Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MIĘTA
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
 
Grupa Media Informacyjne - Mięta
 

Mięta Mięta ze swoim niepowtarzalnym aromatem, świeżością znajduje zastosowanie w wielu przepisach zdrowotnych, w urodzie oraz w licznych przepisach kulinarnych.  

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Mięta

Mięta ze swoim niepowtarzalnym aromatem, świeżością znajduje zastosowanie w wielu przepisach zdrowotnych, w urodzie oraz w licznych przepisach kulinarnych.  

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
19 - 11.01.2017  

 

     
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
 

Mięta

Mięta to roślina przynależna do rodziny jasnotowatych, w skład której zalicza się ponad 7 tysięcy gatunków, jakie reprezentują 236 rodzaje. W przypadku mięty wyróżnia się przeszło 30 gatunków, jakie porastają tereny Azji, Afryki oraz Europy. Gatunkiem typowym jest mięta zielona, jednak dzisiaj popularnością cieszy się także mięta pieprzowa, która uprawiana jest w Polsce. Mięta jest wiecznie zieloną, bądź częściowo zieloną byliną. Posiada drobne kwiaty oraz eliptyczne (czasami jajowate) liście, jej cecha charakterystyczną jest specyficzny i bardzo silny zapach. Bez dwóch zdań swoją popularność zawdzięcza temu, że jest łatwa w uprawie. Zastosowanie mięty w dzisiejszym świecie uzależnione jest przede wszystkim od gatunku. Mięta zielona, którą uprawia się głównie na Bałkanach, we Francji i we Włoszech wykorzystywana jest jako przyprawa, która pasuje zarówno do ziemniaków, drinków, jak i deserów. Ponadto wspomaga ona proces trawienia oraz wydzielania żółci. Mięta pieprzowa uprawiana jest z uwagi na liście, jakie cechują się intensywnym smakiem oraz zapachem. Produkuje się z nich olejek miętowy, jaki dzisiaj znalazł zastosowanie w wielu przemysłach (głównie spożywczym, farmaceutycznym, perfumeryjnym, jak również tytoniowym). Pozostałe gatunki uprawia się przez wszystkim w celach ozdobnych i leczniczych – ta niewielka roślina, która często jest przez nas lekceważona może mieć zbawienny wpływ na organizm człowieka.

Pochodzenie

Miętę zalicza się go grona najstarszych roślin leczniczych na świecie. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali ją do balsamowania zwłok, z kolei medycyna chińska znalazła dla niej szereg, różnorodnych zastosowań. Dawniej wierzono, że mięta pobudza mózg do myślenia, dlatego często uczniowie filozofów uwieczniali nią swoje skronie. Ponadto znajdowano dla niej jeszcze inne zastosowania, a mianowicie traktowano ją jako lek na ropienie, bóle głowy, mdłości, pryszcze, wymioty, jak również żółtaczkę. Świeże liście bezpośrednio przykładano do problematycznych części ciała, bądź przygotowywano z nich różnorodne mikstury, których zadaniem było ukojenie bólu. W średniowieczu odkryto, że sok z mięty może przynieść ukojenie po ukąszeniu pszczół oraz szerszeni. Nasze babki wrzucały liście mięty do gotującego się mleka, albowiem zapobiegało to jego warzeniu. W dawnych czasach mięcie przypisywano właściwości magiczne, według wierzeń ludowych, dzięki temu zielu odgonić można złe myśli, natomiast gałązka mięty w łóżku małżeńskim gwarantowała wierność. Warto dodać, że wzmianki na temat mięty pojawiają się w mitologii greckiej, jak również Starym Testamencie. W mitologii nimfa Menthe, kochanka Hadesa została zamieniona w tę roślinę. Bóg świata podziemnego chciał ją uchronić przed prześladowaniem ze strony swojej żony, Persefony.

Właściwości Mięty

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wiele wartościowych składników zawiera się w tej roślinie. Okazuje się, że w liściach mięty zielonej znajdziemy węglowodany, białka oraz minerały (fosfor, żelazo, magnez, wapno). Ponadto zarówno mięta pieprzowa, jak również mięta zielona to bogate źródło witaminy A i witaminy B3. Liście mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, w skład którego wchodzi mentol, flawonoidy, gorycze, sole mineralne oraz garbniki. Najpopularniejszym surowcem leczniczym są liście mięty, które można suszyć, jak również spożywać świeże. Ponadto wykorzystywany jest także olejek z mięty, otrzymać można z niego mentol. Mięta to roślina, jaka cechuje się działaniem przeciwskurczowym, przeciwwymiotnym, uspokajającym, przeciwbólowym, dezynfekującym, antybakteryjnym, jak również przeciwpasożytniczym. Ponadto jej liście pobudzają wydzielanie soków trawiennych.

Zastosowanie Mięty

Zastosowanie zależy od rodzaju mięty, jakim dysponujemy. Do grona najpopularniejszych roślin leczniczych zalicza się miętę pieprzową, cechuje się ona silnymi właściwościami leczniczymi, które chętnie są przez nas wykorzystywane. Z uwagi na zawartość olejków eterycznych miętę poleca się osobom, które zmagają się ze skurczowymi bólami brzucha. Ponadto sprawdza się ona od wieków jako produkt wspomagający walkę z niestrawnością. Dzisiaj niestety często zdarza się, że jemy w pośpiechu, a porcje są zbyt duże, w wyniku czego nasz układ trawienny nie działa zbyt dobrze. Notorycznie zmagamy się z zaburzeniami trawienia, bólami brzucha, czy kolkami jelitowymi, tym samym włącznie tego ziela w dietę na pewno nam nie zaszkodzi. Po roślinę tę chętnie sięgają osoby zmagające się z bólami głowy. Zdaniem naukowców może ona pomóc w uśmierzaniu bólu, dlatego warto wypróbować ją, zanim sięgniemy po silne lekarstwa. Zastosowanie olejku z mięty poleca się także tym, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi skóry, ponieważ działa ona łagodząco. Warto po niego sięgnąć, jeśli ukąsił nas owad, bądź poparzyło nas słońce. Oczywiście mięta to również doskonały produkt do przygotowania inhalacji na udrożnienie nosa i zatok. Wystarczy kilka kropel wlać do garnka z gorącą wodą. Pomoże on załagodzić objawy zapalenia zatok, grypy, przeziębienia, a nawet kaszlu. W przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych sprawdzi się również zewnętrzne zastosowanie mięty. Olejkiem delikatnie można posmarować okolice nosa i piersi (odradza się stosowanie tego u niemowlaków, a także małych dzieci, gdyż może wystąpić skurcz oskrzeli i krtani), warto rozcieńczyć go z oliwą z oliwek, ponieważ mogą wystąpić podrażnienia oraz zaczerwienienie skóry. Mięta znajduje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ olejek z mięty, dzięki właściwościom antybakteryjnym sprawdza się jako dodatek do leczenia trądziku. Oprócz tego wspomoże ona gojenie się pęcherzy, jakie są objawem opryszczki. Dla wielu osób zaskakującym może być fakt, że mięta rewelacyjnie sprawdza się również w kuchni. Zarówno świeże, jak i suszone liście będą doskonałą przyprawą do Twoich ulubionych dań. Z powodzeniem można je dodać do sałatki, mięsa, czy ryb. Ponadto mięta rewelacyjnie sprawdza się w przypadku niemal wszystkich ochładzających napojów. W lecie szklanka wody z miętą i cytryną działa orzeźwiająco, tak samo jak deser z dodatkiem tego ziela. Wiele osób uwielbia herbatkę miętową, która sprawdza się zarówno na ciepło, jak i na zimno. W przemyśle spożywczym stosowana jest ona jako dodatek do cukierków miętowych, gum do żucia oraz likierów. Chętnie sięgają po nią także producenci past do zębów, a także płynów do płukania jamy ustnej.

Dawkowanie

Na początku zależy zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku tego zioła taką samą skuteczność i moc działania ma produkt świeży, jak i suszony. Tym samym nie musimy martwić się tym, aby zdobyć świeżą miętę, o którą trzeba dbać. Oczywiście jesteśmy w stanie ją kupić i hodować przez cały rok w doniczce. Jest ona rośliną wiecznie zieloną i całoroczną, ponadto nie wymaga specjalnej gleby. Niemniej jednak wygodnym rozwiązaniem bez dwóch zdań będzie mięta suszona. Miętę spożywać można na szereg sposobów, jednak najpopularniejszy jest napar. W tym celu należy przygotować 1 łyżkę świeżych liści mięty lub 1-2 łyżeczki suszonych ziół, następnie należy je zalać szklanką gorącej wody i odstawić na kilka minut. Napój najlepiej spożywać od 2 do 4 razy na dobę, pijąc po 0,5 szklanki. Z mięty przygotować można również płukankę, która stosowana powinna być przy problemach związanych z jamą ustną oraz nieżycie gardła. Dla osób zmagających się z nieżytem nosa najlepsza będzie inhalacja, natomiast przy bólach głowy sprawdzą się kompresy zamoczone w naparze z mięty. Na rynku dostępne są również krople miętowe, warto je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Najpopularniejszą dawką jest 15 kropelek rozpuszczonych w wodzie, bądź łyżce cukru. Olejek miętowy można przedawkować – działanie niepożądane to przede wszystkim bóle brzucha, wymioty, zaburzenia snu. Przed jego zastosowaniem warto wykonać próbkę uczuleniową, gdyż w przypadku osób wrażliwych mogą one wywołać przekrwienie skóry, pokrzywkę, bądź świąd. Mentolowych kropli do nosa nie zaleca się podawać dzieciom. Kobiety będące we wczesnej fazie ciąży mogą spożywać miętę w postaci herbatki, jednak nie powinny one pić, więcej niż 2-3 na dobę. W późniejszych fazach odradza się miętę, gdyż może wywołać zgagę. Jeśli nie jesteś pewny, bądź masz obawy przed stosowaniem mięty to skonsultuj się ze swoim lekarzem i rozwiej swoje wątpliwości. Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy ta roślina jest odpowiednim produktem dla każdego.

Cena

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym wyborem jest mięta świeża, którą nabyć można na lokalnych targach, straganach czy nawet w supermarketach. Niestety nie każdy ma możliwość, aby hodować miętę we własnym domu czy ogrodzie. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona, to polecamy Ci wysokiej jakości miętę suszoną, która równie dobrze sprawdzi się w Twojej kuchni. W sklepie internetowym www.natur-sklep.pl uda Ci się nabyć miętę pieprzową – dostępna jest ona w wersji tradycyjnej, a także wersji BIO. Decydując się na pierwszy produkt do wyboru mamy opakowanie o gramaturze 50 g za 4,99 zł oraz opakowanie 120 g za 9,90 zł. Wersja BIO dostępna jest wyłącznie w opakowaniu 150 g, jej cena to również 9,90 zł. Jak widzisz mięta to tani produkt, który na pewno wykorzystasz na szereg sposobów w swojej kuchni.

Opinie

Zdaniem wielu internautów mięta jest dobra na wszystko. Można ją stosować na szereg sposób, pomaga uporać się z wieloma dolegliwościami oraz rewelacyjnie sprawdza się w sztuce kulinarnej. Jeśli dotychczas mięta była dla Ciebie zielem, który nic nie znaczył, to najwyższy czas, aby zmienić zdanie na temat tej niepozornej rośliny. Okazuje się, że dla wielu z nas będzie ona strzałem w dziesiątkę. Jedna z osób poleca jej spożycie szczególnie latem, woda z miętą, cytryna oraz lodem to dla niej niezastąpiony napój w gorące, letnie wieczory. Kolejna z osób rekomenduje ją przede wszystkim na problemy z żołądkiem, po niedługim czasie stosowania zauważyła różnicę. Następna zgadza się z tą opinia i rekomenduje ją osobom, które zmagają się z bólem brzucha po przejedzeniu. Mięta wykazuje się wieloma właściwościami leczniczymi, dlatego istnieje prawdopodobieństwo , że pomoże również Tobie. Jeśli nic Ci nie dolega, to dodaj miętę do wody z cytryną, tak aby delektować się jej smakiem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.