13 przepisów na lody domowe
Lody to zawsze bomba kaloryczna? Nic podobnego! Dwie gałki lodów śmietankowych bez dodatków (np. czekolady, orzechów) mają średnio 150 kcal, czyli tyle, ile dwa nieduże jabłka. Jeszcze "bezpieczniejsze" dla dbających o linię są sorbety, granity czy lody jogurtowe. Zachęcamy, by wszystkie te desery przygotowywać w domu. Specjalna maszynka, choć bardzo ułatwia pracę, wcale nie jest konieczna. Przyda się za to cierpliwość - lody mrożą się kilka godzin.
1. Lody śmietankowe
Nasz znajomy mawia, że KLASĘ CUKIERNI rozpoznaje się po jakości najprostszych lodów śmietankowych. Ma rację. Tu nie da się niczego zatuszować dodatkiem czekolady, bakalii, owoców. Lody śmietankowe po prostu MUSZĄ BYĆ DOBRE
Składniki
1 szklanka śmietany kremówki
6 żółtek
1/2 szklanki cukru
1 szklanka bardzo zimnej maślanki
Sposób przygotowania
Zagotuj śmietanę kremówkę. Ubij żółtka z cukrem, powolutku, nie przerywając ubijania, wlewaj gorącą śmietanę. Gdy masa będzie gładka i jednolita, przełóż ją do rondla i podgrzewaj, stale ubijając, aż zgęstnieje. Nie gotuj! Przecedź do miski, wymieszaj z maślanką, wstaw na 2 godziny do lodówki, a potem zamroź w maszynie do lodów lub przykryj folią, wstaw do zamrażalnika i zamrażaj, mieszając od czasu do czasu.
2. Lody malinowe z twarożkiem
Składniki
30 dag malin
20 dag twarożku naturalnego
10 dag jogurtu
3 łyżki zagęszczonego soku jabłkowego
1,5-2 łyżki miodu
1 łyżka soku pomarańczowego
Sposób przygotowania
Miksujemy maliny i przecieramy je przez sitko, aby usunąć pesteczki. Ucieramy twarożek z jogurtem, mieszamy z przecierem malinowym, słodzimy sokami i miodem. Zamrażamy w maszynie do lodów lub w zamrażalniku (jeśli nie mamy maszyny do lodów, musimy mieszać masę co 20-30 minut, aby nie powstały w niej lodowe kryształki i lody były gładkie).
3. Lody z karmelem i pistacjami
(dla 2 osób)
Składniki
100 g cukru trzcinowego
100 ml kwaśnej 12% śmietany
garść solonych pistacji
6 suszonych fig
6 kulek lodów waniliowych
Sposób przygotowania
Podgrzewamy w rondelku cukier z 2 łyżkami wody. Kiedy powstanie karmel, wlewamy śmietanę, mieszamy, zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystygnięcia. Pistacje obieramy z łupin i grubo siekamy, figi kroimy w paseczki. Lody podajemy polane sosem karmelowym i posypane pistacjami oraz figami.
4. Lody jagodowe
Składniki
2 szklanki czarnych jagód
3/4 szklanki cukru
spora szczypta soli
1 szklanka mleka
1,5 szklanki 36% śmietany
Sposób przygotowania
Zagotowujemy owoce z cukrem i solą, dusimy 5 minut na malutkim ogniu, rozgniatając jagody widelcem. Studzimy, miksujemy z mlekiem, mieszamy z zimną śmietaną. Przecieramy do miski przez gęste sitko, wkładamy na 2 godziny do lodówki. Następnie zamrażamy w maszynie do lodów. Jeśli takiej nie mamy, wstawiamy miskę z masą do zamrażalnika i zamrażamy, mieszając co 20-30 minut, aby lody były gładkie i nie powstały w nich lodowe kryształki.
5. Porzeczkowe lody na patyku - na czerwonym winie
Składniki
1,5 szklanki słodkiego czerwonego wina
3/4 szklanki czarnych porzeczek
Sposób przygotowania
Wino wlewamy do kielicha blendera, wsypujemy 1/2 szklanki porzeczek i miksujemy. Przelewamy masę do przygotowanych foremek na lody, dorzucając po kilka świeżych owoców. Foremki wkładamy do zamrażalnika. Po 15 minutach wyjmujemy, przebijamy się przez lekko zamrożoną warstwę i wtykamy do środka patyczki. Zamrażamy przez kolejne 20 minut.
6. Francuska baza do lodów
dla 8 osób
Baza do lodów zwana francuską robiona jest na Creme Anglaise, czyli żółtkach zaparzanych mlekiem i śmietanką. obecna w żółtkach lecytyna emulguje zawarte w masie płyny (np. mleko, śmietankę i alkohol). takie lody są tłustsze, mają gładszą konsystencję, łatwiej się mrożą niż Np. sorbety.
Ale uwaga - za dużo żółtek w masie sprawi, że lody będą zbyt tłuste i na języku będziemy czuli maślany osad.
Składniki
250 ml mleka 3,2%
250 ml śmietanki kremówki
5 żółtek
130-150 g cukru (może być trzcinowy)
250 ml zimnej śmietanki kremówki
Sposób przygotowania
Mleko i śmietankę podgrzewamy z wybranymi (najczęściej suchymi) składnikami: ziołami, przyprawami korzennymi, ziarnami kawy, herbatą, laskami wanilii, miękkimi orzechami (np. piniowymi), suszonymi owocami itp. (mleczno-śmietankową mieszaniną można też zaparzać wypieki, np. czerstwe pączki, ciasteczka, płatki kukurydziane). Odstawiamy na 1-3 godziny.
Z żółtek i cukru ucieramy kogel-mogel. Ponownie podgrzewamy mleczną mieszaninę, przecedzamy przez sito i wlewamy odrobinę wciąż gorącego płynu do żółtek, stale ubijając. Cienkim strumieniem, mieszając, wlewamy resztę. Przelewamy do rondla i podgrzewamy na małym ogniu, stale mieszając, aż masa zacznie gęstnieć i osadzać się na łyżce (nie może się zagotować). Szybko przelewamy przez sito do miski z zimną kremówką, mieszamy, studzimy i wstawiamy do lodówki. Dobrze oziębioną zamrażamy w maszynce do lodów według instrukcji.
7. Lody filadelfijskie
Lody tzw. filadelfijskie (podobno wynalazek amerykański, stąd nazwa), nie zawiera żółtek - robi się je tylko na mleku i śmietance. W związku z tym, że brak w nich naturalnego zagęstnika (czyli żółtek), można do nich dodać odrobinę mąki kukurydzianej i kremowego serka.
Składniki
60 ml + 250 ml zimnego mleka
4 łyżki mąki kukurydzianej
500 ml śmietanki kremówki
130-140 g cukru
2 łyżki sztucznego miodu
szczypta soli
3 łyżki kremowego serka śmietankowego
Sposób przygotowania
Mieszamy 60 ml zimnego mleka z mąką kukurydzianą. W rondlu doprowadzamy do wrzenia pozostałe mleko i śmietankę, dodając cukier, miód i sól. Wlewamy mleko z mąką, znów zagotowujemy. Podgrzewamy, mieszając, aż masa zacznie gęstnieć - przez 2 minuty. Do miski wkładamy serek śmietankowy (możemy też od razu zrobić bazę pod lody smakowe, wybierając np. serek owocowy Almette wiśnia-żurawina lub jagoda-malina), wlewamy odrobinę podgrzanej mieszaniny mleczno-śmietankowej, dokładnie łączymy. Po czym dolewamy resztę i ubijamy. Studzimy, chłodzimy w lodówce i zamrażamy w maszynce do lodów według instrukcji.
8. Lody pistacjowe z różą
Składniki
200 ml śmietanki 30%
200 ml śmietanki 36%
1 laska wanilii
80 g cukru
3 żółtka
2 łyżki wody różanej
100 g orzeszków pistacjowych
płatki róż (do dekoracji)
Sposób przygotowania
Oba rodzaje śmietanki wlewamy do rondla. Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż i wkładamy do garnka. Dodajemy połowę cukru, zagotowujemy i odstawiamy do przestudzenia. Jajka dokładnie myjemy, najlepiej sparzyć je wrzątkiem. Żółtka miksujemy z resztą cukru, aż staną się białe i puszyste (jak kogel-mogel). Do żółtek dolewamy cienką strużką ciepłą śmie-tankę, cały czas ubijając. Kiedy masa stanie się jednolita, ponownie ją podgrzewamy, mieszając - do czasu, aż zacznie gęstnieć (nie wolno doprowadzić do zagotowania!). Dodajemy wodę różaną oraz obrane i posiekane pistacje. Całość studzimy i wstawiamy w zamkniętym pojemniku do zamrażalnika. Kilkakrotnie, a najlepiej co godzinę, miksujemy masę na wolnych obrotach, aby pozbyć się kryształków lodu i nadać jej puszystość. Lody podajemy udekorowane świeżymi płatkami róż.
9. Lody czekoladowe
Składniki
1/2 laski wanilii
35 dag grubo pokrojonej, dobrej, gorzkiej czekolady (co najmniej 60% kakao)
3,5 szklanki śmietany kremówki
3 duże jajka
szczypta soli
Sposób przygotowania
Rozcinamy wanilię wzdłuż na pół, wyjmujemy ziarenka ze środka, przekładamy je do rondelka. Dodajemy czekoladę i śmietanę kremówkę, zagotowujemy na małym ogniu, ciągle mieszając. Zdejmujemy z ognia. Ubijamy jajka z solą i powolutku wlewamy gorącą czekoladową śmietanę. Powstałą masę ponownie przekładamy do rondelka, gotujemy na średnim ogniu 1-5 minut, stale mieszając drewnianą łyżką, aż do lekkiego zgęstnienia. Cedzimy przez gęste sitko do metalowej miseczki, wstawiamy do większego naczynia napełnionego kostkami lodu i studzimy, mieszając od czasu do czasu. Masę zamrażamy w maszynie do lodów lub przykrywamy, wstawiamy do zamrażalnika i pozostawiamy na 2-3 godziny (lub więcej), mieszając co 20 minut, aby lody były gładkie.
10. Lody laurowe
dla 8 osób
Składniki na francuską bazę do lodów:
250 ml mleka 3,2%
250 ml śmietanki kremówki
5 żółtek
130-150 g cukru (może być trzcinowy)
250 ml zimnej śmietanki kremówki
Składniki
14 świeżych liści laurowych
4 suszone liście laurowe
1/4 całej gałki muszkatołowej
Domowe rożki:
2 białka
60 g cukru pudru
1 łyżka cukru
30 g masła + odrobina do waflownicy
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
45 g mąki
szczypta soli
Sposób przygotowania
Francuska baza do lodów: mleko i śmietankę podgrzewamy z liśćmi laurowymi oraz gałką. Odstawiamy na 1-3 godziny. Z żółtek i cukru ucieramy kogel-mogel. Ponownie podgrzewamy mleczną mieszaninę, przecedzamy przez sito i wlewamy odrobinę wciąż gorącego płynu do żółtek, stale ubijając. Cienkim strumieniem, mieszając, wlewamy resztę. Przelewamy do rondla i podgrzewamy na małym ogniu, stale mieszając, aż masa zacznie gęstnieć i osadzać się na łyżce (nie może się zagotować). Szybko przelewamy przez sito do miski z zimną kremówką, mieszamy, studzimy i wstawiamy do lodówki. Dobrze oziębioną zamrażamy w maszynce do lodów według instrukcji.
Robimy wafelki: ubijamy białka z oboma rodzajami cukru, aż powstanie masa bezowa. Masło topimy w rondelku. Łączymy masę bezową z wanilią, przesianą mąką i solą. Wlewamy masło, mieszamy. Pieczemy w waflownicy według instrukcji - wlewamy 1 łyżkę do rozgrzanej maszyny i pieczemy kilkadziesiąt sekund, nieco ponad minutę. Po wyjęciu z waflownicy natychmiast zwijamy wafelek na specjalnym rożku. Studzimy i nakładamy gotowe lody.
Uwaga:
Im szybciej przełożymy lody z maszynki do pojemnika i włożymy do zamrażalnika, tym większa szansa, że będą gładkie. Jeśli zbyt długo grzebiemy się, wyciągając je z maszynki, ich temperatura się podnosi i zaczynają się znów topić, co może sprawić, że podczas mrożenia pojawią się w masie większe kryształki lodu.
Jak uratować masę, gdy za bardzo podgrzejemy żółtka i zaczną robić się grudki?
Na wszelki wypadek zawsze miejmy w pogotowiu miskę umieszczoną w większym naczyniu wypełnionym lodem i odrobiną wody - gdy masa się przegrzeje, szybko przelewamy ją do tej miski, aby obniżyć jej temperaturę. Ciepłą masę można też przelać do innego naczynia i zmiksować ręcznym blenderem.
11. Lody malinowo-pomarańczowe
dla 10-12 osób
Składniki
380 ml śmietany 18%
cienko obrana skórka z 2 pomarańczy
5 żółtek
150 g cukru
500 g malin (świeżych lub mrożonych)
380 ml śmietanki kremówki
1 łyżka soku pomarańczowego
Sposób przygotowania
Śmietanę 18% podgrzewamy ze skórką pomarańczową, studzimy. Żółtka ucieramy z cukrem. Maliny miksujemy i przecieramy przez sito, odmierzamy 380 ml purée. Mieszamy je w misce z kremówką i sokiem pomarańczowym. Po wyjęciu kawałków skórki pomarańczowej ze śmietanki podgrzewamy ją i powoli zaparzamy nią kogel-mogel (jak w przepisie na bazę do lodów). Podgrzewamy masę, nie dopuszczając do zagotowania, szybko przelewamy przez sitko do kremówki z malinami. Studzimy, zamrażamy w maszynce do lodów. Podajemy w zmrożonych pucharkach.
12. Lody cynamonowe z Tabasco
Składniki
1/2 szklanki mleka
1 laska cynamonu
1 skórka pomarańczy (z 1 małej pomarańczy)
4 całe goździki
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1 puszka (400 ml) słodzonego mleka skondensowanego
1,5 łyżeczki sosu TABASCO Original Red
2 szklanki ubitej śmietany kremówki (30% lub 36%)
Sposób przygotowania
W małym rondlu na średnim gazie połącz mleko, laskę cynamonu, skórkę pomarańczy, goździki i zagotuj. Zmniejsz gaz, przykryj i powoli gotuj przez 5 minut, aż do połączenia się składników. Odstaw całość do ostygnięcia w temperaturze pokojowej, następnie odcedź. W dużej misce połącz mieszankę mleczną, wanilię, mleko skondensowane i sos TABASCO, dokładnie wymieszaj. Delikatnie wmieszaj bitą śmietanę. Przykryj i zamroź, aż masa stwardnieje, w międzyczasie raz zamieszaj. Podawaj kulki lodów w kieliszkach lub pucharkach. Możesz ozdobić laskami cynamonu i paskami skórki pomarańczowej.
13. Granita jabłkowa
Jesteś na diecie, ale masz ochotę na lody? Zrób GRANITĘ! Nie ma nic prostszego - wystarczy ZAMROZIĆ wodę z sokiem, mus owocowy, kawę lub wino. Chcesz to dosładzasz, nie chcesz, nie ma sprawy
Składniki
2 kg zielonych jabłek Granny Smith
1 drobno pokruszona tabletka witaminy C
1/4 szklanki soku z cytryny
kawałek (4-5 cm) świeżego imbiru
1/2 szklanki cukru
1 łyżka posiekanej bazylii
Sposób przygotowania
Pokrój jabłka na kawałki i przepuść je przez sokowirówkę, tak aby otrzymać 3,5 szklanki soku. Dodaj witaminę C i sok z cytryny, wymieszaj. Zetrzyj imbir, zawiń w gazę i wyciśnij sok (możesz także przepuścić imbir przez sokowirówkę). Łyżkę soku imbirowego dodaj do soku jabłkowego. Zmiksuj bazylię z cukrem, a gdy powstanie gładka pasta, dodaj ją do soku. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Zamrażaj co najmniej 4 godziny, mieszając co 20-30 minut.
Radzimy:
- jeśli nie masz sokowirówki, zetrzyj jabłka i wyciśnij z nich sok przez gazę. Niestety, nie będzie on już tak intensywnie zielony, dlatego warto podbarwić go odrobiną zielonego barwnika spożywczego. Można też zastąpić sok jabłkowy cydrem i zmniejszyć ilość cukru o połowę.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |