Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?
Budowa domu związana jest z podejmowaniem mnóstwa decyzji oraz z dopilnowywaniem szczegółów. Istotnym aspektem jest tu wybór instalacji wewnętrznych, w tym grzewczej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Czym są instalacje wewnętrzne i jakie formalności są z nimi związane? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Jakie są rodzaje instalacji wewnętrznych?
Instalacje wewnętrzne – co to jest i jakie rodzaje instalacji wyróżniamy? Są to jedne z najważniejszych elementów każdego budynku, które pozwalają w nim normalnie funkcjonować i bez których dom czy inny obiekt byłby w zasadzie tylko ścianami i podłogą. Przy tak dużej inwestycji jak budowa domu instalacje wewnętrzne są więc niezbędne. To do nich podłącza się później tak naprawdę wszystkie urządzenia. Należy o nich pomyśleć odpowiednio wcześnie, już na etapie planowania budowy. W związku z tym jakie instalacje w domu są konieczne?
Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie
Wyróżniamy następujące rodzaje instalacji wewnętrznych:
1. Instalacje elektryczne
Projektując instalacje elektryczne warto mieć na uwadze komfort użytkowników oraz przeznaczenie pomieszczeń i przyszły rozkład w mieszkaniu urządzeń elektrycznych. Warto wcześniej skonsultować projekt z inwestorem, ponieważ to pozwoli znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania. Na początku należy określić zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy czym bierze się tu pod uwagę szacowaną liczbę urządzeń, które podłączone będą do prądu, a więc wszelkie sprzęty RTV, AGD, oświetlenie itp. Ponadto mamy tu możliwość wyboru różnych rodzajów instalacji elektrycznych:
- podtynkowe instalacje elektryczne – w tym przypadku elektryka złożona jest okrągłych przewodów elektrycznych, które ukryte są w tzw. peszlach. Montaż tej instalacji jest dość kosztowny, aczkolwiek umożliwia łatwą wymianę przewodów elektrycznych w przyszłości.
- natynkowe instalacje elektryczne – tutaj przewody prowadzi się po ścianie, a wykorzystuje się do tego listwy maskujące. Montuje się je na otynkowanych już ścianach. Jest to najmniej skomplikowany sposób montażu instalacji elektrycznych, a dodatkowo elektrykę można łatwo wymienić.
- wtynkowe instalacje elektryczne – to dość nowoczesny sposób montażu elektryki. Układa się tu na ścianach wielożyłowych płaskie przewody elektryczne. Dzięki temu nie trzeba kuć ścian, a przewody maskowane są przez warstwę tynku. Wadą jest tu jednak problematyczna i skomplikowana wymiana elektryki w przyszłości.
- podłogowe instalacje elektryczne – najbardziej nowoczesny sposób montażu instalacji elektrycznej, który stosuje się od niedawna.
Elektryka zostaje rozprowadzona pod podłogą. Wymaga to dużej precyzji. Kable idące pod podłogą umieszcza się w peszlach, by zapobiec uszkodzeniu instalacji. Trudno jest tu jednak wykonać ewentualne poprawki, dlatego do wykonania tego rodzaju instalacji elektrycznej należy wybrać doświadczonych fachowców.
Przed montażem i dokładnym zaprojektowaniem instalacji elektrycznych warto rozważyć, jakie dodatkowe przyłącza elektryczne mogą być potrzebne. W związku z tym należy przemyśleć kwestię domofonu, bram wjazdowych, oświetlenia ogrodowego itp.
2. Instalacje gazowe
Instalacja gazowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w domu. Dzięki nim możliwe jest łatwiejsze ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody. Można rozróżnić dwa rodzaje instalacji gazowych ze względu na sposób dystrybucji do budynku. Są to instalacje wykorzystujące gaz ziemnych, a także instalacje z LPG, czyli z gazem płynnym. Najczęściej stosuje się pierwszy wariant. W tym przypadku niezbędne jest podłączenie się do sieci gazowej. Jeśli chodzi o instalację z LPG, tutaj wykorzystuje się specjalny zbiornik ulokowany na zewnątrz budynku.
W skład instalacji gazowej wchodzą takie elementy jak: rury, złączki, obejmy, armatura czerpalna, armatura regulacyjna, gazomierze, akcesoria ochronne i uszczelniające, a także reduktory ciśnienia. Poza tym konieczne są również otwory rewizyjne, ponieważ dzięki nim możliwy jest dostęp do systemu instalacyjnego w razie ewentualnych problemów.
3. Instalacje grzewcze
Instalacja grzewcza zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale musi być ona zaprojektowana w sposób, który pozwala na równomierny rozkład temperatur – wówczas będzie najbardziej skuteczna. Warto zastanowić się nad formą ogrzewania – czy będzie to centralne ogrzewanie piecem gazowym, piecyki na paliwo stałe czy na przykład piece zasypowe. Dwie pierwsze opcje są najwygodniejsze, aczkolwiek najpopularniejsze i najtańsze są piece zasypowe, choć wiążą się z koniecznością kontrolowania paleniska, co bywa dla wielu osób mało komfortowe. Możliwy jest także wybór pieca z podajnikiem automatycznym, co eliminuje część problemów z piecem zasypowym. Dodatkowo warto rozważyć instalację kominka z płaszczykiem wodnym.
4. Instalacja wodno-kanalizacyjna
Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej to istotna część dokumentacji. Warto na wstępie zaplanować umiejscowienie kuchni i łazienki, a następnie planuje się rozmieszczenie podejść. Można wyróżnić tu instalację wodną zewnętrzną, instalację wodną wewnętrzną oraz sieci wodociągowe. Istotne jest tu zorientowanie się, na jakiej wysokości ma być zamontowana instalacja wodna, a więc dokładnie zaplanować kwestie położenia i wielkości wanny, prysznica, zlewów czy toalet. Równie ważna jest instalacja kanalizacyjna, do której systemu zalicza się m.in. syfon, rewizje, wypustki podłogowe czy wywiewki wentylacyjne.
5. Instalacje teletechniczne i alarmy
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się, czy potrzebne będą alarmy oraz instalacje teletechniczne. Niektóre alarmy wymagają bowiem poprowadzenia przewodów elektrycznych. Dzięki alarmom i teletechnice zwiększamy bezpieczeństwo domu oraz mieszkańców, a wszelkie systemy monitoringu czy czujniki są coraz popularniejszym rozwiązaniem.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |