Zlewozmywaki
Zlewozmywaki można podzielić:
ze względu na materiał wykonania na: ze stali emaliowanej, ze stali nierdzewnej, z kompozytów mineralno-żywicznych, ceramiczne, tworzyw sztucznych.
ze względu na sposób montowania na: nakładane, wpuszczane, podwieszane.
Zlewozmywaki ze stali emaliowanej, dawniej bardzo popularne, obecnie wychodzą z użycia; ich główną zaletą jest niska cena. Warstwa emalii jest co prawda odporna na korozję i łatwa do utrzymania w czystości, ale podatna na uszkodzenia i po pewnym czasie niszczy się. Zlewozmywaki emaliowane są najczęściej białe, ale spotyka się także brązowe, pomarańczowe, beżowe, czarne.
Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale po użyciu trzeba je wycierać do sucha, bo inaczej powstają na nich trudne do zlikwidowania zacieki. Ponieważ są akustyczne, powinny być wyposażone w dźwiękochłonne podkładki. Mają powierzchnię gładką (polerowaną lub matową) albo fakturowaną (tzw. dekor).
Zlewozmywaki z kompozytów mineralno-żywicznych (otrzymanych na bazie mielonego kruszywa z kamienia naturalnego różnych rodzajów z dodatkiem żywicy, najczęściej akrylowej) wyglądem przypominają kamienne, ale mogą być dowolnie barwione. Zależnie od proporcji składników są chropowate (więcej kruszywa) lub gładkie (więcej żywicy). Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury i związków chemicznych zawartych w detergentach. Dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach (zwykle na zamówienie).
Zlewozmywaki ceramiczne wykonuje się z materiałów ceramicznych szkliwionych. Są odporne na działanie wysokiej temperatury i związków chemicznych, ale mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych mają gładką powierzchnię, są łatwe do utrzymania w czystości, mają trwałe kolory, ale są podatne na zarysowania.
Zlewozmywaki nakładane ustawia się na szafkach kuchennych (opierając je na bokach szafek); tylna krawędź zlewozmywaka jest wywinięta na ścianę. Szczelinę miedzy krawędzią zlewozmywaka i ścianą uszczelnia się. Zlewozmywaki nakładane mają standardowe wymiary dostosowane do wymiarów typowych szafek.
Zlewozmywaki wbudowane opierają się krawędziami o blat kuchenny (miejsca styku uszczelnia się uszczelkami wchodzącymi w skład kompletu). Ich wielkość i wymiary mogą być dowolne (w blacie wycina się odpowiedni otwór według szablonu, który często jest dostarczany przez producenta razem ze zlewozmywakiem).
Zlewozmywaki podwieszane podwiesza się do blatu przy pomocy specjalnych uchwytów. Nadają się do zamocowania w blatach ceramicznych lub kamiennych. Dostępne na rynku zlewozmywaki mają różne wymiary, kształty i liczbę komór.
Można kupić zlewozmywaki jedno-, dwu-, a nawet trójkomorowe. Głębokość komory wynosi najczęściej 15-20 cm. Niektóre modele mają dodatkowe (mniejsze i płytsze) komory do odsączania. Komory mogą być kwadratowe, prostokątne lub kołowe. Są umieszczone w jednej linii obok siebie lub obrócone pod kątem prostym (w zlewozmywakach przeznaczonych do szafek narożnych). W zlewozmywakach jednokomorowych miejsce drugiej komory często zajmuje ociekacz.
Wielu producentów oferuje wyposażenie dodatkowe: otwory wrzutowe na odpadki (zamykane przykrywką i połączone gumowym rękawem z kubłem na śmieci), deski do krojenia nakładane na komory, koszyki do płukania warzyw i owoców, młynki do rozdrabniania odpadków, dodatkowe ociekacze.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |