Materiały budowlane
Chemia budowlana to bardzo obszerna grupa produktów niezbędnych na każdym etapie budowy, a także podczas remontu i wykańczania wnętrz. Dobór konkretnych materiałów do poszczególnych etapów prac nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, wyroby takie jak farby, kleje czy tynki dostępne są w zawrotnym wyborze. Podpowiadamy, czym jest chemia budowlana, jakie są najpopularniejsze grupy produktów i na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnych preparatów z kategorii chemii budowlanej.
Terminem „chemia budowlana” określa się domieszki i dodatki dodawane w trakcie produkcji spoiw, zaczynów, zapraw budowlanych i mieszanek betonowych, a także wszelkiego rodzaju produkty, które służą w budownictwie jako materiał izolacyjny, konstrukcyjny lub wykończeniowy.
Czym jest chemia budowlana i jakie ma zastosowanie?
Chemia budowlana to bardzo obszerna kategoria produktów o szerokim zastosowaniu w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. W pierwszym przypadku mamy do czynienia np. z różnego rodzaju zaprawami, cementem czy wyrobami izolacyjnymi. Przykładami chemii budowlanej stosowanej podczas wykańczania lub remontowania wnętrz są z kolei tynki, gładzie, farby czy kleje do płytek.
Określenie „chemia budowlana” może dotyczyć domieszek i dodatków chemicznych przeznaczonych do produkcji spoiw, zapraw budowlanych, zaczynów i betonów. Zalicza się do nich wyroby redukujące ilość wody, np. plastyfikatory, przyspieszające wiązanie i twardnienie, opóźniające wiązanie czy zwiększające wodoodporność. Do kategorii chemii budowlanej zalicza się również wyroby stosowane w budownictwie jako materiały konstrukcyjne, izolacyjne i wykończeniowe, np. suche mieszanki, gotowe masy i produkty powłokowe. Suche mieszanki to przede wszystkim tynki, zaprawy murarskie, gładzie, kleje, gipsy szpachlowe. Do najczęściej stosowanych gotowych mas należą tynki dekoracyjne, silikony, masy uszczelniające, gładzie akrylowe. Produktami powłokowymi są natomiast farby, środki gruntujące, lakiery, rozpuszczalniki itp.
Najpowszechniej spotykanymi produktami chemii budowlanej są kleje, farby, lakiery, zaprawy, podkłady, gładzie, tynki i impregnaty. Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku budowy czy remontu domu są to mało znaczące produkty, to od ich jakości w dużej mierze zależy efekt przeprowadzonych prac. Inwestycja w dobrą chemię budowlaną gwarantuje wysoką jakość wykonanych prac budowlanych i wykończeniowych.
Chemia budowlana do betonu
Beton jest podstawowym materiałem na każdym placu budowy. Towarzyszą mu produkty z kategorii chemii budowlanej, które służą do zmiany właściwości mieszanki. Działanie poszczególnych wyrobów chemii budowlanej do betonu polega głównie na opóźnianiu lub przyspieszaniu wiązania mieszanki, uplastycznianiu betonu oraz zapewnianiu większej szczelności. Często stosowany jest plastyfikator do betonu, czyli domieszka obniżająca napięcie powierzchniowe wody zarobowej, co pozwala na ograniczenie ilości wody używanej do wyrobu betonu bez strat na jego plastyczności. Innym przykładem modyfikatora do betonu są produkty chemii budowlanej służące uszczelnieniu mieszanki. Przydają się zwłaszcza w przypadku stawiania fundamentów na wilgotnych gruntach.
Jak wybierać chemię budowlaną?
W przypadku wyboru wielu produktów z kategorii chemii budowlanej, np. farb czy tynków dekoracyjnych, często kierujemy się względami estetycznymi. Ważniejszym kryterium wyboru powinna być jednak trwałość i dobra jakość produktów. Warto szukać wyrobów chemii budowlanej wysokiej klasy – gwarantują ją sprawdzeni i polecani przez innych użytkowników producenci. Aby produkt był idealnie dopasowany do rodzaju prac, należy zwracać uwagę na opisy i zalecenia producentów, gdyż używają oni własnych klasyfikacji i sposobu opisu produktów. Jeśli zatem potrzebujemy kleju do płytek w łazience, powinniśmy szukać produktów, o których producent napisał, że mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Innego rodzaju kleju użyjemy natomiast do układania klinkieru na elewacji domu. Podobna sytuacja występuje w przypadku farb, gdyż nie wszystkie nadają się do malowania ścian wewnątrz i na zewnątrz. Trzeba również sprawdzić, czy są odporne na wilgoć, czy można je czyścić na mokro i szorować. Przy wyborze chemii budowlanej duże znaczenie ma również cena. Produkty takie jak farby czy tynki, zwłaszcza te popularnych marek, mogą sporo kosztować. Z tego względu przy zakupie warto skorzystać z oferty hurtowni budowlanych, w których specjaliści potrafią doradzić, na czym można zaoszczędzić, a na jakie produkty warto wydać nieco więcej.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |