Do czego potrzebny jest geodeta?
Geodezja, jako jedna z najstarszych dyscyplin naukowych na świecie, od wieków wiąże się z pomiarem ziemi, nawiązując zarówno do jej podziałów, jak i badania kształtu oraz wielkości globu ziemskiego. Mapy w różnych skalach przedstawiają nam efekt prac geodezyjnych i to dzięki nim możemy się dowiedzieć o wszelkich interesujących nas aspektach w zakresie planowanej przez nas inwestycji.
Już na pierwszym etapie naszych starań, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat interesującej nas nieruchomości,
udajemy się do urzędu, i tam dzięki wszelkim opracowaniom na podkładach mapowych, np. planom miejscowym możemy dowiedzieć się o możliwej zabudowie. Natomiast gdy brak jest planów miejscowych to mapy zasadnicze, często aktualizowane przez geodetów, przedkładamy do warunków zabudowy.
Pierwszy kontakt z geodetą każdy inwestor będzie miał już na etapie projektu budowlanego, sporządzanego zgodnie z planem miejscowym lub wydanymi warunkami zabudowy.
Konieczny do sporządzenia plan zagospodarowania terenu działki jest opracowywany na podkładzie aktualnej mapy do celów projektowych, której wykonanie należy zlecić geodecie.
Na tym etapie można dodatkowo pomyśleć o wznowieniu przez geodetę granic działki, na której planujemy inwestycję.
Wznowienie takie jest tym bardziej wskazane, gdy planujemy usytuować budynek w odległości mniejszej niż 4m od granicy z działką sąsiednią.
Wszelkie prace projektowe kończą się wydaniem pozwolenia na budowę, a każde rozpoczęcie robót budowlanych powinno być poprzedzone wytyczeniem danego obiektu przez uprawnionego geodetę. Czynność ta zostaje potwierdzona odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Warto podkreślić, iż każde przyłącze sieci uzbrojenia terenu powinno być również zinwentaryzowane przez geodetę, co również potwierdza się wpisem do dziennika budowy.
Dalsza współpraca z wybranym przez nas geodetą to także ważny pomiar powykonawczy inwestycji. Jest on bowiem niezbędny przy zgłoszeniu obiektu do odbioru i użytkowania.
Wszystkie wyżej wymienione sugestie potwierdzają nam jak ważny jest wybór solidnego i dyspozycyjnego geodety, który niejednokrotnie pomoże nam skorygować błędy innych osób na budowie.
Mając na uwadze powyższe, warto podsumować dokumenty i roboty przy budowie domu, do których każdemu inwestorowi potrzebny jest geodeta:
Mapa do celów opiniodawczych z właściwego ośrodka geodezyjnego kartograficznego,
Ewentualne wznowienie i określenie granic działki w terenie,
Tyczenie obiektu budowlanego,
Obsługa geodezyjna w trakcie realizacji inwestycji,
Pomiary powykonawcze sieci zewnętrznych i samego obiektu,
Wykonanie opisu i wykazu zmian gruntowych celem zgłoszenia obiektu w wydziale ksiąg wieczystych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |