Materiały budowlane
Elementy ogrodzenia: opis i rodzaje
Ogrodzenie wokół posesji to nie tylko przęsła, ale również kilka innych elementów. Żeby stanowiły jednolitą całość, powinny powstać z tych samych materiałów, co reszta ogrodzenia.
Furtka
Zgodnie z przepisami szerokość furtki nie może być mniejsza niż 90 cm, lecz dla wygody tę główną warto zaplanować nieco szerszą. Dobrze jeśli wyróżnia się ona na tle ogrodzenia i np. jest cofnięta w głąb posesji – tworząc bezpieczną, zachęcającą do wejścia „wnękę”. Aby podkreślić jej reprezentacyjny charakter można tuż obok posadzić ozdobne gatunki roślin. Oprócz głównej, umieszczonej zwykle na wprost drzwi wejściowych do budynku, często potrzebna jest jeszcze furtka do śmietnika, czy dodatkowa – po przeciwnej stronie ogrodu.
Oświetlenie
Lampy zaleca się instalować na szczycie słupka przy furtce albo pod okapem daszka. Atrakcyjnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są także lampy wbudowane w ogrodzenie, zespolone ze skrzynką na listy i domofonem. Za dnia są prawie niezauważalne, wieczorem natomiast delikatnie oświetlą te rejony.
Skrzynka na listy
Najprostszym wariantem jest jej montaż do przęseł i słupków ogrodzenia. Poza tym w trakcie budowy płotu można przygotować specjalną wnękę na skrzynkę w murze bądź słupku – dzięki której nie będą one wystawać poza lico muru. Najwygodniejszym jednak rozwiązaniem jest wybór skrzynek przelotowych, dwustronnych, z których można wyjmować korespondencję bez konieczności wychodzenia z posesji – je również montuje się w tracie budowy ogrodzenia.
Furtka w ogrodzeniu i skrzynka na listy
Furtka, skrzynka na listy oraz domofon lub wideodomofon to niezbędne elementy ogrodzenia.
Domofon lub wideodomofon
Furtka powinna być wyposażona w domofon lub wideodomofon – jeśli z domu nie widać gości stojących przed nią. Do tego celu do furtki trzeba doprowadzić instalację elektrycznę, zasilającę te urządzenia. Jeśli wcześniej tego nie dopilnowaliśmy, możemy zdecydować się na modele radiowe, niestety droższe od elektrycznych.
Brama wjazdowa
Zgodnie z przepisami szerokość bramy nie może być mniejsza niż 2,4 m, ale by zapewniała wygodne manewrowanie autem osobowym i nawet sporadyczne dostawy samochodów ciężarowych, powinna mieć co najmniej 4 m.
Dobierając rodzaj bramy wjazdowej, należy obliczyć, ile zajmie miejsca na działce, pamiętając o tym, że podczas otwierania nie może wystawać poza posesję. Ponadto warto od razu wyposażyć ją w napęd. Jeśli jest na to dość przestrzeni, dobrze jest bramę wjazdową umieścić we wnęce, umożliwiającej zaparkowanie auta podczas jej otwierania na posesji, a nie na ulicy – szczególnie jest to wygodne, gdy bramę obsługuje się ręcznie.
Brama przesuwna
Brama przesuwna (powyżej), w przeciwieństwie do rozwieralnej (poniżej), nie zabiera miejsca na posesji.
Do wyboru mamy dwa warianty bram:
- przesuwne – stosuje się, gdy za ogrodzeniem nie ma wiele miejsca. Można wybrać model samonośny lub na rolkach, poruszających się po szynie. Zwykle mają jedno duże skrzydło, któremu trzeba zapewnić miejsce wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Modele samonośne zaopatrzone są w przeciwwagę, która równoważy ciężar skrzydła, zawieszonego na wysięgniku. Pozwala ona na poruszanie się skrzydła bez dotykania podłoża, co szczególnie zimą jest dużą zaletą, eliminuje bowiem przymarzanie bramy do nawierzchni (jeżeli nie jest wyposażona w system przeciwoblodzeniowy), jak się często dzieje w przypadku bram na rolkach.
- rozwieralne – aby skrzydła bramy (zwykle dwa) zapewniały wygodny wjazd, powinny się otwierać pod kątem 90–100 stopni. Śmietnik. Choć można umieścić go w dowolnej części posesji, to właśnie lokalizacja w linii ogrodzenia jest optymalna. Nie zajmuje on wówczas przestrzeni ogrodu, a służby sprzątające mają do niego dogodny dostęp. Najlepiej zaplanować na niego miejsce z dala od furtki. Jeżeli to niemożliwe, np. na wąskiej działce, dobrze jest śmietnik obsadzić gęstym pnączem lub żywopłotem – będzie wówczas mniej widoczny.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |