Skanska wmurowała kamień węgielny pod budynek biurowy Maraton w Poznaniu
Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod swoją drugą inwestycję w Poznaniu – Maraton. Projekt zlokalizowany w biznesowo-kulturalnym centrum miasta, stanie się jednym z najważniejszych punktów na biurowej mapie Wielkopolski.
Maraton - Poznań
Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta, Skanska Property Poland oraz pracowni architektonicznej odpowiedzialnej za koncepcję projektu. Gościem specjalnym był Jerzy Skarżyński, maratończyk i autor książek popularyzujących ideę biegania. Akt erekcyjny podpisali: Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Łukasz Kaleciński – dyrektor regionalny Skanska Property Poland, Krzysztof Andrulewicz – prezes Skanska S.A oraz Karol Fiedor z CDF Architekci.
„Obecność inwestycji Maraton na rynku inwestycyjnym Poznania niewątpliwie przyczynia się do wzrostu atrakcyjności gospodarczej miasta. Rozwój zaplecza biurowego jest jednym z jej wyznaczników. W jednej z najkorzystniejszych lokalizacji w mieście powstanie obiekt z ogromnym potencjałem, nie tylko biznesowym, ale skupiającym różnego rodzaju aktywności”, mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.
Budowa pierwszego etapu Maratonu rozpoczęła się w styczniu 2015 r. Obecnie trwają prace przy realizacji trzeciej kondygnacji naziemnej budynku. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na ostatni kwartał 2016 roku. Maraton zaoferuje najemcom ponad 25 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Będzie miał sześć kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne z 300 miejscami parkingowymi, 12 punktami ładowania samochodów elektrycznych oraz infrastrukturą dla rowerzystów, w tym prysznicami oraz stacją naprawy jednośladów. W projekcie uwzględniono także ogólnodostępny plac miejski z fontannami.
„Poznań jest miastem o ogromnym potencjale, który chcielibyśmy wykorzystać realizując Maraton. Nowy budynek będzie łączył w sobie najważniejsze cechy innowacyjnego biurowca. Jego projekt stworzyliśmy z myślą o firmach, którym zależy na elastycznej przestrzeni biurowej, dopasowanej do potrzeb pracowników. Wyróżnikiem obiektu z pewnością będzie doskonała, centralna lokalizacja, w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych miasta, a także zastosowanie zielonych, przyjaznych dla użytkowników rozwiązań”, mówi Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.
Maraton połączy nowoczesne budownictwo biurowe z historią miejsca, w którym powstanie. W hallu głównym budynku zostanie wyeksponowany fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań, który odkryto podczas prowadzonych prac budowlanych, a na patio zostanie zaznaczony obrys umiejscowienia dawnych fortyfikacji.
„Podczas tworzenia projektu Maraton istotnym zagadnieniem było właściwe umiejscowienie budynku w kontekście urbanistycznym. Ostateczny kształt obiektu opracowaliśmy w oparciu o studia i analizy otaczającej przestrzeni. Dlatego postawiliśmy na rytmiczne rozmieszczenie elementów fasadowych nawiązujące do sąsiedniego budynku dydaktycznego Akademii Wychowania Fizycznego – ikony poznańskiego modernizmu. Przede wszystkim jednak, projekt „Maraton” to architektura dla ludzi, nie dla samej siebie. Zlokalizowany od frontu dziedziniec stanowi precyzyjnie zaplanowaną przestrzeń publiczną, otwartą dla użytkowników budynku i mieszkańców miasta, a nowoczesne rozwiązania techniczne zapewnią najwyższy komfort użytkowania z poszanowaniem środowiska naturalnego”, mówi Karol Fiedor z CDF Architekci.
Budynek położony jest nieopodal Starego Miasta oraz galerii artystyczno-handlowej Stary Browar i obiektów sportowych, m.in. klubu KS Warta Poznań, a także Akademii Wychowania Fizycznego. To właśnie sąsiedztwo tych obiektów oraz lokalizacja tuż przy ulicy Maratońskiej zadecydowały o nadaniu projektowi sportowej nazwy.
Maraton zaprojektowany został w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa, co przełoży się na komfortowe warunki pracy, jak również oszczędności dla najemców i minimalny wpływ na środowisko naturalne. Zielone rozwiązania przyniosą, m.in. mniejsze zużycie energii na poziomie minimum 25% oraz wody na poziomie minimum 45% w stosunku do norm lokalnych, co potwierdzi certyfikacja w LEED na poziomie złotym. Budynek będzie też doskonale skomunikowany. W pobliżu znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej, a podróż z Maratonu do Dworca Głównego zajmie zaledwie kilka minut. Funkcjonalne walory budynku dopełnią liczne punkty usługowe oraz mała architektura, m.in. porośnięte trawą tarasy na dachach.
Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia CDF Architekci. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.
Źródło. materiały prasowe SKANSKA |