Smacznie i zdrowo przy zachowaniu zasad
Używaj zawsze składników najwyższej jakości. Nawet jeden nadgniły, spleśniały, czy zaparzony owoc potrafi zepsuć smak całego trunku. Wybieraj owoce dorodne i w pełni dojrzałe. Malin oraz jeżyn nie płucz. Podobnie kwiatów lipy i czarnego bzu, gdyż najcenniejszy jest w nich pyłek. Zbieraj je z dala od drogi, w wolnym od zanieczyszczeń terenie.
Sporządzaj nalewki w naczyniach przeznaczonych tylko do tego celu, aby gumki, wieczka, czy nakrętki nie były przesiąknięte innymi zapachami. Najwygodniejsze do nastawiania trunku są słoje zamykane na klamrę, ponieważ można je delikatnie otworzyć, nie poruszając sklarowanej zawartości.
Nie przetrzymuj za długo alkoholu na składnikach nalewki, gdyż ich najbardziej wartościowe substancje aromatyczne i smakowe uwalniają się na początku procesu maceracji. Powinna ona trwać co najmniej 1 0 dni, jeśli zawartość słoja jest często mieszana, lub 3—4 tygodnie, jeśli zostawia się go w spokoju. Odstępstwa od tej zasady są zaznaczone w przepisach.
Eksperymentując z przyprawami, uważaj, aby nie „przedobrzyć". Szczególnie ostrożnie stosuj goździki, ich nadmiar może zepsuć smak nalewki. Wanilii używaj przede wszystkim do uwydatnienia smaku i aromatu trunków owocowych. Dobrze komponują się z nimi także anyż, cynamon, gałka muszkatołowa, korzeń arcydzięgla, melisa. Skórki cytrusowe podkreślają walory nalewek korzenno-ziołowych. Rodzynki, figi, daktyle dodawaj do wytrawnych nalewek owocowych. Niewielki dodatek kory dębu nada nalewce posmak trunku leżakowanego. Subtelniejszy efekt osiągniesz zastępując ją przegródkami z orzecha włoskiego.
Do doprawiania nalewek możesz używać także alkoholi aromatycznych. Rumu, araku, brandy lub koniaku albo starki — do nalewek słodkich i owocowych, zaś whisky — do trunków na przyprawach i ziołach. Przydadzą się również destylaty owocowe (śliwowica, gruszkowica, malinowica, morelowica).
Zadbaj o zdecydowany, apetyczny kolor trunku. Niewielką ilością karmelu barwi się nalewki jasne. Odcień nalewek czerwonych możesz pogłębić dodatkiem soku z czarnych porzeczek, jagód, wiśni, aronii, owoców czarnego bzu lub skoncentrowanych nalewów alkoholowych na te owoce. Wyciąg z szafranu (na 2 g szafranu 50 ml 50-procento-wego alkoholu) najbezpieczniej stosować tylko do barwienia likierów korzenno-ziołowych.
Klarowną nalewkę ściągaj elastyczną plastikową rurką małej średnicy. Takie rurki można kupić w sklepach ze sprzętem medycznym. Rurki do ściągania wina nie sprawdzają się, kiedy trzeba zlać niewielką ilość trunku, a zwykle nalewki robi się oszczędnie. Nie używaj także rurek gumowych, ponieważ guma może wchodzić w reakcję z alkoholem.
Do filtrowania używaj osobnego sprzętu. Najlepiej plastikowego sita do płukania owoców, wyłożonego dwoma warstwami białego (bez nadruków!) ręcznika papierowego. Jeśli po sklarowaniu nalewki po-zostaje dużo osadu, który wolno się przesącza, włóż sito do szczelnie przylegającego emaliowanego garnka lub plastikowej miski, nakryj pokrywką lub płaskim talerzem i odczekaj, aż cały alkohol przecieknie. Jeżeli osadu jest niewiele, możesz przefiltrować go przez szklany lejek z upchaną w nóżce watą bawełnianą.
Bądź cierpliwy. Nawet najprostsza nalewka nie nadaje się do picia bezpośrednio po przyrządzeniu. Im bogatszy zestaw trunku, tym dłużej powinien on dojrzewać. Nalewkom jednoskładnikowym wystarczy kilka dni. Nalewki i likiery owocowe potrzebują od dwóch do kilku tygodni na samo tylko ujawnienie swych właściwości i zgubienie surowego smaku spirytusu, zaś korzenno-ziołowe co najmniej miesiąc. Uważa się, że nalewki owocowe i korzenno-ziołowe prawdziwie wyborną jakość uzyskują po 2—4 latach.
Częstując nalewką, zadbaj o odpowiednią oprawę dla starannie wypielęgnowanego trunku. Podaj go w karafce lub ładnej butelce i nalej do eleganckich kieliszków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |