Stolarka otworowa
Stolarka otworowa to elementy wyposażenia budynku pełniące ważne funkcje. Ich celem jest zapewnienie funkcjonalności w zakresie użytkowania, zapewnienie odpowiednich parametrów w zakresie termiki czy estetyki wykonania. Obecnie ten dział wyposażenia budynku to coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, spełniające coraz bardziej rygorystyczne normy.
Współczesna stolarka otworowa to wszystkie systemy prowadzące do tak zwanego „zamknięcia budynku”, a więc są to:
- okna (PVC, drewniane, aluminiowe oraz różne ich kombinacje w zakresie łączenia materiałów)
- parapety okienne oraz tak zwane „okucia”
- drzwi ( w tym zewnętrzne oraz wewnętrzne)
- bramy garażowe
- klapy dymowe
Stolarka otworowa – okna
Współczesne trendy w stolarce otworowej determinowane są coraz większymi wymaganiami ze strony klientów. Znaczenia nabiera designe okien, jakość wykonania. Współczesne budownictwo to budownictwo oparte o silne doświetlenie pomieszczeń. Tym samym powierzchnie okien staja się coraz bardziej większe. Wraz ze wzrostem powierzchni okna muszą spełnić wymogi w zakresie statyki oraz bezpieczeństwa. Kolejną ważną funkcją okien jest zapewnienie optymalnej wymiany powietrza (wentylacja). Ponadto okna pełnia funkcje ochronną w zakresie:
- utratą ciepła
- chłodem
- wilgocią
- promieniowaniem słonecznym i innym
- wiatrem
- hałasem
- włamaniem
- wodą i kurzem
Współczesne okna to również rozwiązania mające na celu zapewnienie komfortu użytkowania, utrzymania czystości. Powyższe funkcje realizowane są poprzez wykorzystanie różnych materiałów. Wyróżniamy:
- okna drewniane – wykonywane najczęściej z drewna sosnowego, dla bardziej wymagających klientów i posiadających większy zasób pieniędzy dębowe czy też świerkowe; najczęściej są to konstrukcje: jednoramowe, ościeżnicowe, zespolone i skrzynkowe.
- okna z tworzyw sztucznych – okna plastikowe obecnie bardzo popularne, stosunkowo tanie oraz dobrej jakości.
- okna z aluminium – rozwiązania kierowane w szczególności do obiektów komercyjnych ze względu na wysoka ich cenę. Ich kształt może być różny, podobnie jak kolorystyka, począwszy od wszystkich kolorów RAL po okleiny drewnopodobne.
- okna z fiberglassu (kompozyt szklano-poliestrowy) – wytrzymałe i trwałe , w których nie stosuje się profili wzmacniających wewnątrz ram i skrzydeł.
- okna dachowe (połaciowe) – montowane w poszyciu dachu. Konstrukcja okien gwarantuje jakość przy dachach o różnym koncie nachylenia, nawet przy dachach płaskich.
Uzupełnieniem stolarki otworowej są rolety, żaluzje ich automatyka oraz rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa (szyby wyposażone w czujnik włamaniowy).
Współczesne trendy w stolarce okiennej to maksymalizacja powyżej wspomnianych parametrów stolarki okiennej. Pojawiają się nowe pojęcia. Jednym z nich są tak zwane budynki pasywne. Budynki takie wyposażone są w stolarkę otworowa o podwyższonym stopniu termoizolacyjnym. Zmianie ulega również sposób montażu takiej stolarki. Tradycyjny montaż zastępowany jest montażem warstwowym, opartym o zewnętrzne systemy kotwienia.
W perspektywie kilku, kilkunastu lat można spodziewać się znacznych zmian w branży stolarki otworowej. Stolarka otworowa zapewne przejmie kolejne funkcje użytkowe. Zapraszamy do śledzenia tych zmian na łamach Grupa Media Informacyjne.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |