Unia Afrykańska
Unia Afrykańska (ang. African Union) - międzyrządowa organizacja integracyjna w Afryce, oficjalnie powołana 9 lipca 2002 roku w Durbanie w RPA na mocy deklaracji przyjętej 9 lipca 1999 roku na szczycie Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA) w Syrcie w Libii, zgodnie z Aktem Konstytutywnym, który wszedł w życie 26 maja 2001 roku.
Wśród deklarowanych celów UA są m.in.:
- osiąganie większej jedności i solidarności między państwami i narodami Afryki;
- obrona suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości państw członkowskich;
- przyspieszenie politycznej i socjoekonomicznej integracji kontynentu;
- promocja i obrona wspólnych stanowisk afrykańskich w określonych kwestiach;
- zachęcanie do współpracy międzynarodowej;
- promocja pokoju, bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie;
- promocja zasad i instytucji demokratycznych, powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym i dobrego zarządzania;
- promocja i ochrona praw ludzi i narodów;
- stwarzanie niezbędnych warunków do umożliwienia kontynentowi odgrywania należnej roli w globalnej gospodarce i negocjacjach międzynarodowych;
- promocja trwałego rozwoju na szczeblu ekonomicznym, społecznym i kulturalnym a także integracji gospodarek afrykańskich;
- promocja współpracy we wszystkich sferach ludzkiej aktywności by podnieść standardy życia narodów afrykańskich;
- koordynacja i harmonizacja polityk regionalnych wspólnot gospodarczych;
- sprzyjanie rozwojowi kontynentu przez promocję badań we wszystkich dziedzinach, zwłaszcza nauki i technologii;
- współpraca z partnerami międzynarodowymi w zwalczaniu chorób i promocja zdrowia na kontynencie;
Do UA należą 53 państwa; jedynym państwem afrykańskim pozostającym poza organizacją jest Maroko, które sprzeciwia się członkostwu Sahary Zachodniej i w związku z tym opuściło OJA w listopadzie 1985 roku. UA kilkakrotnie zawieszała poszczególne państwa w prawach członka w związku z wojskowymi zamachami stanu, np. decyzję taką podjęto wobec Mauretanii 4 sierpnia 2005 roku, ponownie Mauretanii 9 sierpnia 2008 roku, Gwinei 29 grudnia 2008 roku, Madagaskaru 20 marca 2009 roku, Nigru 19 lutego 2010 roku.
Najwyższym organem decyzyjnym jest Zgromadzenie zbierające się na szczeblu szefów głów i państw lub ich akredytowanych przedstawicieli. Zgromadzenie wybiera przewodniczącego UA, piastującego funkcję przez 1 rok; pierwszym przewodniczącym był prezydent RPA Thabo Mbeki (2002-2003). Decyzje w kwestiach istotnych są podejmowane w Zgromadzeniu poprzez consensus lub większością 2/3 głosów.
Innymi ważnymi organami są Komisja Wykonawcza, Parlament Panafrykański z 265 deputowanymi, Rada ds. Pokoju i Bezpieczeństwa, mająca służyć szybkiemu reagowaniu na sytuacje kryzysowe oraz Rada Ekonomiczna, Społeczna i Kulturalna.
Najważniejsze dokumenty przyjęte w toku działalności UA to: Konwencja UA o Zapobieganiu i Zwalczaniu Korupcji z 11 lipca 2003 roku; Pakt UA o Nieagresji i Wspólnej Obronie z 31 stycznia 2005 roku; Afrykańska Karta o Demokracji, Wyborach i Zarządzaniu z 30 stycznia 2007 roku. Podstawowym instrumentem służącym rozwojowi ekonomicznemu kontynentu jest Nowe Partnerstwo na rzecz Rozwoju Afryki (New Partnership for Africa's Development - NEPAD), przyjęte w lipcu 2001 roku w stolicy Zambii Lusace.
UA ma już pewne doświadczenie w operacjach pokojowych: wojska UA były wysyłane do Burundi, Darfuru w Sudanie (przed inauguracją wspólnej misji UA i ONZ, UNAMID 31 grudnia 2007 roku) i Somalii. Siedzibą UA jest stolica Etiopii Addis Abeba.
Strona internetowa: http://www.africa-union.org/ |