Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MIĘTA
   
COUNTRY:
         
 

 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
 
Grupa Media Informacyjne - Mięta
 

Mięta Mięta ze swoim niepowtarzalnym aromatem, świeżością znajduje zastosowanie w wielu przepisach zdrowotnych, w urodzie oraz w licznych przepisach kulinarnych.  

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Mięta właściwości lecznicze

Mięta – jej właściwości lecznicze, walory smakowe i uprawa

Mięta często kojarzy nam się z gumą do żucia i pastą do zębów. Jednak ziele to ma o wiele szersze zastosowanie, także w łagodzeniu dolegliwości zdrowotnych np. układu pokarmowego, oddechowego i skóry. Jakie inne właściwości ma mięta i dlaczego warto ją uprawiać samodzielnie?

Mięta – informacje ogólne

Mięta jest rośliną należącą do gatunku jasnotowatych. Rośnie głównie w Europie, Afryce i Azji. Istnieje ponad 20 gatunków mięty. Mogą się różnić wielkością i zapachem, jednak każdą z odmian charakteryzuje silny smak i zapach. Do popularnych odmian zaliczamy miętę polną, miętę zieloną oraz miętę cytrynową. Jednym z najpopularniejszych rodzajów mięty jest mięta pieprzowa, zwana też miętą lekarską. To właśnie ten rodzaj mięty uważany jest za najbardziej korzystny dla naszego zdrowia. Jest też ona często składnikiem pasty do zębów, płynów do płukania, kosmetyków do masażu oraz podobnych preparatów.

Mięta – właściwości

Mięta posiada dobroczynny wpływ na kondycję naszego organizmu. Za jej właściwości odpowiada szereg substancji odżywczych, które w sobie kryje. Są to przeciwutleniacze, garbniki, fitozwiązki, flawonoidy, mentol, gorycze, karoten, białka, węglowodany, rutyna, witamina A, witamina B1, witamina B3, witamina B9, witamina C, a także składniki mineralne – żelazo, wapń, potas, selen, magnez, fosfor, mangan i cynk.

Mięta – działanie

Mięta, a szczególnie mięta pieprzowa, wykazuje silne właściwości prozdrowotne, m.in. odświeża, działa dezynfekująco, rozkurczowo, przeciwwymiotnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Nie ma znaczenia, czy jest to mięta świeża czy suszona, siła działania jest podobna.

Wpływ mięty na układ pokarmowy

Mięta pomaga w dolegliwościach ze strony układu trawiennego. Najlepsze efekty zapewnia regularne stosowanie tego zioła. Już dawniej stosowano olejek miętowy na problemy związane z układem pokarmowym. Mięta wspomaga pracę wątroby, pomocna w jej lekkich schorzeniach, reguluje ruchy perystaltyczne jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ma działanie wiatropędne, eliminuje wzdęcia, gazy jelitowe, niestrawność, obniża poziom “złego” cholesterolu, pomaga w nieżycie żołądka, schorzeniach dróg żółciowych oraz przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Stosuje się ją także przy zespole jelita drażliwego (olejek miętowy wykazuje dużą skuteczność w niwelowaniu objawów), kamicy żółciowej oraz żółtaczce. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, mięta to dobra broń w walce z bakteriami takimi jak Salmonella, E. coli i gronkowiec złocisty. Zaleca się także spożywanie mięty osobom, które przebyły zapalenie wątroby. Mięta w formie nalewki, olejku, herbaty lub wyciągu ma działanie rozkurczowe, co zawdzięcza zawartych w niej flawonoidach i olejku eterycznym (w skład którego wchodzi mentol), dzięki czemu obniża napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Miętę można spożywać także w postaci “surowej” – liście mięty to doskonały sposób na odświeżenie i oczyszczenie jamy ustnej. Można je także połknąć, o ile są wcześniej opłukane.

Przy ciężkostrawnych posiłkach mięta sprawdzi się w postaci herbaty lub naparu. Herbata miętowa jest lekiem na niestrawność i pozwoli uniknąć przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po spożyciu zbyt obfitego posiłku. Do jej zaparzenia używamy świeżych liści mięty, w proporcjach 1 łyżka mięty na szklankę wrzątku. Możemy ją pić nawet 3 razy dziennie. Herbata miętowa może być spożywana zarówno na ciepło jak i na zimno.

Inne popularne formy stosowania mięty wewnętrznie to sok z mięty oraz syrop z mięty.

Sok z mięty:

Do zimnej wody dodajemy kwasku cytrynowego. Płuczemy gałązki mięty i zalewamy mieszanką. Pozostawiamy na ok. dobę. Przecedzamy w celu usunięcia mięty, rozpuszczamy w wodzie 1 kg cukru i lekko podgrzewamy. Przelewamy do naczyń i pasteryzujemy przez ok. 20 minut.

Syrop z mięty:

Zagotowujemy wodę z cukrem i kwaskiem cytrynowym. Do gorącej wody wkładamy ok. 30 gałązek opłukanej mięty po czym syrop przykrywamy i odstawiamy na ok. dobę. Po upływie doby miętę wyjmujemy z wody, pozostałość przecedzamy i jeszcze raz zagotowujemy. Gorący syrop przelewamy do przygotowanych naczyń i zakręcamy, nie pasteryzując. Przed podaniem możemy lekko rozcieńczyć wodą mineralną.

Wpływ mięty na układ oddechowy

Mięta sprawdza się także jako naturalny lek na schorzenia i infekcje dróg oddechowych przy przeziębieniu i grypie. Ma działanie odkrztuśne, pomaga więc pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny i uciążliwego kaszlu. Radzi sobie też z katarem, udrażniając nos i zatoki. Nadaje się do inhalacji – 3-4 krople olejku miętowego dodajemy do miski z gorącą wodą. Olejek miętowy można stosować w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. – nie bez powodu mięta jest składnikiem wielu preparatów na ból gardła. Możemy go też nałożyć na skórę w okolicy klatki piersiowej – pamiętając o tym, że tej metody nie należy stosować u małych dzieci i niemowląt.

Wpływ mięty na skórę

Mięta w postaci olejku łagodzi stany zapalne, świąd i podrażnienia skóry. Pomaga też ujędrnić, ochłodzić, rozkurczyć i znieczulić skórę. Przynosi ulgę poparzonej słońcem skórze, a także po ukąszeniach owadów. Miętę można stosować przy trądziku ze względu na jej działanie antybakteryjne. Pomocna przy opryszczce wirusowej, hamuje jej rozwój, łagodzi powstałe pęcherze i działa przeciwwirusowo. Przy stosowaniu mięty w formie olejku bezpośrednio na skórę należy jednak zachować ostrożność – może ona bowiem wywołać reakcje alergiczne objawiające się świądem, zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry. Mięta pomoże nam także w pielęgnacji włosów – pomaga pozbyć się łupieżu, dlatego jest częstym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Możemy także sami dodać kilka kropel olejku miętowego do szamponu. Wmasowanie olejku w skórę głowy pobudza cebulki włosowe, powoduje szybszy ich wzrost i niweluje ich wypadanie. Olejek miętowy można także stosować w celu nawilżenia i wygładzenia skóry warg. Ziele to wykorzystuje się też do leczenia ran, gdyż przyspiesza ich gojenie. Mięta zniweluje też nieprzyjemny zapach stóp działając odświeżająco i przeciwgrzybiczo, dlatego często jest składnikiem preparatów do pielęgnacji stóp.

Wpływ mięty na układ nerwowy

Mięta znana jest także ze swojego wpływu na nasz układ nerwowy. Pomaga ukoić nerwy, uspokaja, rozluźnia i poprawia nastrój. Wypicie herbaty z mięty przed snem zapewni nam spokojny odpoczynek. Mięta pobudza funkcje mózgu, pomaga kontrolować emocje i eliminować nerwobóle. Pomocna przy ubocznych skutkach podania narkozy – nudnościami i wymiotami.

Mięta, a ciąża

Czy bezpieczne jest spożywanie mięty w ciąży? Ciąża niesie za sobą szereg objawów takich jak nudności i wymioty, przy których korzystne może być stosowanie mięty. W początkowej fazie ciąży kobiety mogą spożywać miętę np. w formie herbaty w umiarkowanych ilościach (2-3 szklanki). W nadmiarze mięta może powodować zgagę, dlatego zaleca się ostrożność.

Mięta – uprawa

Mięta nie jest rośliną wybredną, dlatego łatwo uprawia się ją samodzielnie. Wystarczy ziemia ogrodowa i nasiona. Miętę sadzimy wiosną. Roślina rośnie przez cały rok i bardzo łatwo się rozrasta, dlatego musimy pamiętać o tym, żeby kontrolować jej wzrost. Możemy hodować zioło w doniczkach, pamiętając o tym, by zapewnić roślinie przestrzeń. Nie ma znaczenia, czy uprawę prowadzimy na zewnątrz czy w domu. Zaleca się jednak uprawę mięty w sporej donicy z wyciętym dnem (donicę możemy zakopać zostawiając na wierzchu tylko jej górną część), gdyż roślina potrafi w krótkim czasie zdominować ogród.

Mięta jako przyprawa

Mięta posiada charakterystyczny intensywny smak i zapach, dlatego też musiała znaleźć miejsce w naszej kuchni, a także w produktach na półkach sklepowych. Jest to nieodzowny składnik chociażby odświeżających gum do życia i pasty do zębów. Mięta jako przyprawa sprawdzi się jako dodatek do sałatek, sosów, farszu mięsnego, pierogów, twarogu, ziemniaków, jagnięciny, ryb, deserów czy napojów. Już nasze babcie wiedziały, że wrzucenie kilku liści mięty do mleka podczas gotowania zapobiegnie jego warzeniu się. Woda z listkami mięty to doskonały sposób na zdrowe orzeźwienie w upalne dni.

Mięta – przeciwwskazania

Należy uważać, aby nie przedawkować mięty, gdyż poza swoimi właściwościami leczniczymi może także powodować skutki uboczne. Olejek miętowy stosowany w nadmiernych ilościach może wywołać bóle brzucha, nudności i wymioty. Także stosowany na skórę może wywołać podrażnienia u osób o wrażliwej skórze, dlatego bezpieczniej jest go rozcieńczyć np. z oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym. U małych dzieci i osób starszych należy stosować go ze szczególną ostrożnością. Uważać muszą też kobiety w ciąży. Szczególnie niebezpiecznym skutkiem stosowania mięty w nadmiarze jest głęboki sen i zachwianie równowagi.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2017  

 

     
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  News

Powraca moda na tradycję, również w temacie naturalnych trunków do spożycia. Czas, odpoczynek łączymy ze spożywaniem nalewek, win, miodów sporządzonych w domach według starodawnych receptur.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.