KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu (np. gazania, eszolcja, dimorfoteka), bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi. Są też kwiaty, które co prawda wyglądają pięknie w wazonie i są trwałe ale nie wszystkim odpowiada ich zapach (np. aksamitki). Wiele jest też roślin bardzo trwałych po ścięciu, które mogą być ozdobą nawet przez dwa tygodnie. Do najbardziej trwałych kwiatów ciętych wśród bylin należą: złocienie, rudbekie, piwonie, onieg, przymiotno, liatra i słoneczniczek szorstki.
Kwiaty jednoroczne należące do najbardziej trwałych kwiatów ciętych to: aster chiński, cynia wytworna, nagietek, aksamitka, słonecznik.
Zobacz także : Mowa kwiatów - symbolika kwiatów od A do Z
Pora ścinania kwiatów
Trwałość kwiatow ciętych zależy w głównej mierze od pory dnia, w której były ścinane, fazy ich rozwoju, pogody oraz fazy księżyca.
Najlepiej ścinać kwiaty przeznaczone na bukiety późnym wieczorem. W dni gorące i suche korzystniej jest ścinać kwiaty wczesnym rankiem.
Kwiaty, którte były ścinane w deszczową pogodę są z reguły mniej trwałe.
Ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa; czyli w czasie III i IV kwadry.
Większość kwiatów ścina się gdy są w fazie półotwartego pąka ale są też takie, które należy ścinać gdy są całkowicie rozwinięte; np. aster chiński, cynia czy rudbekia. Niektóre z kolei ścina się w fazie zamkniętego ale zabarwionego pąka; np. piwonie czy liliowce. Rośliny o groniastych kwiatostanach, takie jak ostróżka łubin czy liatra ścina się, gdy dolne kwiaty (do 1/2 lub 1/3 całego kwiatostanu) są już rozwinięte.
Jak ścinać kwiaty:
Kwiaty ścina się ostrym nożem, w taki sposób by powierzchnia cięcia była długa i gładka. Najlepiej ostrym nożykiem odciąć ukośnie końcówki łodyg. Łodygi pochodzące z krzewów; np. róż czy bzów można na końcu rozszczepić używając żyletki. Łodygi miękkie np. tulipanów czy gerber można ponakłuwać szpilką do wys. około 5cm. Zabieg taki zwiększa powierzchnię, przez którą roślina pobiera wodę. Należy usunąć liście zanurzone w wodzie bo przyspiesza to proces gnicia roślin. Zerwane kwiaty warto zahartować: końcówki łodyg zanurzyć na chwilę we wrzątku, po czym postawić bukiet w chłodnym miejscu.
Jeżeli rośliny będą przewożone, to po ścięciu powinny być wstawione do wody na co najmniej pół godziny.
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie:
Czysty wazon. Przed włożeniem świeżego bukietu umyć wazon wodą z detergentem tak aby znszczyć drobnoustroje, które przyspieszają gnicie a tym samym skracają żywot ciętych kwiatów.
Codziennie uzupełniać wodę w wazonie i zmieniać ją co 2-3 dni. Myje się przy tym naczynie i skraca nieco łodygi. Należy szczególnie dokładnie myć wazony chropowate (np. z kamionki), w których bakterie rozwijają się szybciej.
Czyszczenie łodyg. Trzeba usunąć wszystkie liście i kwiaty, które mogłyby być zanurzone w wodzie. Jeżeli tego się nie zrobi łodygi kwiatów zaczną prędzej gnić.
Przygotowanie wody. Najlepiej używać wody przegotowanej i wystudzonej. Można też wykorzystać niegazowaną wodę mineralną.
Odżywki do kwiatow ciętych. Ułatwiają pobieranie wody, hamują rozwój mikroorganizmów i zapobiegają gniciu łodyg. Preparaty takie jak Flower Fresh, Chrysal, Blumenfrish czy Everbloom można kupić w kwiaciarni.
Odpowiednia atmosfera. Kwiaty cięte lubią chłód i wilgoć. Ostre słońce, przeciąg oraz sąsiedztwo owoców zminiejszają trwałość kwiatów.
Wazon odpowiedni do bukietu
Wazon lub inny pojemnik powinien być przede wszystkim tłem dla kompozycji bukietowej. Nie powinien być ani zbyt ozdobny ani zbyt krzykliwy no i oczywiście współgrać z wiązanką, która w nim ma być umieszczona; np. gliniane wazony dobrze się komponują z kwiatami z wiejskiego odródka np. cyniami czy słonecznikami ale nie bardzo pasują do eleganckich goździków czy lilii. Najbezpieczniejsze są wazony ze szkła bezbarwnego. Jeżeli już chcemy cos bardziej ozdobnego to lepiej postawić na ciekawą fakturę niż ostre kolory. Również głebokość i szerokość szyjki wazonu musi być dostosowana do kwiatów ciętych, które w nim umieszczamy.
Najpopularniejsze kwiaty cięte:
Róże:
Należy ścinać o najchłodniejszej porze dnia. Ścięte w południe są bardzo nietrwałe. Nie należy obrywać kolców róż. Nie tłuc ani nie opalać końcówek. Można za to natrzeć je solą.
Dalie:
Przeznaczone do ścinania powinny mieć pełne kwiaty. Zerwane w fazie pąków nie rozwiną się w wazonie. By dłużej wytrzymały ich łodygi nie powinny gnić. Warto więc rozpuścić w wodzie aspirynę.
Mieczyki:
Ścinać gdy kwiaty u dołu łodygi są już rozwinięte. Ze względu na grube łodygi, które potrzebują więcej wody, powinna ona sięgać prawie do dolnych kwiatów.
Lilie:
Do cięcia nadają się pędy, które mają w pełni rozwiniete i ubarwione kilka pąków. Odciąć pręciki pokryte pyłkiem lub posmarować je klejem roślinnym. Zabieg taki opóźni przekwitanie kwiatów o kilka dni.
Rośliny nadające się na kwiaty cięte:
Kwiaty jednoroczne i dwuletnie:
Aksamitka wzniesiona, aster chiński, cynia wytworna, czarnuszka damasceńska, floksy roczne, dzwonek ogrodowy, chaber, słonecznik, goździk ogrodowy, goździk brodaty, naparstnica, lwia paszcza, lewkonia, tujałka, klarkia piękna, godecja wielkokwiatowa, gipsówka letnia, groszek pachnący, kosmos, łubin, nachyłek, nagietek, nasturcje, rezeda wonna, stokrotka.
Więcej o kwiatach ciętych jednorocznych i dwuletnich...
Kwiaty wieloletnie (byliny) oraz kwiaty cebulowe i bulwiaste:
Złocień ogrodowy, rudbekia, piwonia, omieg, irys bródkowy, irys syberyjski, tulipan, narcyz, lilie, dalie, konwalia, ostróżka, liatra, przymiotno, jukka ogrodowa, floksy wiechowate, gajlardia, heliopsis, orlik, tojeść.
Krzewy:
Róże, lilaki(bzy), forsycje, migdałowce, hortensje, jaśminowce, pigwowce.
Zobacz także : Mowa kwiatów - symbolika kwiatów od A do Z
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |