IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
Dobrze znoszą cięcie a więc można wpływać na ich kształt i wielkość choć nie zaleca się cięcia drzew mających naturalny kształt stożka (tzw. choinek).
Oprócz walorów dekoracyjnych mogą też pełnć funkcje użyteczne - z wielu iglaków można tworzyć żywopłoty, służyć jako okrycie zimowe dla innych roślin a iglaki płożące mogą zastępować trawnik.
Rośliny iglaste mogą przyjmować naturalne formy wielkich drzew lub krzewów ale mogą być też hodowane w postaci zminiaturyzowanej. W wiekszych ogrodach możemy więc sadzić sporych rozmiarów choinki np. świerki serbskie czy syberyjskie, szlachetne jodły czy szybko rosnące daglezje a w mniejszych karłowe odmiany iglaków lub bardzo modne ostatnio formy iglaków szczepione na niskim pniu, które rozrastają się zbytnio świetnie nadają się właśnie do małych ogrodów.
Iglaki mogą mieć różne kształty, wielkość i kolor igieł. Odpowiednio dobrane mogą stworzyć malowniczą kompozycję.
Iglaki mogą mieć różne kształty : stożkowy (np. świerk biały conica), kulisty (np.żywotnik zachodni Globosa czy kosodrzewina Mops) lub kolumnowy (np. jałowiec skalny Skyrocket. Gałęzie iglaków mogą być zwieszajace się (np. cypryskik nutkajski Pendula czy świerk Brewera) lub płożące (np. różne odmiany jałowców płożących).
Można też czasem spotkać w sprzedaży ciekawie wyglądające iglaki o egzotycznie brzmących nazwach takie jak sosnica japońska albo kuningamia chińska. Wtedy przed zakupem warto poznać dokładnie ich wymagania bo są to raczej rośliny dla doświadczonych kolekcjonerów.
Często niestety nie radzą one sobie z naszymi ostrymi zimami i może okazać się że wydaliśmy niepotrzebnie dość sporą kwotę pieniędzy.
Jak kupować iglaki:
- Przed zakupem przygotować się - tzn. przemyśleć jak chcemy wkomponować nowe rośliny w ogród i sprawdzić jakie mają wymagania.
- Dowiedzieć się jak się szybko się rozrosną i jakie rozmiary osiągną aby za kilka lat nie okazało się, że zbyt wybujałe drzewa trzeba wyciąć.
- Lepiej kupować sadzonki w pojemnikach - drzewka wykopane mogą mieć uszkodzony system korzeniowy.
- Jeżeli jest taka możliwośc to dowiedzieć się skąd pochodzą sadzonki. Te wyhodowane w nieco innej strefie klimatyczne np. w
Holandii czy Włoszech, mogą nie wytrzymać surowszych warunków panujących u nas zimą.
Iglaki mogą być wykorzystwane :
zarówno w prostych kompozycjach ogrodowych
jak i w wysublimowanych ogrodach w stylu dalekowschodnim.
Sadzenie iglaków:
- Przed zasadzeniem ziemię dokładnie przekopujemy a dołek powinien być dwa-trzy razy większy od rozmiarów bryły korzeniowej.
- Jeżeli ziemia w ogrodzie jest marna to dajemy bardziej urodzajnej gleby np. specjalnej ziemi do roślin iglastych (do nabycia w sklepach ogrodniczych).
- Przed posadzeniem iglaka dobrze jest pojemnik z rośliną zanurzyć na króko w wodzie.
- Przy wysadzaniu trzeba uważać, by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Umieszczamy roślinę w dołku i przysypujemy ziemią, tak by górna krawędź bryły znajdowała się na poziomie gruntu.
- Ziemię wokoło posadzonego iglaka uklepujemy, zostawiając wokół wgłebienie dla wody.
- Po posadzeniu podlewamy roślinę a ziemię wokoło najlepiej wyśćółkować rozdrobnioną korą sosnową.
- Jeżeli sadzimy większe iglaki, należy przymocować je do palika aby uchronić je przed silnym wiarem, który może naderwać młode korzenie a nawet przewrócić świeżo co posadzoną roślinę.
Iglaki do większych ogrodów:
W większych ogrodach, parkach czy działkach przyleśnych można pokusić się o posadzenie wiekszych, majestatycznie wyglądających drzew iglastych takich jak jodła pospolita, świerk pospolity, daglezja zielona, jodła kalifornijska, świerk serbski, cyprysik nutkajski, metasekwoja chińska, choinę kanadyjską albo drzewiaste, duże odmiany świerka kłującego czy sosny czarnej. Do dużych ogrodów nadaje się też zrzucajacy igły modrzew europejski.
Cyprysik nutkajski Pendula.
Szybko rosnący świerk serbski.
Zaliczna do największych drzew daglezja zielona.
Jodła pospolita dorasta do 40-50m.
Iglaki do niewielkich ogrodów:
W niewiekich ogrodach sadzi się formy drzewiaste wolno rosnące takie jak jodła koreańska, sosna limba, formy szczepione na pniu, krzewy iglaste o pokroju kolumnowym, stożkowym lub kulistym. Najczęściej sadzimy żywotniki zachodnie (tuje), cyprysiki, jałowce i cisy. Warto też poszukać odmian karłowych i wolno rosnących iglaków. Dość populana jest odmiana świerka białego 'Conica' o idealnie stożkowatej koronie lub strzelisty ale zajmujący mało miejsca jałowiec skalny 'Skyrocket'. Duży wybór odmian karłowych jest też wśród krzewów sosny górskiej zwanej kosodrzewiną. Również wiele gatunków iglaków znanych z tego, że osiąga spore rozmiary ma swoje odpowiedniki w wyhodowanych odmianach karłowych czy szczepionych na pniu.
Jodła górska 'Compacta' dorasta najwyżej do 3m.
Świerk biały 'Conica' rośnie bardzo wolno i dorasta do 2-3 m po wielu latach.
Sosna czarna 'Spielberg' dorasta do 1-1,5m i ma kulisty pokrój.
Cyprysik japonski wolno rośnie i osiaga do 2 m, wysokości.
Jak wkomponować i wykorzystać iglaki
Odpowiednio dobrane i wkomponowane w ogród iglaki mogą zamienić go w miejsce niezwykłe i urokliwe przez cały rok. Wiosną i latem stanowią zwykle tło dla kolorowych kwiatów. Wybieramy wtedy rośliny o spokojniejszym kolorycie i tradycyjnych kształtach. Mogą być też uzupełnieniem wrzosowiska lub skalniaka. W takim wypadku trzeba bardzo uważnie dobrać odmiany tak by po pewnym czasie nie przerosły i nie zagłuszyły roślin w alpinarium.
Ciekawy iglak o niezwykłym kształcie lub kolorystyce igieł może być punktem centralnym kompozycji ogrodowej, przyciągajacym szczególną uwagę. Na takie gwiazdy ogrodowe nadają się szczególnie iglaki ozdobnie cięte lub w inny sposób odcinające się od tła. Warto też wspomieć że iglaki doskonale nadają się na drzewka bonsai.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |