Wykładziny podłogowe
Wykładziny elastyczne
Wykładziny elastyczne wykonuje się z PVC, linoleum lub z kauczuku. Są trwałe (do 10-15 lat), antystatyczne (nie przyciągają kurzu), łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy je odkurzyć lub zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.
Wykładziny z PVC. Są sprzedawane w rolkach 2-4 m lub w postaci płyt. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach imitujących drewno, ceramikę, kamień. Można je kłaść na podłoża betonowe, z mas samopoziomujących, kamienne, ceramiczne (z płytek). Przykleja się je klejem, a na mniejszych powierzchniach mogą być kładzione luzem.
Wykładziny jednowarstwowe mają na całej grubości jednolity przekrój – grubość warstwy ścieralnej jest równa grubości wykładziny, dzięki temu mają dużą odporność na ścieranie i nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.
Wykładziny wielowarstwowe składają się z kilku warstw, z których każda pełni odmienną funkcję. Wierzchnia warstwa użytkowa, wykonana z PVC z warstwą zadrukowanej folii, jest pokryta powłoką zabezpieczającą przed ścieraniem (matową lub z połyskiem). Warstwa dolna stabilizująca jest wykonana z PVC z dodatkiem wypełniaczy, z pianki lub z włókna szklanego.
Linoleum produkuje się z mączki drzewnej z dodatkiem żywic naturalnych, oleju lnianego, wypełniaczy i pigmentów. Jest trwałe, odporne na ścieranie i inne uszkodzenia, antystatyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Nadaje się do stosowania zarówno w mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Wykładziny kauczukowe produkuje się z kauczuku syntetycznego z dodatkiem wypełniaczy mineralnych, pigmentów, zmiękczaczy, środków wulkanizujących i antyutleniaczy. Mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Są trwałe, odporne na ścieranie i inne uszkodzenia, niepalne (odporne na niedopałki papierosów), odporne na działanie związków chemicznych. Charakteryzują się dużą stabilnością wymiarów. Nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Mają powierzchnię gładką, tłoczoną albo karbowaną (antypoślizgowe) lub z wtopionymi kolorowymi cząstkami.
Wykładziny dywanowe
W zależności od rodzaju włókien wykładziny dzielimy na:
wykładziny wełniane – mogą być produkowane z włókien roślinnych np. bawełna, juta, sizal, trawa morska, włókno kokosowe oraz zwierzęcych, jak np. wełna owcza, kozia, wielbłądzia;
wykładziny z tworzyw sztucznych – najbardziej popularne są:
poliamidowe – odporne na ścieranie i gniecenie, aby się nie elektryzowały powinny być zabezpieczone specjalną powłoką antyelektrostatyczną,
polipropylenowe – najbardziej odporne na ścieranie, działanie chemikaliów, nie wchłaniają wody, ale ulegają wgnieceniom np. przez ciężkie meble,
poliestrowe – nie płowieją, trudno zapalne, ale mogą się filcować,
akrylowe – są miękkie, sprężyste jak wełna, ale najmniej wytrzymałe ze wszystkich wykładzin
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |