czy rondla, ponieważ emalia może popękać.

JABŁKA I GRUSZKI układamy w piwnicy, na drewnianych regałach, ogonkami do góry. Nie powinny się stykać, bo szybciej zaczną gnić. Jabłka należy przechowywać w osobnym koszu, ponieważ szybko wchłaniają zapachy innych owoców. Orzechy najlepiej przechowywać w suchym piasku.

FARSZE DO MIĘS będą smaczniejsze, jeżeli dodamy do nich kilka sztuk drobno posiekanych grzybów i kilka dekagramów wątróbki. Cebulę dodajemy do farszu wraz z tłuszczem, w którym została uduszona.

Pokrojony IMBIR należy trzymać w lodówce, a nie na półce!

FASOLĘ powinno się moczyć najwyżej 12 godzin, bo pozostawiona w wodzie na dłużej zaczyna fermentować.

Kiedy używamy FOLII ALUMINIOWEJ do pieczenia mięsa lub ciasta, należy pozostawić jej matową stronę na zewnątrz potrawy. Błyszczącą stronę, która przylega do ciasta, należy dobrze nasmarować tłuszczem, aby się nie przyklejała.

Do smarowania FORMY DO PIECZENIA zamiast margaryny lepiej zastosować olej, wtedy ciasto nie przypali się od spodu.

GALARETKA Z DROBIU CZY NÓŻEK będzie błyszcząca i łatwa do wyjęcia z formy na półmisek, jeśli przed wyłożeniem naczynie z galaretką wsadzimy na chwilę do miski z gorącą wodą.

GĘŚ będzie szybciej miękka, jeśli przed pieczeniem włożymy do jej środka szklankę lub butelkę i zaszyjemy korpus.

GOTOWANE ZIEMNIAKI będą smaczniejsze, jeśli w trakcie gotowania do garnka wlejemy mleko (w proporcjach 250 ml na litr wody), wrzucimy trochę masła i przekrojoną cebulę. Solimy je dopiero wtedy, gdy delikatnie zmiękną. W czasie gotowania ziemniaków woda nie będzie kipiała, jeśli dodamy do niej trochę tłuszczu. Ziemniaków nastawione do gotowania w gorącej wodzie są smaczniejsze i zatrzymują więcej składników odżywczych, niż nastawione w wodzie zimnej. Szybciej się ugotują, będą smaczniejsze i nie wykipią, jeśli gdy zaczną wrzeć, włożymy do garnka trochę tłuszczu (masła, margaryny).

GROSZEK zachowa ładną, zieloną barwę w trakcie gotowania, jeśli do wody dodamy odrobinę cukru pudru.

GRUSZKI dojrzeją szybciej, jeśli włożymy je do papierowej torby razem z dojrzałym jabłkiem i pozostawimy w chłodnym, zacienionym miejscu. Podobnie można postąpić z niedojrzałymi brzoskwiniami, morelami i pomidorami.

GRZYBY myjemy tylko pod bieżącą wodą, gdyż w przeciwnym razie wchłoną za dużo wody. Aby nie sczerniały w trakcie gotowania, należy je po umyciu zamoczyć na chwilę w wodzie z octem.

GRZYBY najlepiej suszyć w przewiewnym miejscu, na słońcu, a następnie dosuszyć w piekarniku. Należy pamiętać, by nie suszyć ich od razu w wysokiej temperaturze.

Do mrożenia nadają się tylko GRZYBY świeże, zdrowe, jędrne i bardzo dobrze oczyszczone. Nożem należy przyciąć trzonek, sprawdzając przy okazji, czy grzyb nie jest robaczywy, a pędzelkiem i ściereczką starannie wytrzeć kapelusz i oczyścić trudno dostępne zakamarki grzyba.

Borowiki, podgrzybki, kozaki i maślaki można mrozić na surowo, bez wstępnej obróbki termicznej. Pozostałe rodzaje GRZYBÓW najlepiej podsmażyć na sklarowanym maśle.

GRZYBY, które mrozimy na surowo, można przechowywać około 6 miesięcy. Grzyby poddane obróbce cieplnej możemy trzymać w zamrażarce do następnego sezonu.

HERBATA uzyska ciekawy, intensywny aromat, jeśli do puszki włożymy laskę wanilii lub cynamonu.

Przed obieraniem JARZYN CZY OWOCÓW, aby nie zabrudzić rąk, nacieramy je octem lub kwaskiem z cytryny, a po pracy myjemy dłonie zimną wodą bez mydła.

KAKAO nie zbryla się, gdy jest zmieszane z odrobiną cukru. Można je przegotować dwa razy, będzie wtedy bardziej zawiesiste i smaczniejsze.

KARCZOCHY zachowają świeżość, jeśli zawiniemy je bez mycia w wilgotną ścierkę, włożymy do plastikowego woreczka i schowamy j do lodówki.

Ubrudzone JAGODAMI dłonie można wyczyścić sokiem z cytryny.

JAJA przygotowane do panierowania kotletów nie powinny być rozcieńczane wodą ani mlekiem. Aby panierka na kotletach była odpowiednio krucha, najlepiej wlać do jaj kilka kropli oleju.

JAJA nie pękają przy gotowaniu, jeśli do wody dodamy szczyptę soli lub kroplę octu. Do naczynia z gotującymi się jajkami warto wrzucić zapałkę, bo nawet gdy pękną, białko nie wypłynie.

JAJA SADZONE udają się najlepiej, gdy wbijamy je na niezbyt rozgrzany tłuszcz.

Aby sprawdzić, czy JAJO jest świeże, należy zanurzyć je w osolonej wodzie. Jeśli wypłynie na wierzch, oznacza to, że jest nieświeże. Nieświeże jajo „bulgoce" w trakcie potrząsania. Surowe świeże jajo ma zwarte, nierozlewające się białko, nieświeże natomiast ma białko rzadkie.

Aby odróżnić JAJO surowe od gotowanego, należy zakręcić nim po stole. To, które będzie wolniej i nierównomiernie się obracać, jest na pewno surowe.

Skorupkę z gotowanego na twardo JAJA łatwiej zdjąć, jeśli gotujemy je w osolonej wodzie albo tuż po ugotowaniu włożymy je do zimnej wody.

KANIA jest grzybem, który można wykorzystać do przygotowania suszu grzybnego. Kapelusze najlepiej suszyć przez 2-3 dni w temperaturze do 50°C, bo wtedy nie czernieją i są bardziej aromatyczne.

JOGURT może być przechowywany w lodówce dłużej po odwróceniu go do góry dnem.

KACZKA będzie smaczniejsza, jeśli w czasie pieczenia kilka razy posmarujemy ją miodem. Aby miała chrupiącą skórkę, należy 15 minut przed wyjęciem z piekarnika spryskać ją lodowatą wodą.

Pomarszczone JABŁKO zanurzone na kilka minut w gorącej wodzie odzyska gładką skórkę.

KALAFIOR gotowany w wodzie mineralnej lub mleku staje się szczególnie delikatny. Smakuje lepiej, jeśli ugotujemy go razem z kilkoma jego liśćmi.

Zżółkły KALAFIOR odzyskuje ładny wygląd, gdy w trakcie gotowania doda się odrobinę mleka i cukru. Można też dodać trochę soku z cytryny.

By oczyścić KALAFIOR czy brokuły z robaków, należy warzywa wypłukać w wodzie z octem.

KALAFIOR nie wydziela przykrego zapachu podczas gotowania, gdy włoży się do garnka liść laurowy.

KANAPKI przygotowane na podróż pozostaną dłużej świeże, gdy owiniemy je w liście sałaty, a następnie w papier.

KISZONEJ KAPUSTY I OGÓRKÓW nie należy stawiać w pobliżu innych warzyw czy owoców, gdyż łatwo wtedy fermentują.

KAPARY nadają potrawom wyrazistości i pikantności. Wysoka temperatura niszczy ich aromat, dlatego najlepiej dodawać je do potraw chłodniejszych bądź pod koniec gotowania.

Aby uratować KONFITURY, na których pojawiła się pleśń, należy zdjąć ich wierzchnią warstwę, a resztę przegotować w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i cukru (na kilogram konfitur szklanka wody, 50 g cukru i łyżeczka sody). Następnie napełnić nimi ponownie wyparzone słoiki.

Gotowany w osolonej wodzie KARCZOCH nabiera szarozielonego koloru i staje się nieapetyczny. By smakował wybornie, wystarczy do wrzącej wody wsypać trochę kwasu cytrynowego oraz mąki. Dzięki temu warzywo straci swoją gorycz oraz zachowa kremowy kolor łodyg.

KONFITURY z całymi owocami w środku wyglądają bardzo apetycznie. Aby owoce się nie rozpadały, należy je odsączyć po zagotowaniu i włożyć do słoików. Syrop gotujemy tak długo, aż zgęstnieje i dopiero wtedy wlewamy do słoiczków z owocami.

Aby KARP stracił mulisty zapach, należy na godzinę przed smażeniem natrzeć go solą lub skropić sokiem z cytryny. Można go również zamarynować w jogurcie naturalnym lub kefirze.

KAWA jest lepsza, jeśli uprzednio podgrzejemy filiżankę. Zaparzonej kawy nie powinno się podgrzewać, gdyż staje się gorzka. Kawa ziarnista przechowywana w lodówce dłużej zachowa swój świeży aromat.

Białą KIEŁBASĘ warto przed gotowaniem nakłuć widelcem. Wy-pływający tłuszcz nie uszkodzi osłonki i kiełbasa nie będzie pękać.

Gdy na powierzchni beczki z KISZONĄ KAPUSTĄ tworzy się pleśń, należy ją zdjąć i zalać kapustę szklaneczką wódki. Można to powtórzyć najwyżej cztery razy.

KONSERWY należy chronić przed wilgocią i zamarzaniem. Jeśli na puszce pojawią się najmniejsze wybrzuszenia, koniecznie trzeba ją wyrzucić. Otwarte konserwy wykorzystujemy od razu lub przekładamy ich zawartość do szklanego naczynia.

KMINEK ma szerokie zastosowanie w kuchni. Z racji jego przyjemnego, charakterystycznego smaku można go dodawać do schabu, ćwikły, sera, pieczonych ziemniaków, kapusty, chleba, słonych paluszków. Zmielony z majerankiem w równych proporcjach może być stosowany jako znakomity środek doraźny przeciw wzdęciom, zgadze itp.

Przykry zapach gotującej się KAPUSTY można zneutralizować, jeśli dodamy do niej kilka orzechów włoskich albo uszczelnimy pokrywkę ściereczką nasączoną wodą z octem.

Podczas gotowania KONFITUR na ich powierzchni często pojawia się pianka, którą możemy zlikwidować, dodając pod koniec gotowania trochę masła. Aby na powierzchni nie skrystalizował się cukier, do gotujących się konfitur należy dodać sok z całej cytryny.

By sprawdzić, czy KONFITURY są już gotowe, kładziemy odrobinę na serwetkę. Jeśli pojawiła się na niej wilgotna obwódka, to znaczy, że trzeba je jeszcze podsmażyć.

KURCZAKI najlepiej piec w temperaturze 175°C, bo wyższa sprawi, że mięso wyschnie i będzie łykowate. Warto też wstawić do piekarnika naczynie z wodą. Kurczak będzie bardziej soczysty i aromatyczny, jeśli przed pieczeniem skropimy go cytryną lub nafaszerujemy jabłkami.

MAKARON ma lepszy smak, jeśli ugotuje się go z kostką rosołową. Nie rozgotuje się i nie będzie się sklejał, jeśli do wody dodamy odrobinę oliwy z oliwek, oleju lub masła.

KOPER WŁOSKI (fenkuł) warto kupować w całości, razem z bulwą, ponieważ każdą jego część można wykorzystać w kuchni. Powinien mieć jasnozieloną bulwę bez pęknięć i świeże, pierzaste liście. W lodówce można go przechowywać kilka dni, bo później traci smak i aromat.

KOTLETY Z MIĘSA WOŁOWEGO będą soczyste i miękkie, jeśli w trakcie wyrabiania dodamy do niego bułkę zamoczoną w mleku i odrobinę wody mineralnej. Kotlety wchłoną mniej tłuszczu, jeśli do mięsa dodamy startego ziemniaka.

KROKIETY nie będą rozwijały się podczas smażenia, jeśli po zawinięciu i opanierowaniu włożymy je na pół godziny do lodówki. Smażenie należy zacząć od tej strony, gdzie znajduje się brzeg naleśnika.

MASŁO dodawane do ciast i kremów łatwiej się uciera po dodaniu szczypty mąki. Białko łatwiej ubić na pianę, jeśli jaja będą miały temperaturę pokojową.

Długotrwałe ogrzewanie MASŁA w wysokiej temperaturze wytwarza rakotwórczą akroleinę. Mięso lub ryby należy smażyć na innym tłuszczu, a masło dodać tuż przed podaniem potrawy na stół.

OMLETY będą bardziej puszyste, jeśli na każde trzy jaja dodamy do ciasta pół łyżeczki sody.

MAJONEZ nie zwarzy się w trakcie ucierania, jeśli do żółtek dodamy trochę musztardy. ZWARZONY MAJONEZ można uratować, jeśli utrzemy szybko żółtko z dodatkiem soli i będziemy bardzo wolno do-dawać do niego majonez, równocześnie mieszając powstałą masę.

OLEJ nie będzie pryskał podczas smażenia, jeśli dodamy do niego odrobinę soli.

Przygotowując rosół czy inne zupy, trzeba pamiętać, by MARCHEWKĘ wrzucać w całości, by nie wypłukiwać jej wartości odżywczych.

MARCH EW będzie smaczniejsza i szybciej zmięknie, jeżeli do wody, w której ją gotujemy, dodamy odrobinę masła.

W stanie surowym możemy przechowywać MIĘSO przez kilka dni, wkładając je na kilka sekund do gotującej wody. Nie popsuje się zbyt szybko, jeśli włożymy je pomiędzy liście paproci.

Zbyt twarde MASŁO łatwiej rozsmarować, jeśli przykryjemy je na chwilę miseczką opłukaną wrzątkiem.

Aby określić jakość MIODU, należy go rozpuścić w spirytusie. Czysty, prawdziwy miód rozpuści się całkowicie, miód nie najlepszej jakości pozostawi osad.

Aby MIĘSO BARANIE straciło charakterystyczny zapach, należy usunąć cały tłuszcz i zanurzyć je na cały dzień w lekkim roztworze octu lub w maślance.

MĄKA DO CIASTA będzie bardziej pulchna, jeśli przesieje się ją przez sito, dodając proszek do pieczenia.

MIĘSA nie należy rozmrażać w wodzie, bo będzie mdłe i suche. Najlepiej zostawić je w lodówce na półmisku, co wprawdzie trwa dłużej, ale warto poczekać.

Przed pieczeniem MIĘSA należy usunąć z niego żyłki, bo to one powodują, że mięso kurczy się i staje się twarde. Przeznaczone na pieczeń mięso wstawiamy do gorącego piekarnika, nigdy do zimnego.

MIĘSO KRÓLIKA czy kurczaka będzie delikatniejsze, jeśli przed pieczeniem włożymy je na dzień lub dwa do maślanki.

MIĘSO przechowywane w marynacie stwardnieje i straci smak, gdy dodamy do niej soli. Mięsa nie powinno się przechowywać na zafoliowanych tackach. Najlepiej wyłożyć je na talerz, posmarować olejem i wstawić do lodówki.

Jeśli MIĘSO NA ZUPĘ nie ulega zmiękczeniu w czasie gotowania, należy dodać do wody odrobinę octu.

MASŁO aby zapobiec zbyt silnemy przyrumienieniu sie na patelni mozna dodac do niego kroplę oleju.

     
------------------------------------------------ --------------------------------------------
     

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Poradniki

Poradnikiszukaj informacji z różnych dziedzin życia. Szeroka baza informacji, przekrój przez wiele dziedzin życia. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Poradniki

Poradnikiszukaj informacji z różnych dziedzin życia. Szeroka baza informacji, przekrój przez wiele dziedzin życia. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Poradniki

Poradnikiszukaj informacji z różnych dziedzin życia. Szeroka baza informacji, przekrój przez wiele dziedzin życia. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
Poradniki - News
 
News - News
News - News
News - News
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.