BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
Inne popularne rośliny balkonowe to surfinie, petunie, lobelie, bakopy, werbeny, uczepy. Popularność zawdzięczają podobnie jak pelargonie cechom, które sprzyjają uprawie tych roślin w pojemnikach oraz długiemu i obfitemu kwitnieniu.
Jednak coraz częściej skrzynki obsadza się różnorodnymi kwiatami a nawet małymi krzewami lub drzewkami, starając się zamienić balkon lub taras w miniogródek.
O nietypowych roślinach na balkony i tarasy więcej można się dowiedzieć w artykule egzotyczne balkony i tarasy.
Na początek należy wspomnieć o zasadach pielęgnacji roślin sadzonych w pojemnikach:
- Przy sadzeniu należy pamietać, że roślina będzie się rozrastać - należy więc zachować około 15 cm. odstępu.
- Trzeba pamiętać, że skrzynka to środowisko sztuczne dla roślin i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie. Należy je regularnie podlewać bo ziemia w pojemnikach szybko przesycha a dodatkowo promienie słoneczne w upalne dni mocno nagrzewają ścianki skrzynek. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem stosując odstałą wodę.
- Trzeba zadbać o wygląd roślin tzn. usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), usuwać zeschłe liście i pędy.
- Rośliny w pojemnikach muszą być regularnie zasilane lub posadzone w ziemi z długo działajacym nawozem.
Pojemniki na rośliny :
Skrzynki zawieszane na balkonach są najczęściej wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Lepsze dla roślin są te drewniane ale w praktyce częściej stosuje się skrzynki plastikowe. Trzeba pamiętać że skrzynki takie łatwo się nagrzewają od słońca co szybko wysusza ziemię.
Pojemnik na małe drzewko lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dnie powinny być otwory odprowadzajace nadmiar wody. Naczynia z drewna lub ceramiki warto wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, w której trzeba oczywiście zrobić otwory. Zapobiega to nadmiernemu przesychaniu ziemi. Dno pojemnika wysypać warstwą drenażu np. karmazytu lub żwiru a następnie wypełnić ziemią.
Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących można stosować donice i misy ceramiczne. Ustawione na płycie balkonowej mogą służyć do kompozycji miniogródków.
Pelargonia pasiasta
Szafirowo kwitnąca lobelia
Begonia bulwiasta odmiana zwisająca.
Liczne, duże kwiaty surfinii
Najpopularniejsze rośliny balkonowe:
Pelargonie - bardzo ładnie prezentują się pelargonie zwisajace (bluszczolistne). Niektóre odmiany mogą rosnąć nawet 3 m w dół. Odmiany o pełnych kwiatach są krótsze i dorastają do 1 m długości.
Jako podłoże można zastosować uniwersalną ziemię do roślin balkonowych lub specjalną dla pelargonii. Jeżeli nie zależy nam na zwisajacym pokroju rośliny możemy posadzić w balkonowych skrzynkach pelargonie pasiaste lub pelargonie wielkokwiatowe zwane też angielskimi. Z kolei pelargonie pachnace mają niepozorne kwiaty, ale za to efektowne liście wydzielające piekną woń.
Surfinie - bardzo obficie kwitną, kwiaty są efektowne, w wielu kolorach. Lubią dużo słońca i mało opadów ale muszą być obficie podlewane, najlepiej specjalnym nawozem do surfinii. Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię specjalna dla surfinii. W wilgotne lata surfinia może chorować na choroby grzybowe.
Lobelie odmiany o zwisajacych pędach, bujnie rosną i obficie kwitną tworząc szafirowe plamy wśród zieleni. Nie ma zbyt dużych wymagań ale nie lubi suszy ani deszczowej pogody.
Begonie bulwiaste - kwitna efektownie i bardzo długo od czerwca do września włącznie. Szczególnie warto polecić na balkony, loggie i tarasy odmnianę begonii bulwiastej o zwisających pędach. Trzeba jednak pamietać, że są to rośliny delikatne i wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Sadzimy bulwy begonii do pojemników już w lutym, marcu i trzymamy w jasnym pomieszczemiu. Na zewnątrz wynosimy w drugiej połowie maja, kiedy skończą się przymrozki.
Bakopa - roślina o drobnych białych lub fioletowych kwiatkach.
Werbena - nie należy jej narażać na bezpośrednie działanie słońca, najlepiej rośnie w półcieniu.
Róże - zwłaszcza odmiany miniaturowe, których uprawa bezpośrednio w gruncie bywa trudna, doskonale nadają się na balkony i tarasy. Lubią stanowiska jasne, przewiewne, mogą być słoneczne. Róże w pojemnikach podlewa się umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej. Latem dobrze jest je nawozić co dwa tygodnie odżywką do róż.
Fuksje - odmiany o zwisajacych łodygach. Fuksje lubią cień a ich kwiaty odznaczaja się oryginalnym kształtem i barwami.
Mniej znane rośliny balkonowe:
Starzec srebrzysty - nazywany też mrozem lub starzykiem - o ozdobnych liściach wyglądajacych jak pokryte srebrzystym szronem.
Celozja - odmiany miniaturowe, o kwiatach w kolorze intensywine żółtych, różowych lub czerwonych. Nie lubi słonecznego stanowiska i nie należy jej przy podlewaniu przelać, bo zgnije.
Lawenda i inne zioła - lawenda pieknie kwitnie i jest dekoracyjna ale mogą ją nękać choroby grzybowe, nie należy jej podlewać lejąc wodę bezpośrednio na roślinę ale prosto do ziemi w doniczce lub na podstawkę.
Calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells - stosunkowo niedługo na rynku ogrodniczym ale już bardzo popularna ze względu na obfite kwitnienie i wielość odmian. Przypomina zwisające petunie w miniaturze, jest bardziej od petunii niewymagająca.
Starzec srebrzysty zwany mrozem
Celozje można sadzić do mis i pojemników
Pachnąca lawenda może rosnąć na balkonie
Calibrachoe Million Bells są idelane do uprawy w pojemnikach
Sanwitalia zwana też polegnatką - Ma drobne, żółte kwiatki w kształcie stokrotek. Roślinę można wysiać do pojemników w marcu lub kwietniu. Kwitnie po 10 tygodniach od wysiewu. Sanwitalie nadają się na kwietniki, obwódki lub do pojemników. Dobrze wygląda posadzona miedzy skałami lub wzdłuż ścieżek. Odpowiadają jej słoneczne ale zaciszne balkony i tarasy.
Powojniki - te efektownie kwitnące pnącza również nadają się do uprawy na balkonach i tarasach. Warto jednak uważnie dobrać odmianę powojnika - a jest ich cała masa. Do uprawy na balkonie czy tarasie najodpowiedniejsze są odmiany o długim okresie kwitnienia ale niezbyt mocno się rozrastające. Ważne jest też zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wegetacji. Przede wszystkim przy sadzeniu należy dobrać właściwy pojemnik. Im będzie on większy tym lepsze będą warunki rozwoju powojnika. Pojemność donicy dla jednego okazu powinna wynosić przynajmniej 20 l. Należy zapewnić odpływ wody z pojemnika. Może to być warstwa skorup ceramicznych np. ze starych, potłuczonych doniczek), żwiru lub keramzytu na dnie donicy. Powojniki to rośliny wymagające a więc do sadzenia warto użyć dobrej jakościowo ziemi dla roślin kwiatowych. Na ziemię położyć warstwę śćiółki korowej albo posadzić niskie roślinki co powojniki lubią mieć korzenie w cieniu. Przesadzanie jest konieczne po 2-3 latach - można posadzić do tej samej donicy ale trzeba przyciąć korzenie i pędy powojnika. Najlepiej odpowiadają im miejsca półcieniste. W lecie należy te rośliny często podlewać i nawozić. Na zimę powojniki w donicach trzeba umieścić w chłodnym ponieszczeniu tak by nie przemarzły.
Odmiany powojnika nadające się do uprawy w donicach :
Białe i kremowe: Clematis florida "Pistachio" (kw.VI-IX)
Różowe : Clematis "Comtesse de Bouchaud" (kw.VI-IX), clematis "Doctor Ruppel" (kw.V, VII-IX), clematis "Hagley Hybrid" (kw.VI-IX)
Czerwone :Clematis "Kardynał Wyszyński" (kw.VI-IX), clematis "Mme Julia Correvon" (kw.VI-IX)
Niebieskie : Clematis "Blue Angel" (kw.VI-VIII), clematis "Generał Sikorski" (kw.VI-X)
Fioletowe - Clematis "Etoile Violette" kw.VI-IX), clematis "Jackmanii" (kw.VI-X), clematis "Königskind" (kw.V-VI i VIII-X)
Wiosenny balkon :
Wczesną wiosną, zanim obsadzimy balkony i tarasy roślinami letnimi wymagajacymi wiekszej ilości ciepła można w skrzynkach balkonowych wysadzić rośliny wiosenne.
Najlepiej na wiosenne dekoracje balkonów nadają się bratki, przylaszczki, pierwiosnki, stokrotki, wrzośce lub krokusy. Jeżeli pogoda się pogorszy i wystąpią przymrozki należy okryć wiosenne rośliny balkonowe lekką włókniną lub wynieść do cieplejszego (ale nie bardzo nagrzanego) pomieszczenia. Pielęgnacja wiosennych kwiatów balkonowych to przede wszystkim regularne choć umiarkowane podlewanie oraz zasilanie płynnym nawozem do roślin kwitnących raz w tygodniu.
Rośliny na balkon słoneczny:
aksamitki, begonia stale kwitnąca, bratki, cynie, dimorfoteka, groszek pachnący, kobea pnąca, maciejka, mirt, nagietek lekarski, nemezja, nasturcja, lantana, lobelia, lewkonia, lawenda, oleander, calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells, rezeda wonna, pelargonia, petunia, scewola, rozchodniki, rojniki, róże, szałwia błyszcząca, surfinia, przypołudnik stokrotkowy, portulaka, złocienie.
Kobea pnąca
Lantana pospolita
Portulaka
Przypołudnik stokrotkowy
Rośliny na balkon zacieniony:
barwinek, celozja, begonia bulwiasta, funkia_ogrodowafunkia, fuksja, hortensja, heliotrop peruwiański, kropik, miodunka, niecierpek Waleriana, niezapominajka, powój trójbarwny, wilec purpurowy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
Begonia bulwiasta
Fuksja zwana też ułanką
Pachnacy heliotrop
Niecierpek Waleriana
Rośliny na balkon zaciszny:
begonie, bakopa, diaskia, nemezja, niecierpek Waleriana, sufrinie, sanwitalia, uczep, werbena, tytoń ozdobny, scewola.
Rośliny na balkon wietrzny:
aksamitki, bratki, bukszpan, heliotrop, lobelie, osteospermum, rozchodniki, rojniki, stokrotki, szałwia, trzmielina.
Rośliny pachnące na balkony i tarasy
Najbardziej popularną i pachnącą rośliną balkonową jest pelargonia. Cytrynowy zapach liści pelargonii odstrasza insekty. Najpiekniej pachną liście odmian graveolens, veriegatum, fragrans i tomentosum.
Inne rośliny pachnące odpowiednie na balkony i tarasy to goździki brodate, groszki pachnące, lawenda, szałwia, bazylia i plekantrus, którego liście pachną po deliktnym roztarciu i tojeść z liśćmi o zapachu miętowo-cytrynowym. Aromat młodych listków szałwi jest mniej intensywny niż roślin dwuletnich.
Krzewy pachnące na balkony i tarasy to róże, oleandry i mirt.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |